Recenze Olympus E-system E-300 tělo

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Olympus E-system E-300 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Olympus E-system E-300 tělo v Galerii

Představení Olympus E-system E-300 tělo

Představení Olympus E-system E-300 tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy, CCD 8,0MP a interním bleskem

V březnu 2005 získala E-300 prestižní mezinárodní ocenění asociace DIWA (Digital Imaging Websites Association).

S rozlišením 8 milionů pixelů nabízí nová E-300 největší potenciál mezi ostatními zrcadlovkami ve své třídě. Její elegantní a velmi kompaktní tvar je výsledkem nahrazení běžného pentaprismatického hledáčku za novou zrcadlovou soustavu (TTL Optical Porro Finder). Kombinací výhod zrcadlového fotoaparátu, vynikající ergonomií a extrémně příznivé ceny se podařilo vytvořit fotografický nástroj pro všechny pokročilé, ale i začínající digitální fotografy. E-300 je založena na 4/3 standardu, který získal ocenění TIPA a stejně jako profesionální model E-1 obsahuje unikátní antiprachový ultrazvukový filtr - Supersonic Wave Filter, který udržuje senzor neustále čistý. Noví majitelé této digitální zrcadlovky mohou využít stále se rozrůstající řadu digitálních objektivů a dalšího příslušenství profesionální řady Olympus E-System. Digitální objektivy se vyznačují téměř telecentrickou optickou soustavou, která jediná dokáže plně využít potenciál použitého FFT CCD senzoru. Obrazový procesor TruePic TURBO dále zdokonaluje kvalitu snímků a rychlost jejich zpracování. Kompaktní, výkonná, univerzální a snadno ovladatelná - tak by se dala stručně charakterizovat nova digitální zrcadlovka Olympus E-300, která bude prodávána v kitu se základním objektivem ZUIKO DIGITAL 14-45mm (ekv. 28-90mm). Díky velmi nízké ceně se E-300 stane cílem amatérských i zkušenějších zájemců o digitální fotografii.

Olympus již v minulosti předvedl, že dokáže ve světě fotografie činit razantní kroky. Když v roce 1972 představil analogovou zrcadlovku OM-1, jednalo se v té době o nejmenší zrcadlovku na světě a stala se tak jedním z mezníků v historii fotografické techniky. Nyní je cílem společnosti přiblížit digitální zrcadlovky široké veřejnosti. S novým modelem E-300 s rozlišením 8 milionu pixelů to je úkol více než snadný.

Rozměry a netradiční tvar zrcadlovky jsou první věci, kterých si na novém modelu zákazník všimne. Výhody jsou ihned patrné. Náruživí fotografové, kteří chtějí mít přístroj neustále po ruce jistě ocení malé rozměry i nízkou hmotnost. Velikost fotoaparátu se zmenšila díky vypuštění porroprismatického hranolu a jeho nahrazení za tzv. TTL Optical Porro Finder - zrcadlovou soustavu. Díky tomu navíc vznikl dostatečný prostor k zabudování výsuvného vestavěného blesku.

Olympus E-300 navíc přejímá všechny výhody 4/3 standardu, dosud dostupného pouze v profesionálním systému. 4/3 standard, který byl vyvinut společným úsilím firem Olympus a Kodak je standard určený výhradně pro kvalitní zachycení obrazu elektronickým senzorem. 4/3 stanovují několik standardů na třech úrovních: mechanické, optické a komunikační (softwarové) - pro dosažení maximální možné kvality výsledného snímku dokonalým využitím potenciálu optiky a senzoru.

Zabránit znečištění senzoru od prachu, který vniká do fotoaparátu při každé výměně objektivu je prakticky nemožné. Dokonce i mikroskopické prachové částice mohou zničit záběr, když dosednou na povrch senzoru. Aby se uživatelé digitálních zrcadlovek nemuseli tímto problémem již nadále zabývat, přišel Olympus s unikátním řešením. Ultrazvukový antiprachový filtr (Supersonic Wave Filter) generuje sérii vibrací, kterými rozechvívá čirý filtr umístěný před senzorem, čímž ze sebe doslova setřese všechny mechanické částice, které na něm ulpěly. Ty jsou následně zachyceny adhesivní páskou pod senzorem. Čištění probíhá automaticky při každém zapnutí fotoaparátu, ale je možné je zapnout i ručně.

Kombinací fotografických funkcí s uživatelsky velmi přívětivým ovládáním a ergonomickým rozmístěním tlačítek se z E-300 stává jedinečný nástroj, který je schopen splnit veškeré požadavky náročných amatérů i poloprofesionálů. Např. přepínání mezi jednotlivými typy zaostřování (jednotlivé, kontinuální nebo manuální) provedete snadno i poslepu. Kompatibilita s množstvím příslušenství profesionální řady Olympus E-System, včetně všech objektivů ZUIKO DIGITAL, blesků a dalších zařízení, rozšiřuje kreativní možnosti uživatele. V současné době existuje 9 výměnných digitálních objektivů založených na 4/3 standardu, které všechny disponují téměř telecentrickou optickou soustavou. Tu vyžaduje digitální snímač, aby mohl být zcela využit jeho potenciál. Snímky jsou tak dokonale ostré, barevně věrné a jasné nejen ve středu, ale i v okrajových oblastech a v rozích.

Senzor typu Full Frame Transfer CCD (FFT CCD) zabezpečuje zachycení maximálního množství obrazové informace. Ve srovnání s běžnými prokládanými senzory, které se používají ve většině digitálních fotoaparátů má FFT CCD větší rozměr jednotlivých pixelů s většími fotodiodami a přenosovými kanálky. To znamená, že při dopadu paprsku dojde k vybuzení většího množství elektronů. Díky tomu lze dosáhnout vysokého poměru signálu k šumu a současně i vyššího dynamického rozsahu. Výsledným efektem je větší expoziční pružnost, lepší kresba v detailu a méně šumu. Obrazový procesor TruePic TURBO dále přispívá ke zvýšení kvality snímku a zrychlení zpracování obrazových dat.

Dostupná; kompaktní a lehká pro každodenní používání; plná expozičních funkcí nutných pro vlastní vyjádření: taková je nová zrcadlovka Olympus E-300. Kromě objektivu 14-45mm ZUIKO DIGITAL (který je součástí Kitu), je k dispozici také nový levný objektiv 40-150mm ZUIKO DIGITAL. Mezi další novinky vhodné pro E-300 patří i externí blesk FL-36 a bateriový držák s vertikální spouští HLD-3. Všechny tyto novinky včetně E-300 se objeví na trhu koncem roku 2004. Fotoaparát je dále kompatibilní s většinou příslušenství a objektivů profesionální řady Olympus E-System.

Digitální zrcadlovka Olympus E-300 - hlavní specifikace:

 • 8,0 milionu pixelů
 • Kompaktní design (penta prismatický hledáček nahrazen novou zrcadlovou soustavou)
 • Založen na 4/3 standardu oceněném TIPA
 • Ultrazvukový antiprachový filtr pro dokonale čisté snímky
 • Full Frame Transfer CCD
 • TruePic TURBO obrazový procesor
 • Uživatelsky příjemné menu + manuální nastavení
 • Jednotlivý AF, kontinuální AF a manuální zaostřování
 • Měření expozice: Integrální ESP, integrální se zdůrazněným středem, bodové
 • Scénické expoziční režimy
 • Výsuvný vestavěný blesk
 • Paměťová media: CompactFlash nebo Microdrive
 • Olympus E-300 Kit obsahuje objektiv ZUIKO DIGITAL 14-45mm (28-90mm)*, f3,5-5,6
 • Kompatibilní se všemi objektivy řady Olympus E-System s ohnisky od 11 do 300 (22-600mm)* včetně nového objektivu ZUIKO DIGITAL 40-150mm (80-300mm)*, f3,5-4,5

Seznam všech kompatibilních objektivů*:

 • NOVINKA! ZUIKO DIGITAL ED 7-14mm (14-28mm) f4,0 na jaře 2005)
 • NOVINKA! ZUIKO DIGITAL 14-45mm (28-90mm) f3,5-5,6 listopad 2004)
 • ZUIKO DIGITAL 14-54mm (28-108mm) f2,8-3,5
 • NOVINKA! ZUIKO DIGITAL 40-150mm (80-300mm) f3,5-4,5 (listopad 2004)
 • ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) f2,8-3,5
 • ZUIKO DIGITAL ED 50mm (100mm) f2,0 Macro
 • ZUIKO DIGITAL ED 300mm (600mm) f2,8
 • ZUIKO DIGITAL 11-22mm (22-44mm) f2,8-3,5
 • NOVINKA! ZUIKO DIGITAL ED 150mm (300mm) f2,0 (říjen 2004)
 • Nové volitelné příslušenství k E-300: externí blesk FL-36 a bateriový držák HLD-3
 • Podvodní pouzdro PT-E01 pro E-300 vodotěsné do hloubky 60m (na jaře 2005) 35mm ekvivalentObjektiv

Typ bajonetu 4/3
Crop faktor 2 x

Ostatní

Značka Olympus

Zobrazit popis a parametry