Recenze Panasonic Lumix DMC-FZ1000 - Zánovní!

David Michalík

David Michalík • 29. 07. 2014

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Robustní tělo
  • Citlivé ovládání zoomu
  • Světelnost od f2,8
  • Velký rozsah zoomu
  • Mnoho možností nastavení
  • Video ve 4K
  • Rychlost ostření
  • Výdrž baterie

Co se nám nelíbí

  • Kvalita obrazu při vyšších citlivostech

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Panasonic Lumix DMC-FZ1000 - Zánovní!

Představení Panasonic Lumix DMC-FZ1000 - Zánovní!

První ultrazoom na světě a jeden z prvních kompaktů vybavených podporou 4K videa. To samozřejmě není jeho hlavní vlastnost, ale asi nejvíce zaujme při prvním pohledu na krabici. Jednopalcový senzor a světelnost objektivu začínající na f2,8 jsou další zajímavosti, které tato novinka ukrývá. Bez dlouhého zdržování si Panasonic Lumix FZ1000 představíme.

 

Vzhled a ovládání

Tělo Panasonicu FZ1000 se nápadně podobá modelu GH3 nebo GH4. Stejně dobře se drží a stejně tak na levé straně naleznete otočný volič režimů fotografování. Jen tady tělo není vyrobeno z hliníku, ale z plastu a nad spouští je tlačítek méně, nicméně i tak si můžete nastavit vše potřebné, neboť FZ1000 oplývá 5 programovatelnými tlačítky. Ergonomie je v kombinaci s hlubokým gripem úžasná. Stejně tak dosah všech tlačítek. Malou výtku bych měl jen k roleru, který má při otáčení nepříjemný plastový chod. Tělo fotoaparátu je sice plastové, ale z přední i boční strany je potaženo příjemnou gumou. Tělo objektivu je z kovových materiálů.

 

Z přední strany je dominantou právě tento objektiv na kterém jsou na levé straně umístěny dva přepínače. Jeden slouží k zapnutí nebo vypnutí optické stabilizace a druhý přepínač slouží k přepínání kroužku na objektivu, který může sloužit buď jako zoom nebo nebo pro manuální ostření. Dalším významným prvkem je levý otočný volič, kterým volíme režimy focení jako sekvenční snímání, kompenzační vějíř a samospoušť. Všimnout si můžete také velmi kvalitního hledáčku, který dosahuje téměř 2,36 megapixelu rozlišení. Výklopný displej má rozlišení 921 tisíc pixelů a pro některé možná bude překvapení, protože displej není dotykový. Musím říct, že v praxi to vůbec nevadí, fotoaparát se dobře ovládal i bez nutnosti ťukání na displej i když se přiznám, že jsem si do displeje dloubl, abych zjistil, zda pod dotykem nějakou funkci neskrývá. Nad hledáčkem je umístěna dvojice mikrofonů a vedle jsou to sáňky na externí blesk. Na hledáčku z boční strany je umístěno tlačítko pro vyklopení interního blesku a kolečko s korekcí dioptrií.

 

Prostor pro akumulátor a paměťovou kartu se nachází ve spodní části a vedle je to závit pro upevnění kompaktu FZ 1000 na stativ. Celkový dojem z kvality těla přístroje mám kladný. Tělo vypadá opravdově, luxusně a použití plastu na první pohled ani potěžkání  v ruce rozhodně nepoznáte, neboť tento drobeček váží kvůli kvalitnímu objektivu plných 831 gramů. To je hodně, ale zase si sebou nesete 16 násobný optický zoom, a tak v poměru možností, které máte s tím přístrojem k dispozici je váha poměrně zanedbatelná. Málem bych zapomněl na páčku, která je umístěna na zadní straně na palci a která umožní přepínaní mezi ostřícími režimy. K dispozici jsou režimy single zaostření, kontinuálního ostření a plného manuálního ostření při kterém je velmi užitečná funkce focus peaking a také zvětšení náhledu místa kam ostříte. Nad páčkou se nachází tlačítko zámku expozice.  

 

Uživatelé zrcadlovek nebudou mít s ovládáním Lumixu FZ1000 žádný problém. Možná malinko náročnější bude pro ty, kdo přecházejí z obyčejného kompaktu. To ne však z důvodu nepřehledného ovládání, ale spíše z důvodu mnoha funkcí, které tento přístroj nabízí. Osobně si cením možnost ipřeprogramovat všech 5 funkčních tlačítek, přičemž je na výběr z více jak 50 funkcí z kterých si můžete jednu vybrat a tlačítku přidělit. Zde mi ale třeba chybí korekce expozice, kterou bych si naprogramoval na tlačítko Fn1, což by v kombinaci s rolerem na palci bylo výborné. To jsou ale jen drobnosti, které člověk nevyžaduje, spíše by potěšily.

 

Hardwarová výbava

Trochu unikátní je objektiv, který nabízí rozsah ohnisek po přepočtu na 35mm kinofilm od 25mm do 400mm, což jsou velice slušné hodnoty.Ještě lepší je však světelnost. Hodnota začíná na f2,8 na nejkratším ohnisku a končí na f4,0, což vůbec není špatné, ale především jde o to, že takový objektiv můžete bez problémů po celém ohnisku využit v praxi i za horších světelných podmínek a to je velké plus.K objektivu ještě dodám, že jsem byl mile překvapen plynulou změnu ohniska při otáčení kroužkem na objektivu. U širších ohnisek jsem mohl posouvat dokonce o milimetry, na delších už to bylo o cca 10 mm. Páčkou u spouště takového detailního posuvu nedosáhnete, a tak si cením možnosti nastavovat toto na objektivu. Druhým velkým plusem, který se pozitivně projeví v praxi je jednopalcový snímač. Dle mého názoru se Panasonic chtěl trochu vyrovnat modelu Sony RX 10, který nabízí stejně velký snímač CMOS technologie. Ale i kdyby to tak nebylo, myslím, že fotoaparát takového druhu si prostě větší snímač zaslouží, Rozlišení snímače je 20.1 MPx a dle mého názoru je tato hodnota více než dostatečná. Jsem moc rád, že se nekoná marketingová honička za megapixely. Na jednopalcový snímač je takový počet pixelů naprosto dostačující.  Perfektní je také hledáček. Líbí se mi jeho odezva, ale především je dostatečně velký, takže se nedíváte do malého kukátka ale máte luxusní rozhled. Stejně tak barvy v hledáčku jsou věrohodné, obraz ostrý. Maximální spokojenost. V tomto směru bych řekl, že jsem spokojen podobně jako u modelu Olympus OMD E-M1, který má hledáček na podobně kvalitní úrovni.

 

Výklopný displej má rozlišení 921 tisíc pixelů a je moc prima, že jej lze libovolně otáčet. Kontrast na přímém slunci byl slušný, avšak i přesto jsem dal raději přednost hledáčku. Do hardwarové výbavy počítáme i Wi-Fi, kterou jsem v praxi netestovalí. Vrátil bych se ale k věcem, které v technických parametrech nenajdete a to je rychlost ostření. Ta je za dobrých světelných podmínek obdivuhodně rychlá. Jen na makro je někdy s přesností na štíru ale jinak jsem byl maximálně spokojen. Ostření probíhalo rychle na všechna ohniska. Postrádal jsem po celou dobu druhý roler abych si mohl nezávisle nastavit čas a clonu než jsem objevil, že roler, který je umístěn na palci lze zmáčknout a tím přepnout ovládání clony a času. V režimu priority clony nebo času slouží pak kolečko když jej stisknete ke korekci expozice. Lumix FZ1000 má mechanickou i elektronickou závěrku. Můžete si manuálně nastavit a v případě automatu si volí přístroj závěrku sám.

 

Fotografovat lze v režimech PASM, ale k dispozici jsou i 2 uživatelské režimy C1 a C2, kterými můžete vyvolat uložené nastavení.Na voliči také najdete režim pro nahrávání videa. K dispozici jsou také scénické režimy, kterých je 25 a z kterých si vybere opravdu každý. Pokud fotografie pořízené tímto přístrojem již nechcete upravovat, ale současně chcete aby měli jiný než běžný charakter můžete použít efektové filtry.  Dohromady 22 různých efektů s kterými si opravdu vyhrajete. Obzvláště povedené jsou efekty monochormatické, které můžete nastavit v různých odstínech. Automatika je značena jako jsme u Panasonicu zvyklí, tedy iA. Inteligentní automatika rozpozná dané scény a podle toho provede nastavení.

 

Nyní se již dostávám pomalu k videu, protože možná to vás zajímá na modelu FZ1000 nejvíce. Jak jsem již nakousl na začátku umí model FZ1000 nahrávat videa ve 4K rozlišení, což znamená záznam v rozlišení 3840 x 2160 obrazových pixelů  při rychlosti 25 snímků za sekundu v progresivním formátu. Datový tok je v tomto případě 100Mbps, což jsou skutečně dost velká data, která si nárokují rychlou kartu. Ještě upřesním, že videa 4K nelze nahrávat v AVCHD formátu, ale pouze v MP4. Pro záznam ve 4K si připravte hodně rychlou kartu minimálně 45MB/s. zkoušel jsem to s pomalejší kartou a cca po 10 sekundách záznamu došlo z důvodu nedostačující rychlosti zápisu dat na kartu k ukončení záznamu. Nahrávat samozřejmě lze i v klasickém Full HD rozlišení, které je stále pro většinu lidí naprosto dostačující, protože 4K zobrazovače nejsou doposud příliš rozšířené. Nejvyšší kvality dosáhnete nastavením videa do formátu AVCHD, Full HD rozlišení, 50P snímků za sekundu s datovým tokem 28Mb za sekundu.

 

Velmi jsem byl spokojen také s výdrží baterie. Během testu jsem fotoaparát neustále zapínal zoomoval, brouzdal v menu a pořídil jsem cca 100 snímků a nějaká videa s celkovou délkou do 5 minut. Baterii jsem nabil do plné kapacity před focením. Po skončení testování neubylo z baterie zhola nic - tedy aspoň dle ukazatele, takže soudím, že dobrých 400 snímků by mohla baterie na jedno nabití vydržet a to není špatná hodnota. Výrobce uvádí výdrž 360 snímků a v tomto případě to vidím jako skutečně reálnou hodnotu.Ale dost záleží na podmínkách i teplotě. V zimě bude výdrž klidně jen poloviční.  

 

Fotografický výstup

Co oceňuji je věrohodné podání barev a rozostřené pozadí, i když je na něm vidět digitální práce. Také detaily jsou v pořádku a ostrost zejména širokoúhlým snímkům nechybí. Na nejdelším ohnisku se lehce vytrácí smysl pro detail. Avšak na širším ohnisku umí vykreslovat fotoaparát velice hezky. Fotil jsem za přímého slunečního světla a některé snímky byly přeexponované. Záměrně jsem jsem korekci expozice neupravoval, abych se pak na výsledky mohl podívat v počítači. Celkově jsem byl s kvalitou snímků spokojen. S citlivostí za horších světelných podmínek si však příliš nevyhraje, protože i přes podporu ISO 12800 je citlivost snesitelná na maximální hodnotu ISO 1600 a pokud byste byli hodně tolerantní, tak na ISO 3200. Vyšší citlivosti bohužel nepřidávají jen šum, který by ani tak nevadil, ale úplně snímek “patlají”, což už není příliš použitelné ani při menší velikosti obrázku. Čekal jsem od 1 palcového snímače trochu více. Pokud bych měl v tomto směru porovnat s modelem od Sony RX 10, tak Sony dosahuje lepších výsledků na stejnou citlivost. To mě docela mrzí, protože jinak je to vynikající fotoaparát, který nadchne nejen příznivce focení ale také nahrávání videa.  

 

Video, byť jsem nemohl řádně otestovat 4K ale testoval jsem “jen” Full HD ve vysokém toku je na výborné úrovni. Moc se mi líbí především kvalita a čistota obrazu bez rušivých artefaktů. Také při zoomování probíhalo přeostřování poměrně rychle, takže v tomto směru vás určitě FZ1000 brzdit nebude.


Závěr

Panasonic Lumix FZ1000 je úžasný fotoaparát, který kloubí především velký zoom, velký snímač, skvělou světelnost, rychlé ostření, bezvadný hledáček v jeden kompaktní ultrazoom s třešničkou na pomyslném dortu v podobě pořizování 4K videa. Radost z něj kalí jen horší podání snímků se zvýšenou citlivostí. Pokud bych často fotil na vyšší citlivosti, sáhl bych po modelu Sony RX 10, který však zdaleka nemá tak dobrý hledáček jako Panasonic FZ1000.

Megapixel videorecenze Panasonic Lumix DMC-FZ1000 - Zánovní!

Megapixel videorecenze Panasonic Lumix DMC-FZ1000 - Zánovní!

Popis a parametry

Popis a parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v e-shopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Pro dokonalé zachycení obrazu osadil Panasonic tento model velkým jednopalcovým snímačem MOS s vysokou citlivostí a rozlišením 20,1 Mpix. Tento sensor je přibližně čtyřnásobně větší, než 1/2.3” senzory srovnatelných modelů. Zároveň díky nové technologii jsou pixely snímače výrazně vyšší, což se významně projevuje na kvalitě snímků a citlivosti, kdy je snímač schopen zachytit a zpracovat daleko vyšší množství světla. Typickými snímky, kde je změna ihned patrná, je focení při špatném osvětlení nebo při práci s hloubkou snímku jako je defocus, tedy změkčení pozadí.

Panasonic LUMIX DMC-FZ1000 je vybaven pevným objektivem LEICA DC VARIO-ELMARIT s 16x optickým zoomem a rozsahem světelností f/2,8-4,0 (ekvivalent 35mm kinofilmu 25 - 400 mm). Dlouhodobá spolupráce obou značek na vývoji přináší ovoce v podobě schopnosti minimalizovat chromatickou aberaci u teleobjektiu i zkreslení na kratším konci skla.

Pro dokonalé zachycení obrazu osadil Panasonic tento model velkým jednopalcovým snímačem MOS s vysokou citlivostí a rozlišením 20,1 Mpix. Tento sensor je přibližně čtyřnásobně větší, než 1/2.3” senzory srovnatelných modelů. Zároveň díky nové technologii jsou pixely snímače výrazně vyšší, což se významně projevuje na kvalitě snímků a citlivosti, kdy je snímač schopen zachytit a zpracovat daleko vyšší množství světla. Typickými snímky, kde je změna ihned patrná, je focení při špatném osvětlení nebo při práci s hloubkou snímku jako je defocus, tedy změkčení pozadí.

Kvalitu snímků hlídá i osvědčený obrazový procesor Venus Engine. LUMIX DMC-FZ1000 má samozřejmě zcela novou verzi, která výrazně vylepšuje optickou citlivost, rozlišení a gradaci. Nové filtry zaručují dokonale věrné, přirozené podání obrazu, zachycení nejjemnějších detailů a eliminaci náhodného šumu. Venus Engine má také velký vliv na reprodukci barev - odstín, sytost a světelnost jsou rozděleny do 16 os pro přesné vyhodnocení a úpravu jednotlivých barev v každém snímku.

V rámci nastoleného trendu stírání hranice mezi tradiční hi-endovou fotografií a natáčením videosekvencí zahrnul Panasonic do modelu DMC-FZ1000 možnost natáčení ve 4K rozlišení. Ten je tak prvním fotoaparátem této třídy, se kterým je možné nahrávat video v rozlišení až 4K QFHD2(3840x2160 pixelů, 25 snímku za sekundu v MP4). Další možností je samozřejmě tradiční Full HD a VGA záznam, jak v MP4, tak AVCHD. Díky vybavení pro 4K je s FZ1000 možné pořídit i vysokorychlostní záznam ve Full HD při 100 snímcích za sekundu a jednoduše tak vytvářet efektní “zpomalovačky”. Tichý zoom a hybridní pětiosá stabilizace obrazu3 jsou již pomyslnou třešničkou na dortu. 

FZ1000 kromě jiného přichází s rychlejším a přesnějším AF s řadou vylepšení, kdy lineární motor dovoluje zaostřit až o 275 % rychleji, než LUMIX DMC-FZ200. S 0,09 sekundami zaostření v širokoúhlém režimu a 0,17 sekundy4 v režimu tele při použití živého náhledu Live View Finder (LVF) dokonale zachytí i ty nejrychlejší předměty. FZ1000 nabízí i “rychlou dávku”, takže není problémem mnohonásobně zachytit náhle se objevivší a stejně rychle mizící volně žijící zvířata. 

Přepracovaný autofokus nabízí několik režimů zaostření podle plochy a bodů - od Full Area AF, před 49-bodový 49-Area AF, bodový 1-Area AF, Pinpoint AF, Pinpoint AF, Low Light AF (až -4EV; ekvivalent k fotografování pod hvězdnou oblohou s žádným jiným zdrojem světla), detekci očí Eye Detection AF až po zaostření obrysů v manuálním a automatickém režimu.

Již tradičně řada filtrů poskytuje úplnou tvůrčí kontrolu. LUMIX DMC-FZ1000 obsahuje 22 různých filtrů5. Samozřejmostí je v dnešní době možnost snímky sdílet s přáteli a rodinou. Fotoaparát má integrované Wi-Fi připojení s technologií NFC, které umožňuje nejenom okamžitě nahrát snímky a video na sociální sítě, ale s využitím tabletu nebo smartphonu nejen sdílet obraz z Lumixu, ale také přímo mobilním zařízením ovládat nastavení zoomu, zaostření, clonu nebo expozici.

Uvedené možnosti by nebylo možné realizovat bez precizního zobrazení sledovaného obrazu. LUMIX DMC-FZ1000 nabízí přepracovaný 2,356 Mpix OLED hledáček LVF (Live View Finder) a 3-palcový 0.921 Mpix LCD displej s rychlou odezvou, která je při 100% zobrazení oblasti snímku o 300% rychlejší než u podobných modelů. Fotoaparát rovněž nabízí funkci okamžitého záznamu, který uvede během 0,66 sekundy Lumix do aktivního stavu. 

Obrazový snímač

Formát snímače 1" / CX
Rozlišení snímače 20,1 Mpx
Rozlišení fotografií 5472x3648
Technologie snímače CMOS
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 13,2 x 8,8

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Venus Engine HD

Objektiv

Optický zoom 16 x
Minimální ohnisková vzdálenost 25 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 400 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 4
Maximální clona (F) 8
Stabilizátor obrazu Ano
Možnost filtrů Ano (přímo na objektiv)

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm
Makro od 3 cm
Počet AF bodů 49
Pomocné světlo AF Ano
Manuální ostření Ano

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Digitální zoom 4
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
ISO - minimální citlivost 125
ISO - maximální citlivost 12800
Rychlost sériového snímání 12 sn./s
Panorama Ano
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Bracketing Ano
Scénické režimy Ano

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/16000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 2359000

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 921000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Směrné číslo blesku 13,5
Sáňky pro externí blesk Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Maximální rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MP4
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 60 sn./s

Obecné

Podle použití Ultrazoom, Výkonný

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 360 snímků
Rozhraní USB, HDMI, AV
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál Kov
Průměr filtru 62 mm
Rozměry v mm 137 x 99 x 131
Hmotnost 831 g
Barva černá

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Značka Panasonic
Typ produktu Kompakt

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano

Zobrazit popis a parametry