Recenze Panasonic DC-BS1H

Martin Čiháček

Martin Čiháček • 20. 12. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní zpracování těla
  • Rychlý a spolehlivý AF
  • Obrazový výstup
  • Možnost napájení přes Ethernet
  • Ideální konstrukce pro další rozšíření

Co se nám nelíbí

  • Složitější ovládání clony

Představení Panasonic DC-BS1H

Představení Panasonic DC-BS1H

Společnost Panasonic nás v poslední době překvapuje zajímavými novinkami! Jednou z těch dalších je první Full-frame „box-style" kamera, která dostala název DC-BS1H. Na první pohled taková nenápadná kostička, u které je člověk při prvním pohledu překvapený, že může natáčet a skvěle fungovat. Nesuďte ji ale stejně jako knihu podle obalu!

Kamera Panasonic | Megapixel

Design a zpracování kamery

První a dost podstatná věc je fakt, že nová kamera nemá displej. Pro plné fungování tak je zapotřebí připojit externí náhledový monitor nebo rekordér. To na jednu stranu není tak zlé, protože sám malý displej moc neužívám a preferuju spíše ten náhledový, tak na co mít dva? Kamera je skutečně malá a lehká, váží pouhých 585 gramů a má doopravdy kompaktní rozměry 93 x 93 x 78,8 mm. I do tak malého těla se vešel Full-frame snímač s rozlišením 24,2 Mpx a technologií Dual Native ISO s rozsahem 80 - 204 800. Líbí se mi, že po stranách jsou vždy tři závity pro uchycení všelijakého příslušenství. Zde je tak možné podle potřeby přidat klouby k monitoru, držáky, LED světlo a další části rigu. To je za mě hodně velké plus.

Navíc se už pro tuto kameru vyrábí i kamerkové klece, takže lze jednoduše dosáhnout setupu přesně podle vašich potřeb. Dále najdete duální SD slot pro paměťové karty, přehledně všechny konektory: LAN, USB-C, HDMI, SDI a také sluchátkový a mikrofonový port. Výhodou je, že krytky portů můžeme jednoduše sundávat a nasazovat, díky tomu nám pak nemusejí překážet. Musíte ale dbát na to, abyste jste je neztratili. Zadní strana slouží pro přidání akumulátoru a nijak nenarušuje ergonomii kamery. Přední strana patří bajonetu, ON/OFF tlačítku a také volitelným Custom tlačítkům. Samozřejmě v menší kameře s takovým výkonem je potřeba chlazení. I to zde nalezneme. 

Kamera Panasonic | Megapixel

Co kamera BS1H umí

Jako malá a kompaktní kamerka nám BS1H nabízí možnosti a kvalitu velkých strojů. Možnosti záznamu máme ALL-Intra Long GOP, MOV a MP4 s kodeky H.264 a H.265/HEVC. Pochopitelně zde již není žádné časové omezení pro nahrávání. A co je nejdůležitější, můžeme nahrávat 10bitové 4:2:0 6K 24p, 5,4K 25p a C4K 30p video bez ořezu, a to vše interně. BS1H umí také RAW video, a to 30p 5,9K (16:9) / 59,94p 4K (17:9) a Anamorphic 3,5K (4:3) 12bit RAW videa přes HDMI jako Apple ProRes RAW díky Atomos Ninja V 4K HDR. Můžete současně sledovat výstup SDI, externě zaznamenávat výstup HDMI a ovládat kameru na dálku přes USB nebo LAN. Díky funkci Genlock a timecodu lze najednou propojit až 12 kamer pomocí Lumix Tether a rovnou streamovat. 

Kamera Panasonic BS1H | Megapixel

Hodnocení

Pro mě osobně byla tato kamera velkou záhadou a chvíli jsem jí musel přicházet na chuť. Díky tomu, že vlastním poměrně dost příslušenství, jsem si kameru trochu „origoval" a pak už jsem z ní měl jen dobrý pocit. Trochu mě dráždilo ovládání clony, jelikož pevné objektivy s f/1,8 nemají clonový kroužek, ale i na to si člověk po chvíli zvykne. Mile mě překvapila výdrž baterie, tady jsem se totiž předem trochu obával. Líbil se mi výstup, rychlost ostření a celkový pohyb a ovládání. Oceňuji také možnost propojení s dalšími kamerami, to by určitě ocenily menší televizní štáby a produkce. Díky svým rozměrům je ale kamera vhodná pro všechny filmaře a nevidím zde žádné zásadní omezení. Kameru rozhodně doporučuji.

Kamera Panasonic | Megapixel

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic DC-BS1H - modulární box-style kamera vybavená 24,2 Mpx snímačem full-frame formátu s technologií Dual Native ISO s rozšiřitelným rozsahem na 80 - 204800. Nabízí 6K 4:2:0 video v poměru 3:2 z celé plochy snímače a snímkovou frekvenci 24p progresivně. Kromě toho poskytuje 5.9K/30p (16:9) nebo C4K/4K 30p 4:2:2 10-bit - vše interně bez časového limitu. Ve výbavě kamery nechybí V-Log/V-Gamut profily, které jsou schopné zaznamenat až 14 expozičních kroků dynamického rozsahu. Podporuje napájení přes Ethernet, ovládání až 12 kamer přes software Lumix Tether for Multicam a disponuje vstupem Genlock. Duální slot pro SD paměťové karty (UHS-II).

Panasonic DC-BS1H

Modulární box-style kamera v kompaktním designu, díky čemuž je ideální pro práci s gimbalem a dronem, stejně jako pro vysílání, streamování, vlogování a kinematografii. Kamera osazená 24,2 Mpx full-frame snímačem umožňuje natáčet video v 6K 24p 4:2:0 10bit. Díky technologii Dual Native ISO, která využívá dvou obvodů pro různá nastavení ISO, poskytuje nízkou úroveň šumu a vynikající kvalitu obrazu při nízké i vysoké citlivosti. V-Log/V-Gamut profily zaručují vysoký dynamický rozsah se schopností zaznamenat až 14 expozičních kroků. Kamera je zkrátka vybavená pro každou příležitost. 

Kompaktní design, velký snímač

Stejně jako předchůdce BGH1, je i nový model BS1H neuvěřitelně lehký a kompaktní. Nejzásadněší změna však proběhla v samém srdci kamery. BS1H je vybavena plnoformátovým snímačem, který vychází z konceptu profesionální bezzrcadlovky Panasonic Lumix DC-S1H. Nechybí zde integrované 1/4" závity, které kromě upevnění na stativ slouží zejména k uchycení volitelného příslušenství, jako jsou náhledové monitory, mikrofony, LED světla a mnoho dalšího. 

Špičkový záznam

BS1H nabízí několik způsobů záznamu vašich záběrů s vysokou přenosovou rychlostí ve formátech ALL-Intra Long GOP, MOV a MP4 s kodeky H.264 a H.265/HEVC. Kamera podporuje nahrávání bez časového limitu a umožňuje nahrávat 10bitové 4:2:0 6K 24p, 5,4K 25p a C4K 30p video bez ořezu a interně pomocí duálního SD slotu. 

RAW video

LUMIX BS1H umožňuje výstup 30p 5,9K (16:9) / 59,94p 4K (17:9) a Anamorphic 3,5K (4:3) 12bit RAW videa přes HDMI do uložit jej jako Apple ProRes RAW na Atomos Ninja V 4K HDR. Blackmagic RAW lze může být taktéž zaznamenán, a to na Video Assist 12G HDR.

Simultánní SDI/HDMI výstup

Můžete současně sledovat výstup SDI, externě zaznamenávat výstup HDMI a ovládat kameru na dálku přes USB nebo LAN. HDMI výstup umožňuje externí 10bit nahrávání s živým výstupem v 4K 60p/50p 4:2:2, v případě SDI je to pak FullHD 60p/50p 4:2:2 10bit.

Propracovaná správa teploty pro neomezené nahrávání

Kamera vybavená integrovaným chladícím ventilátorem, který je součástí nově vyvinutého systému rozptylu tepla, umožňuje neomezený videozáznam bez obav z přehřátí přístroje. Hliníková konstrukce těla odvádí teplo, poskytuje vyšší odolnost a nízkou váhu pouhých 585 gramů.

Vstup Genlock a vstup/výstup časového kódu

BS1H nabízí podporu vstupu Genlock, která umožňuje ovládání více kamer a streamovat s nimi. Společně s funkcí časového kódu bude zajištěno vysoce přesné nahrávání tzv. Live videa. Podpora vstupu GenLock umožňuje ovládání více kamer a streamování s více kamerami. V kombinaci s funkcí časového kódu zajišťuje vysoce přesné nahrávání živého videa.

 

Obecné

Úroveň produktu Profesionál a výkon

Ostření

Manuální ostření Ano

Obrazový snímač

Stabilizátor snímače Ne
Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení snímače 24,2 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Technologie snímače CMOS
Poměr stran snímače 3:2
Velikost snímače (mm) 35,6 x 23,8
Crop faktor 1 x

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Venus Engine

Objektiv

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3, 17:9
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 51200
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Hledáček

Typ hledáčku Nemá

Blesk

Vestavěný blesk Ne

Záznam

Formáty souborů MPEG-4, H.265/HEVC, H.264
Maximální rozlišení videa 6K
Počet audio kanálů 2.0
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 120 sn./s

Rozhraní a napájení

Rozhraní USB 3.2
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie VBR89GC pro Panasonic

Fyzikální specifikace

Materiál Hliník
Rozměry v mm 93 x 93 x 78,8
Hmotnost 585 g
Barva černá

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu DC-BS1HE
Značka Panasonic
Typ produktu Kamera

Bezdrátové sítě

Wi-Fi Ano

Zobrazit popis a parametry