Recenze Olympus OM-D E-M1 Mark III + 12-100 mm černý

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

zatím jen samá pozitiva, jen slabší výdrž baterie

Ověřený zákazník
Pavel Kozub, 01.08.2020

5

Dokonalý univerzální "švýcarský nožík" pro fotografování v přírodě za jakéhokoliv počasí, i při slavnostních příležitostech. Rychlé ostření, vysoká kvalita fotek.

Ověřený zákazník
Boris Škandera, 24.04.2020

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový profesionální CSC fotoaparát, který lze zakoupit ve zvýhodněném setu s objektivem Olympus M.ZUIKO ED 12-100 mm f/4 IS Pro je právoplatný nástupce předchozího modelu a hlavně jedinečná kombinace modelů E-M1X a E-M1 Mark II. Výsledkem je nejen vylepšená ergonomie s menšími rozměry a vahou. Osazen nejlépe stabilizovaným snímačem na světě 20,4 Mpx Live MOS (5osá stabilizace prodlouží expozici až o 7,5 kroku) a novým procesorem TruePic IX. Superodolná závěrka, která zvládne až 400 000 cyklů! Dokáže až 50 Mpx HRS foto při fotografování z ruky. O čistý snímač se postará Supersonic Wave Filter (SSWF). Dlouhé expozice za slunečného počasí bez fyzických ND filtrů (Live ND). Vynikající správa dat a zálohování. Vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům. Ostré snímky v celé ploše s velmi rychlým a přesným 121bodovým AF systémem (všechny AF body jsou křížové). Bezchybná detekce obličeje. Dokonale plynulá 4K videa bez otřesů za všech podmínek. Dva sloty pro paměťové karty (UHS-I, UHS-II). Pro ještě lepší úchop je vybaven excelentním gripem. Baterii lze dobíjet přímo v těle přes USB (i z powerbanky).

Olympus OM-D E-M1 Mark III

Jedná se o novou profesionální bezzrcadlovkou, která se může pochlubit polovičními rozměry oproti ostatním systémům s možností výměnných objektivů. A tak je mobilita tohoto těla i v kombinaci s objektivem o mnoho jednodušší. Nejen pro svoé rozměry a váhu, ale i pro technické vlastnosti je E-M1 Mark III vhodný do terénu k fotografování divoké přírody, krajiny, ale i portrétů nebo natáčení tzv. run-and-gun videí.

Taková kvalita obrazu z tak malého těla!

Kombinace nového procesoru a nejlepší stabilizace obrazu podává opravdu skvělý profesionální výkon. A to i při fotografování z ruky v obtížnějších situacích. Při synchronizaci 5osé stabilizace v těle E-M1 Mark III se stabilizací v objektivu dosahuje aktuálně nejvyššího výkonu na světě, s možností prodloužit expozici až o 7,5 kroku. To vám umožní fotografovat i za horších světelných podmínek se super-teleobjektivy bez nutnosti použít stativ. Bez použití Sync IS vám stabilizace v těle umožní prodloužit expozici až o 7 kroků.

Brooke_Bartleson_OM-D_E-M1_Mark_III_behind_the_scene__Mood_027

Nový TruePic IX

Dopřejte si prvotřídní obrazovou kvalitu díky novému procesoru a funkci Olympus High Res Shot. Spojením TruePic IX, 20,4Mpx Live MOS snímače, rozsáhlé řady vysoce kvalitních objektivů M.Zuiko a 5osého systému stabilizace máte zaručen minimální šum i při vysokém ISO a špičkový obrazový výstup s minimálním zkreslením v celé ploše snímku. Pro ty, kteří potřebují vyšší rozlišení, je k dispozici funkce 50MP Handheld High Res Shot, která umožní pořídit snímky s rozlišením cca 50 Mpx bez použití stativu. Funkce Tripod High Res Shot umožňuje zaznamenat RAW a JPEG snímky s mimořádně vysokým rozlišením (ekvivalent cca 80 Megapixelů).

Nenoste ND filtry

Pomocí tzv. Live ND funkce můžete docílit efektu dlouhé expozice bez nutnosti optického ND filtru (převzato z OM-D E-M1X). Na výběr máte intenzitu od ND2 až po ND32 (5 kroků) s tím, že výslednou expozici vidíte dopředu již v hledáčku. S touto funkcí nemusíte nosit a měnit optické ND filtry a to zejména u objektivů, na které se obtížně nasazují.

Tom_Ormerod_Sample_OM-D_E-M1_Mark_III_7-14mm_Zoom_12mm_PRO_F9_5sec_ISO200

I do drsnějších podmínek

Tělo z hořčíkové slitiny utěsněné proti prachu, stříkající vodě a mrazu. To vám umožní fotografovat prakticky v jakékoliv lokalitě a prostředí. Další výhodou je vysokorychlostní nabíjení s možností dobíjení i během fotografování. Baterii BLH-1 můžete s USB zdrojem napájení nabít přímo ve fotoaparátu už za dvě hodiny. E-M1 Mark III je kompatibilní se standardem USB PD (USB Power Delivery), lze tedy napájet přímo z powerbanky a tak neomezeně fotografovat (užitečné zejména u astrofotografie nebo fotografování v chladném prostředí). Díky vyspělé ultrazvukové technologii SSWF (která vibracemi s frekvencí 30 000 Hz a zrychlením několika tisíc G účinně setřese z obrazového snímače prach a nečistoty) a nové povrchové úpravě snímače (poprvé u E-M1X) nemá prach prakticky žádnou šanci se na snímači uchytit. To snižuje riziko skvrn způsobených prachem na snímači, oproti běžným modelům, na desetinu. Vysoce trvanlivá závěrka byla otestována na 400 000 cyklů a nabízí tak mimořádnou úroveň spolehlivosti.

OM-D_E-M1_Mark_III_weatherproof_25cm-300dpi__Product

Vyspělejší AF se Starry Sky

121 ostřících bodů a fázová detekce na čipu. AF má 75% vertikální a 80% horizontální pokrytí a dokáže přesně kontinuálně ostřit na rychle se pohybující objekty. Bez poklesu přesnosti AF se světelnými objektivy. S funkcí sledování objektu (AF/AE tracking), lze využít sekvenční snímání 18 sn./s. i s plným rozlišením 20,4 Mpx. Multifunkční volič (převzatý z E-M1X) umožňuje sledování v hledáčku a současně posouvat AF oblast. Přidáno nastavení smyčky, díky kterému volíte, zda se má při posouvání zastavit AF cíl na okraji, nebo při jeho dosažení přesunout na protilehlý. Vyspělejší detekce tváře/očí udržuje stabilní zaostření na objekt i v situacích, kdy byla v minulosti detekce obtížná (ostření na tvář z profilu). Nová funkce Starry Sky AF způsobí revoluci ve světě astrofotografie. V minulosti jste se museli spolehnout na MF. Nový AF algoritmus umožňuje přesné ostření i na nejdrobnější hvězdy na noční obloze. První režim Starry Sky AF je priorita rychlosti (Speed Priority - výchozí nastavení), který upřednostňuje rychlost a dokončení AF operací v co nejkratším čase. Díky stabilizaci obrazu umožňuje tato funkce fotografovat širokoúhlým objektivem z ruky. Druhý režim priority přesnosti (Accuracy Priority) využívá jemně vyladěný focus scan a je užitečný pro fotografování konkrétních hvězd pomocí teleobjektivů.

Hannu_Huhtamo_OM-D_E-M5_Mark_III__Sample_0021

Pro Capture a nahrávání 4K videa z ruky

Pro Capture už při namáčknutí spouště ukládá snímky do vyrovnávací paměti (až 35 snímků v RAW / plné rozlišení). Při stisku spouště naplno, budou k dispozici spolu se snímky pořízenými po stisku. Funkce Live Composite skládá na sebe více záběrů se stejným expozičním časem a do výsledného přidává pouze světlejší body. Tak lze zabránit příliš světlému pozadí. S přidáním režimu B na volič jsou nyní funkce Live Composite, Live Bulb a Live Time snáze dostupné a konfigurovatelné. Elektronická stabilizace obrazu tvoří ve spojení s 5osou stabilizací, z E-M1 Mark III velmi výkonné zařízení a to i při práci s formáty s vysokým rozlišením (4K nebo Cinema 4K), které jsou velmi citlivé na chvění. Podporuje profil OM-Log400, který poskytne filmařům tvůrčí svobodu v podobě gradingu barev a nahrávek bez ztráty detailů. Pro lepší čitelnost Live View je k dispozici funkce View Assist, ta konvertuje barevný gamut na zobrazení odpovídající Full HD standardu BT.709. S externím audio záznamníkem Olympus LS-P4 rozšíříte možnosti záznamu zvuku videí (lze přepínat směrovost mikrofonu).

sp_camera_e_m1_mark_iii_060_accordion_film_makers_intro_jpg

Aplikace pro perfektní správu dat

App OI.Share pro připojení pomocí Wi-Fi, import dat do chytrého telefonu a ovládání jeho pomocí (lze použít i k aktualizaci firmware fotoaparátu, zálohování a obnovení nastavení). Editační software Olympus Workspace zvládá zpracování RAW formátu nebo editaci snímků, a nabízí velkou svobodu v uspořádání obrazovky. Program obsahuje filtry Clarity a Dehaze pro širší možnosti vyjádření v astrofotografii a podobně. S pomocí aktuální verze 1.3 lze také snadno nahradit původní zvuk videonahrávky za Hi Res, který jste během filmování současně nahráli přes LS-P4 / LS-100 v režimu Slate Tone. Počítačový software Olympus Capture pro ovládání fotoaparátu splňuje nároky ateliérové fotografie. Umožňuje import výsledků živého fotografování jen pomocí WiFi, bez použití USB kabelu. Podporuje vysokorychlostní komunikaci v pásmu 5 GHz

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pokročilý, Poloprofesionální, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače 4/3
Rozlišení 20,4 Mpx
Rozlišení fotografií 5184x3888
Obrazový snímač Live MOS
Poměr stran snímku 16:9, 4:3, 3:4, 6:6
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 17,3 × 13

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru TruePic IX

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 2 x

Zaostřování

Počet AF bodů 121
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 200
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 60 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2, Programovatelná, 12
Panorama Ne
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Dioptrická korekce -4 až +2
Zvětšení hledáčku 0,74 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1037000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe, X kontakt (PC synch)
Dálkové řízení extreního blesku Ne
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I), SD/SDHC, SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů MP4, JPEG, MOV, RAW
Rozlišení videa DCI-4K (4096 x 2160)
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ne
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 420 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm, Jack 2,5 mm
Typ akumulátoru BLH-1
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 134,1 × 90,9 × 68,9
Hmotnost 580 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu V207102BE000
Příslušenství v balení Baterie, nabíječka, krytka, popruh
Značka Olympus

Zobrazit popis a parametry