Recenze OM System OM-1 tělo

Tomáš Kivader

Tomáš Kivader • 15. 02. 2022

Hodnocení

Hodnocení

Nový fotoaparát OM System OM-1 je přístroj, na který jsem u této značky čekal. Při zachování obdobného designu a ovládání přináší vylepšení všemi směry - kvalitou zpracování a odolností, vydrží baterie, novým hledáčkem nebo lepším zpracováním vyšších hodnot ISO. Skládaný snímač s novým procesorem umožňují pořizovat s tímto fotoaparátem neuvěřitelně rychlé sekvence, navíc jsou zrychlené i programy závislé na výpočetní síle. OM-1 cílí na profesionály - fotografy přírody, sportů, ale i reportáží nebo na video tvůrce. Využít jde však na jakýkoliv žánr a ke všemu je nabitý funkcemi, které v obdobné míře u konkurence nenajdeme.

Celkové
hodnocení

95 %


Obrazová kvalita:

90 z 100

Konstrukce a zpracování:

90 z 100

Ovládání:

90 z 100

Funkční výbava:

95 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nový hledáček
  • Nadstandardní odolnost
  • Lepší ergonomie
  • Rychlost sériového snímání
  • Inteligentní rozpoznání objektů
  • Profesionální video možnosti

Co se nám nelíbí

  • Výběr rozpoznávání objektů

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí OM System OM-1 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z OM System OM-1 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí OM System OM-1 tělo

Představení OM System OM-1 tělo

Představení OM System OM-1 tělo

Nový král Micro4/3 systému

OM-1, tak zní název nového fotoaparátu, který před nedávnem představila firma OM System (dříve známá pod jménem Olympus). Je to poslední fotoaparát nesoucí nápis Olympus a zároveň první s označením OM System. Jedná se o profesionální přístroj, novou vlajkovou loď značky a nástupce fotoaparátu Olympus E-M1 III. Co novinka přináší? OM-1 je vybavený novým skládaným BSI CMOS snímačem s rozlišením 20 Mpx a nový je i jeho procesor TruePic X slibující až 3x rychlejší výkon oproti E-M1 III.

Hledáček fotoaparátu

V mém případě nelze začít ničím jiným. Předchozím modelům z mého pohledu vždy jedna věc chyběla a znepříjemňovala mi jejich jinak bezproblémové ovládání. Touto věcí byl právě kvalitní hledáček. Ten prošel u OM-1 obrovskou proměnou. Je osazený novým, lepším OLED displejem s rozlišením 5,76 Mpx, má rychlejší obnovovací frekvenci a méně výrazný (v některých režimech zcela eliminovaný) blackout. V neposlední řadě u něj není ve většině situací postřehnutelné zpoždění.

Nová je i očnice hledáčku, která je velmi příjemná. Senzor přiblížení byl přesunutý na spodní stranu hledáčku. Přijde mi, že by měl být více odolný proti zanesení nečistotami (což mívá za následek nerozpoznání odložení od oka).

Hlavní displej

I u druhého, většího displeje došlo k posunu. Obraz je jasnější s vyšším kontrastem. Rovněž bylo navýšené rozlišení obrazovky. Displej si zachovává možnosti otočení do všech směrů podobně jako u modelu E-M1. Zadní strana obrazovky je polepená umělou kůží, kterou najdete také na gripech.Ergonomie a ovládání fotoaparátu

Na první pohled vám možná přijde, že fotoaparát je téměř identický se svým předchůdcem, třetí generací E-M1. Podobnost však spočívá téměř výhradně v designu, přestože i zde najdeme nějaké rozdíly. Fotoaparát se o poznání lépe drží, grip je pohodlnější a rozložení tlačítek také o kousek příjemnější. Tělo je vyrobené z hořčíkové slitiny, navíc nese certifikaci o voděodolnosti IP53. Tato vlastnost tak dělá z OM-1 nejodolnější bezzrcadlovku na trhu.

Tělo na sobě má několik programovatelných ovladačů, na které lze nastavit nespočet funkcí, podobně jako u jeho předchůdců. Nově najdeme na zadní straně samostatné tlačítko AF-ON. Dále je zde směrový volič i joystick nebo klasické otočné voliče, které jsou o něco hlouběji zapuštěné a ovládají se o něco obtížněji.

Na horní straně nalezneme otočný volič režimů s klasickými PASM, dále režim Bulb, video a čtyři uživatelsky nastavitelné programy. Ty lze velmi podrobně uzpůsobit, například podle žánrů, které často fotíte.

Olmypus OM-1 | Megapixel

Baterie OM-1

Tělo je napájené novým typem akumulátoru s vyšší kapacitou. Podle hodnocení CIPA by měl vydržet na 520 snímků. Osobně jsem při jeho používání po nafocení bezmála tisíce fotek měl stále 40 % baterie k dispozici. Je však potřeba podotknout, že jsem fotil hodně za využití sériového snímání a téměř jsem nevyužíval displej.

V balení fotoaparátu nenajdete nabíječku baterií. Podobně jako u některých konkurenčních značek tak lze fotoaparát nabíjet pouze přiloženým USB-C kabelem. V mém případě to problém nebyl, nabíjení je rychlé, navíc jsem měl pouze jeden akumulátor. Pokud bych však fotoaparát využíval intenzivněji, s větším množstvím baterií je dle mého názoru dokoupení nabíječky nevyhnutelné.

Nově přepracované menu

Modernizace se dočkala i nabídka nastavení. Namísto původního svislého členění zde najdeme rozdělení vodorovné. Ačkoliv mi nikdy nepřišlo, že by měl Olympus ve svých přístrojích menu nějak zvlášť nepřehledné, tato jeho nová podoba mi dokázala, že jsem se pletl. V nabídce nastavení se pohybujete mnohem snadněji a umístění jednotlivých položek je intuitivnější. Mezi záložkami se dá pohybovat předním otočným voličem, což v kombinaci se zadním voličem, joystickem nebo směrovým ovladačem umožňuje mnohem rychlejší pohyb. Přepracování však nebylo na úkor množství položek. Pořád zde najdeme nepřeberné množství funkcí a možností. Standardně si pro usnadnění práce můžete vytvořit vlastní záložku menu s oblíbenými položkami.

Hlavní a nové funkce

Ostření

Fotoaparát je vybavený novým zaostřovacím systémem - Cross Quad Pixel AF. OM-1 má umělou inteligencí (AI) řízené rozpoznávání objektů, mezi které patří auta, vlaky, letadla, ptáci a psi nebo kočky. Rozpoznávání funguje opravdu dobře. Zkoušel jsem hlavně ostření na ptáky, při kterém fotoaparát viděl ptáky (střízlíky) i v obdobně barevném prostředí. Jediné, co jde tomuto systému vytknout, je nutnost přepínat mezi jednotlivými režimy. Fotoaparát sice dokáže detekovat objekty různých typů i bez konkrétního nastavení, je ale o něco pomalejší a méně přesný.

Sériové snímání

Malý MFT snímač, jímž OM-1 disponuje, umožňuje velmi rychlé sériové snímání. Navíc v kombinaci s vrstveným (stacked) snímačem to platí dvojnásobně. Nejrychlejší snímání v režimu AF-C je 50 fotek za vteřinu, v režimu AF-S je to dokonce 120 fotek za vteřinu. A na rozdíl od konkurence se jedná o plnohodnotné 20 Mpx RAWy.

Stabilizace

Jak jsme si již u značky Olympus/OM System zvykli, stabilizace je opravdu velmi účinná. Charakteristika na základě množství EV kroků je sice poměrně objektivní, v praxi ale není moc vypovídající. Prakticky mohu říct, že na ohnisku 12 mm jsem byl schopný udržet čtyřvteřinovou expozici, aniž bych na výsledné fotce našel náznak neostrosti. OM-1 tak pokračuje v tradici skvělé stabilizace, kterou ještě vylepšuje a umožňuje tak využít kreativní funkce i bez použití stativu.

Video

Značky vyrábějící Micro 4/3 fotoaparáty se daly donedávna rozdělovat podle určení - Olympus určený hlavně na focení, Panasonic převážně na video. Jak už naznačily některé fotoaparáty značky Panasonic, je toto rozdělení již přežité. To dokládá i fotoaparát OM-1 a jeho video funkce.

Dovede natáčet 4K 60p záznam v 10-bit 4:2:2. Nebo třeba Full HD 240p. Má log i HLG. Pokud k OM-1 připojíte externí rekordér, natáčet můžete dokonce 12-bit ProRes RAW.

Mezi další přidané funkce patří High Res Shot. Fotoaparát díky pohybu stabilizace senzoru pořídí vícero snímků, z nichž následně složí jeden o větším rozlišení. To může být až 80 Mpx při focení ze stativu, nebo 50 Mpx při focení z ruky. Nově dokáže OM-1 oproti předchůdcům snímat z ruky i v režimu Live Composite.

Novou funkci Live ND, což je softwarová simulace využití ND filtru, můžete využít pro rozmazání pohybu, například tekoucí vody. Tato funkce je opět možná i při focení bez stativu.

K již dobře známým možnostem této značky patří i focus stacking, který je díky novému procesoru o poznání rychlejší. Obdobně i funkce Pro Capture je díky rychlejšímu sériovému snímání dokonalejší.

Závěr

Nový fotoaparát OM System OM-1 je přístroj, na který jsem u této značky čekal. Při zachování obdobného designu a ovládání přináší vylepšení všemi směry - kvalitou zpracování a odolností, vydrží baterie, novým hledáčkem nebo lepším zpracováním vyšších hodnot ISO. Skládaný snímač s novým procesorem umožňují pořizovat s tímto fotoaparátem neuvěřitelně rychlé sekvence, navíc jsou zrychlené i programy závislé na výpočetní síle.

OM-1 cílí na profesionály - fotografy přírody, sportů, ale i reportáží nebo na video tvůrce. Využít jde však na jakýkoliv žánr a ke všemu je nabitý funkcemi, které v obdobné míře u konkurence nenajdeme.

Megapixel videorecenze OM System OM-1 tělo

Megapixel videorecenze OM System OM-1 tělo

Hodnocení zákazníků (8)

Hodnocení zákazníků (8)

5

Výrobek splnil očekávání na 100 %.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Karel, Plzeň, 26.12.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Miroslav, Praha 4 - Modřany, 15.12.2022

5

Perfektní

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Viktor, Praha 9, 30.09.2022

5

Šikovný foťák, se kterým se letovky a ptáci obecně fotí jedna radost. Oceňuji přehledné menu, barevné rozlišení jednotlivých položek menu... a především rychlost.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Hana, Přerov, 04.09.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, 22.08.2022

5

Paráda! Velice dobře se drží, přehledné menu, rychlost ostření a snímání, odolnost, výdrž baterie,... Trochu nedokonalé "automatické ostření na subjekty", je-li v popředí třeba větvička či stéblo trávy, ale věřím, že je to "dětská nemoc", která bude vyřešena firmwarem. Jinak není, co dodat. Jsem maximálně spokojený :)

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jindra, Josefov, 11.08.2022

5

+ velmi dobrá kvalita snímků i na vyšších ISO + rychlost obrazového procesoru TruePic X + stabilizace snímače + přehledné menu - jednoduché a rychlé vyhledávání položek + skvěle fungující autofokus + detekce objektů - ptáci, psy a kočky (funkční i na jiná zvířata) + hledáček s vysokým rozlišením + HIGH RES SHOT z ruky + vestavěný LIVE ND FILTR + vysoká odolnost

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jaromír, Velké Hamry, 19.04.2022

5

Maximální spokojenost!

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Adolf, Ivančice, 18.04.2022

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Olympus představuje svou novou vlajkovou loď, která navazuje na legendární kinofilmovou zrcadlovku z roku 1972. OM-1 je vybaven novým skládaným BSI CMOS snímačem s rozlišením 20 Mpx a nový je i procesor TruePic X slibující až 3x rychlejší výkon oproti E-M1 III nebo E-M1X. Tato vylepšení s sebou nesou lepší výkon při práci v horších světelných podmínkách, rozšíření dynamického rozsahu o +1 EV a rychlejší sériové snímání i automatické ostření. OM-1 je vybaven mimořádně účinným stabilizátorem obrazu, který je schopný kompenzovat až 8 EV. Utěsněná konstrukce se stupněm krytí IP51 zaručuje odolnost vůči stříkající vodě, prachu i mrazu. Duální slot na SD UHS-II karty a nový akumulátor BLX-1.

Mimořádný výkon v kompaktním provedení

OM-1 se vyznačuje kompaktním a lehkým designem, který je pro OM SYSTEM symbolický, s váhou pouhých 599 gramů včetně baterie a paměťové karty. Fotoaparát disponuje novým skládaným BSI CMOS snímačem a nejnovějším obrazovým procesorem TruePic X, který je až 3x rychlejší než předchozí modely. Olympus OM-1 přináší vyjímečnou kvalitu obrazu, která přesahuje očekávání velikosti snímače. Nejen, že plně využívá výkon objektivů M.Zuiko Digital s vysokým rozlišením a poskytuje úchvatné rozlišení, ale nová technologie zpracování šumu zvyšuje maximální nativní citlivost ISO na hodnotu 25600 a rozšiřitelnou citlivost ISO na hodnotu 102400. Vylepšení se díky nejnovější technologii zpracování obrazu dočkal i dynamický rozsah, který je nyní rozšířen o +1 EV. Výkonná pětiosá stabilizace obrazu je schopna kompenzovat až 8 EV v kombinaci s kompatibilním stabilizovaným objektivem a až 7 kroků se samotným tělem. Nová funkce Handheld Assist pomáhá v situacích při použití delších časů, které dříve vyžadovaly stativ.

Nově vyvinutý systém automatického ostření

Konfigurace čtyřdílné fotodiody umožňuje detekci fáze na snímači ve vertikálním i horizontálním směru. Schopnosti vysokorychlostního výpočtu nového procesoru TruePic X a nového algoritmu AF zaručují vysoce rychlé a přesné zaostření na objekt bez ohledu na to, kde se v záběru nachází. OM-1 je navíc vybaven funkcí AI Detection AF. Kromě dosud nejrychlejšího a nejpřesnějšího rozpoznávání a sledování objektů dokáže tento model rozpoznat vozy formule, motocykly, letadla, vrtulníky, vlaky a ptáky, stejně jako zvířata (psi a kočky). Funkce je kromě C-AF podporována také u S-AF pro fotografování širší škály scén. Výrazně se zlepšila přesnost detekce, výkon sledování a odezva AF s prioritou obličeje/očí. Došlo také k exponenciálnímu vylepšení výkonu sekvenčního fotografování, kdy bylo dosaženo rychlosti až 50 sn./s bez blackoutu s AF/AE sledováním při rozlišení přibližně 20,37 Mpx. Při použití funkce Pro Capture si můžete užít sekvenční snímání s rychlostí až 50 sn./s se sledováním AF/AE a až 120 sn./s s uzamčením AF/AE.

Stvořen pro video

Stabilní nahrávání videa i z ruky je nyní možné díky kompaktnímu, lehkému tělu a špičkové stabilizaci obrazu. Kreativní funkce videa zahrnují 4K 60fps pro plynulá videa ve vysokém rozlišení a vysokorychlostní záběry Full HD 240fps. OM-1 podporuje H.264 (8bit), H.265 (10bit) a Multi Frame Rate pro nahrávání videí delších než 30 minut. Kromě výstupu dat RAW až do 12 bit 4:4:4 na externí zařízení pro pokročilou postproduci podporuje fotoaparát i OM-Log. Pro pohodlnější záznam HDR videa byl přidán nový obrazový režim videa HLG (Hybrid Log Gamma).

Odolná konstrukce a vylepšený hledáček

Použití těsnících materiálů na pevném, lehkém těle z hořčíkové slitiny zajišťuje odolnost proti prachu a stříkající vodě IP53 třídy 6 a mrazuvzdornost až do -10 °C. Vzhledem ke kompaktnímu a odolnému designu fotoaparátu OM-1 je ideálním spojencem při fotografování v náročných podmínkách. Pro zaručení maximálního podolní při fotografování byl zoptimalizován výkonu hledáčku, který disponuje rozlišením přibližně 5,76 milionu bodů, zvětšením hledáčku až 1,65x, zpožděním zobrazení 0,005 sekundy a výkonem vysokorychlostního zobrazení 120 fps. Nejen, že obsahuje všechny nejlepší aspekty optického hledáčku, ale spojuje je s výhodami elektronického hledáčku, díky kterému je možné sledovat objekty a kontrolovat expozici i na tmavých místech. Přepracování se dočkalo i menu, položky byly rozděleny, sloučeny a překlasifikovány a popisy byly zjednodušeny, aby bylo snazší najít požadované funkce a usnadnit změny nastavení pro začínající uživatele.

 

Rozhraní a napájení

Typ baterie BLS-50/BLS-5/BLS-1 pro Olympus
Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Rozhraní USB-C, HDMI, Jack 3,5 mm
Způsoby napájení Akumulátor

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pokročilý, Poloprofesionální, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače 4/3
Rozlišení 20,4 Mpx
Rozlišení fotografií 5184x3888
Obrazový snímač BSI Live MOS
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 17,4x13

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru TruePic X

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3

Zaostřování

Počet AF bodů 1053
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Korekce expozice ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV, +-5 EV po 1EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 80
ISO - maximální citlivost 102400

Závěrka

Typ závěrky Elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/32000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 120 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy Pop Art, Změkčení, Bledé a světlé barvy, Jemné světlo, Zrnitý film, Camera obscura, Diorama, Cross Process, Dramatický tón, Jemná sépiová, Komiks, Akvarel, Retro, Částečná barva, Bez bělení, Instant Film
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 5760000
Dioptrická korekce -4 až +2
Zvětšení hledáčku 1,65 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1620000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 4K
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ne
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, H.265
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 138,8 x 91,6 x 72,7
Hmotnost 599 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu V210010BE000
Značka OM System / Olympus

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 95 %
Obrazová kvalita 90 %
Konstrukce a zpracování 90 %
Ovládání 90 %
Funkční výbava 95 %
Poměr cena/výkon 90 %

Ke stažení

OM1 - Návod.pdf

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství