Objektiv

Objektiv je čočka nebo soustava čoček, používaná ve fotoaparátu k soustředění světla na senzor nebo na film. Mezi objektivy fotoaparátu, kamery, dalekohledu, mikroskopu a dalších optických zařízení není v principu rozdíl, liší se ale svou konstrukcí.

Jako primitivní objektiv poslouží jakákoli spojná čočka, či dokonce pouhý otvor v neprůsvitném materiálu (camera obscura), v praxi se soužívá soustav několika různých druhů čoček kvůli potlačení různých optických vad. Taková optická soustava pak může být schopna i měnit svoji ohniskovou vzdálenost - zoomovat.
V objektivech fotoaprátů je také zabudována clona, která dovoluje regulovat množství světla, které objektivem prochází. Součástí objektivu může být i závěrka (v případě středo- a velkoformátových nebo některých kompaktních fotoaparátů), ve většině případů však bývá v těle fotoaparátu.
Podle své ohniskové vzdálenosti (nebo spíše úhlu záběru) se fotografické objektivy rozlišují na tři základní skupiny:

  • normální objektiv - úhel záběru je asi 50°, což je zhruba stejně jako úhel vnímání lidského oka; snímky pořízené takovým objektivem mají pro člověka nejpřirozenější perspektivu
  • širokoúhlý objektiv - ohnisková vzdálenost je kratší než u normálního objektivu, snímek má tím pádem širší záběr; extrémním případem jsou objektivy typu „rybí oko", které mají úhel záběru až 180°
  • teleobjektiv - jejich zorný úhel je užší, umožňuje vyplnit celý snímek i poměrně vzdáleným předmětem

Pro 35mm filmové políčko má normální objektiv ohniskovou vzdálenost asi 50mm. U většiny digitálních fotoaparátů, které mají senzory daleko menší, to je jen několik milimetrů. Pro přehlednost se u nich ale zpravidla uvádí „35mm ekvivalent" ohnisková vzdálenost, která by na normálním filmovém políčku dala stejný úhel záběru.
Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností ze označují jako zoom. Jejich použití ušetří fotografovi čas, potřebuje-li změnit znímaný úhel, proto jsou oblíbené v reportážní a amatérské fotografii. Zoomové objektivy mají i své nedostatky - kvůli většímu počtu optických členů jsou v porovnání s objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností větší, těžší a dražší ale také méně kvalitní a mají horší světelnost.

Pokračujte na Objektivy

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (247) | Dobrý den, samozřejmě Vám rádi poradíme, nicméně portréty se dají fotit stejně dobře zrcadlovkou jako bezzrcadlovkou. Tohle rozhodnutí asi budete muset udělat sama. Rozdílům se věnujeme v těchto dvou článcích. (článek 1, článek 2). Vzhledem k vašemu rozpočtu dosáhnete na fotoaparáty se snímačem APS-C. Ty profesionálnější full-frame jsou o řád výš. Dále budete určitě potřerbovat portrétní objektiv, vzhledem k žánru, kterému se chcete věnovat. Na základě těchto kritérií můžeme doporučit například:Bezzrcadlovka Nikon Z50 + portrétní objektivBezzrcadlovka Sony A6100 + portrétní objektivZrcadlovka Nikon D7500 + portrétní objektiv 

248

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 03. 11. 2020 |Reagovat

K

Dobrý den, už dlouhou dobu se rozhoduji, jestli koupit zrcadlovku nebo bezzrcadlovku - foceni me hrozne bavi, do budoucna bych to chtela rozjet na profesionalni urovni a fotit hlavne portrety lidi venku nebo v atelieru, otazka ale je ktery fotoaparat vybrat? Financni limit je dalsi problem , cenove rozpeti do 35000,- Dokazete mi prosim poradit co by bylo pro me nejlepsi? Moc dekuji za odpoved.

247

Kristýna, 03. 11. 2020 |Reagovat

pH

Reaguje na (245) | mooooc děkuji.

246

petra H., 13. 07. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (244) | Dobrý den, vaše požadavky by splnil například tento objektiv Tamron.

245

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 07. 2020 |Reagovat

pH

Dobrý den ,prosím o radu. Mám nikon d5600 a chtěla bych lepší objektiv do interieru ale i ven. Na focení lidi ale zároveň aby zvládl krajinu . Poradíte jaký prosím? Děkuji

244

petra H., 12. 07. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (242) | Dobrý den, Není zač. Sám se shodou okolností fotografování interiéru věnuji a napsal jsem o tom před časem tento článek.

243

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 06. 08. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (240) | Dobrý den, v podstatě oba fotoaparáty splní vaše požadavky. Jde o velmi podobné fotoaparáty, které se liší pouze v malých detailech. Nikon má vyšší rozlišení a lepší snímkování videa. Doporučil bych asi NIkon, ale velkou roli může také hrát to, jak se Vám fotoaparát ovládá. Nejlepší by proto zastavit se na prodejně a oba před nákupem osahat a vyzkoušet.

241

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 06. 08. 2019 |Reagovat

ME

Dobrý den, prosím o radu s výběrem vhodného fotoaparátu a hlavně objektivu. Jsem amatér, občas potřebuji vyfotit interiér nemovitosti a rád bych s rozumnou investicí (opravdu používám málo) docílil co nejlepšího výsledku. Zvažuji např. Canon EOS 4000D + Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM nebo také Nikon D3500 + Nikon 10-20mm f/4,5-5,6 G AF-P VR DX. Přístroje jsou většinou na prodej v sadě se základním objektivem, ale rád bych se přiblížil moderním trendům, kdy na jednom širokoúhlém záběru je co největší část místnosti bez zásadního zkreslení (tak jako mají například v nabídkách některé realitní kanceláře nebo developeři). Moc děkuji za radu nebo doporučení lepšího řešení či zkušenosti.

240

M. Erben, 06. 08. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (238) | Dobrý den. zrcadlovkou Nikon D5600 pro začátek určitě nic nepokazíte. Co se týče objektivu 18-300mm, tak ten vám pokryje většinu fotografovaných žánrů, ale jde o ultrazoom a podobné objektivy mají velký rozsah trochu na úkor obrazové kvality. To je malá daň za univerzálnost. Na druhou stranu, pokud nechcete pořizovat hned z kraje 2 - 3 objektivy, tak stejně jinou možnost nenajdete.

239

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 02. 08. 2019 |Reagovat

M

Dobrý den, zvažuji koupi osobní zrcadlovky. Ráda bych se s Vámi poradila, zda je vhodná kombinace tělo Nikon D5600 s objektivem Nikon 18-300mm f/3.5–6.3G ED AF-S DX VR? Chtěla bych investovat na začátku, abych nemusela za nějaký čas kupovat lepší a výkonnější provedení. Chci fotit přírodu, osoby, zvířata a jiné. Myslím si, že se neobejdu bez většího rozlišení a vyšší stabilizaci. Moc DĚKUJI za Vaši odpověď.

238

Maruška, 01. 08. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.