Magazín

Fotoporadna

Outdorové sporty - inspirace z Galerie Megapixel

Martin LukešVydáno: 30. 5. 2019 v 14:53 • Rubrika: Fotoporadna

Outdorové sporty - inspirace z Galerie Megapixel

Tento měsíc se v naší celoroční soutěži ROK S MEGAPIXELEM 2019 věnujeme outdoorovým sportům. V galerii je spoustu profesionálních i amatérských fotografů, kteří se věnují této disciplíně na špičkové úrovni a jejich záběry by určitě vydaly na velmi zajímavou a rozsáhlou publikaci. V následujícím článku vám nabídneme alespoň střípek z toho, co může někomu sloužit jako inspirace před tím, než vyrazí ulovit nějaký snímek do soutěže.

Martin Kozák / Ledaři
Fenomenální fotograf, který sice není v pravém slova smyslu profesionál, ale jeho snímky mají ohlas jak u nás, tak v zahraničí. Martinův rukopis je v tom, že se snaží oprostit od motivu samotného a své fotografie staví na zcela jiné, velmi často výtvarné rovině. Divák musí v jeho fotografiích sportovní motiv velmi často hledat a stejně tak je to i se záběrem ledové ploché dráhy. Osobně považuji tento snímek za vůbec nejoriginálnější pojetí tohoto sportu.


Petr Polách
/ Potápěč v jeskyni Tajma Ha
Potápění není úplně lehká sportovní disciplína a fotografování pod vodou je vlastně o to těžší.  Fotograf totiž musí sportovní výkon sám absolvovat. Když se to ale povede, výsledkem jsou doslova úchvatné záběry a tento je jedním z nich. Líbí se mi jak barevná, tak světelná atmosféra, která má určitý nádech tajemství a divákovi dává pocit, jako by byl pod hladinou společně s potápěčem.


Martina Valihrachová
/ Zimní příprava

Závody psích spřežení jsou velmi romantickým, zároveň ale i velmi náročným sportem, a to nejen pro tažné psy, ale i pro mašéra samotného. Na této fotografii se mi líbí podmanivá zimní atmosféra, načasování momentu, kompozice, ale i zasazení hlavního motivu do krásné scenérie zimní krajiny.


Jan Novotný
/ Rychle a zběsile
Švenk a motoristické sporty k sobě neodmyslitelně patří a tady vyšel opravdu hezky. Pozadí v pohybové neostrosti krásně kontrastuje se statickým vozem formule, díky rozmáznutému pozadí se navíc divákovi neodhalují detaily, které by ho odváděly od hlavního motivu. Líbí se mi i barevný kontrast. Prostě záběr formule, jak má být.


Josef Petrica / trochu bláta nevadí...
V tomto případě nejde ani o extrémní sport, ani o práci s barevným kontrastem, ani s pohybovou neostrostí. A přesto mám tento snímek velmi rád. Je to záběr, který s sebou nese svědectví oné doby, která byla velmi rozporuplná, což se skvěle odráží ve výraze cvičících dam, které na spartakiádu asi do smrti nezapomenou. Za mě velmi silný záběr, který bude zrát jako víno a čím starší bude, tím větší bude mít hodnotu.

Jak se zapojit

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát minimálně jednu soutěžní fotografii, video či grafiku, která odpovídá danému měsíčnímu tématu a označit ji jako soutěžní.  Po uplynutí celého roku a všech 12 kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf, grafik a videomaker Galerie Megapixel za rok 2019. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie, videa a grafiky s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií - FOTO, VIDEO a GRAFIKA.


titulní foto: Marian Chytka

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.