Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

Nový ročník velké fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2019 zahájen tématem "POHYB A TMA" Blog

Nový ročník velké fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2019 zahájen tématem "POHYB A TMA"

Martin LukešAktualizováno: 7. 1. 2019 v 10:28 • Rubrika: Blog

V první sekundě po silvestrovské půlnoci odstartoval další ročník naší etapové fotografické soutěže ROK S MEGAPIXEM 2019. Zapojte se s námi již po šesté do klání o fotografa roku 2019. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol, spoustu tematických článků v Magazínu a celou řadu zajímavých besed s profesionálními fotografy. Chybět nebudou ani fotografické kurzy, vzdělávací workshopy a samozřejmě hodně zábavy.

Rok s Megapixelem 2019

Show, don’t tell. Tak zní jedno z hesel Megapixelu. "Nemluv a ukaž se". Být dobrým fotografem neznamená jen vlastnit příslušnou techniku. Důležité je u fotografií přemýšlet, být kreativní, přijímat nové výzvy a umět se dívat na svět očima fotografa. A to jsou přesně důvody, proč vznikl vzdělávací projekt Rok s Megapixelem, který vám v tom má pomoci.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/0/212610.jpg
foto: Martin Lukeš

Během dvanácti měsíčních kol se budete muset poprat i s žánry, které vám nejsou blízké, nebo jste je dokonce ani nikdy nefotili. Na této cestě vám budeme celou dobu průvodcem. Oporou vám budou články na dané téma v našem Magazínu, besedy s garanty jednotlivých kol a samozřejmě také fotografické kurzy a workshopy. Na těch vám poradíme, jak na to. Kromě cenných zkušeností můžete získat také jednu z mnoha hodnotných cen.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/5/535.jpg
foto: Martin Lukeš

Jak se zapojit so soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii a nahrát minimálně jednu soutěžní fotografii odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit ji jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf Galerie Megapixel za rok 2019. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě kategorie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kol.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/5/214135.jpg
foto: Martin Lukeš

Lednové téma soutěže - POHYB A TMA

Nový ročník celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2019 začneme pěkně zostra. Fotografování pohybu ve špatných světelných podmínkách je všeobecně tou nejtěžší disciplínou. Na druhou stranu k tomu, aby se fotka povedla, můžete využít spoustu prostředků. Pracovat se dá se stativem, bleskem, vyšší citlivostí nebo světelnými objektivy. V tomto směru nejsou žádná omezení. I žánr necháme na vás. Nezáleží na tom, jestli budete fotit zimní sporty, divadlo, koncerty, rodinné momentky nebo večerní street foto. Z fotografie musí být patrné pouze to, že je ve scéně něco v pohybu a že je to focené při nízké hladině světla. Kreativitě se meze nekladou. Nezapomeňte, že dobrá fotografie musí nejen splňovat zadání, ale měla by také mít zajímavou atmosféru.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/2/214502.jpg
foto: Martin Lukeš

Upřesnění zadání

Na jednu stranu to není úplně lehké téma, ale na druhou jsme ho nijak neomezili žánrem, takže se můžete blýsknout nějakým motivem, který je vám nejbližší. Je jedno, jestli pohyb, který se pokusíte zachytit zmrazíte, nebo naopak rozmáznete. Důležité je, aby bylo skutečně patrné, že jde o pohyb a fotografie nepůsobila příliš staticky. Za porotu asi můžeme říct, že si představujeme trochu kreativnější a originálnější fotografie než jak se nemluvně batolí někde v pološeru dětského pokojíku. I když proč ne, i podobné téma se dá určitě zpracovat nějak nápaditě. Snažte se ale k tomu využít alespoň základní výrazové prostředky, tedy: světlo, barvy, ohnisko objektivu, hloubku ostrosti, perspektivu, rekvizity, skladbu obrazu, symboliku atd. Čím originálnější záběr vymyslíte, tím větší máte šanci vyhrát.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/6/626.jpg
foto: Martin Lukeš

Garant soutěže - Martin Lukeš

K fotografování měl Martin blízko již od malička, kdy rád nakukoval do šachty dědečkova Flexaretu. I to patrně ovlivnilo jeho další kroky, když si později vybral studijní obor Mechanik optických přístrojů, tedy opravář fotoaparátů a dalekohledů. S nástupem digitální techniky se Martin znovu vrátil k dávnému koníčku a fotografii se začal věnovat naplno. V roce 2004 nastoupil do společnosti MEGAPIXEL, kde uplatnil své znalosti nejdříve jako odborný prodejce, později se stal také lektorem fotografických kurzů, redaktorem Magazínu a editorem fotografické Galerie. Jako lektor působil i v několika dalších společnostech už od roku 2007. V roce 2012 úspěšně dokončil fotografickou školu Impuls v Hradci Králové. K nejčastějším námětům jeho tvorby patří především krajina, portréty, fotografování jídla, architektury, reportáží a motoristických sportů.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/6/3846.jpg
foto: Martin Lukeš

Pozvánka na besedu s garantem Martinem Lukešem

Pokud se chcete dozvědět víc o daném žánru a zajímají vás nějaké tipy a triky jak se zhostit tohoto složitého tématu, navštivte besedu s garantem soutěže Martinem Lukešem.

23.1.2019 / 16:30 - 17:45 / Beseda s Martinem Lukešem na téma POHYB A TMA

Technika garanta

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/0/21000.jpg
foto: Martin Lukeš

Ceny jednotlivých měsíčních kolVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit sport

    Fotografování sportu a nebo obecně pohybu patří k velmi oblíbeným fotografickým disciplínám. Protože se jedná v podstatě o odvětví reportážní…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím