Recenze Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Zpět na detail

Luděk Bouška

Recenzoval:
Luděk Bouška Další recenze

Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo máme Skladem 1ks za 27 990 Kč
Koupit

Hodnocení
Megapixelu:
87 %

Hodnoceni
zakazniků:
4 z 5

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 16 Mpx, v multishot módu 40 Mpx
 • vynikající kvalita obrazu i za špatného světla
 • citlivost až ISO 25600
 • vysoká rychlost zaostřování
 • rychlost sériového focení až 10 sn/s
 • velmi výkonný stabilizátor obrazu
 • malé rozměry a hmotnost
 • odolnost proti prachu a vlhkosti
 • množství ART filtrů a scénických režimů
 • Full HD videosekvence
 • dotykový vyklápěcí displej
 • kvalitní elektronický hledáček
 • vestavěný WiFi modul
 • bohaté volitelné příslušenství

Co se nám nelíbí

 • mírná prodleva při probouzení z režimu spánku
 • nemá vestavěný blesk
 • malá výdrž baterky

Nahoru

Získaná ocenenění Olympus OM-D E-M5 Mark II těloCo to je?

 • EISA

  EISA

  Ocenění EISA je udělováno od roku 1982 organizací 50 specializovaných magazínů, které se zabývají technickými novinkami. Tuto prestižní cenu mohou každoročně získat špičkové produkty v rámci několika produktových kategorií mimo jiné i fotoaparáty a objektivy.

 • TIPA 2015

  TIPA 2015

  Organizace TIPA (Technical Image Press Association) představuje uskupení odborných foto a video časopisů  po celém světě. Skládá se z 28 prestižních foto a video časopisů z 15 zemí na všech 5 kontinentech. Je partnerem organizace CJPC (Camera Journal Press Club), která představuje skupinu 11 nejlepších fotografických časopisů v Japonsku.
  Ocenění TIPA Awards představuje nejprestižní ocenění produktu z oblasti fotografie a videa na tomto trhu. Všechny produkty a všechny reklamy s produkty takto oceněnými nesou logo TIPA Awards, kdy toto logo představuje záruku kvality.

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Nahoru

Představení Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Nový Olympus OM-D E-M5 Mark II je v podstatě vlajkovou lodí mezi kompakty s výměnnými objektivy Olympus. Sice existuje ještě výše postavený model OM-D E-M1, ale tahle nová „é-em-pětka“ nabízí ještě trochu víc. Nejzajímavější je multishot technologie, která umožňuje zaznamenat snímky s rozlišením 40 Mpx. A to dnes nabízí skutečně málokterý přístroj.

Když si vezmete E-M5 Mark II do ruky, budete mít dojem, že držíte trochu zmenšenou profesionální zrcadlovku. A určitě nebudete daleko od pravdy, protože konstrukce je skutečně profesionální. Tělo je vyrobeno z velice odolné magnéziové slitiny a je utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti. V kombinaci s utěsněnými objektivy je tedy schopen tento Olympus bez problémů obstát i v těch nejdrsnějších podmínkách. V tomto ohledu je nový model velice podobný svému předchůdci, ale přece jen došlo k malým změnám designu a ovládacích prvků. Vše k lepšímu.

Ovládání a funkce

Tlačítek je na povrch těla vyvedeno dostatek a mnoho z nich se dá naprogramovat přesně podle toho, jak jste zvyklí, nebo jakou funkci chcete mít momentálně snadno a rychle dostupnou. Vynikající je i kvalitní dotykový displej, takže v kombinaci s uživatelsky programovatelnými tlačítky je ovládání skutečně velice příjemné. Jen nezapomenout, kterému tlačítku jste přiřadili jakou funkci... :)

Další vynikající vlastností je velice rychlý autofokus a to i přes to, že funguje „pouze“ na bázi porovnání kontrastu. U většiny ostatních výrobců dnes experimentují s implementací zaostřovacích bodů s fázovou detekcí přímo do obrazového snímače, což má za následek zrychlení automatického zaostřování. Zde jsem s rychlostí ostření nezaznamenal naprosto žádný problém, je skutečně bleskové a i když jsem přímé porovnání nedělal, připadá mi, že rychlost je naprosto srovnatelná s výkonnými zrcadlovkami.

Velkou pochvalu si zaslouží nový stabilizátor obrazu. Jak je o Olympusu zvykem, stabilizuje v pěti osách a funguje opravdu výborně. Už při pohledu do hledáčku jasně vidíte jeho účinek – obraz je naprosto klidný. To je ohromnou výhodou nejen u focení, ale také u natáčení videa, které vypadá daleko lépe.

Rychlost ostření a výkonný stabilizátor na mě udělaly takový dojem, že jsem neměl potřebu zkoušet nejrůznější ART filtry, kterými je tato novinka vybavená. Ale vyzkoušel jsem funkci HDR a s výsledkem jsem byl velice spokojen. Hotový snímek působí velice přirozeně a díky tomu, že je složen ze tří expozic, připadal mi nepatrně ostřejší a s méně šumem, což ovšem bývá u složených snímků poměrně běžné.

Kvalita obrazu

Hlavním „tahákem“ tohoto modelu je multishot technologie, díky které dokáže pořídit snímky s rozlišením 40 Mpx i přes to, že má snímač rozlišení „pouze“ 16 Mpx. O tom, jak tato technologie funguje, jsem psal na podzim ve článku Olympu E-M5II bude používat multishot jako Hasselblad za milion.

Funguje to dobře, ale logicky se ve scéně nemůže nic pohybovat. Na některých ukázkových snímcích jsou vidět šikmé proužky v místech, kde nebyla scéna úplně statická. Pokud se ale v záběru nic nehýbe, je výkon vynikající. Limitem samozřejmě zůstává kvalita optiky, ale objektivy s pevným ohniskem toto rozlišení zvládají. Trochu mě překvapilo, že v tomto režimu jde nastavit maximální clonové číslo na hodnotu f/8, ale velice pravděpodobně je to kvůli vlivu difrakce – zní to docela logicky.

Kvalita fotek při nastavení vysokých citlivostí (už mluvím o normálním rozlišení) je skvělá, jak se můžete přesvědčit na ukázkových snímcích. ISO 6400 je parádní a vůbec bych se nebál citlivosti ISO 12 800.

Nahoru

Megapixel videorecenze Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Nahoru

Hodnocení zákazníků

 • Drží se to blbě. Po pár dnech jsem za 4000Kč dokoupil ten grip. A teď se to už drží skvěle. Abych upřesnil s Olympusem 17mm/1,8 a 45mm/1,8 je to i bez gripu v pohodě. Ale s Olympusem 75mm/1,8, Panansonic 12-35/2,8 a Panasonicem 35-100/2,8 to prostě bez gripu nejde. Předešlý Panasonic GX-7 se držel líp, i s 35-100/2,8 bez nějakého gripu a v pohodě. Hledáček je neskutečný. Prostě bomba. Tak velký!!! Startuje to asi 3s. Hrúza. Prostě zapnu a dám k hledáčku a čekám a čekám a pak se to rozsvítí. Nejlepší stabilizace na světě. Tady se opravdu dá udržet 1s a fotka je ostrá jak břitva. Tragická výdrž baterie. Koupil jsem druhou, asi koupím i třetí. Geniální ovládání. Nejlepší možnosti nastavení a přizpůsobení, co jsem kdy měl. Dokonalé automatické ostření na nejbližší oko. Skvělý přídavný blesk a možností vyklopení a natočení. !!!zatím ho nepodporuje Adobe Lightroom!!! Co řict závěrem. Pro moje focení je to nejlepší foťák. Má pár much. Doporučil bych ho každému foto-nadšenci. Rozhodně bych doporučil i celý sytém micro4/3.

  Ověřený zákazník
  Martin Sedláček, 11.04.2015
  4 z 5

Nahoru

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

 • Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

  Stáhnout fotku:

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití: Pokročilý
 
Obrazový snímač
Formát snímače: 4/3
Rozlišení: 17 Mpx
Typ snímače: CMOS
Rozlišení fotografií: 4608x3456
Poměr stran snímku: 16:10, 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 4:3
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 17.3 x 13
 
Objektiv
Stabilizátor optický: Ano
Typ bajonetu: Micro 4/3
 
Zaostřování
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové, Středové, Zónové
ISO - minimální citlivost: 200
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Nejdelší expoziční čas: 1/60
Nejkratší expoziční čas: 1/16000
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 10 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2
Panorama: Ano
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
 
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Zvětšení hledáčku: 1,48 x
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 1037000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
 
Blesk
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/250
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Externí blesk v balení: Ano
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ano
Video formát: H.264
Snímková frekvence u videa: 60 sn./s
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, Kabelová
Wi-Fi: Ano
Rozhraní: HDMI, USB
Typ akumulátoru: BLN-1
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 124 x 85 x 45
Hmotnost: 469 g
Utěsnění (prach/vlhkost): Ano
 
Ostatní
Ocenění: EISA, TIPA 2015
 
Hodnocení zboží
Celkové hodnocení: 87 %
Obrazová kvalita: 93 %
Konstrukce a zpracování: 90 %
Ovládání: 83 %
Funkční výbava: 90 %
Poměr cena/výkon: 80 %

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Hodnocení

Jakou používáme metodiku hodnocení?

Olympus OM-D E-M5 Mark II je na první pohled velice podobný svému předchůdci, design se liší jen minimálně. Největší změny jsou uvnitř: rychlejší ostření, znatelně výkonnější stabilizátor obrazu, ale především technologie multishot, která umožňuje pořizovat statické snímky v rozlišení 40 Mpx. Tyto vlastnosti dělají z nové "é-em-pětky" velice univerzální přístroj, který dokáže nabídnout naprosté maximum. A to ať fotíte reportáže a využijete rychlost, nebo vám jde o maximální kvalitu obrazu třeba při focení ve studiu.

87 % Celkové hodnocení


Propadák - 0% Super - 100%

 • Obrazová kvalita: 93 z 100
 • Konstrukce a zpracování: 90 z 100
 • Ovládání: 83 z 100
 • Funkční výbava: 90 z 100
 • Poměr cena/výkon: 80 z 100

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo máme Skladem za 27 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím