Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost čočky (objektivu) od jejího ohniska. Ohnisková vzdálenost se udává v milimetrech.

Je to vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky (kde se protínají všechny přímky, které projdou čočkou).
Ve fotografii určuje poměr velikosti filmového políčka (nebo snímače) a ohniskové vzdálenosti zorný úhel zachycené scény. Fotografické objektivy se podle ohniskové vzálenosti rozlišují na širokoúhlé (s malou ohniskovou vzdáleností), normální (jejich úhel záběru zhruba odpovídá lidskému oku, takové snímky pak mají nejpřirozenější perspektivu) a teleobjektivy, ty jsou schopné „přiblížit" i velmi vzdálené předměty a tak mají mnoho využití při fotografování sportu, divoce žijících zvířat apod.

Nástroj pro přepočet ohniskových vzdáleností

Pokračujte na Objektivy

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (208) | Dobrý den pane Baldo. Ohniskovou vzdálenost může mít jak jedna čočka, tak i optická soustava objektivu. U toho se ohnisková vzdálenost počítá mezi optickým středem objektivu a rovinou, kde se protnou paprsky světla, procházející objektivem. Každý objektiv má optický střed trochu někde jinde a v podstatě by se dalo říci, že vzdálenost mezi dosedací plochou objektivu a rovinou snímače s tím nemá nic společného. Jde o rovinu směrem dopředu. Tedy od středu optické roviny objektivu směrem k fotografované scéně.

209

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 20. 7. 2023 |Reagovat

U#

Dobrý den pane Lukeš,
mám k vám jednu velkou prosbu. Nerozumím definici ohniskové vzdálenosti objektivu.
Píšete tam „od středu čočky“, ale objektivy jsou složeny z více čoček, a definici druhého
bodu nechápu vůbec.
Rád bych tomu rozumněl, a to konkrétně pro další velký otazník:
Fotografuji Nikonem D 7200, v jehož manuálu píší, že vzdálenost mezi dosedací plochou
bajonetu a rovinou snímače je 46.5 mm. Nasadím–li na tělo přístroje
např. obj. Nikkor 35mm 1,8 AF – S GX, kde je tedy oněch 35 mm?
S mým kamarádem, který je taktéž amatérský fotograf, se o tom neustále dohadujeme,
a dohodnout se nemůžeme. Mohl by jste nám pomoci?
Moc děkuji za nás za oba.
S přáním hezkého léta
Milan Balda

208

Uživatel #184558, 19. 7. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (206) | Dobrý den, v podstatě chápeme Vaši připomínku, nicméně i většina výrobců uvádí nejčastěji právě diagonální, tedy ten nejširší úhel záběru. Zksuíme se do budoucna zamyslet, zda by nešel uvedený nástroj rozšířit.

207

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 9. 5. 2022 |Reagovat

LH

Dobrý den, koukám na to jak přepočítáváte zorný úhel objektivu a je to trochu pro mě zmatené. Pokud je uveden diagonální zorný úhel, tak potom obrázek k tomu moc nekoresponduje, jedině, že je fotoaparát otočen na diagonálu. Z diagonálního úhlu se dá zbytek dopočítat, ale pro někoho to může být složité. Prakticky asi více vypovídající by byl horizontální zorný úhel, vertikální může být doplněn jako pomůcka. Můžete s tím něco udělat? Díky Libor

206

Libor Hašpl, 9. 5. 2022 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (204) | Dobrý den, v této cenové relaci můžeme nabídnout například Panasonic FZ300. Je vybaven standardním širokoúhlým objektivem 25 mm. Existují i objektivy se širším úhlem záběru, které jsou pro focení interiérů a realit vhodnější, ale jde o optiku určenou pro zrcadlovky a bezzrcadlovky, tedy pokročilejší třídu fotoaparátů. Samozřejmě tomu odpovídá i cena, která je u takové techniky zhruba dvojnásobná, než vámi uvedený limit.

205

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 19. 1. 2022 |Reagovat

IU

Dobrý den,
Potřebovala bych doporučit foťák na interiéry (tedy "širokáč") asi nepotřebuji žádné složité funkce jen bych využila rozostření při focení detailů ale jinak hlavně intuitivní. ideálně kolem 10tis max15tis. Děkuji

204

Iva Urbanová, 18. 1. 2022 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (202) | Dobrý den, upřimně ohnisko 140 je na vzdálené scény a sport dost málo. To je spíš tak na portréty s větším odstupem. Určitě bych doporučil spíš těch 100-400mm. Fotky se vzdáleností dohledáte velmi těžko. Málo kdo si měří odkud fotil a navíc se časti dělá výřez, takže se scéna ještě víc přiblíží.

203

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 9. 9. 2020 |Reagovat

TT

Dobrý den,
Pořídil jsem u Vás fujifilm XE3 se seťákem xf 18-55mm. Nyní bych to chtěl doplnit o teleobjektiv na sport a možná i na vzdálená zvířata. Rozhoduji se mezi xf 50-140 WR a 100-400 WR. Kloním se spíše k 50-140mm, ale nejsem si jist , zda-li to bude stačit na velké vzdálenosti. Nelze někde najít fotky , u kterých by bylo uvedeno, na jak velkou vzdálenost cca to bylo foceno? děkuji

202

Tomáš Tábor, 8. 9. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (200) | Dobrý den, většina fotoaparátů tohoto formátu disponovala objektivem 7,5cm. Za základní ohnisko bych tedy považoval 75mm. Mohou ale existovat fotoaparáty s jiným ohniskem.

201

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 1. 6. 2020 |Reagovat

M

Dobrý de, prosím jaký je ohnisko základního objektivu pro formát 4,5 x 6 cm? Díky.

200

Michaela, 1. 6. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.