OUTDOOROVÁ CESTOVATELSKÁ FOTOGRAFIE - inspirace z Galerie Megapixel Fotoporadna

OUTDOOROVÁ CESTOVATELSKÁ FOTOGRAFIE - inspirace z Galerie Megapixel

Martin LukešAktualizováno: 27. 6. 2018 v 10:24 • Rubrika: Fotoporadna

Do konce červnové fotosoutěže na téma OUTDOOROVÁ CESTOVATELSKÁ FOTOGRAFIE zbývá už jen pár dní. Pro ty kteří ještě stále tápou jak uchopit tento žánr jsme připravili krátkou inspiraci v podobě fotografií z Galerie Megapixel, od ostřílených krajinářů, mistrů svého oboru.


https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/2/385752.jpg
Tomáš Culka / Playa de Benijo
Úžasné protisvětlo, nádherné barvy a skvěle načasovaná délka expozice, která rozmázla vlny, ale tak akorát, což ještě podtrhlo jejich dynamiku. Autor navíc umístil do popředí výrazný prvek, který dává fotografii prostor a perspektivu v podobě několika rovin.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/2/235252.jpg
Martin Lukeš
/ Svítání nad Rannochem
Vím, že zdaleka nepatřím k nejlepším krajinářům v Galerii, ale tento žánr miluji. Není nad to poznat novou lokaci, dosáhnout vrcholu, nebo se jen tak projít v panenské přírodě. Tento snímek jsem se snažil okořenit dlouhým časem, který by rozfoukal mraky a vytvořil tak kontrast mezi dynamickými a statickými prvky. Bohužel nefoukal skoro žádný vítr a tak nezbylo než použít neutrální šedý (ND) filtr a trochu laborovat s délkou expozice. Ta nakonec vyšla na rovných 5 minut!

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/0/10530.jpg
Daniel Řeřicha
/ Zlatavé ráno
Protisvětlo vycházejícího slunce a paprsky prodírající se ranním oparem a mlhou, patří k něm nejvděčnějším motivům krajinářské fotografie. Za sebe mohu za říci, že se to snad nikdy neokouká. Není úplně lehké zachytit kontrast a barvy, ale u této fotografie se povedlo vše na jedničku.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/1/11491.jpg
Aleš Ječmeň
/ Borovice
Zasněžené vrcholky hor a pohled ze skal a kopců, který je mnohdy vykoupený několikahodinovým trekem je dalším vděčným motivem. Autor zde porušil jedno ze základních pravidel kompozice a výrazný prvek popředí, v podobě stromu, umístil přesně na střed. A světe div se, ono to funguje :)

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/0/301540.jpg
Alexandr KOLOVRATNÍK
/  Modrá je dobrá a zelená ještě lepší
Osady, vesničky a kempy uprostřed divoké přírody nádherně ukazují jak musí být pro člověka těžké přežívat v náročných podmínkách a řešit problémy, které si civilizovaným prostředím zhýčkaný člověk ani neumí představit. Na podobných fotografiích mě baví, že není poznat zda byly vyfoceny včera, před rokem, nebo před dvě stě lety. Život v divočině se v podstatě nezměnil.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/2133.jpg
Tomáš Urban
/ Řeka, Rannoch Moor, Skotsko
Nádherný kontrast, hezké barvy, čistá kompozice a velmi příjemné světlo. No a když je k tomu nějaký zajímavý motiv, třeba v podobě horského monumentu, nemůže z toho vzejít špatná fotografie. U tohoto snímku oceňuji precizní expozici a výbornou technickou kvalitu.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/7/12397.jpg
Otakar Metlička
/ Energie vodopádu
Island je pomyslnou Mekkou krajinářů celého světa. Na jednom ostrůvku s jednou hlavní silnicí lze najít neskutečné množství přírodních prvků a úkazů, které nejsou nikde jinde na světe. K těm hlavním patří vodopády. Na této fotografii oceňuji opět skvělý kontrast mezi statickou a dynamikou. Měl jsem to štěstí, že jsem na tomto místě před lety stál a určitě bych se tam rád podíval znovu. Viděl jsem opravdu velké množství fotografií tohoto vodopádu, ale tuto považuji za jednu z nejlepších. Je z ní cítit ta neskutečná energie padající vody. Podle předposledního dílu filmového eposu o Vetřelcích, Prometheus, od  Ridleyho Scotta vznik život na zemi právě v jednom z islandských vodopádů a když člověk vidí podobné místo, chce se tomu věřit.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/9/288999.jpg
Adam Mojžíšek
/ Monte Averau
Přesto že se jedná o evropskou krajinu má divák pocit jako by šlo o záběr, který vypadl z nějakého westernu, nebo románů z období dobývání divokého západu. I zde autor využil krásné večerní světlo a popředí, které jednak oživilo záběr a dalo mu úchvatnou perspektivu a prostorovost.


https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/2/230082.jpg
Anh Thang Tran
/ Ganh Den Lighthouse
Další úchvatný západ slunce, další skvěle využité popředí a jako třešnička na dortu - maják, který je symbolem dálek, dobrodružství a cestování všeobecně. Tuto fotografii si umím představit v obývacím pokoji jako dvoumetrovou zvětšeninu. Věřím, že by se my do smrti neokoukala.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/7/375127.jpg
Dan Svoboda
/ Loch Ba | Highlands
Skotsko buď milujete, nebo nenávidíte. A neznám snad jediného krajináře, který by se přikláněl k druhému názoru. Přesto, že se zde musítě bodit nekonečnými mokřady, bojovat s velkými hejmy dotěrných komárů, přesto, že se zde mění počasí z minuty na minutu a nefungují zde žádné chytré aplikace na předpověď počasí, tak takhle země stojí za to. Tento záběr naprosto skvěle zachycuje atmosféru Skotska jako takového a kdo tam byl tak ví o čem mluvím.

Červencové kolo soutěže -  Sportovní fotografie mobilem

I přes letní prázdniny pokračuje velká fotografická soutěž ROK S MEGAPIXELEM 2018. K létu samozřejmě patří pohyb a sport všeobecně, takže se v tomto kole budeme věnovat sportovní fotografii. A abychom to trochu zpestřili, je podmínkou, že musí jít o fotografie pořízené mobilním telefonem. Garantem bude světoznámý sportovní fotograf Marian Chytka a jako každý měsíc se můžete těšit na besedu s ním.

titulní fotografie: Jan Šmíd / Zelený lukVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit krajinu

    Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

  • I cesta může být cíl

    Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

  • Světlo v krajině

    Fotografie krajinek jsou v letním období zřejmě tím nejčastějším a nejoblíbenějším tématem většiny fotografických nadšenců. Nejen že jsou k focení…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím