Magazín

Od čtenářů

Představujeme členy Galerie Megapixel: „Než zmáčku spoušť, přemýšlím,“ říká Soňa Šerá

Martin LukešAktualizováno: 9. 6. 2018 v 20:59 • Rubrika: Od čtenářů

Představujeme členy Galerie Megapixel: „Než zmáčku spoušť, přemýšlím,“ říká Soňa Šerá

Vyhýbá se kýči stereotypního přístupu k fotografování a snaží se své fotky retušovat jen minimálně. Nejen proto je Soňa Šerá, členka naší Galerie Megapixel, další tváří, která si nás získala a zcela jednoznačně tak patří do naší rubriky „Od čtenářů“.

Obsah

Soňa Šerá - členka Galerie Megapixel

Fotografování je nedílnou součástí mého života. Mou doménou je především umělecká a portrétní fotografie. Ráda vnímám ten pocit, krásu, detaily, emoce a snažím se zachytit jedinečnost fotografovaného člověka v jeho přirozenosti, bez dokonalého make-upu či účesu. Kreativita a jedinečnost je to, co preferuji.

Vyhýbám se kýči stereotypního přístupu k fotografování. Nemám vše úhledně seřazené dle abecedy a dělám věci po svém. Tvořím svým vlastním způsobem a stylem. Nefotím v ateliéru a jsem zastáncem fotografie bez extrémních retuší. Fotografie je jediný prostředek jak uchovat vzpomínku čistou a laskavou, bez hlasu, bez zvuku. Zachycená myšlenka, příběh, okamžik. Navždy se v jeden moment zastaví svět. Je to něco, co již nejde zopakovat, ani přesně napodobit, jelikož každý vlas, pohyb rtu, oka a světla je každou milisekundu jiný... Než zmáčknu spoušť tak přemýšlím... 

Soňa Šerá je portrétní fotografkou, absolventkou umělecké konzervatoře v oboru výtvarná fotografie. Tím ale výčet jejích rolí nekončí. Je také matkou, skoromanželkou, rodinnou dokumentaristkou, fotošílenkyní, věčnou studentkou, knihomolkou, malířkou, cestovatelkou, snílkem, měsíční vílou, potřeštěnou holkou i rockovou princeznou. Ráda si užívá všechna roční období, ale nejraději má jaro a podzim. Většinou ji uvidíte s úsměvem na rtech a foťákem u nosu, i proto má pseudonym Foto La Sonrisa, což v překladu ze španělštiny znamená foto úsměv. 

Fototechnika Soni Šeré:

Fotoaparáty:

Nikon D50 tělo 
Nikon D7100 tělo

Objektivy:

Helios-44M 58mm F2.0 
Pentacon auto 2,8/29 
Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX 
Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.