Recenze Panasonic Lumix DC-S1R + 24-105 mm

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic Lumix DC-S1R fullframe fotoaparát s rozlišením 47,3 megapixelů, nahrává video v rozlišení 4K 60p/50p, funkce 6K photo, je vybavený stabilizací obrazu Dual I.S, ostří pomoc DFD kontrastní detekce, využívá duální sloty na paměťové karty XQD a SD, hledáček s vysokým rozlišením 5,7 mil. pixelů, 3osý polohovatelný LCD displej s 2,1 mil. body, 100% utěsnění proti vlhkosti a prachu, WiFi, Bluetooth. L-mount bajonet pro objektivy Leica, Sigma a Panasonic. Součástí setu je také opticky velmi povedený všestranný Panasonic Lumix S PRO 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. ideální na focení většiny scén s pevnou clonou f/4 a utěsněním proti dešti.

47,3MP CMOS snímač pro nekompromisní kvalitu

LUMIX S1 R nabízí vysoké rozlišení 47,3 megapixelů, což znamená bezkonkurenční obrazovou kvalitu s vynikající kresbou detailů, tonálními přechody i barevným podáním. O špičkové zpracování obrazových dat se stará nový procesor Venus Engine. Mezi další velké přednosti modelu LUMIX S1R patří bleskurychlé a precizní automatické ostření, díky němuž přístroj přijde vhod profesionálním fotografům v jakékoliv situaci. Aby byla scéna dobře vidět, vybavili výrobci fotoaparát elektronickým hledáčkem typu OLED s nejvyšším rozlišením na současném trhu – 5,76 MPix. Za pozornost stojí i alianční bajonet L s velkým průměrem. LUMIX S1R tak nabízí vše, co současný profesionál potřebuje – špičkovou obrazovou kvalitu, nejvyšší dosud známé rozlišení, vynikající systém ovládání, skvělý stabilizátor i vyspělé funkce pro milovníky videa.

Špičková kresba detailů

Plnoformátový Full Frame snímač CMOS o fyzických rozměrech 36 x 24 mm s rozlišením 47,3 megapixelů je zárukou špičkové kresby detailů, k čemuž přispívá i absence antialiasingového (low pass) filtru.

  • Nový typ mikročoček pro každý pixel – kvalitnější zachycení obrazového signálu při špatném osvětlení
  • Málo šumu, vysoký odstup signálu od šumu i při vysoké citlivosti
  • Režim Super vysokého rozlišení (High resolution mode) – snímky se 187 megapixely

Jednotlivé pixely na snímači překrývají nové asférické mikročočky. Ty vylepšují zachycení obrazového signálu, což způsobuje nízkou hladinu šumu i při vysoké citlivosti. LUMIX S1R nabízí rozsah citlivosti až po ISO 25 600 a hodí se tak pro fotografování i v nízkých světelných podmínkách.

Pokud chce fotograf využít co nejvyššího rozlišení, může přepnout do režimu Super vysokého rozlišení (High Resolution Mode), v němž lze vytvářet snímky s ohromující kvalitou 187 megapixelů. V takovém případě se výsledná fotografie skládá z osmi zdrojových záběrů vyfotografovaných v rychlé sekvenci, mezi nimiž se snímač vždy nepatrně posune. Výsledkem je RAW snímek velikosti 16 736 x 11 168 pixelů. V režimu zvýšeného Super vysokého rozlišení lze dokonce i potlačit pohybové rozostření v případě, že je potřeba zachytit pohybující se objekty.

Výkonný stabilizátor obrazu

Pětiosý optický stabilizátor v těle nového fotoaparátu účinně kompenzuje chvění přístroje a umožňuje fotografovat z ruky s časem o 5,5 EV delším než bez stabilizace.

V kombinaci s dvouosým optickým stabilizátorem v objektivech řady LUMIX S vytváří duální systém Dual I.S. 2 s účinností až 6 EV, jak při fotografování, tak i při natáčení videozáznamů. O měření a vyhodnocení vibrací se nestará jen gyroskopický senzor, ale také samotný snímač a akcelerometr. 

Rychlé a přesné ostření

Když se spojí osvědčená metoda porovnávání kontrastu, jedinečná technologie DFD a blesková práce obrazového procesoru, vznikne mimořádně rychlý a precizní ostřící systém. Aby se na něj uživatelé mohli spolehnout v jakékoliv situaci, komunikují spolu obrazový procesor Venus Engine, snímač CMOS a nové objektivy LUMIX S rychlostí až 480 obr. sn/s a systém tak reaguje za pouhých 0,08 s.

  • Ostřící technologie funguje i při slabém světle až do -6 EV nebo ve scénách s nízkým kontrastem.
  • Výkon ostřícího systému vylepšuje umělá inteligence
  • K systému rozpoznávání tváře přibylo ostření na oči, zorničky a rozpoznávání zvířat
  • Sekvenční Sériové snímání rychlostí 9 snímků za vteřinu v plném rozlišení, při kontiunálním ostření je rychlost 6 sn./s

Ostření vylepšuje chytrá prediktivní technologie Advanced Artificial Intelligence Technology, schopna rozpoznat lidi, kočky, psy a ptáky. Díky identifikaci objektu dovede systém lépe předvídat jeho pohyby a tomu přizpůsobit ostření. K lepšímu zaostření portrétů zase napomáhá systém rozpoznávání tváře, očí a zorniček.

V režimu 6K Photo Foto pak lze jako jednotlivé snímky v JPG použít okénka videozáznamu pořízeného rychlostí 30 obr. sn/s v rozlišení 18 megapixelů, v režimu 4K Photo Foto pak až 60 obr/s v rozlišení 8 megapixelů. To vše dokonce o 1 sekundu dříve, než stihnete zmáčknout spoušť.

Vysoké rozlišení elektronického hledáčku vás pohltí.

Hledáček s vysokým nejvyšším rozlišením a kvalitní špičkový displej Nový LUMIX S1R je vybaven hledáčkem typu OLED s nejvyšším rozlišením 5,76 megapixelů. Obraz v hledáčku má obnovovací frekvenci až 120 obr/s a prakticky nulovou prodlevu zobrazení (jen 0,005 sekundy), což umožňuje realistické překreslení pohybu. Díky vysokému rozlišení s poměrem kontrastu 10000:1 je obraz věrný a plný detailů. Poměr zobrazení lze nastavit na 0,78x, 0,74x nebo 0,7x. Nový LUMIX je vybaven elektronickým hledáčkem typu OLED.

Špičkové natáčení videa

LUMIX S1R je především profesionální fotoaparát, přesto výborně zvládá i natáčení videozáznamů v rozlišení 4K s rychlostí až 60/50p.

Funkce High Speed Video umožňuje 2x zpomalený pohyb při 60 obr. sn/s ve 4K, případně až šestinásobné 6x zpomalení ve Full-HD s frekvencí až 180 obr. sn/s.

Záznam lze ukládat přímo ve fotoaparátu na kartě SD nebo XQD, případně externě pomocí plnohodnotného portu HDMI A. K dispozici je i linkový vstup pro 3,5 mm mikrofon a rovněž 3,5 mm výstup pro sluchátka. V případě potřeby je možné vylepšit zvuk pomocí mikrofonního adaptéru DMW-XLR1 zapojeného v patici pro externí blesk. Do něj lze připojit profesionální mikrofony a další zdroje s konektorem XLR. Plnohodnotný HDMI konektor lze bezpečně přichytit k těle S1 přes přiložený adaptér a zabránit tak nechtěnému vytržení kabelu, či poškození konektoru. 50p jen v oblasti PAL. Maximální délka záznamu ve 4K/60p je 15 minut, ve Full-HD není délka nijak omezená.

Splní požadavky profesionálů

Panasonic LUMIX S1R je určený profesionálům, z čehož vyplývá i pevná konstrukce s předním a zadním šasi z hořčíkové slitiny, případně ochranné prvky na všech kloubech a ovládacích prvcích. Přístroj je odolný proti prachu a vlhkosti, funguje i v mrazu do -10°C.

Závěrka je stavěná tak, aby vydržela 400 000 cyklů. Umožňuje nastavit expoziční čas až 1/8000 s, což bohatě stačí i na hodně rychlý pohyb. Velkou předností je i mimořádně krátký synchronizační čas blesku 1/320 s.

Rozložení ovládacích prvků vychází z ergonomické studie – je řešené tak, aby se uživatel mohl soustředit výhradně na fotografování nebo natáčení. Práci urychluje a usnadňuje i osmisměrný joystick a vylepšené uživatelské rozhraní. Aretační páčka brání nechtěným akcím (uživatel může určit, jaké funkce se mají při jejím použití zamknout).

Fotografové mohou chránit svá autorská práva mimo jiné i tím, že se do metadat každého snímku (Exif) budou automaticky vkládat informace o autorovi a copyrightu. K dispozici jsou dva sloty na paměťové karty SD (UHS-II) a XQD, v blízké budoucnosti se počítá i s kompatibilitou s formátem CF express.

Možnosti pro kreativní uživatele

Fotoaparát nabízí celou řadu možností, jak ovlivnit vzhled snímků. K dispozici je bohatá nabídka obrazových stylů profilů, to ale není vše – další styly profily si uživatel může sám vytvářet a ukládat. A pokud vás baví spíše úpravy v počítači, lze využít styl Flat s plochou křivkou, nízkým kontrastem a barevnou sytostí, ideální pro postprodukci. Mezi nové fotografické styly patří režimy HLG Photo (Hybrid Log Gamma) s posíleným dynamickým rozsahem. Snímky vzniklé v těchto režimech se dají zobrazit například na obrazovkách nových televizorů Panasonic s rozlišením 4K a podporou HLG (při připojení přes HDMI kabel), nebo na jiných kompatibilních zařízeních. Fotografie pořízené v režimu HLG lze uložit v rozlišení 8K ve formátu HSP, ale také v konvenčním formátu JPG či jako RAW soubor.

Při fotografování portrétů přijde vhod nová přednastavená varianta vyvážení bílé AWBw s lehce načervenalým nádechem. Nový režim Highlight Weighted Light zachovává detaily v nejjasnějších oblastech snímku a brání přepalům. Kreativní možnosti rozšiřují i nové panoramatické poměry stran 65:24 (Film Panorama) a 2:1. HLG (Hybrid Log Gamma) je mezinárodní standard HDR (ITU-R BT.2100)

Konektivita

Konektivita a dálkové ovládání LUMIX S1R podporuje LUMIX Tether, který umožňuje fotoaparát ovládat dálkově z počítače přes USB. Kromě toho je k dispozici živý streaming a přenos fotografií do PC přímo při fotografování. K dispozici je nová aplikace LUMIX Sync pro mobilní zařízení s operační systémy iOS nebo Android*. Díky ní lze fotoaparát ovládat přímo z telefonu nebo tabletu a také fotografie ihned kopírovat. Díky podpoře Bluetooth 4.2 lze připojit fotoaparát k mobilnímu zařízení trvale s minimální spotřebou energie. Přes Bluetooth lze také přenášet aktuální nastavení fotografických parametrů z jednoho modelu LUMIX S1R do jiného. Mezi další přednosti patří Wi-Fi ve standardu 5 GHz (IEEE802.11ac) i 2,4 GHz (IEEE802.11b/g/n) – díky němu je spojení s mobilními zařízeními ještě rychlejší a bezpečnější.

Součástí setu je také opticky velmi povedený všestranný Panasonic Lumix S PRO 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. ideální na focení většiny scén s pevnou clonou f/4 a utěsněním proti dešti.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pokročilý, Poloprofesionální, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 47,3 Mpx
Rozlišení fotografií 8368 x 5584
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 36x24

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Venus Engine

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/16000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 9 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy Ano
Panorama Ano
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 5760000
Zvětšení hledáčku 0,78 x

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 2100000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/320
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe, X kontakt (PC synch)
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I), XQD, SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů MP4, JPEG, MOV, RAW
Rozlišení videa 6K (5472 × 3076)
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ne
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MP4
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Ano
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 360 snímků
Rozhraní USB, HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru DMW-BLJ31
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 148,9 x 110 x 96,7
Hmotnost 1020 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu DC-S1RME-K
Příslušenství v balení Krytka těla, kryt patice Hot Shoe, očnice, ramenní popruh, baterie, nabíječka baterie, napájecí adaptér, USB kabel
Značka Panasonic

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství