Recenze Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 17. 03. 2015

Hodnocení

Hodnocení

Olympus OM-D E-M5 Mark II je na první pohled velice podobný svému předchůdci, design se liší jen minimálně. Největší změny jsou uvnitř: rychlejší ostření, znatelně výkonnější stabilizátor obrazu, ale především technologie multishot, která umožňuje pořizovat statické snímky v rozlišení 40 Mpx. Tyto vlastnosti dělají z nové "é-em-pětky" velice univerzální přístroj, který dokáže nabídnout naprosté maximum. A to ať fotíte reportáže a využijete rychlost, nebo vám jde o maximální kvalitu obrazu třeba při focení ve studiu.

Celkové
hodnocení

87 %


Obrazová kvalita:

93 z 100

Konstrukce a zpracování:

90 z 100

Ovládání:

83 z 100

Funkční výbava:

90 z 100

Poměr cena/výkon:

80 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 16 Mpx, v multishot módu 40 Mpx
 • vynikající kvalita obrazu i za špatného světla
 • citlivost až ISO 25600
 • vysoká rychlost zaostřování
 • rychlost sériového focení až 10 sn/s
 • velmi výkonný stabilizátor obrazu
 • malé rozměry a hmotnost
 • odolnost proti prachu a vlhkosti
 • množství ART filtrů a scénických režimů
 • Full HD videosekvence
 • dotykový vyklápěcí displej
 • kvalitní elektronický hledáček
 • vestavěný WiFi modul
 • bohaté volitelné příslušenství

Co se nám nelíbí

 • mírná prodleva při probouzení z režimu spánku
 • nemá vestavěný blesk
 • malá výdrž baterky

Představení Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Představení Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Nový Olympus OM-D E-M5 Mark II je v podstatě vlajkovou lodí mezi kompakty s výměnnými objektivy Olympus. Sice existuje ještě výše postavený model OM-D E-M1, ale tahle nová „é-em-pětka“ nabízí ještě trochu víc. Nejzajímavější je multishot technologie, která umožňuje zaznamenat snímky s rozlišením 40 Mpx. A to dnes nabízí skutečně málokterý přístroj.

Když si vezmete E-M5 Mark II do ruky, budete mít dojem, že držíte trochu zmenšenou profesionální zrcadlovku. A určitě nebudete daleko od pravdy, protože konstrukce je skutečně profesionální. Tělo je vyrobeno z velice odolné magnéziové slitiny a je utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti. V kombinaci s utěsněnými objektivy je tedy schopen tento Olympus bez problémů obstát i v těch nejdrsnějších podmínkách. V tomto ohledu je nový model velice podobný svému předchůdci, ale přece jen došlo k malým změnám designu a ovládacích prvků. Vše k lepšímu.

Ovládání a funkce

Tlačítek je na povrch těla vyvedeno dostatek a mnoho z nich se dá naprogramovat přesně podle toho, jak jste zvyklí, nebo jakou funkci chcete mít momentálně snadno a rychle dostupnou. Vynikající je i kvalitní dotykový displej, takže v kombinaci s uživatelsky programovatelnými tlačítky je ovládání skutečně velice příjemné. Jen nezapomenout, kterému tlačítku jste přiřadili jakou funkci... :)

Další vynikající vlastností je velice rychlý autofokus a to i přes to, že funguje „pouze“ na bázi porovnání kontrastu. U většiny ostatních výrobců dnes experimentují s implementací zaostřovacích bodů s fázovou detekcí přímo do obrazového snímače, což má za následek zrychlení automatického zaostřování. Zde jsem s rychlostí ostření nezaznamenal naprosto žádný problém, je skutečně bleskové a i když jsem přímé porovnání nedělal, připadá mi, že rychlost je naprosto srovnatelná s výkonnými zrcadlovkami.

Velkou pochvalu si zaslouží nový stabilizátor obrazu. Jak je o Olympusu zvykem, stabilizuje v pěti osách a funguje opravdu výborně. Už při pohledu do hledáčku jasně vidíte jeho účinek – obraz je naprosto klidný. To je ohromnou výhodou nejen u focení, ale také u natáčení videa, které vypadá daleko lépe.

Rychlost ostření a výkonný stabilizátor na mě udělaly takový dojem, že jsem neměl potřebu zkoušet nejrůznější ART filtry, kterými je tato novinka vybavená. Ale vyzkoušel jsem funkci HDR a s výsledkem jsem byl velice spokojen. Hotový snímek působí velice přirozeně a díky tomu, že je složen ze tří expozic, připadal mi nepatrně ostřejší a s méně šumem, což ovšem bývá u složených snímků poměrně běžné.

Kvalita obrazu

Hlavním „tahákem“ tohoto modelu je multishot technologie, díky které dokáže pořídit snímky s rozlišením 40 Mpx i přes to, že má snímač rozlišení „pouze“ 16 Mpx. O tom, jak tato technologie funguje, jsem psal na podzim ve článku Olympu E-M5II bude používat multishot jako Hasselblad za milion.

Funguje to dobře, ale logicky se ve scéně nemůže nic pohybovat. Na některých ukázkových snímcích jsou vidět šikmé proužky v místech, kde nebyla scéna úplně statická. Pokud se ale v záběru nic nehýbe, je výkon vynikající. Limitem samozřejmě zůstává kvalita optiky, ale objektivy s pevným ohniskem toto rozlišení zvládají. Trochu mě překvapilo, že v tomto režimu jde nastavit maximální clonové číslo na hodnotu f/8, ale velice pravděpodobně je to kvůli vlivu difrakce – zní to docela logicky.

Kvalita fotek při nastavení vysokých citlivostí (už mluvím o normálním rozlišení) je skvělá, jak se můžete přesvědčit na ukázkových snímcích. ISO 6400 je parádní a vůbec bych se nebál citlivosti ISO 12 800.

Megapixel videorecenze Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Megapixel videorecenze Olympus OM-D E-M5 Mark II tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v e-shopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Olympus OM-D E-M5 Mark II je nabitý chytrými volbami, které vás přímo vybízejí popustit uzdu kreativitě. Nová, zdokonalená verze mimořádné technologie Olympus eliminuje otřesy fotoaparátu ve všech pěti osách pohybu. Díky prvotřídnímu stabilizátoru OMD EM5 Mark II nejsou při nahrávání videa potřeba žádné těžké ramenní, bederní či jiné vyvažovací stabilizátory. K rychlým dějům se hodí sekvenční snímání, jež dokáže využít frekvenci až 10s/s a využít max. rychlosti závěrky až 1/16000s.

 • Nejvýkonnější* systém pětiosé stabilizace obrazu na světě integrovaný vtěle fotoaparátu umožňuje pořídit ostré fotografie a videa bez použití stativu nebo gyroskopických držáků. Díky kompenzaci otřesů lze expozici prodloužit až o 5 kroků.
 • Velmi skladný, lehký a kompaktní prémiový design odolný proti mrazu, prachu a stříkající vodě umožňuje fotografování a filmování i vnepříznivých povětrnostních podmínkách.
 • Režim OM-D Movie pro 1080 Full HD 60p videa sflexibilními snímkovými frekvencemi, včetně formátu 24p , pro nahrávání videa s atmosférou klasického filmu.
 • 3” dotykový LCD displej slibovolným úhlem natočení a velký elektronický hledáček sautomatickou detekcí oka a 2,36 miliony obrazových bodů pro křišťálově čisté zobrazení
 • Možnost vytvoření působivé fotografie srozlišením 40 megapixelů a úžasnými detaily
 • 16-Megapixelový LIVE MOS snímač a obrazový procesor TruePic VII pro strhující obrazovou kvalitu vysokého rozlišení i při nepříznivých světelných podmínkách
 • Mimořádně rychlý Fast AF pro prakticky okamžité zaostření a nenápadné fotografování pouličních portrétů a rychle se pohybujících objektů vjejich přirozeném prostředí
 • Zabudované WiFi umožňuje ovládat fotoaparát na dálku (clona, čas a režim Live Bulb) a sdílet snímky pomocí chytrého telefonu snainstalovanou aplikací OI Share

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální bezzrcadlovka (MILC)
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače 4/3
Rozlišení 17 Mpx
Rozlišení fotografií 4608x3456
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:10, 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 17.3 x 13

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 2 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
ISO - minimální citlivost 200
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas 1/60
Nejkratší expoziční čas 1/16000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 10 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Panorama Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Zvětšení hledáčku 1,48 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1037000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Externí blesk v balení Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Video formát H.264

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Rozhraní USB, HDMI
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 124 x 85 x 45
Hmotnost 469 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu V207040BE000
Ocenění EISA, TIPA 2015
Značka OM System / Olympus

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 87 %
Obrazová kvalita 93 %
Konstrukce a zpracování 90 %
Ovládání 83 %
Funkční výbava 90 %
Poměr cena/výkon 80 %

Zobrazit popis a parametry