Recenze Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f1.7 ASPH

Tereza Holotíková

Tereza Holotíková • 01. 11. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalita zpracování
  • Utěsnění
  • Optické vlastnosti
  • Clonový kroužek
  • Rychlost ostření

Co se nám nelíbí

  • Větší rozměry
  • Chybí optická stabilizace

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f1.7 ASPH

Představení Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f1.7 ASPH

Představení Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f1.7 ASPH

Společnost Panasonic přestavila objektiv DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH jako parťáka k již aktuálně velmi dobře známému objektivu DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH. Oba objektivy vynikají skvělou světelností f/1,7 v celém svém rozsahu. Protože se jedná o zoomové, neboli objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností, jde spíše se o něco unikátního. Panasonic také značně na objektivech svých vyšších řad spolupracuje se značkou Leica a odtud pochází také názvy objektivů jako Summilux, Elmarit a podobně.

Zpracování a design

Při prvním pohledu je jasné, že tento objektiv nepatří k nejmenším a není to ani jeho účel. Objektiv působí velmi dobře zpracovaným a odolným dojmem, nabízí také velmi oceňovanými nadstandardními prvky jako je plynulý clonový kroužek nebo přepínač mezi automatickým a manuálním ostřením jednoduchým popotažením ostřícího prstence. Jako fotografka bych ovšem ocenila možnost přepnutí clonového kroužku do režimu pozastavení na jednotlivých clonových číslech.

Panasonic Leica DG Vario-Summilux | Megapixel

Panasonic perfektně zvládl zkombinovat větší rozměry a na první pocit velmi bytelně zpracovaný objektiv s překvapivě nízkou váhou, pouhých 654 gramů. Pokud nevíte, co si pod tímto číslem představit, objektiv je opravdu překvapivě lehký. Pokud jej nasadíte na tělo s plnohodnotnou ergonomií, jako například Lumix DC-G9 nebo Lumix DC-GH5, nebudou větší rozměry problémem.
 

Optické vlastnosti

Ve zkratce, jsou výborné! Ostrost je na skvělé úrovni naskrz všechna ohniska i clonový rozsah. Střed obrazového pole je vynikající již na plně otevřenou clonu f/1,7. Kraje jsou na výborné úrovni již od clony f/2,8. Celé obrazové pole poté mírně měkne na vyšší clony z důvodu difrakce. Celkově preferuji podání objektivu spíše na jeho širším konci. Díky devítilamelové cloně jsou sunstar obrazce velmi příjemné osmnácti cípé hvězdice, za které si objektiv opravdu zaslouží palec nahoru.

Samozřejmě se jedná o objektiv pro velikost snímače 4/3 a tak je zde nutné počítat s přepočtem ohniska. Díky dvojnásobnému crop factoru se tedy úhel záběru nerovná 25-50 mm, ale spíše 50-100 mm. Bavíme se samozřejmě o porovnání ohniska na Full-frame snímač nebo kinofilmové políčko. Určitě se nejedná o makro objektiv, dokážete se ovšem na ohnisku 25 mm dostat na velmi pěkných 28 cm od roviny snímače. Barevné vady jsou u objektivu excelentně zvládnuté a nejspíše na ně nikdy nenarazíte. Nepatrné prvky chromatické aberace je možné najít, ale nemyslím si, že běžným používáním.

Bokeh je poněkud ošemetnou a velmi subjektivní situací. Myslím, že na zoomový objektiv je kvalita rozostření na velmi pěkné úrovni, nejslabším místem jsou ovšem rozostřené světelné zdroje, nazývané často jako bokeh balls. Tyto objektiv vykresluje poněkud příliš zřetelně s náznakem jakoby červíku uvnitř světelných kruhů. Nejedná se ovšem o nic rušivého nebo jinak zasahujícího do kvality snímku.

Objektiv Panasonic | Megapixel

Ostření objektivu

Lineární ostřící motory, které najdeme v tomto objektu, jsou rychlé a velmi tiché. Nejslabším místem ostřícího systému je v tomto případě do jisté míry zvolené tělo fotoaparátu. Pokud točíte převážně video, nejspíše se spolehnete spíše na manuální ostření, které je sice elektronické, ale chová se tak, jak byste čekali od přímého mechanického kontaktu s ostřením. Manuální ostření vás zkrátka na tomto objektivu nadchne a je vidět, že tak byl objektiv zamýšlený.
 

Kompatibilita

Protože se jedná o objektiv na bajonet micro 4/3, potenciálně o něm můžete přemýšlet nejen pokud vlastníte bezzrcadlovku od Panasonicu se snímačem 4/3 ale také bezzrcátko od značky Olympus. Při testování jsem této vlastnosti nemohla odolat, a tak jsem jej často střídala jak na Panasonicu Lumix DC-G9, stejně jako na Olympusu OM-D E-M1 Mark III. Věřte mi, že objektiv dokáže z obou fotoaparátů vytáhnout maximum.

Objektiv značky Panasonic | Megapixel

Obsah balení

Obsahem balení, jak jsme si u těchto nákladnějších objektivů Panasonic již zvykli, je i sluneční clona a textilní přepravní obal, který vám doporučím velmi rychle nahradit za jiný.

Doporučení

Objektiv je jako stvořený pro video, portréty, street fotografii nebo reportáže zaměřující se na rychlejší akce. Světelnost objektivu nabídne zásadní výhodu oproti jiným variantám na trhu. Zaměření na video je opravdu znát na první pohled. Clonový kroužek bez klikání mezi jednotlivými clonami je ideální například pro plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem v jednom nepřerušeném záběru. 

V neposlední řadě pokud již vlastníte objektiv DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH a 25 mm pro vás prostě není dostatečný dosah, budete se s novějším DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH cítit jako doma. Pokud ale dáváte přednost cestování a každý gram je pro vás důležitý, doporučili bychom se podívat spíše po něčem se zcela jiným přístupem.

Objektiv Panasonic | Megapixel

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f1.7 ASPH se může pochlubit špičkovou konstantní světelností F1,7 v celém rozsahu zoomu 25-50 mm (50-100 mm ekvivalent 35mm) s mimořádně vysokým optickým výkonem. Objektiv je určený nejen pro fotografování, ale také pro natáčení videa, a jeho výkon uspokojí profesionální fotografy i kameramany. Disponuje minimální zaostřovací vzdáleností 0,28 m a maximálním poměrem zvětšení 0,42x (ekvivalent 35mm fotoaparátu), a je tedy velmi vhodný i pro makro tvorbu. Robustní konstrukce odolná proti prachu a stříkající vodě vydrží fungovat v náročných podmínkách i v 10 stupních pod nulou, takže objektiv nabízí i vysokou mobilitu.

Objektiv LEICA DG – nepřekonatelná optika

Vyberte si objektiv LEICA DG a získejte nepřekonatelný výkon a kvalitu optiky. Přirozeně splňují nejpřísnější normy kvality stanovené společností Leica Camera AG. Díky sofistikované konstrukci těchto objektivů si budete užívat dokonalou čistotu obrazu až po okraje fotografií. Zároveň nedochází k žádnému zkreslení, což umožňuje přesné a ostré vykreslení snímku. Ve své dlani tak máte ideální nástroj pro tvorbu profesionálních snímků.

Konstantní světelnost 1,7

Tento objektiv je vhodný pro vše, od fotografií za zhoršených světelných podmínek v interiéru až po portréty s výrazným efektem bokeh na pozadí. Užívejte si kvalitu světelnosti f1,7 v celém rozsahu , navíc v kompaktní lehké konstrukci a s jednoduchým ovládáním. Plynulé ovládání clony uživatelům umožňuje záznam videa s výjimečně hladkými změnami v expozici při zoomování či panoramování. Při použití s kompatibilním fotoaparátem lze úhel otočení zaostřovacího kroužku upravit ručně.

Úžasné fotografie a videa zblízka

Tento objektiv umožňuje pořizovat úžasné fotografie a videa zblízka, s nejkratší zaostřovací vzdáleností 28 cm a maximálním zvětšením 0,42x (ekvivalent 35mm fotoaparátu na konci teleobjektivu). Je ideální pro detailní snímky pokrmů a malých předmětů nebo křehkých objektů, jako jsou motýli. Tento objektiv je určen k tomu, aby posouval hranice vaší kreativity.

Konstrukce odolná vůči prachu, mrazu a stříkající vodě

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f1.7 ASPH je navržený tak, abyste s ním díky konstrukci odolné vůči prachu a stříkající vodě dokázali pořizovat snímky i v těch nejnáročnějších podmínkách za teplot až –10 °C.

Ideální pro záznam videa

Objektiv nabízí rychlé, přesné automatické ostření a plynulé změny clony, které jsou pro moderního tvůrce obsahu zásadní a umožňují vám pořizovat záznam videa ve 4K a fotografické snímky bez rušení objektu.

Konstrukce objektivu H-X2550

Tato optimalizovaná konfigurace se skládá z 16 prvků v 11 skupinách, včetně 1 asférických čoček, 3 čoček ED a 1 čočky UHR pro špičkové rozlišení a naprosté minimum chyb.

 

 

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Optický zoom 2 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 50-100
Minimální ohnisková vzdálenost 25 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost objektivu zoom 1,7
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 1,7
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 1,7
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 16 členů / 11 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 2 x
Délka objektivu 127,6 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Reportáže, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 28 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 654 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu H-X2550
Značka Panasonic

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry