Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

Recenze Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo

Zpět na detail

Ondřej Vojčiniak

Recenzoval:
Ondřej Vojčiniak Další recenze

Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo máme Skladem 2 ks za 31 490 Kč
Koupit

Hodnoceni
zakazniků:
5 z 5

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Rozměry
 • Procesor i snímač z vyššího modelu M1 II
 • Lepší ergonomie
 • Utěsnění proti vodě a prachu
 • High Res mode
 • 30 snímků za vteřinu do formátu RAW
 • Video 120 fps ve Full HD

Co se nám nelíbí

 • Zadní kolečko na palci je možná až moc zapuštěné
 • Neexistuje na něj bateriový grip

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo

 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 01.JPG
  Exp. čas:0,6 sClona:f/2,8ISO:200Ohnisko:19 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 02.JPG
  Exp. čas:1/250 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 03.JPG
  Exp. čas:1/1600 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:12 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 04.JPG
  Exp. čas:1/1000 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:12 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 05.JPG
  Exp. čas:1/400 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:29 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 06.JPG
  Exp. čas:1/500 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:35 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 07.JPG
  Exp. čas:1/1600 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 08.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/4ISO:200Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 09.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/4ISO:400Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 10.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/2,8ISO:800Ohnisko:27 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 11.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/2,8ISO:2500Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 12.JPG
  Exp. čas:1/40 sClona:f/2,8ISO:4000Ohnisko:21 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 13.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/4ISO:5000Ohnisko:12 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 14.JPG
  Exp. čas:1/125 sClona:f/2,8ISO:6400Ohnisko:40 mmKorekce Exp.:0 EV Objektiv:
  -
 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo 15.JPG
  Exp. čas:1/60 sClona:f/2,8ISO:6400Ohnisko:12 mmKorekce Exp.:0.3 EV Objektiv:
  -

Nahoru

Představení Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo

Představení Olympus OM-D M5 Mark III

Nedávno byl představen nový Olympus řady 5, tedy střední třídy fotoaparátů této značky. Položil jsem si jednoduché otázky. Je lepší než jeho starší bratr a proč si ho koupit? Nahodil jsem tedy smutné psí oči směrem k vedení, abych dostal jeden kus na testování a vyrazil hledat odpovědi na tyto otázky.

Pohled zvenčí aneb jak se drží

Oproti předchozímu modelu má nová M5ka robustnější grip, takže se mnohem lépe drží a snadněji padne do ruky. Musím podotknout, že se i tak jedná o malý a kompaktní přístroj, ale díky dobře tvarované opěrce na palec a zmiňovanému gripu máte větší jistotu, že z ruky nevypadne. Možná by konstruktéři z Japonska mohli zadní kolečko, které se ovládá palcem, vysunout ještě trochu více (nebo ho zvětšit), aby se s ním dalo lépe manipulovat. Je poněkud zapuštěné a dělalo mi trochu potíže si zvyknout na jeho ovládání. 

Volič režimů se přesunul na pravou stranu těla a přibyly na něm dvě nová písmenka. První z nich je písmenko B, pod kterým vyvoláte režim Bulb a Live composite. Zvláště druhá funkce je skvělá na malování světlem nebo focení ohňostrojů, kdy můžete exponovat na dlouhé časy bez přepalů. Fotoaparát zaznamená změny světlých bodů, takže vám v tomto žánru dost zjednoduší práci. 

Druhé z písmen je C. Režim Custom. Zde si můžete uložit specifické nastavení a funkce fotoaparátu. Toto lze využít například ve studiu, kde je nastavení odlišné od focení venku. Jednoduše si to jednou uložíte a příště již nemusíte celý fotoaparát přenastavovat.

Na levé straně přibyla tlačítka pro funkci HDR a přepínání zobrazení hledáčku a displeje. Dlouhým přidržením si můžete vypnout automatické přepínání hledáčku při přiblížení oka. Tato funkce se hodí, když chcete fotit například street foto od pasu pomocí displeje. Čidlo je velmi citlivé a pokud si jej nevypnete, bude vám neustále vypínat displej a přehazovat náhled do hledáčku při jakémkoliv přiblížení fotoaparátu k tělu. Focení od pasu jsem využíval notně a díky této funkci na tlačítku mě přepínání nijak nezdržovalo. 

Nalevo je i páčka pro vypnutí a zapnutí fotoaprátu. V nastavení jsem také narazil na možnost zapnutí přístroje páčkou napravo u hledáčku. Což znamená, že můžete pravou rukou (respektive palcem na pravé ruce) fotoaparát zapnout a rovnou fotit. Tím se takřka celé ovládání přístroje dá přesunout na pravou ruku. To je při focení, kde potřebujete rychle reagovat, nesporná výhoda. Musím ale přiznat, že práce s fotoaparáty Olympus mi vždycky seděla a ovládání je více než příjemné.

U řady OM-D M5 jsem již zvyklý, že jsou těla utěsněna proti vodě a prachu. U OM-D M5 III to je samozřejmě taky. Takže ho můžete klidně i osprchovat od špíny z focení v nepříznivých podmínkách.

M1 II v menším těle

Při vývoji střev nové M5ky si nedali moc práci, protože použili vlastně již ověřený model OM-D M1 II a v podstatě vsadili jeho útroby do menšího těla. Má stejný snímač, procesor i stabilizaci. Jen “zpomalili” sekvenční focení z 60 snímků za vteřinu. Na 30 v elektronické závěrce a na 10 v mechanické závěrce s kontinuálním přeostřováním na každý snímek. 

Ostření si také nová pětka převzala z modelu M1 II. Ke kontrastní detekci přibyla i fázová. Díky tomu je přístroj velmi rychlý a přesný. Autofokus se chytá i za špatných světelných podmínek bez problémů. Nedýchá a je přesný. To Olympusu šlo vždy dobře a zde to není vyjímkou. 

Další věcí, kterou Olympus umí, je stabilizace přímo na snímači. U tohoto modelu má účinnost 5,5 EV. Snímač navíc umí spolupracovat se stabilizací v objektivu Olympus a tím se její výkon zvyšuje.

Co naopak Olympusu moc nešlo, byl jeho výstup na vyšších hodnotách ISO. U starších modelů se stávalo, že už u hodnot nad ISO 800 byl šum již znatelný natolik, že se ztrácela ostrost a kresba. Ale od modelu M1 II a M1X se odstup od digitálního šumu znatelně zlepšil. Nová M5ka je na tom po vzoru vyšších řad (výstup je takřka totožný s M1 II) lépe. V testovacích fotkách je vidět, že i na ISO 12800 je s dostatkem světla šum znatelný, ale ostrost a kresba je na tak malý snímač úctyhodná. Při vyvolání z RAWu je to ještě o trochu lepší.

50 Megapixelů? Není problém

Funkce High Res mode byla již u M5 II, ale díky většímu rozlišení u nové 5ky (20 mpx) dosáhnete díky pohybu snímače složené 60ti megapixelové fotky i do RAW formátu. Je samozřejmě potřeba použít stativ a fotografovaný objekt musí být nehybný. Tuto funkci mají i jiné značky, ale jejich následný postproces není úplně jednoduchý. U Olympusu je to na jedničku a výsledek, jak můžete vidět, je výborný. 


Porovnávací fotka na stejné nastavení ISO, clony a ohniska

4K a zpomalené záběry

Nakonec i na video dojde. Samozřejmě zpomalené záběry ve 4K neumí (jen 30 snímků za vteřinu), ale ve Full HD rozlišení zvládne nová 5ka až 120fps. Tedy 4x zpomalit. Ve spojení s účinnou stabilizací, již zmiňovanou fázovou detekcí, sledováním obličeje, výklopným displejem a vstupem pro mikrofon (jack i micro USB), je tento fotoaparát i skvělou video kamerou. Ve videu umí natáčet do takzvaného FLAT profilu, což je vlastně taková náhražka nahrávání do Logu u profesionálních kamer. 

Závěrem

Vzhledem k tomu, že se jedná o model M1 II v malém těle, Olympus OM-D M5 III bych doporučil jak zkušeným fotografům na cesty (už umí i nabíjení přes USB), tak i nadšeným začátečníkům. Rychlý, spolehlivý a malý. Na začátku jsem si položil dvě důležité otázky, kvůli kterým jsem se pustil do této recenze. Je M5 Mark III lepší než jeho starší bráška?  O hodně. Ve všech aspektech vylepšený adekvátní upgrade již úspěšné řady. Proč si ho koupit? To už jste si přečetli v této recenzi. 

Nahoru

Hodnocení zákazníků

 • Ověřený zákazník
  Vladimír Raimr, 17.04.2020
  5 z 5

 • Vzhledem ke skutečnosti, že jsem majitelem Oly OM-D E-M5 mark i (rok výroby 2013) a nyní OM-D E-M5 mark iii, tak vím do čeho jdu. Recenze zpracovávají lidé, které považuji za znalce. Sám ještě nemám fotoaparát dostatečně vyzkoušený a koronavirus nás všechny drží zkrátka. Jinak výborný přístroj.

  Ověřený zákazník
  Antonín Rozkydal, 03.04.2020
  5 z 5

 • Je to můj 2. aparát. Po PEN 3, neskutečný rozdíl. Perfektní do ruky, příjemné ovládání, hledáček.... Zatím se seznamuji s jeho možnostmi jen doma. Detaily, pohledy z okna apod. Ivana

  Ověřený zákazník
  Ivana Volfová, 22.03.2020
  5 z 5

 • Nový model s mnoha novýmipokročilými funkcemi - ideální úroveň pro aktivní amatéry

  Ověřený zákazník
  Lubomír Turek, 27.12.2019
  5 z 5

 • Ověřený zákazník
  Radek Bártek, 07.12.2019
  4 z 5

Nahoru

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

 • Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo

  Stáhnout fotku:

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití: Pokročilý, Poloprofesionální
 
Obrazový snímač
Formát snímače: 4/3
Rozlišení: 21,8 Mpx
Obrazový snímač: Live MOS
Rozlišení fotografií: 5760x3840
Poměr stran snímku: 16:10, 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 4:3
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 17.3 x 13
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: TruePic VIII
 
Objektiv
Typ bajonetu: Micro 4/3
Stabilizátor optický: Ne
Crop faktor: 2 x
 
Zaostřování
Počet AF bodů: 121
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE: Ano
ISO - minimální citlivost: 200
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 60
Nejkratší expoziční čas: 1/8000
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 14 sn./s
Prodleva samospouště: 2, 12
Scénické režimy: ano, 16
Panorama: Ano
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
 
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2360000
Dioptrická korekce: -4 až +2
Velikost hledáčku: 27 "
Zvětšení hledáčku: 1,37 x
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 1037000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/250
Korekce zábleskové expozice: ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku: Ano
Externí blesk v balení: Ano
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, RAW
Rozlišení videa: DCI-4K (4096 x 2160)
Audiozáznam: Ano
Bracketing: Ano
Počet audio kanálů: 2.0
Video formát: MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk: Ne
Snímková frekvence u videa: 24 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 310 snímků
Rozhraní: USB, HDMI
Typ akumulátoru: Olympus BLS-50
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 125 x 85 x 50
Hmotnost: 414 g
Barva: černá, stříbrná
Utěsnění (prach/vlhkost): Ano
 
Ostatní
Značka: Olympus

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo

Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo Olympus OM-D E-M5 Mark III tělo máme Skladem za 31 490 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím