Oslavy 100 let Nikonu

Oslavy 100 let Nikonu Workshopy

Nasajte japonské tradice všemi smysly. Vezměte s sebou svého partnera, kamarády, známé... V sobotním programu se dozvíte základní informace o japonské kultuře. REZERVUJTE SI MÍSTO NA ODBORNÝ VÝKLAD. Podrobný program najdete níže.

Přehled kurzů

Na výklad je nutné si předem rezervovat místo! Kapacita je omezena.

Doprovodný program:

 • 10:00 - 10:45 Tradiční čajový obřad
 • 11:30 - 12:30 Příprava sushi, ochutnávka - vegetariánské sushi, tradiční rolky s rybími produkty, nigiri sushi a netradiční fotogenické sushi (Temari zushi, Oshi zushi, Temaki zushi, Shikai zushi, Gunkan nigiri)
 • 13:00 - 13:40 Kimono - o historii, předvedení oblékání na modelce, foto session
 • 14:00 - 14:45 Iaidó - vyprávění o japonském meči českým samurajem Vladimírem Hotovcem a ukázka bojových umění kendó a iaidó
 • 15:00 - 15:30 Kaligrafie - vyprávění o umění krasopisu a ukázka tvorby velkoformátového díla
 • 15:45 - 16:45 Divadlo kjógen - dvě divácky mimořádně vděčné frašky s výkladem, zakončete den s úsměvem :)

Po každém vyprávění následuje praktická ukázka v ateliéru (kromě divadla, které je samo o sobě ukázkou) s možností pořídit krásné snímky.

Tradiční čajový obřad

Začpočněme den s rituálem ovlivněným Zen Buddhismem. Zručný čajovník pohostí dva hosty oblečené v tradičním kimonu. Při čajovém obřadu se dozvíte o přípravě a typech japonských čajů a duchovnu tohoto rituálu, který vznikl na začátku 9. století. Budete mít příležitost ochutnat připravovaný čaj a začít den s úsměvem.

Příprava sushi

Sushi je jedno z nejznámějších jídel japonské kuchyně. Většina lidí si pod tímto pojmem představí zejména syrové rybí maso s rýží, ale sushi je především vařená rýže spojená se speciální sladkokyselou omáčkou sušinoko připravenou k tomuto účelu. Také slovo sushi v doslovném překladu z japonštiny znamená „kyselá rýže“.

Těšit se můžete na výklad o legendě japonské kuchyně a demonstraci přípravy sushi. Připravili jsme pro vás celkem 21 druhů, které budete moci také ochutnat.

Kimono

Dříve kimono označovalo všechny typy oblečení, ale později se začalo používat pro zvláštní typ tradičního plně dlouhého roucha. Váže se kolem těla a je upevněné širokým pásem nazývaným obi. Dnes kimono nosí především ženy, a při zvláštních příležitostech. Jak se kimono obléká a jaké vzory a barvy jsou vhodné při různých příležitostech se dozvíte od odborníků z Česko-japonské společnosti.

Iaidó

Vladimír Hotovec je legendární osobností japonských bojových umění u nást. Zasloužil se o vznik bojových umění kendó a následně iaidó v naší republice, je první medailista z ME iaidó, bývalý lektor výcviku policejních instruktorů při MVČR, ale též autor knihy Cesta srdce. V obou stylech bojových uměních získal 3. mistrovský stupeň (dan).

Přijďte si poslechnout vyprávění o japonském meči a pořídit parádní záběry bojových umění kendó a iaidó.

Japonský meč není jen dokonalá chladná zbraň s tisíciletou historií, technologický zázrak starodávné metalurgie a kovářství, ale především umělecký předmět spojující v sobě prvky vysoké elegance, vytříbeného vkusu a neuvěřitelné řemeslné dokonalosti.

Kaligrafie

Umění krasopisu neboli kaligrafie vás zavede do tajů ručně psaných znaků. Šikovná umělkyně vás zasvětí do tajemství písma, kde vytvoření znaku může mít přednost před čitelností textu. Japonská kaligrafie poskytuje divákovi zcela jiný vjem. Jde o běžné a rozšířené umění. Tyto kaligrafie jsou tradičně zavěšovány na zeď jako výzdoba a často se i tematicky váží k ročnímu období. O historii japonské kaligrafie a její tvorbě bude povídat umělkyně z Česko-japonské společnosti.

Divadlo kjógen

Představení Horský pramen (Šimizu) a Hlas za dveřmi (Jobi-koe)

Kjógen reprezentuje komickou divadelní formu.Tento žánr dosáhl rozkvětu v polovině 14. století a v nepřerušené tradici je provozován do dnešních dnů. Tyto komedie se hloubkou zpracování hereckých postupů a estetickou úrovní výrazových prostředků blíží evropské opeře či vážné hudbě spíše než komediím, jak je známe z naší kulturní tradice. Kjógen však není toliko historickým reliktem japonského středověku: právě kvůli své technické dokonalosti si dokázal nalézt zcela nové publikum i v moderním Japonsku. Od roku 2001 je kjógen jako žánr zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Divadlo kjógenu bylo v ČR založeno roku 2001 z podnětu českého dramatika, režiséra a mima Huberta Krejčího a mistra Šigejamy Šimeho. Soubor, který se věnuje studiu, realizaci a uvádění japonských frašek kjógen v českém prostředí je svým druhem jde o světové unikum. Základní myšlekou divadla kjógenu je: „překvapit zrak, potěšit sluch a rozeznít srdce“ (Zeami Motokijo).


Slavíme celý týden! Navštivte výstavu 100 let nikonu a naučné photowalk workshopy v terénu s lektory Nikonu Michaelem Jurákem a Filipem Bartákem.

Kam pokračovat?

Nesedí vám nabídka kurzů?

Přihlaste se na individuální kurz na míru

 • Vhodné pro začátečníky i pokročilé
 • Místo i termín dle vás
 • Libovolný obsah

Chci poukaz na zvýhodněný 3 hodinový individuální kurz

Nahoru

Komentáře (0)

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím