Recenze Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1,7 ASPH.

Štěpán Kačaba

Štěpán Kačaba • 02. 08. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rozměry
  • Hmotnost
  • Rychlost
  • Utěsnění
  • Minimum optických vad

Co se nám nelíbí

  • Plastové tělo

Představení Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1,7 ASPH

Představení Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1,7 ASPH

Úvodem

Kvalitní široké a světelné sklo na Micro 4/3 se neshánělo úplně snadno. Dnes už tomu tak konečně není. Panasonic totiž vydal nový Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1,7 ASPH. V přepočtu na plnoformátové políčko osmnáctimilimetrový objektiv není ten nejširší, ale na takto malé snímače je to už úctyhodné. A pro milovníky fotografie v horším osvětlení, nebo třeba úzké hloubky ostrosti objektiv nabízí parádní clonu f/1,7. 

Seznámení

Objektiv je drobný. Měří na délku pouhých pět centimetrů a do šířky je větší jen o pár milimetrů nad stejné číslo. Váží krásných 130 gramů a v brašně ho prakticky ani nepocítíte. Objektiv se skládá z 12 prvků v 9 skupinách. Fotografové i videotvůrci budou mít určitě radost, že na takto širokoúhlý objektiv se dají nasadit normální kruhové filtry o průměru 55 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu je 9,45 cm, dosahuje 0,5 zvětšení.

O krásné podání rozostřeného pozadí se postará sedmilamelová clona. Tělo objektivu je z plastu. Design je jednoduchý, ničím extra nevyčnívá, ale ani neurazí. Na celém těle objektivu najdeme pouze jeden ovládací prvek a sice kroužek manuálního zaostřování. Celá konstrukce je utěsněná proti dešti a prachu, objektiv by měl fungovat i v mrazech do -10°C, což ocení majitelé těl jako G9, nebo GH6. 

Zkušenosti z praxe

Automatické zaostřování je rychlé, svižné a hlavně tiché. Díky DFD datům dokáže s Panasonic těly pracovat bez problémů. Co se obrazové kvality týká, tak tam objektiv opravdu dostává svému označení Panasonic-Leica. Nijak snímač nedrží zpět. Při prohlížení stovek pořízených fotografií doma na grafickém monitoru, který nic neodpustí, jsem došel k závěru, že objektiv kreslí ostrý, kontrastní a barevně věrný obraz. Velmi mile mě překvapila chromatická aberace. Nebo tedy spíše její absence. I v rozích při fotografování směrem do slunce jsem ji hledal marně.

Hloubka ostrosti je díky cloně f/1,7 velmi příjemná. Pokud fotíme subjekt relativně zblízka, tak objektiv vykresluje krásný a jemný bokeh efekt s jasným rozdělením subjektu od pozadí.

Závěrem

Objektiv je jako dělaný pro všechny fotografy a videotvůrce. Jeho hlavní zaměření mimo videa bych viděl při fotografování reportáží i za zhoršených světelných podmínek. Své využití jistě najde i při fotografovaní krajiny a astrofotografii. Tento kousek se skutečně povedl. Stejně tak i skoro neuvěřitelně dobrý poměr ceny a výkonu. Pokud ještě nemáte světelný širokoúhlý objektiv pro svůj systém Micro 4/3, tak není na co čekat.

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1,7 ASPH, navržený pro bezzrcadlovky Micro 4/3, je ultra širokoúhlý foto a video objektiv, který je ideální pro krajiny, městské scenérie, detailní záběry a kreativní tvorbu. Tento objektiv s unikátním designem Half-Macro nabízí minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 9,5 cm. Vyznačuje se rychlým a téměř tichým výkonem automatického ostření, je kompatibilní s mikrokrokovým ovládáním clony, které umožňuje plynulé změny expozice při nahrávání videa a také účinně potlačuje focus breating. Optická konstrukce objektivu sestává z 12 členů v 9 skupinách, přičemž obsahuje několik speciálních prvků pro zdokonalení obrazové kvality. Sedmilamelová clona přispívá k příjemné kvalitě bokehu. Konstrukce objektivu je odolná vůči povětrnostním vlivům.

Vynikající optické vlastnosti

Špičkový optický design se skládá z 12 členů v 9 skupinách, které zahrnují dva asférické členy pro zachování kompaktního tvaru a snížení sférických aberací a zkreslení. Dva prvky s extra nízkým rozptylem (ED) a jeden prvek s ultra vysokým indexem lomu (UHR) minimalizují barevné lemování a chromatické aberace pro zvýšení věrnosti barev a ostrosti po celé ploše snímku.

Jasný obraz za každých podmínek

Jasná světelnost f/1,7 je vhodná pro práci ve zhoršených světelných podmínkách a také poskytuje větší kontrolu nad hloubkou ostrosti. Zaoblená sedmilamelová clona zajišťuje nádherně kruhový bokeh při vytváření snímků s malou hloubkou ostrosti.

Ideální pro videotvorbu 

Objektiv je plně optimalizován pro video –⁠ díky svým schopnostem potlačit focus breathing, možnosti lineárního/nelineárního ovládání ostřícího prstence, dynamické cloně a tichému chodu si jej oblíbí nejeden videomaker. Kompatibilita s mikrokrokovým ovládáním clony umožňuje plynulé změny expozice při nahrávání videa.

Odolná konstrukce

Konstrukce objektivu je odolná vůči prachu, stříkající vodě a mrazu a chrání optiku při intenzivním používání v terénu a náročných podmínkách. Objektiv je vybaven předním filtrovým závitem o průměru 55 mm a jeho odolnost tak můžete podpořit namontováním volitelného UV, nebo jakéhoholiv jiného filtru.

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 18
Minimální ohnisková vzdálenost 9 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 9 mm
Světelnost pevného objektivu 1,7
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 12 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 2 x
Délka objektivu 52 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Makro / Detail, Reportáže, Street foto, Astro fotografie, Video
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 9,5 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 130 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu H-X09E
Značka Panasonic

Filtry

Průměr filtru 55 mm

Zobrazit popis a parametry