Magazín

Krátce

Olympus E-M5II bude používat multishot jako Hasselblad za milion

Luděk BouškaVydáno: 5. 12. 2014 v 15:19 • Rubrika: Krátce

Olympus E-M5II bude používat multishot jako Hasselblad za milion

Pomocí technologie multishot můžete zaznamenat fotky v extrémně vysokém rozlišení, ale musí to umět váš foťák. Celý trik spočívá v tom, že scénu vyfotí naněkolikrát, takže výsledný záběr je vlastně vícenásobnou expozicí. Zatím to umí jen Hasselblad H5D-200MS a fotky jsou doslova nepopsatelně ostré. Má to ale háček: H5D-200MS stojí přes milion. Podle posledních zpráv to vypadá, že multishot technologii bude využívat i nástupce Olympusu E-M5, výsledné fotografie budou mít rozlišení 40 Mpx.

Obsah

Jak funguje multishot

Je to vlastně docela jednoduché. Jak je vidět z úvodního obrázku, jde o pohyb Bayerovy masky před snímačem. Každý jednotlivý pixel tak obsahuje plnou barevnou informaci, takže není potřeba používat interpolaci, která výsledný obraz vždy mírně rozostří. Díky tomuto postupu jsou tedy snímače s relativně malým rozlišením schopny poskytnout snímky s daleko větším rozlišením a s o mnoho lepší ostrostí. Vliv na to má počet expozic, ze kterých je složen výsledný obraz. Zmíněný Hasselblad H5D-200MS dokáže zachytit fotografie s rozlišením až 200 Mpx, přičemž fyzické rozlišení snímače je daleko menší. Srovnání si můžete udělat na obrázku níže, je vidět, že kromě lepšího zachycení detailů odpadá také problém s tvorbou moiré (mřížka v pozadí).

 

Podle dnes zveřejněných informací, které pochází z důvěryhodného zdroje, bude tuto (nebo podobnou) technologii používat i nový Olympus E-M5 II (možná bude ale označen i jinak), který by měl světlo světa spatřit pravděpodobně v únoru. Snímač by sice měl mít stejné rozlišení, tedy 16 Mpx, ale fotografie budou mít rozlišení až 40 Mpx. Pravděpodobně budou složeny z až 8 dílčích expozic. K pohybu Bayerovy masky, respektive snímače, by měl být využit systém stabilizátoru snímače. 

Výhodou tohoto řešení je tedy možnost dosáhnout daleko lepší kvality výsledných snímků, ale pouze tehdy, jedná-li se o statickou scénu. Při fotografování pohyblivých scén se multishot použít nedá. Takové situace je ale možno fotit "klasicky", tedy bez využití multishotu, rozlišení fotografií pak odpovídá rozlišení snímače.

Sdílet na


Komentáře k článku

Měl jsem Foveon asi necele 2 roky a v protisvětle je tato technologie stále nedořešená.
Od ISO 400 jsou fotky více zašuměné než z CCD a podobně. Stejnak ale fotku nakonec nedoostříte tak jak se má, takže Vám je pak uplně k ničemu. Díky nedokonalostem Foveonu jsem byl více omezen než spíše svobodný. :) pak byl ale pravda těžký přestup na 33 % barvy a k tomu ještě vymyšlených barev z prstu. Softwarově jsem to ale nakonec poladil a foveonu se vyrovnám. Nehledě na to že fotky se můžou tisknout na
papír co zvládá 10 bitů a ne jenom těch 8 bitu. Bohužel rozdíl vydím :) Foveon právě míchá 3 barvy na jeden pixel. Díky této technologii budete mít věrnější i barvy a více barevné hloubky... aspoň se tak domnívám. Spíše jde o to mít dostatek dat, aby se dala fotka upravit do ideálu a nejlépe selektivně vybrat časti a podobě. Zatím spousta lidí ale nemá oko. Proto bych se za kvalitou moc nehnal :) Funkci multishot vidím jako další nadstavbu a budoucí trend fotoaparátů. Do budoucna se těším na neomezenou hloubku ostrosti na jedno cvaknutí spouště. Odstranění šumu vícenásobnou expozicí pomocí použití filtru medián v těle fotoaprátu. Funkce HDR a velice rychlý rozvoj foto techniky, kterou nedokážou lidé plně využít mě vede k přesvědčení že se stale více a více budeme setkávat s blbostmi ve fotoaparátech. Např. : multishot . Málokdo si nechá tisknout fotku 60 x 75 cm :) To si jí zvětším fraktálově a stejnak většina lidí to nepozná ani kdybych využil bikubickou interpolaci a k tomu ještě smoother :) Jinak děkuji panu Bouškovi za rychlé informace ohledně této novinky.

2

Jan Šíma, 21. 12. 2014 |Reagovat

Švesi 1

Podle mě s tím přišli skoro s křížkem po funuse. Tohle stále eliminuje především neostrost vzniklou vlivem antialiasing filtru a interpolací. 16 Mpx snímač na bázi Faveonu nepoužívající interpolaci a AA filter bude mít po přepočtu také trojnásobné rozlišení...

1

Švesi 1, 7. 12. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.