Příslušenství foto a video

Paměťové karty a čtečky

Paměťové karty slouží k záznamu dat vytvořených zejména digitálními fotoaparáty a videokamerami, mobilními telefony, drony nebo audio rekordéry. Paměťové karty mají mnoho vlastností, ale tři nejdůležitější parametry, které je třeba při nákupu karet zvážit, je jejich typ, rychlost a kapacita.

Rozdělení podle typu

Při výběru karty nejprve zkontrolujte kompatibilitu vašeho zařízení. Důležité je také ověřit zpětnou kompatibilitu a maximální podporovanou kapacitu přístroje. V naší nabídce si vyberete ze všech nejpoužívanějších typů karet – SD, Micro SD, CFexpress, XQD, Compact Flash (CF) a Compact Fast (CFast).

Paměťové karty typu SD

Jedná se o nejrozšířenější typ paměťových karet. Na trhu jsou k dostání kapacity až do neuvěřitelných 2 TB a rychlosti vhodné jak pro vstupní řady fotoaparátů, tak pro profesionální modely s rychlým sériovým snímáním, případně vysokým datovým tokem videa. Dělíme je na 3 poddruhy. Dnes se nejčastěji setkáte s generacemi SDHC a SDXC, které mají stejné fyzické proporce, jako původní SD karty, liší se však kapacitou.

  • SD – původní generace SD karet s kapacitou až 2 GB. Dnes už běžně nejsou k dostání.
  • SDHC – zlatá střední cesta, nabízí kapacitu až 32 GB. Ideální pro základní fotoaparáty a příležitostné fotografy. Starší zařízení nemusí tento typ podporovat.
  • SDXC – nejpokročilejší generace typu SD. Nabízí kapacitu od 32 GB až po 2 TB i vyšší přenosovou rychlost. Jsou tak ideální pro profesionální tvorbu, video nebo jakýkoliv žánr náročný na zápis. Stejně jako u SDHC je nutné si ověřit, zda je vaše zařízení s touto generací karet kompatibilní.

Paměťové karty typu Micro SD

Do mobilních zařízení, tabletů, akčních kamer nebo dronů se nejčastěji používají karty typu Micro SD, což je obdoba standardních SD karet, jen v menším formátu. Stejně jako SD karty, i tyto dělíme na 3 poddruhy.

  • Micro SD – původní generace. Dnes se již nepoužívají.
  • Micro SDHC – nabízí kapacitu až 32 GB. Starší zařízení nemusí tento typ podporovat.
  • Micro SDXC – nabízí kapacitu od 32 GB až po 2 TB. Starší zařízení nemusí tento typ podporovat.

Paměťové karty typu XQD

Specializovaný formát paměťových karet XQD nabízí mimořádnou fyzickou odolnost, špičkovou kvalitu a vysoké přenosové rychlosti vhodné pro fotoaparáty s vysokou snímkovou frekvencí, případně s vysokým datovým tokem videa.

Paměťové karty typu CFexpess

Formát paměťových karet využívající nejmodernější technologie. Tuto nejnovější generaci karet můžeme vidět u aktuálních profesionálních modelů. Nabízí extrémní fyzickou odolnost, vysoké kapacity a dosahují neuvěřitelných rychlostí až do jednotek GB/s. Díky svým vlastnostem využije potenciál jakéhokoliv fotoaparátu na trhu. CFexpress Type B je téměř identický s XQD, CFexpress Type A je ve tvaru SD karty.

Paměťové karty typu Compact Flash (CF)

Compact Flash (CF) je starší formát paměťových karet, které se vyznačují skvělou fyzickou odolností a rychlostí až 160 MB/s. Díky odolnosti si našel uplatnění především u profesionálních fotoaparátů. V dnešní době jej nalezneme u pár modelů fotoaparátů Canon.

Paměťové karty typu Compact Fast (CFast)

CFast je nástupcem typu CF. Zatímco formát byl zachován velmi podobný, rychlostmi a kapacitami je na tom CFast několikanásobně lépe. Kapacity se pohybují až do 1 TB a rychlosti do 530 MB/s. Využití našly u profesionálních fotoaparátů Canon a Hasselblad a profesionálních kamer několika výrobců.

Jak zvolit rychlost

Rozdělení podle rychlosti přenosu dat

Paměťové SD karty dále rozlišujete podle rychlostní třídy, také jako „class". Číslo označuje garantovanou minimální rychlost zápisu. Je značena číslovkou v kroužku a maximálně se můžete setkat s číslicí 10. Karty lze klasifikovat jako Class 2 (minimální rychlost zápisu 2 MB/s), Class 4 (4 MB/s), Class 6 (6 MB/s) nebo Class 10 (10 MB/s). Vyšší rychlosti jsou již značeny symbolem UHS-I. Je důležité zmínit, že se jedná o absolutní minimum, takže je zcela běžné, že karta dosahuje vyšších rychlostí. Pro zpracování většího objemu dat při pořizování videosekvencí a fotografování do nekomprimovaných formátů nebo sekvenčním snímání doporučujeme použít paměťové karty s vyšší rychlostí zápisu.

Garantovaná rychlost pro video

Dalším označením je rychlostní třída UHS. Je to zkratka pro Ultra High Speed a odkazuje na minimální trvalý výkon zápisu pro záznam videa. UHS vzniklo kvůli videozařízením s podporou 4K, která potřebují vyšší rychlosti zápisu. Můžeme se setkat s dvojím označením třídy rychlosti, a to UHS 1 a UHS 3. Rychlostní třída UHS 1 podporuje minimální rychlost zápisu 10 MB/s, zatímco třída rychlosti UHS 3 podporuje rychlost zápisu alespoň 30 MB/s. Obecně platí, že videokamery s rozlišením 4K vyžadují SD kartu s označením U3. Často se můžeme setkat i s písmenem V a číslem, to zase značí garantovanou minimální stabilní rychlost zápisu. Maximální zápisová rychlost karet může být i několikanásobně vyšší a spolehnout se na ni můžete při sériovém snímání fotografií. V případě videa však nemusí být rychlost stabilní, může se snížit například při přehřátí karty nebo za jiných okolností.

UHS rychlost sběrnice

Zařízení s označením rychlosti UHS využívají také jedno ze dvou označení sběrnice UHS, která indikují teoretické maximální rychlosti čtení a zápisu. Jsou uváděny buď jako UHS-I nebo UHS-II. Karty s rozhraním UHS-I mají maximální rychlost čtení 104 MB/s, zatímco karta UHS-II má maximální rychlost čtení 312 MB/s. Na rozdíl od rychlostní třídy UHS se nejedná o značení trvalé rychlosti.

Jak zvolit kapacitu

Kapacita karet se měří v gigabajtech (GB) a určuje, kolik se na kartu vejde dat. Vyšší kapacita se může hodit, pokud budete fotografovat na výletě nebo dovolené a nemáte možnost zálohovat soubory, pokud budete pořizovat fotografie ve vysokém rozlišení pro tisk nebo ve vysokorychlostním snímání, případě při natáčení videa. Běžně jsou paměťové karty dostupné v kapacitách 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB a 256GB. Na trhu jsou však i vysokokapacitní karty, které zvládnou pojmout až 2 TB dat. 

32GB paměťové karty - pojmou přibližně 5 200 fotografíí o rozlišení 20 Mpx, až 425 minut HD videa nebo až 56 minut 4K UHD videa

64GB paměťové karty - pojmou přibližně 10 400 fotografíí o rozlišení 20 Mpx, až 876 minut HD videa nebo až 112 minut 4K UHD videa

128GB paměťové karty - pojmou přibližně 20 800 fotografíí o rozlišení 20 Mpx, až 1 753 minut HD videa nebo až 224 minut 4K UHD videa

Čtečky paměťových karet

Pokud nechcete přenášet soubory z fotoaparátu do počítače prostřednictvím kabelu, můžete využít čtečku karet. Čtečka karet přenosné příslušenství, které se připojí k portu USB a vy tak můžete snadno přenášet fotografie a videa z paměťové karty. Čtečky karet se dodávají v široké škále s různými kombinacemi portů pro paměťové karty. Potřebné jsou zejména při používání atypických karet jako jsou CFexpress nebo XQD. Čtečky navíc výrazně urychlují dobu přenosu souborů, takže vám ušetří čas s postprodukcí.

Pokračovat