Recenze Olympus OM-D E-M10 tělo

Zpět na detail

David Michalík

Recenzoval:
David Michalík Další recenze

Hodnoceni
zakazniků:
5 z 5

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Kvalita zpracování
 • Rychlost ostření
 • Programovatelná tlačítka i rolery
 • Velmi kvalitní hledáček s vysokým rozlišením
 • Výklopný dotykový displej s vysokým rozlišením

Co se nám nelíbí

 • Nemožnost uložit vlastní nastavení pod "C" na voliči režimů

Nahoru

Získaná ocenenění Olympus OM-D E-M10 těloCo to je?

 • DP Review - Gold award

  DP Review - Gold award

  DPReview gold/silver je prestižní ocenění udělované v rámci hodnocení recenzovaných produktů serverem DPreview.com, který je mezinárodně uznávaným zdrojem testů a informací nejen o fotografickém vybavení.

 • EISA

  EISA

  Ocenění EISA je udělováno od roku 1982 organizací 50 specializovaných magazínů, které se zabývají technickými novinkami. Tuto prestižní cenu mohou každoročně získat špičkové produkty v rámci několika produktových kategorií mimo jiné i fotoaparáty a objektivy.

 • TIPA 2014

  TIPA 2014

  Organizace TIPA (Technical Image Press Association) představuje uskupení odborných foto a video časopisů  po celém světě. Skládá se z 28 prestižních foto a video časopisů z 15 zemí na všech 5 kontinentech. Je partnerem organizace CJPC (Camera Journal Press Club), která představuje skupinu 11 nejlepších fotografických časopisů v Japonsku.
  Ocenění TIPA Awards představuje nejprestižní ocenění produktu z oblasti fotografie a videa na tomto trhu. Všechny produkty a všechny reklamy s produkty takto oceněnými nesou logo TIPA Awards, kdy toto logo představuje záruku kvality.

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Olympus OM-D E-M10 tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Olympus OM-D E-M10 tělo

 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0001.JPG
  Exp. čas:1/2500 sClona:f/4,5ISO:200Ohnisko:14 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0002.JPG
  Exp. čas:1/1600 sClona:f/5ISO:200Ohnisko:14 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0003.JPG
  Exp. čas:1/1250 sClona:f/5ISO:200Ohnisko:14 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0004.JPG
  Exp. čas:1/800 sClona:f/5ISO:200Ohnisko:14 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0005.JPG
  Exp. čas:1/30 sClona:f/22ISO:200Ohnisko:33 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0006.JPG
  Exp. čas:1/2000 sClona:f/5ISO:200Ohnisko:14 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0007.JPG
  Exp. čas:1/200 sClona:f/18ISO:200Ohnisko:42 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0008.JPG
  Exp. čas:1/200 sClona:f/16ISO:320Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0009.JPG
  Exp. čas:1/3200 sClona:f/5,6ISO:640Ohnisko:42 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0010.JPG
  Exp. čas:1/1250 sClona:f/10ISO:640Ohnisko:15 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0011.JPG
  Exp. čas:1/1250 sClona:f/10ISO:1600Ohnisko:21 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M10 tělo DSC_0012.JPG
  Exp. čas:1/200 sClona:f/22ISO:3200Ohnisko:41 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -

Nahoru

Ukázkové video z Olympus OM-D E-M10 tělo

Nahoru

Představení Olympus OM-D E-M10 tělo

Když nás navštívil zástupce firmy Olympus a přinesl ukázat novinku E-M10, byl jsem nadšený. V podstatě taková zmenšená verze OMD E-M5. Velikostně jako trochu větší PEN ale s velkým výkonem. V podstatě s výkonem vyšším než zmíněná E-M5. Bohužel není utěsněná proti prachu a vlhkosti, ale na druhou stranu je zase velmi maličká, což ocení celá řada uživatelů toužící po malém těle a dobré kvalitě. Olympus E-M10 se může chlubit stabilizovaným MOS snímačem s rozlišením 16,1 MPx, luxusním hledáčkem s rozlišením 1,4 MPx a také dotykovým výklopným displejem s vysokým rozlišením 1 MPx. Velký rozsah citlivosti, 8 snímků za sekundu a možnost připojení externího blesku společně s ovládáním více skupin blesků dělá z Olympusu E-M10 jistě zajímavý přístroj. Jako bonus můžeme započítat Wi-Fi, kterou lze fotoaparát i ovládat - resp. přes chytrý telefon. Funkcím se budeme ještě podrobněji věnovat, nejprve však část ohledně ovládání a ovládacích prvků.

 
Vzhled a ovládání
Co je na tomto systémovém kompaktu příjemné je, že se drží osvědčeného designu a kvalitních materiálů. Z pravé strany přístroje najdeme dva konektory pod záslepkou, která je na omak stejná jako zbytek fotoaparátu, takže si ani nevšimnete, že je tam něco, co lze odklopit. Tato záslepka je větší než oba konektory a působí trochu jako plachta, na funkčnost ani vzhled to však žádný vliv nemá. K dispozici jsou HDMI a USB/AV konektor. Po obou stranách jsou ""spony" na upevnění popruhu. Spodní část tradičně ukrývá akumulátor a u OM-D netradičně také slot pro paměťové karty jak už to bývá zvykem SD (SDHC, SDXC) formátu. Horní strana je vybavena kruhovým voličem režimů, následuje hledáček, interní blesk a sáňky na blesk externí, dva rolery. Jeden s pohodlným ovládáním na palec a druhý s ovládáním na ukazováček ve kterém je také skryté tlačítko spouště. Vedle rolerů se nacházejí dvě tlačítka. Vyvolání křivky pro korekci jasů a tlačítko pro nahrávání videa. Obě tlačítka lze přeprogramovat. Stačí jen držet tlačítko a rolerem posunout na volbu, kterou chcete používat. Hned jsem si nastavil ISO a vyvážení bílé, což používám asi nejčastěji.
 
Na zadní straně najdeme dotykový displej o velkosti 3 palce. Zde si dovolím malé srovnání. Ostřit lze dotykem a ovládat funkce jen některé. Když si vzpomenu na Samsung NX 30 a jeho dotykové ovládání je Samsung o velký kus dál. to není výtka vůči Olympusu, ale spíše jen srovnání pojetí dotykového displeje. Vedle displeje je to tlačítko menu a info, 4 tlačítka kolem středového OK, která primárně slouží pro ovládání ostřícího bodu ale lze je přeprogramovat. Nad malým gripem nad palcem je umístěna další dvojice kláves. Jedna slouží pro přehrávání snímků a druhé je programovatelné. Úplně naspod je to páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje a pro mazání snímků.  
 
Hardware a funkce
Co do technických parametrů všechny údaje najdete na detailu produktu, takže se budeme věnovat jen nejzajímavějším funkcím. Co se mi opravdu líbí na Olympusu OM-D E-M10 jsou programovatelná tlačítka. Už jsem to vzpomínal při popisu ovládání. Programování dvou funkčních tlačítek je samozřejmostí. Programování dalších tlačítek už tak běžné není, ale jde to a je to super, protože si můžete fotoaparát přizpůsobit přesně podle sebe. Na otočném voliči najdeme kromě PASM režimů také automatiku, scénické a efektové režimy, dále pak režim 3 snímků v rámečku a režim pro podrobnější nastavení při nahrávání videa. Malinko škoda, že zde není režim s uložením vlastního nastavení, jako třeba u jiných fotoaparátů Olympusu např. TG-2, kde jsou dokonce pozice dvě. Přeprogramovat si můžete také oba rolery, a to pro každý režim zvlášť. Mezi další funkce patří Bulb závěrka. Ovládat ji lze přímo spouští, drátovou spouští nebo smartphonem. 
 
Ovládání smartphonem je u Olympusu věc příjemná, především však jeho spárování s telefonem. Na displeji se prstem dotknete ikonky Wi-Fi, potvrdíte asi 2 kroky a objeví se QR kód, který přečtete čtečkou instalovanou v mobilu a poté dojde k okamžitému spárování. Je to jistá náhrada NFC, které vám službu provede stejně rychle a bez nutnosti číst QR kód, přesto lze za tento nápad vývojáře v Olympusu pochválit. U systémových kompaktů je samozřejmostí, že lze měnit režimy ostření i měření expozice, takže tyto možnosti ani nezmiňuji. Co je však zajímavé je možnost interního blesku, který umí řídit externí blesky. Blesky můžete nastavit až do 3 skupin a je umožněno jejich dálkové nastavení. To je věc, která u systémových kompaktů není zcela běžná, proto se o ni zmiňuji. Velmi dobře a především rychle funguje na tomto fotoaparátu ostření. To je sice realizováno jen kontrastem, přesto je bleskové. V horších světelných podmínkách už to tak slavné není, neboť i kontrastu již není tolik. Ostřit můžete namáčknutím spouště do poloviny nebo dotykem na displej. Vše je velmi rychlé. Na závěr popisu funkcí doplním ještě informace o videu. Fotoaparát podporuje videa ve Full HD rozlišení při frekvenci 30 snímků za sekundu.
 
Kvalita snímků
Kvalita snímků je hodně závislá na použitém objektivu, takže nelze hodnotit kvalitu jako takovou ale spíše množství šumu a částečně i barevnost, kterou zpracovává procesor fotoaparátu. Se šumem se začnete potýkat až od hodnoty ISO 1600, kdy začne být šum již skutečně problém. Barvy nikam neujíždí a myslím, že jsou  docela důvěryhodné. V tomto směru ale lépe napoví testovací snímky, které jsme provedli a podle kterých si může každý učinit názor vlastní. Doporučil bych použít lepší než setové objektivy a pak bych se za kvalitu snímků téměř mohl zaručit.
 
Závěr
Olympus O-MD E-M10 je splněné přání mnoha zákazníků, od kterých jsem slyšel větu: "Líbí se mi to OM-déčko, ale je to moc velké, kéž by bylo něco podobného, ale menšího". Odpovědí Olympusu na tyto prosby je právě tento model, který se opravdu povedl na jedničku. Chválím provedení i funkce, rychlost ostření, možnosti připojení. Jako jediné mínus bych vytkl nemožnost nastavit na otočný volič režimů vlastní nastavení.

Nahoru

Megapixel videorecenze Olympus OM-D E-M10 tělo

Nahoru

Hodnocení zákazníků

 • Ověřený zákazník
  Petr Schramek, 29.03.2016
  4 z 5

 • Klady: dotykový displej s možností volby zaostřovacího pole i případně přímé expozice dotykem, vysoká citlivost, rychlé zaostřování i za slabých světelných podmínek i s vypnutým pomocným světlem (assist beam), možnost uzamčení bodu zaostření při namáčknutí spouště jak s AEL tak i bez něj, korekce expozice nastavitelná rollerem, přičemž dobře viditelná jak na displeji, tak i v hledáčku, hledáček jasný, kvalitní, zpoždění nepatrné. Zápory: nemožnost uložní více uživatelských profilů pro různé fotografické režimy (situace).

  Ověřený zákazník
  Karel Kužel, 16.09.2015
  4 z 5

 • Pro ty co potřebují mít fotoaparát neustále u sebe spolu s kombinací TAMRON 14 - 150, nevýslovně dobrá věc.

  Ověřený zákazník
  Ilja Wenglorz, 03.07.2015
  5 z 5

 • Splnil všechna má očekávání a stále má co nabídnout.

  Ověřený zákazník
  premysl lichna, 22.04.2015
  4 z 5

 • Fantastický přístroj nádherný design použité materiály, je to prostě skvost skvěle padne do ruky, i do menší ženské všechny základní ovládací prvky po ruce ovládá se skvěle i v plném manuálu i v rukavicích - to jsem opravdu nečekala hledáček je skvělý, display super, hlavně jednotlivé histogramy v náhledu. baterie by mohla vydržet víc, ale to snadno vyřeší náhradní blesk mohl mít větší výkon, ale zase, za tu kompaktnost a rozměr přístroje je to dost dobrá směna jsem ráda, že jsem se rozhodla změnit značku a zvolit Olympus. v této třídě jsou opravdu jedničky.

  Ověřený zákazník
  NIRVANA SYSTEMS s.r.o. Jana Březinová, 16.03.2015
  5 z 5

 • Vybral jsem si fotoaparát Olympus E-M10 stříbrné tělo a osadil jej novým universálním objektivem Tamron 14-150 mm. Časem si pořídím ještě nějaké široké sklo. E-M10 už při prvním uchopení padne do ruky, jako důvěrně známý stroj a prsty si najdou všechny ovládací prvky sami. Zpracování je perfektní, velikost mini "zrcadlovky" zkrátka baví si s ní hrát. Jako hlavní trumf oproti konkurenci je výklopný a DOTYKOVÝ displej a bezkonkurenční hledáček - velký a přehledný. Nastavení a volba parametrů je opravdu široká, super menu je bezvadné. Na otočném voliči je možná na škodu obsazení položkou ART, která, když už u takového foťáku musí také být, nemusela být zde a mohla místo toho nabídnout např uživatelskému nastavení. Rychlost odezvy je skvělá, ostření (co jsem zatím stihl vyzkoušet) je spolehlivé až na i v návodu zmiňované výjimky. Volba na E-M10 u mě padla po vyzkoušení si a porovnání se sony A6000. Kupu nelituji a jako pokročilý dlouholetý fotograf se těším na zábavu s ním. Originální příslušenství je pravda cenově výše, než by si člověk představoval, ale dá se při troše snahy najít cenově výhodnější varianta, to podle účelu a záměru použití. Vřele doporučuji všem, kteří chtějí skladný, nadupaný foťák, který má ambice růst s uživatelem a neomezovat jej, s velkou nabídkou skel a příslušenství.

  Ověřený zákazník
  Jaroslav Podzimek, 03.02.2015
  5 z 5

 • Měl jsem zrcadlovku Canon EOS 6D a klasické objektivy Canon EF 17-40/4 L USM a Canon EF 70-200/4 L USM. O kvalitě výstupu z tohoto zařízení se není nutno dlouze rozepisovat. Přesto jsem zariskoval a přešel na systém micro 3/4 . Hlavním důvodem proč jsem to udělal, byla váha a objemnost systému Canon. Nechal jsem se zlákat od svého známého, který mě vyjmenoval všechny přednosti systému micro 3/4. Váhal jsem,ale udělal. Všichni mi říkali, že jsem se asi zbláznil, když jsem opustil FF. Chvilku jsem si to myslel také. Ale opravdu jenom chvíli.. Jakmile jsem OE M10 dostal do ruky, začal jsem mít pocit důvěrné známosti s tímto fotoaparátem. Malý lehký, skladný a hlavně velmi výkonný. A objektivy. To je další kapitola. Pevná skla vysoce světelná a hlavně finančně nenáročná, která spojená s účinnou stabilizací v těle fotoaparátu na čipu poskytují opravdu vynikající kvalitu obrazu. Kdo chce přejít na tento systém, tomu vřele doporučuji, aby se podíval na stránky, které zde uvedu a bude žasnout nad výkonem tohoto přístroje http://robinwong.blogspot.cz/2014/01/olympus-om-d-e-m10-review-part-1.html

  Ověřený zákazník
  Jiří Strašek, 26.12.2014
  5 z 5

 • Ověřený zákazník
  Oto Šimeček, 30.05.2014
  5 z 5

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití: Základní
 
Obrazový snímač
Formát snímače: 4/3
Rozlišení: 16,1 Mpx
Typ snímače: MOS
Rozlišení fotografií: 4608x3456
Poměr stran snímku: 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 4:3
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 17,3 x 13
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: TruePic VII
 
Objektiv
Crop faktor: 2 x
Typ bajonetu: Micro 4/3
 
Zaostřování
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové, Středové, Zónové
Korekce expozice: ± 2 EV po 1/3 EV
Blokování AE: Ano
ISO - minimální citlivost: 200
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 8 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2
3D režim: Ne
Panorama: Ne
HDR: Ano
Datové razítko: Ano
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
 
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 1440000
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 1037000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/160
Korekce zábleskové expozice: ± 3 EV po 1/3 EV
Dosah vestavěného blesku: 5,8 m
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku: Ano
Externí blesk v balení: Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku: Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt): Ne
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: AVI, JPEG, MOV, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ano
Bracketing: Ano
Časosběrné snímání: Ano
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: H.264
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 30 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, Kabelová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 320 snímků
Rozhraní: AV, HDMI, USB
Typ akumulátoru: BLS-5
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 119 x 82 x 46
Hmotnost: 350 g
Barva: černá, stříbrná
Utěsnění (prach/vlhkost): Ne
 
Ostatní
Ocenění: DP Review - Gold award, EISA, TIPA 2014
Značka: Olympus

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Olympus OM-D E-M10 tělo

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím