Recenze Olympus E-system E-1 SE Power Kit

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • ISO až 3200
  • kovové tělo
  • širší možnost dalšího přislušenství
  • voděodolná úprava povrchu těla
  • CF + XD
  • kapacitní AKU

Co se nám nelíbí

  • 5 Mpx
  • omezená řada objektivů

Představení Olympus E-system E-1 SE Power Kit

Představení Olympus E-system E-1 SE Power Kit

Tato digitální zrcadlovka vyvinutá jako spolehlivý nástroj profesionálů je vybavena vysoce odolnou štěrbinovou závěrkou. Mechanické provedení světelná matnice, množství ovládacích prvků umístněných přímo na těle přístroje. Je vhodná na práci v ateliéru, umožňuje realné připojení s PC. Vynikající obrazové schopnosti i když je to 5 Mpx.

Popis a parametry

Popis a parametry

Obsahuje profesionální zrcadlovku E-1, objektiv ZUIKO DIGITAL EZ-1445 (14-45mm, F3,5-5,6, ekv. 28-90mm na 35mm systému) s voděodolnou a prachotěsnou konstrukcí + přídavný bateriový grip SHLD-2 s vertikální spouští, výkonnou baterií a extra nabíječkou (jen cena samotného gripu je 4 990 Kč, původně 18 990 Kč s DPH)!

Prvotřídní tělo
Připravte se na něco převratného. Olympus E-1 je radikálně odlišný od všech předešlých digitálních zrcadlovek. Při navrhování nového digitálního systému jsme udělali jasnou čáru za minulostí a navrhli jsme tělo fotoaparátu, objektivy a další příslušenství zcela přizpůsobené požadavkům profesionální digitální fotografie.
Každý detail byl vytvořen tak, aby poskytl kvalitní výsledky vyžadované profesionálními fotografy.
Nový progresivní FFT CCD senzor poskytuje širší dynamický rozsah, dokonalejší barevné podání a snížený výskyt šumu. Objektivy jsou přizpůsobeny obrazovému senzoru aby byl dokonale využit jeho plný potenciál. Exklusivní anti-prachový filtr - Supersonic Wave Filter – zbaví CCD snímač všech prachových i ostatních částic.
Odolnost a přesná funkčnost byly další z vývojových cílů při vzniku fotoaparátu. Bajonet, tlačítka, přepínače, tlačítko spouště a závěrka byly navrženy tak, aby fungovaly přesně a bezchybně i při opakovaném dlouhodobém používání v náročných podmínkách.
Hořčíkové tělo bylo zvoleno proto, aby tělo E-1 bylo velmi robustní a odolné při každodenní náročné práci. Díky hořčíkové slitině je fotoaparát nejen robustní, ale i lehký. Voděodolná konstrukce chrání přesné optické a digitální komponenty v těle E-1 před stříkající vodou, pískem nebo prachem.
Každý detail byl vytvořen tak, aby poskytl kvalitní výsledky vyžadované profesionálními fotografy.

Obrazová kvalita nejvyšší úrovně
Prvotřídní obrazová kvalita, která se projeví i při velkých zvětšeninách snímků byla jedním z nejdůležitějších cílů při vývoji E-1.
Kvalitu snímků pořízených tímto digitálním fotoaparátem určuje několik aspektů najednou. Vysoká rozlišovací schopnost objektivů, konstrukce založená na 4/3 standardu, nový software a způsob zpracování dat výrazně přispívají k výjimečné kvalitě, které je dosaženo. Nemalý podíl na kvalitě obrazu má samozřejmě i dedikovaný vysoce výkonný obrazový senzor.

FFT CCD (Full Frame Transfer CCD)
E-1 je vybavena zcela novým FFT CCD senzorem 4/3 typu s celkovým rozlišením 5,5 megapixelů (5,08 efektivních megapixelů). Senzor byl speciálně vyvinut pro vysoce kvalitní zachycení digitálního obrazu.
FFT CCD senzory umožňují vznik snímků fantastické kvality. V digitálních fotoaparátech jsou často používané tzv. prokládané senzory, které však byly primárně vyvinuty pro pořizování video záznamu ve video kamerách. CCD snímač umístěný v E-1 má ve srovnání s těmito senzory mnohonásobně větší rozměr fotodiody a poskytuje širší přenosový signál.

Vysoký obrazový výkon
S architekturou progresivního CCD snímače dokáže E-1 produkovat snímky dokonalé obrazové kvality.
Hlavní charakteristika:
- 5,5 megapixelů (5,08 megapixelů efektivních)
- 4/3 typ snímače (Four Thirds type) s poměrem stran 4:3 (17,4 x 13,1mm / 22,3mm úhlopříčka)
- Blooming ochrana pro každý pixel
- Snímač s RGB mozaikovým barevným filtrem s horní vrstvou mikročoček pro lepší barevné podání
- Low pass filter k zabránění vzniku moiré efektu

Rozlučte se s prachem
E-1 disponuje jedinečným, na světě vůbec prvním systémem prachové ochrany: ultrazvukovým filtrem. Použitím prachového filtru obklopeného ultrazvukovým motorkem jsou všechny prachové částečky doslova odfouknuty během několika milisekund.

Inteligentní objektivy
Komunikace mezi objektivy a tělem fotoaparátu umožňuje větší kontrolu nad kvalitou výsledného obrazu.

Rychlost je základ
Fotografie není jen o tvorbě snímků s vysokou obrazovou kvalitou – stejně důležitá je také rychlost. E-1 je určená k rychlému snímání a rychlému zpracování dat, v čemž je skutečně dokonalá.

Vynikající technické vlastnosti a specifikace fotoaparátu jsou umožněny vysoko rychlostním systémem paralelního zpracování na třech ASIC procesorech.

Rychlá sekvence
Vysoko rychlostní sekvenční snímání dokáže zachytit až 12 snímků rychlostí 3 snímky za sekundu v jakékoli obrazové kvalitě.

Tři procesory pro rychlé zpracování dat
Pro dosažení vysoké rychlosti je v každém ze tří okruhů práce fotoaparátu použit samostatný ASIC processor:
ASIC 1: Zpracování obrazu
ASIC 2: Komunikace s počítačem
ASIC 3: Ovládání fotoaparátu

Rozšiřte svoje možnosti
Fotoaparát musí poskytnout možnosti nastavení pro každou oblast využití a pro všechny fotografické žánry. S bohatými možnostmi nastavení obrazové kvality je E-1 připravena splnit všechny náročné požadavky.

Nastavení expozice
Množství dostupných nastavení a měření expozice vám pomůže při pořizování dobře vyvážených snímků v podstatě ve všech situacích.

Pracovní rozsah
Pro přesné zaostření za všech okolností jsou k dispozici tři zaostřovací režimy:
- Jednotlivé zaostřování
- Kontinuální zaostřování
- Manuální zaostřování
Systémk využívá tří zaostřovacích AF zón, volitelných manuálně nebo automaticky. (levá, střední, pravá).

Úplná synchronizace, žádné vibrace
Rychlostmi od 1/4000 s. do 2 s. v automatickém režimu, režimech priority clony a času nebo až 60 s. v manuálním režimu, nabízí štěrbinová závěrka modelu E-1 univerzálnost potřebnou pro celou škálu fotografických objektů, efektů a situací. V režimu Bulb lze nastavit maximální délku expozice až 8 minut.
Synchronizace blesku je u E-1 zcela výjimečná: při práci s externími zábleskovými lampami nabízí profesionálním uživatelům potřebnou flexibilitu. S externím bleskem FL-50 dokáže synchronizovat časy až do 1/4000 s.

Vyvážení bílé
E-1 nabízí celou řadu přesných nastavení vyvážení bílé a je tedy vysoce flexibilní při fotografování za rozmanitých světelných podmínek s různou barevnou teplotou.

Automatické vyvážení bílé
Vyspělý systém automatického vyvážení bílé používá hybridní měřící systém. Měření se odehrávají v detekčním senzoru na přední části těla fotoaparátu a současně za objektivem (TTL) přímo na CCD snímači. Tento duální systém zaručuje přesná měření za většiny světelných podmínek.

12 přednastavených hodnot WB
Kromě automatického nastavení můžete ručně zvolit jednu z 12 přednastavených hodnot v rozmezí od 3000K do 7500K.

Jednotlačítková manuální kalibrace
Pro ještě přesnější nastavení vyvážení bílé, než jaké je možno zvolit z přednastavených hodnot můžete použít jednotlačítkové manuální měření. Toto měření je citlivé v rozsahu od 2000K do 10000K a celkem tři takto naměřené hodnoty mohou být uloženy do paměti.

Kompenzace WB
Jemné doladění je možné pomocí funkcí kompenzace vyvážení bílé. Nastavenou hodnotu fotoaparátu můžete snížit nebo zvýšit až o 14 mired (Micro Reciprocal Degrees) po krocích 2 mired v automatické nebo jedné z přednastavených hodnot WB.

Variabilní expozice s WB – dokonalejší výsledek
Fotoaparát pořídí jeden snímek a vytvoří tři rozdílné soubory, každý zpracovaný při mírně odlišném nastavení vyvážení bílé. Rozdílnost v barevném podání můžete nastavit po stupních 5, 10 nebo 15 mired (Micro Reciprocal Degrees). Variabilní expozice vám umožňuje následné vybrání snímku, který nejlépe vyhovuje vašim požadavkům.

Barevné úpravy
E-1 disponuje několika režimy umožňujícími úpravy barevného podání snímku ještě před jeho pořízením. Barevné profily pomáhají optimalizovat snímky pro použití s určitými produkty, jako jsou tiskárny nebo monitory. Nastavení barevné saturace pak umožňuje rozšíření barevných tónů přímo v terénu.

Barevné profily
sRGB ukládá snímky se standardní barevnou škálou používanou operačními systémy Windows a obdobně i většinou inkoustových tiskáren
Ofsetový tisk nabízí širší barevnou škálou, než jakou poskytuje sRGB. Tuto barevnou škálu podporuje druhý formát - Adobe RGB, který je vhodný právě pro účely profesionálního tisku.

Barevná saturace
Možnost úpravy saturace je vhodná zejména v situacích, kdy chcete experimentovat přímo na místě a nemíníte čekat až svůj fotoaparát připojíte k počítači.
Pro úpravu barevné saturace máte k dispozici celkem 5 úrovní. Kromě toho můžete kdykoli využít i čtyř přednastavených hodnot pro specifické barvy (sytě červená, jemně červená, nebeská modř, svěží zeleň).

Omezení šumu
Pravidelný šum je typ šumu objevující se vždy na stejných pixelech při dlouhých expozicích. Může být do značné míry odstraněn funkcí Redukce šumu.
Jak to funguje: Dojde k pořízení dvou snímků – standardní snímek a druhý se stejným nastavením, avšak se zavřenou závěrkou. Šum detekovaný na černém snímku je pak odfiltrován z prvního snímku.

Redukce šumu
U pravého snímku byl použit režim redukce šumu.

Omezení šumu - filtr
Nahodilý výskyt šumu se může projevit např. při použití vysokých citlivostí nebo se projevuje v tmavších oblastech snímků. Inteligentní analýzou a zpracováním obrazové informace pomáhá funkce Omezení šumu tento jev částečně eliminovat, přičemž dojde k vyhlazení kontur objektů na snímku. Výhody jsou patrné zejména v oblastech s nízkým kontrastem, jako např. modrá obloha nebo lidská pleť.

Citlivost ISO
Citlivost fotoaparátu můžete nastavit ručně v ekvivalentních hodnotách ISO 100, 200, 400 a 800. V rozšířené volbě pak můžete zvolit i hodnoty ISO 1600 a 3200 efektivní zejména při velmi špatných světelných podmínkách.
V automatickém režimu ISO jsou používány hodnoty v rozmezí ISO 100 – 400

Ostrost a kontrast
K dispozici jsou dvě úrovně ostrosti – Vysoká (High) nebo Nízká (Low): Vysoká ostrost je vhodná především pro snímky určené k tisku. Nízká naopak změkčuje kontury a využívá se především pro editaci a zobrazování snímků na počítači.
Další úpravy lze učinit v režimu nastavení kontrastu.

Ovládání
Intuitivní ovládání fotoaparátu s množstvím inteligentních funkcí vás nikdy nenechá v nesnázích.

Ovládání blesku
E-1 vám dává úplnou kontrolu nad dedikovanými systémovými blesky. Fotoaparát podporuje Direct TTL. Intenzitu blesku je možno korigovat v rozmezí 2 stupňů po krocích 1/3, 2/3 nebo 1.
Vysoké synchronizační časy, které E-1 nabízí spolu s externím bleskem FL-50 vám umožní pořídit úchvatné záběry.

Samostatné funkce pro fotografování a prohlížení
Olympus E-1 je vybaven velmi kvalitním optickým hledáčkem pro pohodlnou kompozici a velkou barevnou LCD obrazovkou sloužící k prohlížení pořízených snímků.

Dokonalý pohled
Tento fotoaparát patří mezi několik málo digitálních zrcadlovek, jejichž hledáček poskytuje 100% pokrytí záběru. Vysoce kvalitní pentaprismatický hledáček zobrazuje 1x obraz scény procházející objektivem (při ohniskové vzdálenosti 50mm).
S 20mm očnicí je snadné komponovat záběr i brýlemi. V případě brýlí je možná také dioptrická korekce od -3.0 do +1.0.
Pokud fotoaparát nepoužíváte, můžete na očnici připevnit ochranný kryt.

Barevná TFT LCD obrazovka
4.5 cm TFT nízkoteplotní barevná LCD obrazovka poskytuje 100% pokrytí pořízených snímků. Obrazovka se 134 000 pixely je postavena na nízkoreflexní technologii a umožňuje 7 stupňovou úpravu jasu. Obrazovka je chráněna odnímatelným krytem (MC-1).
Univerzální funkce přehrávání

Díky histogramu si budete moci ověřit výslednou expozici pořízených snímků. Pokud jsou ve snímku tzv. vypálená místa, zobrazí se současně i varovný symbol. Pro porovnání expozice jednotlivých snímků lze spolu se snímkem zobrazit jejich přesné expoziční údaje jako např. clonu, čas, vyvážení bílé apod. Snímky pořízené ve vertikální poloze mohou být snadno otočeny a znovu uloženy na kartu.
Další funkce:
- Index 4, 9 nebo 16 snímků
- Zvětšený náhled snímku
- Režim automatického promítání
- Objednávka k tisku (umožňuje tisk vybraných snímků na tiskárnách a minilabech podporujících objednávku ve formátu DPOF)
Díky paralelnímu zpracování dat na třech ASIC procesorech je zaručeno velmi rychlé zobrazování snímků na LCD obrazovce.

Intuitivní práce s menu
Podrobné menu bylo navrženo velmi pečlivě tak, aby pohyb v něm byl zcela intuitivní. Práce s menu je usnadněna křížovým tlačítkem na zadní stěně fotoaparátu.

Režimy záznamu
E-1 nabízí několik různých kvalit záznamu obrazu. Kromě nekomprimovaného formátu TIFF a několika variant rozlišení a komprese formátu JPEG (SHQ, HQ, SQ) mohou být snímky ukládány také ve 12 bitovém RAW formátu. Pokud si to vyžaduje situace, mohou být takto uložené snímky převedeny přímo ve fotoaparátu do formátů TIFF nebo JPEG. E-1 lze nastavit také tak, aby snímky ukládala současně ve formátech RAW i JPEG.

Odolnost
E-1 je přístroj určený nejen pro studiovou práci. Tento fotoaparát byl navržen tak, aby zvládl i náročné podmínky v exteriérech. Ať už fotografujete na horách nebo na poušti, E-1 vás rozhodně nezklame.
Fotoaparát je voděodolný (odolný vůči povětrnostním vlivům) na úrovni ekvivalentní standardu IEC standard publication 529 IPX1.
Jako hlavní materiál pro výrobu těla modelu E-1 byla zvolena hořčíková slitina. Umožňuje dvě důležité vlastnosti, které bylo při tvorbě fotoaparátu nutno dodržet: pevnost a nízkou hmotnost.

Prachová ochrana
E-1 představuje jako první fotoaparát na světě jedinečnou ochranu obrazového senzoru před prachem.Prachové a jiné miniaturní částice působí u digitálních fotoaparátů mnohem větší potíže, než je tomu u jejich analogových protějšků. Zejména pak u zrcadlovek, kdy do těla proniká prach při výměně objektivů.
Při aktivaci anti-prachové funkce generuje ultrazvukový motorek obklopující prachový filtr sérii ultrazvukových vibrací po dobu 200ms. Tyto vibrace doslova setřesou všechny prachové a jiné částice určité velikosti z filtru pryč. Prach a ostatní částice jsou pach zachyceny speciálně vyvinutou přilnavou páskou. Po provedení “očistného” procesu je CCD senzor opět dokonale čistý.
Tato patentovaná funkce se automaticky aktivuje při každém zapnutí fotoaparátu a při každém spuštění funkce Pixel Mapping. U analogových zrcadlovek se prach odstraní prostým posuvem filmu, tudíž je poškozené maximálně jen dané filmové políčko, nikoli všechny. Pokud se však prachová částice usadí na digitálním obrazovém senzoru, většinou zůstane na jednom místě. Jelikož jsou jednotlivé pixely extrémně miniaturní, i ty nejmenší prachové částice zakryjí více pixelů najednou a způsobí na výsledných snímcích nemalé potíže.

Pixel mapping – kalibrace CCD
Někdy se může stát, že některé pixely CCD snímače nefungují správně. Tyto vadné pixely nazývané také “hot pixels” mohou částečně ovlivnit kvalitu snímku. Ve většině případech vykazují rozdílnou barvu než okolní pixely. Architektura senzorů neumožňuje se náhodným vadným pixelům zcela vyhnout.
Kalibrace CCD snímače (Pixel Mapping) pomáhá odstraňovat takto vadné pixely z výsledných snímků. Při spuštění funkce v menu dojde ke kompletní kontrole všech jednotlivých pixelů CCD snímače. Porovnáním odezvy s odezvou okolních pixelů jsou identifikovány všechny případné nedostatky. Poloha vadného pixelu je uložena do paměti fotoaparátu a p?i dalších expozicích je toto místo automaticky dopo?ítáno na základ? informací z okolních pixel?.
Při spuštění kalibrace CCD se automaticky aktivuje i anti-prachová funkce.

Čistící režim
Pokud je zapotřebí vyčistit senzor mechanicky od extrémně velkých prachových částic, můžete senzor vyčistit ručně. V takovém případě jedna z funkcí fotoaparátu podrží zrcátko v otevřené poloze, abyste měli k senzoru snadný přístup. Vzduchovým sprejem pak můžete prach odstranit. Než začnete senzor čistit, přečtěte si prosím pozorně návod k použití fotoaparátu.
V případě kontaminace vlhkosti a vody kontaktujte nejbližší servisní středisko Olympus, kde vám bude poskytnuta profesionální péče.

Excelentní připojení
E-1 je jediným fotoaparátem nabízejícím kombinaci dvou rychlých rozhraní: IEEE 1394 (kompatibilní s Firewire), USB 2.0. Samozřejmostí je také video výstup.







Obrazový snímač

Rozlišení snímače 5 Mpx
Rozlišení fotografií 640x480, 1024x768, 1280x960, 1600x1200, 2560x1920
Technologie snímače CCD
Crop faktor 2 x

Objektiv

Typ bajonetu 4/3

Expozice a fotografování

Způsob měření expozice Středové, Bodové
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 3200
Rychlost sériového snímání 3 sn./s

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %
Dioptrická korekce -3 až +1

Displej

Velikost displeje 1,8 "
Rozlišení displeje v bodech 134000

Blesk

Vestavěný blesk Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, RAW, TIFF

Rozhraní a napájení

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Rozměry v mm 141 x 104 x 81
Hmotnost 660 g

Paměťové karty

Typ paměťové karty CF (Compact Flash)

Ostatní

Příslušenství v balení objektiv EZ-1445, přídavný bateriový grip SHLD-2, USB kabel, IEEE1394 kabel, Video kabel, Li-ion baterie (BLM-1), Li-ion nabíječka (BCM-1), popruh na krk, Olympus Viewer 1.0, CD-ROM, návody
Značka OM System / Olympus
Typ produktu Zrcadlovka

Zobrazit popis a parametry