Recenze Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm f/4-6,3 ASPH. Power O.I.S.

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 26. 02. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rozměry
  • Ohniskový rozsah
  • Stavba a provedení
  • Rychlost
  • Integrovaná clona a závit
  • Zámek zoomu
  • Limit automatického zaostřování

Co se nám nelíbí

  • Hmotnost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6.3 ASPH. Power O.I.S. od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6.3 ASPH. Power O.I.S. v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6.3 ASPH. Power O.I.S.

Představení Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6.3 ASPH. Power O.I.S.

Představení Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6.3 ASPH. Power O.I.S.Canon označuje sérii svých nejlepších objektivů písmenem L, Sony jim říká G-Master a třeba Olympus do jména objektivu vkládá PRO. No a Panasonic se na to vrhnul jinak. Na výrobě svých profesionálních objektivů totiž spolupracují s Leicou a chlubí se tím i v jejich označení. Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6,3 ASPH. Power O.I.S. je jméno, za které by se nemusela stydět kdejaká velšská vesnice.

Panasonic však na rozdíl od Walesu a jeho obce nazvané “Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch” zakomponoval do jména svého objektivu spoustu užitečných informací.

Objektivy Vario-Elmar sice nejsou ty z nejsvětelnějších v nabídce, zato však nabízejí prvotřídní kvalitu obrazu, precizní provedení a garantovaný srovnatelný kontrast při přechodu až od rohu fotografie za jakékoliv ohniskové vzdálenosti. A to je u takto dlouhého zoomu opravdu důležité.

Vlastnosti a využití

Využití tohoto objektivu je jasné. Díky ekvivalentní ohniskové vzdálenosti 200-800 mm a dvojnásobnému ořezu se jedná o perfektní sklo na fotografování zvěře, sportů a podobných aktivit. Ale nelimitoval bych se pouze těmito žánry. Žiji v Praze, takže moc divoké zvěře na focení denně nevidím a sportovní akce jsou kvůli momentálním opatřením nedostupné.

Rozhodl jsem se tedy udělat něco trochu netradičního a vzal si tento, z hlediska ohniskových vzdáleností, neskutečně dlouhý objektiv na fotografování života v ulicích. Street fotografové zpravidla užívají širokoúhlá skla, maximálně třeba 50, nebo 85 mm ekvivalentní kousky. Fotit street na 800 mm je tedy opravdu zvláštní zážitek. V přiložené Galerii jsou ke zhlédnutí výsledky.

Testování

Přibližování je snadné díky velikému otočnému válci na těle objektivu. Nejde to příliš zlehka, ale ani přehnaně těžce. Zoom lze také dle potřeby uzamknout. Ostřicí kroužek je situovaný vpředu, což pomáhá s udržením stability, zatímco zaostřujete. Pokud však chcete rychlejší řešení, můžete se samozřejmě spolehnout na motorky autofokusu, které jsou svižné a tiché.

V kombinaci s Panasonicem G9 jsem nezaznamenal sebemenší problém se zaostřováním. Rozsah lze omezit na 5 m až nekonečno, což zabrání objektivu hledat subjekty příliš blízko a ztrácet drahocený čas. Vestavěná optická stabilizace spolupracuje s tou v těle fotoaparátu a umožňuje vám časy mnohem delší, než by si bez stativu troufl i ten nejklidnější fotograf. Byl jsem schopný z ruky udržet opravdu zajímavé závěrky. 

Vlastnosti a fyzické zpracování

Stavba těla objektivu je vskutku precizní. Celé tělo je kovové a jednotlivé díly na sebe sedí perfektně. Integrovaný otočný závit na stativ a integrovaná výsuvná sluneční clona jsou skvěle provedené. Stejně výborná je také odolnost proti dešti a prachu, což ocení nejeden wildlife a sportovní fotograf. Přeci jen svým vybavením si musíte být jisti za každé situace a na Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm f/4-6,3 ASPH. Power O.I.S. se spolehnout opravdu můžete.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

4

S objektivem jsem velice spokojen,má ostrou kresbu i na nejdelším ohnisku,výborná je stabilizace jak v objektivu tak na snímači.Je malý,lehký stvořený pro fotolovy.Můžu jen doporučit.

Ověřený zákazník
Miloslav Nerad, 13.03.2019

4

za dobrých světelných podmínek dobrý (přešel jsem z objektivu Panasonic 100-300mm a rozdíly v ostrosti jsou patrné ve prospěch tohoto s delším ohniskem)

Ověřený zákazník
Jaroslav Žvachta, 16.02.2019

4

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic Leica 100-400mm f/4-6.3 je kvalitní univerzální teleobjektiv nabízející ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 200-800mm při přepočtu na kinofilm a je vhodný pro kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy s bajonetem Micro 4/3. Nový zoom teleobjektiv produkuje výjimečně kvalitní snímky v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti. Podporuje též vysokorychlostní přenos signálu (až 240 obr/s) a je tedy kompatibilní s mimořádně rychlým a přesným systémem automatického ostření s technologií DFD (Depth From Defocus), kterou jsou vybaveny nové fotoaparáty Panasonic LUMIX G. O ostrou kresbu se kromě bleskurychlého ostření stará i výkonný optický stabilizátor POWER O.I.S. Díky odolnému provedení proti vlhkosti i prachu lze objektiv používat bez jakýchkoli obav i v náročných přírodních podmínkách. Mezi další přednosti nového teleobjektivu patří relativně malé rozměry a nízká hmotnost, což je obecná výhoda objektivů pro systémové fotoaparáty řady LUMIX G. S ohniskem odpovídajícím 800 mm u plnoformátového fotoaparátu tak lze fotografovat dokonce i z ruky bez stativu. Objektiv je odolný vůči prachu a stříkající vodě.

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Optický zoom 4 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 200-800
Minimální ohnisková vzdálenost 100 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 400 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,3
Maximální clona (F) 22
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony Ano (součást balení)
Délka objektivu 172 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Sport, Zvířata, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 130 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 985 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu H-RS100400E9
Značka Panasonic

Filtry

Průměr filtru 72 mm

Zobrazit popis a parametry