Olympus E-M5II bude používat multishot jako Hasselblad za milion Krátce

Olympus E-M5II bude používat multishot jako Hasselblad za milion

Luděk BouškaVydáno: 5. 12. 2014 v 15:19 • Rubrika: Krátce

Pomocí technologie multishot můžete zaznamenat fotky v extrémně vysokém rozlišení, ale musí to umět váš foťák. Celý trik spočívá v tom, že scénu vyfotí naněkolikrát, takže výsledný záběr je vlastně vícenásobnou expozicí. Zatím to umí jen Hasselblad H5D-200MS a fotky jsou doslova nepopsatelně ostré. Má to ale háček: H5D-200MS stojí přes milion. Podle posledních zpráv to vypadá, že multishot technologii bude využívat i nástupce Olympusu E-M5, výsledné fotografie budou mít rozlišení 40 Mpx.

Jak funguje multishot

Je to vlastně docela jednoduché. Jak je vidět z úvodního obrázku, jde o pohyb Bayerovy masky před snímačem. Každý jednotlivý pixel tak obsahuje plnou barevnou informaci, takže není potřeba používat interpolaci, která výsledný obraz vždy mírně rozostří. Díky tomuto postupu jsou tedy snímače s relativně malým rozlišením schopny poskytnout snímky s daleko větším rozlišením a s o mnoho lepší ostrostí. Vliv na to má počet expozic, ze kterých je složen výsledný obraz. Zmíněný Hasselblad H5D-200MS dokáže zachytit fotografie s rozlišením až 200 Mpx, přičemž fyzické rozlišení snímače je daleko menší. Srovnání si můžete udělat na obrázku níže, je vidět, že kromě lepšího zachycení detailů odpadá také problém s tvorbou moiré (mřížka v pozadí).

 

Podle dnes zveřejněných informací, které pochází z důvěryhodného zdroje, bude tuto (nebo podobnou) technologii používat i nový Olympus E-M5 II (možná bude ale označen i jinak), který by měl světlo světa spatřit pravděpodobně v únoru. Snímač by sice měl mít stejné rozlišení, tedy 16 Mpx, ale fotografie budou mít rozlišení až 40 Mpx. Pravděpodobně budou složeny z až 8 dílčích expozic. K pohybu Bayerovy masky, respektive snímače, by měl být využit systém stabilizátoru snímače. 

Výhodou tohoto řešení je tedy možnost dosáhnout daleko lepší kvality výsledných snímků, ale pouze tehdy, jedná-li se o statickou scénu. Při fotografování pohyblivých scén se multishot použít nedá. Takové situace je ale možno fotit "klasicky", tedy bez využití multishotu, rozlišení fotografií pak odpovídá rozlišení snímače.Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Avatar

  Měl jsem Foveon asi necele 2 roky a v protisvětle je tato technologie stále nedořešená. Od ISO 400 jsou fotky více zašuměné než z CCD a podobně. Stejnak ale fotku nakonec nedoostříte tak jak se má, takže Vám je pak uplně k ničemu. Díky nedokonalostem Foveonu jsem byl více omezen než spíše svobodný. :) pak byl ale pravda těžký přestup na 33 % barvy a k tomu ještě vymyšlených barev z prstu. Softwarově jsem to ale nakonec poladil a foveonu se vyrovnám. Nehledě na to že fotky se můžou tisknout na papír co zvládá 10 bitů a ne jenom těch 8 bitu. Bohužel rozdíl vydím :) Foveon právě míchá 3 barvy na jeden pixel. Díky této technologii budete mít věrnější i barvy a více barevné hloubky... aspoň se tak domnívám. Spíše jde o to mít dostatek dat, aby se dala fotka upravit do ideálu a nejlépe selektivně vybrat časti a podobě. Zatím spousta lidí ale nemá oko. Proto bych se za kvalitou moc nehnal :) Funkci multishot vidím jako další nadstavbu a budoucí trend fotoaparátů. Do budoucna se těším na neomezenou hloubku ostrosti na jedno cvaknutí spouště. Odstranění šumu vícenásobnou expozicí pomocí použití filtru medián v těle fotoaprátu. Funkce HDR a velice rychlý rozvoj foto techniky, kterou nedokážou lidé plně využít mě vede k přesvědčení že se stale více a více budeme setkávat s blbostmi ve fotoaparátech. Např. : multishot . Málokdo si nechá tisknout fotku 60 x 75 cm :) To si jí zvětším fraktálově a stejnak většina lidí to nepozná ani kdybych využil bikubickou interpolaci a k tomu ještě smoother :) Jinak děkuji panu Bouškovi za rychlé informace ohledně této novinky.

  Jan Šíma, 21.12.2014 | Reagovat

 • 1

  1

  Podle mě s tím přišli skoro s křížkem po funuse. Tohle stále eliminuje především neostrost vzniklou vlivem antialiasing filtru a interpolací. 16 Mpx snímač na bázi Faveonu nepoužívající interpolaci a AA filter bude mít po přepočtu také trojnásobné rozlišení...

  Švesi 1, 07.12.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím