Magazín

Blog

Ohlédnutí za loňským ročníkem foto a video soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023

Martin LukešVydáno: 24. 1. 2024 v 11:19 • Rubrika: Blog

Ohlédnutí za loňským ročníkem foto a video soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023

A je to tady. Oficiálně vám představujeme vítěze o nejvšestrannějšího fotografa a videotvůrce soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023. Ti sbírali ve dvanácti samostatných kolech cenné body a jejich výsledný součet rozhodl o vítězi.

Obsah

V posledních ročnících bylo zvykem, že o vítězích jednotlivých kategorii soutěže o nejvšestrannějšího fotografa a video tvůrce rozhodovala poslední kola. Bodové skoré jednotlivých účastníků soutěže jak v kategorii foto, tak i v kategorii video bylo ještě pár týdnů před koncem roku naprosto těsné a o absolutním vítězi rozhodoval doslova každý bod. V tom právě uzavřeném za rok 2023 tomu nebylo jinak. O pořadí na prvním, druhém a třetím, tedy ještě stále ohodnoceném místě rozhodlo ve fotosoutěži doslova pár desítek bodů. Ty sbírali soutěžící během roku v průběhu dvanácti samostatných měsíčních kol. Body dostává každý umístěný autor v první padesátce daného soutěžního kola a počet bodů se odvíjí od daného umístění v tomto žebříčku.


Soutěžní fotografie vítěze RsM 2023 Otakara Metličky

Z toho je patrné, že mnohem větší šanci má ten, kdo se účastní pravidelně každého kola, byť se například nikdy nedostane do první desítky, nebo dokonce dvacítky, tak konečný součet bodů stačí na to, aby vyhrál celý ročník soutěže. Zrovna tak ale může zvítězit ten, kdo vyhraje 4-5 kol, a zbytek soutěže vynechá. Inu, scénářů a možností je opravdu mnoho a v podstatě jde o obdobu sportovního desetiboje. Přesněji řečeno FOTOGRAFICKÉHO DVANÁCTIBOJE. No a jakou strategii zvolíte, je zcela na vás. 

TOP 20 celého ročníku fotosoutěže RsM 2023 dle poroty
 

Letošní rok bude mnohem zábavnější a doufáme také kreativnější. Připravili jsme si pro vás 12 různých kol, potažmo témat, jak pro foto, tak i pro video. A na rozdíl od minulých ročníků jde o zadání neotřelá a více hravá i zábavná. Nakonec o tom svědčí hned první kolo, kde se kromě fotografa musíte vypořádat s řemeslem cukrářským, následně je třeba vymyslet nějaký zajímavý styling a teprve pak přijde na řadu focení. O tom ale mnohdy food fotografie je.

TOP 20 celého ročníku fotosoutěže RsM 2023 dle diváků

Abyste se mohli se zadáním jednotlivých úkolu lépe vypořádat a měli jste více času o nich přemýšlet a také je zrealizovat, zveřejnili jsme zadaní na celý rok dopředu hned na začátku soutěže.

Teď ale zpět k tomu předešlému ročníku soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023, kterému chybí závěrečné vyhlášení vítězů tedy nejvšestrannějších fotografů a videotvůrců předešlého roku.


Soutěžní fotografie vítěze RsM 2023 Otakara Metličky

Vítězem celého ročníku se již po čtvrté stal výtvarník, fotograf dobrodruh a cestovatel Otakar Metlička. Ten mimochodem získal titul nejlepšího fotografa i v historicky prvním ročníku soutěže Rok s Megapixelem v roce 2014, když získal jak cenu poroty (439 bodů), tak cenu diváku (423 bodů).

Pomalu tak dohání svého kolegu, rivala a kamaráda Zdeňka Dvořáka, který se sice letos soutěže neúčastnil, ale i tak má na svém kontě tři ceny poroty z let 2021 (299 bodů), 2020 (280 bodů) a dvě ceny diváků z ročníku 2021 (318 bodů) a 2020 (289 bodů).


Soutěžní fotografie vítěze RsM 2023 Otakara Metličky

Letos se dařilo ale i dalším ostříleným fotografům. Krásné druhé místo získal Roman Jaroš, který se pravidelně soutěže účastní již od prvního ročníku soutěže. Rozdíl necelých padesát bodů mezi sebou měla trojice fotografů, kteří obsadili 3 až 5 místo: Zbyněk Uher (252 bodů), František Kolský (211 bodů) a Lukáš Tycar (203 bodů), který už mimochodem také dvakrát získal hlavní cenu v roce 2022 (242 bodů) a v roce 2019 (287 bodů).

V první desítce pak nechybí další známá jména Galerie, která se pravidelně účastní již mnoho let, ať už je to Jan Martinek, Robert Jahn nebo zástupkyně z řad fotografek, kterými jsou stálice naší soutěže Jana Andělová a Iva Dufková.

Finálové pořadí celého ročníku soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023

 

Nejlepší fotografové celoroční soutěže (2023) dle hodnocení poroty:


Otakar Metlička - 279 bodů
 

Roman Jaroš - 265 bodů
 

Zbyněk Uher - 252 bodů
 

další pořadí

 

Nejlepší fotograf celoroční soutěže (2023) dle hodnocení diváků

Josef Ducháč - 252 bodů
 

další pořadí

Ceny pro celkové vítěze foto soutěže:

 

Nejlepší video tvůrci soutěže roku 2024 dle hodnocení poroty

Lukáš Šimandl - 158 bodů

 


Martin Jetel - 128 bodů
 


Vojtěch Váchal - 124 bodů

Ceny pro celkového vítěze video soutěže:

 

Nejlepší video maker soutěže roku 2024 dle hodnocení diváků

Lukáš Šimandl - 151 bodů
 

Cena divácké soutěže v kategorii video:

 

Vítězům loňského ročníku soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023 srdečně  blahopřejeme, ostatním účastníkům děkujeme za účast a už teď se těšíme na vaše fotografie v již odstartovaném dalším ročníku foto a video soutěže RsM 2024.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.