Objektiv pana Petzvala Krátce

Objektiv pana Petzvala

Martin LukešAktualizováno: 29. 7. 2013 v 11:29 • Rubrika: Krátce

V současném světě digitálních technologií dnes už jen málo komu něco říká jméno Josef Maxmilián Petzval. Přitom tento všestranně nadaný filosof, matematik, analytik, projektant a optik značně zdokonalil vynález daguerrotypii a dopředu posunul také vývoj fotografických a kinematografických objektivů. V ruském Krasnogorsku se nyní snaží znovuoživit 173 let starý patent objektivu tohoto pána.


Josef Maxmilián Petzval (1807 - 1891)

Josef Maxmilián Petzval se narodil 6.1.1807 na Slovensku ve Spišské Belé. Vystudoval univerzitu v Budapešti, kde získal inženýrský diplom, doktorát z filozofie a matematiky a později byl na univerzitě ve Vídni jmenován profesorem. Petzval byl typickým příkladem vědce podivína, který se věnoval mnoha oborům. Mimo jiné například balistice, analýze mechaniky, matematické teorii hudebních nástrojů a pracoval i na projektu plavebního kanálu kolem Pešti. Dále výborně šermoval, jezdil na koni a do světa fotografie významně zasáhl v roce 1840. Tehdy vypočítal a zkonstruoval vysoce světelný objektiv, dnes známý jako Petzvalův objektiv se světelností f3,5. Později začal spolupracovat s vídeňským optikem Voigtländerem, který na základě Petzvalova objektivu založil světoznámou firmu. Ta působí v oboru dodnes.


Sinar P2 4x5 s objektivem Petzval výroby Voigtlander & Sohn

A v čemže byl Petzvalův objektiv tak unikátní? Především svou konstrukcí, optickými vlastnostmi a hlavně světelností. Ta umožňovala výrazně zkrátit expoziční čas, což bylo nezbytné hlavně při fotografování portrétů. Možná si někdo řekne, že clona f3,5 je dnes standardem i u těch nejlevnějších setových objektivů, ale je třeba si uvědomit, že v té době to bylo něco nevídaného. Bavíme se o tzv. první generaci fotografů, protože vynález fotografie byl ohlášen teprve v roce 1826. Tedy pár let před tímto Petzvalovým objektivem.


Porovnání starého objektivu s novým

Je vůbec možné, aby se objektiv z pravěku fotografie znovuzrodil jako Fénix z popela a fungoval i na moderních současných fotoaparátech? Nadšenci kolem webu Lomography tvrdí, že ano a dokoce již spustili kampaň, která vypadá více než věrohodně. Podle ní by se měl začít vyrábět objektiv pojmenovaný New Petzval, který až na pár drobných vylepšení, vychází z původního patentu.


Nový objektiv s bajonetem pro Nikon a Canon

Optické členy by měly být usazeny v mosazném pouzdře, které bude opatřeno bajonetem pro Nikon a Canon. Budou tedy fungovat i na digitálních zrcadlovkách formátu Full Frame a APS-C. Ohnisková vzdálenost objektivu bude 85mm se zorným úhlem 30°. Specifický je clonový systém, který netvoří mechanické lamely, jak jsme zvyklí u současných objektivů, ale jde o tzv. Waterhouse systém. To jsou v podstatě jakési zásuvné vložky s různou velikostí clony v hodnotách f/2.2, f/4, f/5.6, f/8, f/11 a f/16. Něco podobného využívá například systém objektivů Lensbaby.


Systém clony Waterhouse

Optické členy budou opatřeny multi-coating vrstvou pro maximální výkon i pro barevné fotografie. Původní objektiv byl toiž konstruován pouze na černobílé materiály. Majitelé by měli ocenit především ostrost a optický vzhled fotografie tzv. look. Ten by se měl hodně podobat výstupu z velkoformátových kamer. Objektiv se bude vyznačovat velkou sytostí barev, minimální hloubkou ostrosti a především jakýmsi vějířovým bokehem a vinětací. Všechny tyto prvky v podstatě kdysi tvořili jakousi duši fotografií, a bohužel většině moderních objektivů chybí. Celá konstrukce je ušetřena jakékoliv elektroniky, takže i ostření je samozřejmě výhradně manuální. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 3,28 stopy (1 metr).


Speciální edice objektivu v černé barvě

Tento unikátní výrobek by měl být uveden na trh pravděpodobně v únoru 2014, nicméně se předpokládá, že prvních 1000 kusů objektivu bude k dispozici již v prosinci 2013. Zahajovací prodejní cena by měla být $ 499 a speciální edice pak $ 599.


Snímek pořízený Petzval objektivem z 19. století na fotoaparátu Canon EOS 5D

Sám jsem zvědavý, jak celý tento neobvyklý projekt dopadne a budu doufat, že se mi nový objektiv pana Petzvala někdy dostane do ruky. Pokud bude opravdu takový, jak ukazuje předprodejní kampaň, asi bych dost silně uvažoval o jeho nákupu. No necháme se překvapit.


Snímek pořízený Petzval objektivem z 19. století na fotoaparátu Canon EOS 5DZobrazeny komentáře (1)

  • 1

    Avatar

    Dobrý článek! A je to určitě fajn myšlenka od pánů z Lomo. Není to zlý nápad mít tu možnost ozvláštnit třeba svatbu pár originální záběry s Petzvala. Mohlo by se to tak i celkem prodávat. Jen ta cena mohla být trochu výšše, aby to nakonec neměl ve sbírce objektivů kde kdo. :-) Na druhou stranu ovládání a práce s tím nebude díky absenci elektroniky a typu použité clony asi úplně pro každého, což by mohl být také plus!

    Švesi, 30.07.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím