Recenze Panasonic Lumix DMC-FZ100
Klady a zápory
Co se nám líbí?
Co se nám nelíbí
Ukázkové snímky
Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix DMC-FZ100 od členů naší Galerie
| Exp. Čas: | - |
| Clona: | - |
| ISO: | - |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/250 s |
| Clona: | 3.5 |
| ISO: | 125 |
| Ohnisko: | 27 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/1000 s |
| Clona: | 6.5 |
| ISO: | 50 |
| Ohnisko: | 22 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | - |
| ISO: | - |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/1000 s |
| Clona: | 4.6 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 24 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/1300 s |
| Clona: | 4 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 55 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | 1.6 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/60 s |
| Clona: | 2.8 |
| ISO: | 200 |
| Ohnisko: | 5 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | - |
| ISO: | - |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix DMC-FZ100
| Exp. Čas: | 1/125 s |
| Clona: | f/8 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 4.5 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/1000 s |
| Clona: | f/3,2 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 4.5 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/125 s |
| Clona: | f/3,6 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 12.9 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/640 s |
| Clona: | f/3,2 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 4.5 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/2000 s |
| Clona: | f/3,2 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 4.5 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/800 s |
| Clona: | f/4 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 7.9 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/2000 s |
| Clona: | f/3,7 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 27.8 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1,6 s |
| Clona: | f/8 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 5.4 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 0,4 s |
| Clona: | f/8 |
| ISO: | 400 |
| Ohnisko: | 5.4 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/5 s |
| Clona: | f/8 |
| ISO: | 800 |
| Ohnisko: | 5.4 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/2000 s |
| Clona: | f/2,8 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 4.5 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/2000 s |
| Clona: | f/3,2 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 8.3 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/2000 s |
| Clona: | f/3,3 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 13.2 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/1000 s |
| Clona: | f/4 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 50.9 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/1300 s |
| Clona: | f/4,5 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 86.6 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/800 s |
| Clona: | f/5,2 |
| ISO: | 100 |
| Ohnisko: | 108 mm |
|
Objektiv: - |
|

Představení Panasonic Lumix DMC-FZ100
Představení Panasonic Lumix DMC-FZ100
Panasonic Lumix DMC-FZ100 je něco mezi extrémním ultrazoomem, které s v současné době těší velké oblibě a výkonnou videokamerou. Společnost Panasonic ji proto prezentuje jako"fotovideoaparát". V každém případě si z kamery i fotoaparátu ukrajuje pořádný pomyslný krajíc.
Pro obojí je charakteristická rychlost.
Tu samozřejmě oceníme zejména u fotoaparátu. FZ100 rychle nabíhá, má velmi svižnou odezvu a to nejen spouště. U ostření se spíš dostává pocitu, že máte v ruce 4x a ne 24x zoom. Rychlost je přenášena i na snímání ( sekvence v plném rozlišení 14MPX má cca 11 sn/s a pokud by někdo upřednostnil rychlost nad rozlišením - může si dopřát v 3,5 MPX přes 50sn/s ). O tom, že je Lumix FZ100 víc než kompakt, hovoří kompatibilita s dalším příslušenstvím typu filtry, předsádky, ex. Blesky, drát. spoušť. A uplatnění při kreativní fotografii nalezne i plně výklopný a otočný 3"LCD.
Pokud jde o kameru rychlost je patrná i zde a to nejen v ostření i snímkování , stovka zvládne až 220sn/s. V maximu se dá pak se natáčet až v rozlišení 1920 x 1080, pro tuto třídu je již nepsanou povinností stereozvuk. Zde se dá rozšířit i o externí stereo mikrofon. Video pak přebírá fce, na které jsme byli doposud zvyklý výhradně u fotoaparátů - vedle optické stabilizace, detekce obličeje, citlivost, expoziční priority nebo inteligentní automat.
Takže komu závěrem Pnasonic Lumix DMC-FZ100 doporučit? Samozřejmě klasickým přestupujícím mezi kompaktem a zrcadlovkou. Fotografům kteří rádi laborují a v neposlední řadě těm, kteří nemají jasno, jestli sebou nosit jen kameru nebo jen foťák (:
Popis a parametry
Nový foto a videoaparát Panasonic Lumix FZ100 ocení nejen nároční fotoamatéři, ale především příznivci sportovní a reportážní fotografie. Jeho hlavní předností je rychlost. Vyspělý MOS snímač s rozlišením 14,1 megapixelu dosahuje historicky nejrychlejších hodnot dávkového snímání až 11 snímků za sekundu v plném rozlišení. Nechybí ani možnost vysokorychlostního záznamu videa při frekvenci 220 snímků za sekundu, což ocení hlavně uživatelé, kteří potřebují zaznamenat pohyb při rychlosti, již nedokáže zachytit ani lidské oko.
Zaostřeno na sport a reportážní snímky - extrémně rychlý Panasonic FZ100 s 24x optickým zoomem
Rychlost, kvalita a ještě jednou rychlost - to jsou nezbytné předpoklady pro jakýkoliv fotoaparát, který má ambice zachytit dynamické sportovní dění nebo autentické momentky z každodenního života. Pokud chcete, aby vám neutekl žádný vítězný okamžik, vsaďte na superzoom Panasonic Lumix FZ100.
Praha, 21. července 2010 - Nový foto&videoaparát Panasonic Lumix FZ100 ocení nejen nároční fotoamatéři, ale především příznivci sportovní a reportážní fotografie. Jeho hlavní předností je rychlost. Vyspělý MOS snímač s rozlišením 14,1 megapixelu dosahuje historicky nejrychlejších hodnot dávkového snímání. V plném rozlišení zaznamená 11 snímků za sekundu a při sníženém, ale stále kvalitním rozlišení 3,5 megapixelu dokonce 60 snímků za sekundu! Díky mechanické závěrce nedochází k distorzi obrazu ani při fotografování rychle se pohybujících objektů. Nechybí ani možnost vysokorychlostního záznamu videa při frekvenci 220 snímků za sekundu v rozlišení QVGA, což ocení hlavně uživatelé, kteří potřebují zaznamenat pohyb při rychlosti, již nedokáže zachytit ani lidské oko. Důležitou novinkou je i patice pro uchycení externího blesku, stereofonního mikrofonu nebo dálkově ovládané samospouště.
Lumix FZ100 je osazen 14,1megapixelovým MOS snímačem, který umožňuje natáčet vysoce kvalitní videozáznam v plném HD rozlišení 1920 x 1080 bodů. Tento typ snímače se obvykle používá u vyšších tříd fotoaparátu a vyniká absolutní čistotou záznamu i při vysokých hodnotách citlivosti. Výsledkem jsou fotografie a videozáznamy s minimálním výskytem digitálního šumu.
Lumix FZ100 není jen mimořádně rychlý fotoaparát, ale také plnohodnotná Full HD kamera se stereozvukem, která uspokojí nadšené videoamatéry v každém ohledu. Rodinnou dovolenou, dětské oslavy nebo důležité společenské události tak hravě zaznamenáte jedním přístrojem přesně tak, jak se to zrovna hodí. Kromě klasické spouště má FZ100 i druhou samostatnou spoušť pro videozáznam, takže přechod do videorežimu je otázkou okamžiku. Záznam v plném HD rozlišení se ukládá ve formátu AVCHD (MPEG-4/H.264), který neproblematicky přehrajete na HD televizorech a Blu-ray přehrávačích.
Při záznamu videa využívá FZ100 inteligentní automatiku iA včetně optické stabilizace obrazu, možnosti automatického rozpoznávání tváře a inteligentního automatického výběru motivového programu. Během videozáznamu je možné kdykoliv stisknout spoušť fotoaparátu a zaznamenat statický snímek v kvalitě identické s kvalitou videozáznamu.
Nová konstrukce objektivu LEICA DC VARIO-ELMART umožnila zvětšit rozsah optického zoomu až na 24x hodnotu (odpovídá rozsahu 25 mm - 600 mm u kinofilmu). Nejkratší ohnisko je ultraširokých 25 mm, takže ve srovnání s běžným 35mm fotoaparátem má FZ100 téměř dvojnásobnou šířku záběru! Tato výjimečná charakteristika se nejvíce projeví při fotografování architektury a přírodních scenérií nebo u skupinových fotek v interiéru, kde fotograf nemá kam couvat, aby se mu do záběru vešli všichni. Objektiv se skládá ze 14 členů v 10 skupinách a obsahuje 3 ED čočky a dva asférické optické členy.
O zpracování obrazu se stará inovovaný obrazový procesor Venus Engine FHD s technologií Inteligentního rozlišení, která umožňuje zvýšit 24x optický zoom na 32x digitální, a to při zachování stejné kvality jako u optického zoomu. Díky novému obrazovému procesoru, rychlému startu fotoaparátu a superrychlému autofokusu Sonic Speed AF dosahuje FZ100 ve své kategorii nejvyšší rychlosti a nejkratší odezvy.
V manuálním režimu uživatele potěší snadno přístupné otočné kolečko „Jog-dial", které usnadňuje ovládání a urychluje změny v nastavení.
Díky kombinaci režimu iA (Intelligent Auto), objektivu s výjimečnou světelností od f2,8 a optické stabilizaci obrazu POWER O.I.S zabraňuje DMC-FZ100 rozmazání snímků způsobenému rychlým pohybem fotografovaného objektu nebo fotografováním z ruky.
Třípalcový otočný inteligentní LCD displej má nyní rozlišení 460 000 obrazových bodů, což výrazně zpříjemňuje sledování statických snímků i videa. Díky vysoce energeticky úspornému MOS senzoru a obrazovému procesoru Venus FHD zvládne DMC-FZ100 vyfotografovat až 410 snímků na jedno nabití akumulátoru.
Obrazový snímač
| Stabilizátor snímače | Ano |
|---|---|
| Formát snímače | 1/2,33 |
| Rozlišení snímače | 14,1 Mpx |
| Rozlišení fotografií | 2048x1536, 1920x1080, 2304x2304, 3072x2304, 2048x1360, 2560x1920, 2736x2736, 3648x2056, 4320x2880, 2560x1712, 2560x1440, 3072x1728, 4320x2432, 3232x3232, 4320x3240, 1920x1920, 3648x2736, 3648x2432, 3072x2048 |
| Technologie snímače | CMOS |
Objektiv
| Optický zoom | 24 x |
|---|---|
| Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) | 25-600 |
| Minimální ohnisková vzdálenost | 25 mm |
| Maximální ohnisková vzdálenost | 600 mm |
| Stabilizátor obrazu | Ano |
Ostření
| Minimální zaostřovací vzdálenost | 30 cm |
|---|---|
| Makro od | 1 cm |
Expozice a fotografování
| Poměr stran snímku | 16:9, 1:1, 3:2, 4:3 |
|---|---|
| ISO - minimální citlivost | 100 |
| ISO - maximální citlivost | 3200 |
| Rychlost sériového snímání | 11 sn./s |
Závěrka
| Nejdelší expoziční čas | 60 |
|---|---|
| Nejkratší expoziční čas | 1/2000 |
Hledáček
| Typ hledáčku | Optický |
|---|---|
| Rozlišení hledáčku v bodech | 201600 |
Displej
| Velikost displeje | 3 " |
|---|---|
| Rozlišení displeje v bodech | 460000 |
| Výklopný displej | Ano |
Blesk
| Vestavěný blesk | Ano |
|---|---|
| Směrné číslo blesku | 9,5 |
Záznam
| Maximální rozlišení videa | VGA (640×480) |
|---|
Rozhraní a napájení
Fyzikální specifikace
| Rozměry v mm | 124 x 82 x 95 |
|---|---|
| Hmotnost | 496 g |
Paměťové karty
| Typ paměťové karty | SD |
|---|
Ostatní
| Číslo produktu | DMC-FZ100EPK |
|---|---|
| Značka | Panasonic |
| Typ produktu | Kompakt |
Kapacita paměti
| Kapacita úložiště | 0,04 GB |
|---|









