Magazín

Rozhovory

Objevme krásy makrofotografie s Milanem Blšťákem (rozhovor)

Martin HájekVydáno: 7. 6. 2017 v 9:00 • Rubrika: Rozhovory

Objevme krásy makrofotografie s Milanem Blšťákem (rozhovor)

Máte rádi detaily? Chtěli byste zkusit klidnou ale přesto ohromně fascinující foto disciplínu? Rádi byste pronikli do krásného i tajemného světa makrofotografie? Pokud jste si alespoň jednou odpověděli kladně, pak jste tu správně. Milan Blšťák je specialistou na makrofotografii a nejen, že ji dokáže perfektně zaznamenat, ale také o ní dokáže velice poutavě povídat. Přesvědčte se sami.

Makrofotografie patří mezi má oblíbený témata. Jednak pomocí ní objevuji znovu a znovu zcela nový a fascinující svět detailu. Současně pro mě představuje perfektní relax a paralelu ke komerční fotografii (portrétu a reklamy) které se v rámci fotografické profese věnuji velmi často. Na makrofotografii je krásné to, že zajímavá témata najdete defakto všude a že fotit makro lze fakticky ve všech ročních období. Stačí se jen dobře dívat, naslouchat přírodě a pak můžeme všude nacházet skvělá témata.

Makrofotografie s profesionálem

Fotograf Milan Blšťák je odborníkem na makrofotografii, takže jsem byl moc rád, že jsem si mohl u nás v Megapixelu popovídat s kolegou, který “ulítává” na stejné disciplíně. A že to byl rozhovor velice zajímavý a poučný je nasnadě, neboť Milan se věnuje detailu již 20 let (letos má vlastně kulaté “makro výročí”). Probrali jsem množství témat. Dozvíte se například, jak a kde hledat ta správná témata nebo kdy nejlépe fotit makro. Probrali jsme potřebnou techniku aneb co všechno vlastně potřebujete na makro. Digitální fotoaparát, nejlépe digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku. Samozřejmě kvalitní makroobjektiv, makroblesky a že nic nezkazíme dobrým stativem - byť nemusí být nezbytně nutný (záleží na přístupu, viz rozhovor).

Fotografie patří na papír

Zabrousili jsem i do dalších témat, která sice na první pohled nemají s makrofotografií nic společného ale po menším zamyšlení vlastně zjistíte, že jsou velice relevantní. To, že fotografie patří na papír začíná chápat stále více fotografů a to je jenom dobře! Nikde totiž nevyniknou vaše díla lépe než na velkém fotoobrazu v rámu popřípadě pořádném formátu vytištěném na kvalitní foto plátno. Fotografie v PC totiž není skutečnou fotografií, je to pouhá hromada jedniček a nul, o níž je tak snadné přijít. Takže tiskněte a zhmotňujte svá data - ideálně v kvalitním tiskovém centru (například v Megapixelu).

Pusťte si videorozhovor s Milanem Blšťákem


Rok s Megapixelem: svět pod lupou

A na závěr musím přiznat, že Milan Blšťák u nás v Megapixelu vlastně nebyl jen tak náhodou. Byl zde z jednoho prostého důvodu - připravit červnové soutěžní kolo Roku s Megapixelem. Aktuální téma je věnováno právě Makrofotografii a sice s podtitulem Svět pod Lupou. Tímto vás všechny srdečně zveme, pojďte si zasoutěžit, poměřit síly s těmi nejlepšími českými makrofotografy. Není to jen o soutěžení a možnosti vyhrát skvělé ceny - je to také o inspiraci, zábavě a radosti z focení. 

Beseda s garantem Milanem Blšťákem

A to pořád ještě není vše. Pomyslnou třešničkou na dortu je pozvánka na besedu s Milanem Blšťákem, která se koná 14. června 2017 od 17 h v pražské prodejně Megapixel. 

Registrovat se můžete zde.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.