Recenze Panasonic Lumix DC-TZ95

Michal Unar

Michal Unar • 19. 04. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Dlouhý zoom
  • Výklopný selfie displej
  • Makro režimy
  • Pětiosá stabilizace
  • 4K video 30 sn./s

Co se nám nelíbí

  • Malý hledáček
  • Malý snímač

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Panasonic Lumix DC-TZ95

Představení Panasonic Lumix DC-TZ95

Představení Panasonic Lumix DC-TZ95

Máme tu dalšího zástupce cestovních kompaktních fotoaparátů od značky Panasonic. Zkratka TZ v názvu přístroje znamená “travel zoom” a přesně pro tento účel je TZ95 určený. Důvodem, proč jsou tyto fotoaparáty stále na trhu a nenahradily je mobilní telefony, je dlouhý zoom a mnohé funkce, které mobily (zatím) nemají. Nicméně výsledný obraz bude dost podobný. Pojďme se podívat na specifikace a osobní zkušenosti.
 

TZ95ka dostala do vínku ohniskovou vzdálenost v přepočtu na 35 mm 24-270 mm při clonách 3,3-6,4, což je dostatečně dlouhý rozsah na focení jak krajiny, tak i velkého přiblížení detailu. Nevýhodou je malý 20mpx 1/2,3 snímač, jehož schopnosti v horším světle nejsou valné, nicméně co bychom čekali v této kategorii. Fotoaparát je ideální na dovolenou plnou slunce a světla, v takových podmínkách naplno využijete jeho potenciálu. Maximální clonou je hodnota 8, rychlost závěrky je 4s-1/16000. Nechybí pětiosá stabilizace ani široké nastavení autofocusu. 
 

Fotoaparát dobře padne do ruky a skvěle se drží díky přednímu gripu, ani já s rukama jak slon jsem neměl problém. Na horní straně najdeme volič režimů, zoom, spoušť, tlačítko nahrávání videa a zapínání/vypínání fotoaparátu. Zadní straně dominuje velký dotykový LCD displej, který se dá vyklopit do selfie modu, což se asi nejvíce líbilo mé desetileté dceři, která si ho na jednom z našich výletů půjčila a prakticky ho nedala z ruky a točila si videa. Dále je zde klasický otočný volič, funkční tlačítka a také možnosti prohlížení. 
 

Co mě tedy naprosto neuchvátilo je hledáček. Je malý, barvy mi neseděly a vůbec jsem ho nepoužíval. Jeho přítomnost na těle fotoaparátu vnímám spíše jako zbytečnost, maximálně v několika málo případech, kdy bude prudké slunce a bude oslňovat LCD displej, ho použijete jako záchranu. 

 

Co se mi líbilo a dost jsem si s tím vyhrál, je možnost makro režimu a makro zoom. S touto schopností objevíte zcela nový svět, ať už přírody či detailu produktů a fotografie jsou krásně ostré. Podobně můžete využít funkci dodatečné zaostření. Jako velkou výhodu také vnímám možnost vytvořit časosběrné video přímo ve fotoaparátu. Navolíte si počet snímků a jejich frekvenci a pak už jen snímáte, např. východ či západ slunce. Po ukončení timelapsu vás fotoaparát vyzve, zda chcete rovnou vytvořit video, kde si nastavíte i kvalitu a rychlost. To mě bavilo. 
 

Dalšími funkcemi, které oceníte, jsou 4K video při 30 sn/s, 4K fotografie, standardem je konektivita přes wi-fi a bluetooth. V balení najdete nabíječku s micro-usb kabelem, tudíž při nabíjení nemusíte vytahovat akumulátor, jehož průměrná výdrž je 380 snímků.
 

Panasonic TZ95 je ideálním společníkem na cestování, dovolenou, pro jeho velikost se vejde opravdu takřka všude, jeho kompaktnost uvítají i travel blogeři. 

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

5

S fotoaparátem jsme plně spokojení. Fotí hezky a rychle. Ovládání je celkem jednoduché.

Ověřený zákazník
Petra Schindlerová, 14.08.2020

5

Ověřený zákazník
Jiří Klimeš, 29.08.2019

5

Ověřený zákazník
Ivan Petrov, 11.06.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

S nejnovějším přírůstkem do oblíbené řady Panasonic Lumix TZ, Panasonic Lumix DC-TZ95 (Travel Zoom) lze fotografovat blízké i vzdálené objekty dle libosti. Univerzální kapesní kompakt je totiž vybaven objektivem s třicetinásobným optickým zoomem, což z něj dělá ideálního společníka na cesty. Do jeho výbavy dále patří snímač s rozlišením 20,3 MPix, natáčení videozáznamů v rozlišení 4K, režim 4K Photo, rychlé sekvenční snímání a celá řada dalších vynikajících funkcí a vlastností. Uživatelskému pohodlí slouží také výklopný displej na zadní straně a nový elektronický hledáček s vysokým rozlišením.

Nový Lumix TZ95 vás dostane blíž, přímo do centra dění

  • 30x násobný optický zoom LEICA

  • Snímač Live MOS velikosti 1/2, 3“ s rozlišením 20,3 MPix

  • Vyklápěcí displej a hledáček s vysokým rozlišením

Frankfurt, Německo, 18. února 2019 – S nejnovějším přírůstkem do oblíbené řady Panasonic TZ (Travel Zoom) lze fotografovat blízké i vzdálené objekty dle libosti. Univerzální kapesní kompakt je totiž vybaven objektivem s třicetinásobným optickým zoomem, což z něj dělá ideálního společníka na cesty. Do jeho výbavy dále patří snímač s rozlišením 20,3 MPix, natáčení videozáznamů v rozlišení 4K, režim 4K Photo, rychlé sekvenční snímání a celá řada dalších vynikajících funkcí a vlastností. Uživatelskému pohodlí slouží také výklopný displej na zadní straně a nový elektronický hledáček s vysokým rozlišením.

Panasonic Lumix TZ95 nabízí celou řadu vyspělých funkcí a parametrů, s nimiž není problém pořídit dobrý snímek kdekoli a kdykoli.

Širokoúhlé ohnisko odpovídající 24 mm u klasického fotoaparátu se výborně hodí pro krajinářskou fotografii, díky třicetinásobnému zoomu se lze ovšem na opačném konci ohniskové vzdálenosti dostat až na ekvivalent 720 mm. Při tak dlouhém ohnisku se samozřejmě nelze obejít bez stabilizátoru. Zde je k dispozici osvědčený systém Power O.I.S. Funkce Zoom Compose Assist pomáhá sledovat objekty v pohybu, což potěší, když objekt opustí zaostřenou zónu. Fotografování rychlého pohybu usnadní rychlé sekvenční snímání 10 sn/s (s předběžným jednorázovým zaostřením) nebo 5 sn/s (s průběžným přeostřováním). Kromě toho jsou k dispozici i další parametry:

Snímač Live MOS velikosti 1/2, 3“ s rozlišením 20,3 MPix

Mimořádně rychlé automatické ostření (cca 0,1 s)

Podpora RAW, manuální funkce a automatické režimy pro začátečníky

Výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm

Elektronický hledáček s vysokým rozlišením

Funkce 4K Photo, díky níž vám nikdy neuteče vhodný okamžik ke stisku spouště

Tvorba kompozice je jednoduchá i v jasném slunečním světle, můžete si vybrat mezi elektronickým hledáčkem s úhlopříčkou 0,53 cm a rozlišením 2,33 MPix nebo displejem se 7,6 cm a 1,04 milionem bodů. Displej se vyklápí o 180 stupňů a je tedy mimořádně vhodný pro selfie fotografie a video. Kreativní možnosti rozšiřuje i 22 digitálních filtrů, které lze použít i pro panoramata.
Díky režimu 4K Photo vám už nikdy neuteče ideální okamžik pro stisk spouště. V tomto režimu fotoaparát natáčí videozáznam rychlostí 30 snímků za vteřinu a jednotlivá okénka tohoto záznamu lze uložit jako samostatné snímky v JPG s rozlišením 8 megapixelů.

Díky nové funkci Auto Marking je výběr nejlepšího záběru z této bleskurychlé sekvence snadný a rychlý. K dispozici jsou i zábavné funkce jako Sequence Composition, kde se více okének složí do jediného „rozpohybovaného“ záběru.

Funkci 4K Photo využijí i milovníci selfies, skupinových fotografií (konečně budou moci vybrat tu, na které se všichni usmívají) nebo záběrů v rychlém pohybu.

Díky Bluetooth a Wi-Fi se můžete o své zážitky ihned podělit s rodinou nebo přáteli. Bluetooth ve standardu BLE (Bluetooth Low Energy) umožňuje okamžité kopírování fotografií do chytrého telefonu nebo tabletu, odkud už je upload na sociální sítě hračkou. Potěší i vkládání GPS údajů přímo do snímků, takže budete nadále přesně vědět, kde která fotografie vznikla. Po připojení Lumixu TZ95 k chytrému telefonu či tabletu můžete navíc mobilní zařízení používat jako dálkový ovladač, což ocení milovníci selfies či snímků z dovolených.

Baterie vydrží přibližně 380 snímků na jedno nabití. Když energie dojde, lze fotoaparát dobít ze sítě nebo z počítače přes USB.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu EVF kompakt
Podle použití Rodinný, Ultrazoom, Základní, Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače 1/2,3
Rozlišení 20,3 Mpx
Rozlišení fotografií 5184x3888
Obrazový snímač MOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ne

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Venus Engine

Objektiv

Optický zoom 30 x
Digitální zoom 4
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-720
Minimální ohnisková vzdálenost 4,3 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 129 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 3,3
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,4
Maximální clona (F) 11
Typ stabilizátoru Optický
Stabilizátor optický Ano

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm
Makro od 3 cm

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 80
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 4
Nejkratší expoziční čas 1/2000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 10 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy ano
Panorama Ano
HDR Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2330000
Velikost hledáčku 0,21 "

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Možnost připojení externího blesku Ne
Dálkové řízení extreního blesku Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Bracketing Ano
Zoom při videu Ano
Video formát AVCHD, MP4
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 380 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB 2.0, micro HDMI
Typ akumulátoru Panasonic DMW-BLG10
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hliník
Rozměry v mm 112x69x42
Hmotnost 328 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu DC-TZ95EP-K
Značka Panasonic

Zobrazit popis a parametry