Recenze Panasonic Lumix DMC-G5
Klady a zápory
Co se nám líbí?
Co se nám nelíbí
Ukázkové snímky
Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix DMC-G5 tělo od členů naší Galerie
| Exp. Čas: | 1/250 s |
| Clona: | 6.3 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 10 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/160 s |
| Clona: | 5.6 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | - |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | 6.3 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | 6.3 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | - |
| Clona: | 6.3 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/400 s |
| Clona: | 6.3 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 10 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/125 s |
| Clona: | 4.5 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/160 s |
| Clona: | 7.1 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | - |
|
Objektiv: - |
|

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix DMC-G5 tělo
| Exp. Čas: | 2,5 s |
| Clona: | f/10 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 8 s |
| Clona: | f/18 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 15 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/60 s |
| Clona: | f/5 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 16 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/320 s |
| Clona: | f/3,5 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/640 s |
| Clona: | f/8 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 16 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/400 s |
| Clona: | f/7,1 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 18 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/80 s |
| Clona: | f/8 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 6 s |
| Clona: | f/22 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/250 s |
| Clona: | f/11 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/320 s |
| Clona: | f/11 |
| ISO: | 160 |
| Ohnisko: | 36 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/50 s |
| Clona: | f/3,5 |
| ISO: | 400 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/100 s |
| Clona: | f/3,5 |
| ISO: | 400 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/30 s |
| Clona: | f/3,5 |
| ISO: | 1600 |
| Ohnisko: | 14 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/40 s |
| Clona: | f/3,8 |
| ISO: | 3200 |
| Ohnisko: | 16 mm |
|
Objektiv: - |
|

| Exp. Čas: | 1/25 s |
| Clona: | f/4,4 |
| ISO: | 6400 |
| Ohnisko: | 22 mm |
|
Objektiv: - |
|

Ukázková videa
Představení Panasonic Lumix DMC-G5 tělo
Představení Panasonic Lumix DMC-G5 tělo
Kam se podělá gé čtyřka? Tak přesně tuhle otázku si asi položila většina příznivců systémových kompaktů Panasonic řady G s bajonetem micro 4/3. Na to samé jsem se ptal přesně před devíti lety v souvislosti s jiným japonským výrobcem fototechniky. Tehdy šlo o velmi populární sérii fotoaparátu Canon PowerShot. Ta se v podstatě vyrábí dodnes. I v této řadě G1 - G12, chyběl model G4. Někde jsem se tehdy dočetl, že v japonštině se čte spojení písmene G a číslice čtyři podobně jako slovo smrt a proto výrobci toto označení záměrně nepoužívají. Vzhledem k tomu, že tohle je již druhý případ v historii bych tomu asi i věřil. Ale zpět k novému systémovému kompaktu s výměnným objektivem, který nese označení Panasonic DMC-G5. Ten tedy přímo navazuje na předchozí model DMC-G3, který byl představen přesně před rokem.
Nová gé pětka není sice žádným revolučním modelem, ale přináší celkem zajímavé a příjemné evoluční vylepšení. Nejprve si můžeme oba modely porovnat
| Panasonic DMC-G5 | Panasonic DMC-G3 | |
|---|---|---|
| rozlišení | 16Mpx (nový snímač) | 16Mpx |
| stabilizace objektivu | ano | ne |
| maximální rychlost snímání | 20sn./s | 6sn.s |
| maximální ISO | 12800 | 6400 |
| HDR | ano | ne |
| panorama | ano | ne |
| rozlišení LCD | 920 000 bodů | 460 000 bodů |
| váha | 396g | 336g |
Celá tato modelová řada je určena náročnějším fotografům, kteří mají rádi obrazovou kvalitu, možnost manuálně nastavovat expozici a zároveň chtějí něco kompaktnějšího, než je klasická digitální zrcadlovka. Rozlišení snímače zůstalo na 16Mpx, což je pro amatérskou fotografii naprosto postačující. Jde ale o nový senzor, který má při vyšších citlivostech lepší odstup od šumu. Maximální hodnota ISO byla díky tomu zvednuta na 12800. Vylepšení se dočkal i výklopný a otočný displej s dotykovým ovládáním. Jeho rozlišení vzrostlo o dvojnásobek obrazových bodů, takže je mnohem jemnější a detailnější. Fotoaparát je také mnohem rychlejší v módu sériového snímání. Při menším rozlišení dokáže přístroj zachytit až 20 snímků za vteřinu což je opravdu úctyhodný výkon. Video ve Full HD rozlišení, funkce HDR a panoramatický režim již jsou u této třídy fotoaparátu standardem. Nemohou tedy chybět ani v této novince. Jisté změny se dočkal i základní objektiv, který je vybaven velmi účinnou optickou stabilizací.
Při testování tohoto fotoaparátu jsem byl velmi příjemně překvapen jednoduchostí ovládání a intuitivním rozložením jednotlivých ovládacích prvků.
Pokud shrneme všechny tyto drobné změny k lepšímu, vychází nám nový Panasonic DMC-G5 jako velmi zajímavý fotoaparát pro náročnější amatérskou fotografii a to jak pro rodinné, nebo i kreativnější záběry. Tomu nakonec nahrávvají sáňky na externí systémový blesk.
Megapixel videorecenze Panasonic Lumix DMC-G5 tělo
Megapixel videorecenze Panasonic Lumix DMC-G5 tělo
Popis a parametry
Panasonic Lumix DMC-G5 je následovník fotoaparátu Panasonic G3. Gé pětka je založena na zcela novém snímači LiveMOS se 16 MPx, který zatím nebyl v žádném CSC Panasonic použit. Fotoaparátumí umožňuje natáčet video 1080p s frekvencí 50 snímků. Nový je i zadní LCD displej s 920.000 body a senzorem u hledáčku pro automatické přepínání mezi LCD a hledáčkem.
Nový standard obrazové kvality
Srdcem nového LUMIXu je snímač Live MOS Micro 4/3 s rozlišením 16,05 megapixelů a výkonný obrazový procesor Venus Engine VII Full HD. Společně nabízejí špičkový výkon, díky němuž kvalita fotografií daleko překonává dosavadní standardy kompaktů s výměnnými objektivy. Snímky jsou dokonale čisté a zbavené šumu, i když fotografujete ve slabém světle s vysokou citlivostí. Tu lze nastavit v mimořádně velkém rozsahu ISO 160-12800, bez stativu či blesku je tedy možné fotografovat téměř v úplné tmě. Pozornost si rozhodně zaslouží i vylepšený rychlý systém automatického ostření Light Speed AF s mnoha režimy (jednobodové či vícebodové ostření, kontinuální ostření, rozpoznávání tváře apod.). A když je řeč o rychlosti, za zmínku stojí i sekvenční snímání - v plném 16megovém rozlišení přístroj pořídí 6 snímků za sekundu, při menší velikosti fotografií rychlost stoupá až na závratných 20 obr/s. S LUMIXem G5 je tak možné fotografovat i nejrychlejší sportovní akce a nemusíte se bát, že by vám unikl nejdůležitější okamžik.
Pro fotografy i filmaře
Obrazová kvalita se rozhodně neomezuje jen na tradiční fotografie. LUMIX G5 funguje i jako velmi dobrá videokamera - záznam se natáčí v rozlišení 1080p (Full HD) rychlostí 50 obr/s se stereozvukem, i zde se uživatelé mohou těšit na skvělý obraz s minimem šumu. Při ukládání jsou na výběr formáty AVCHD a MP4. U videozáznamu funkce automatického ostření funguje stejně spolehlivě jako při fotografování.
Funkce a ovládání - vybere si každý
Do špičkové kategorie patří G5 i díky vyčerpávající funkční výbavě. Zkušenější fotografové ocení plnou škálu expozičních režimů (programová automatika, priorita clony a času, manuál), příležitostným uživatelům a začátečníkům je zase určen oblíbený režim inteligentní automatiky iA+. Při něm fotoaparát nastaví veškeré hodnoty sám, ale dokáže také například mezi lidmi v záběru rozeznat vaše blízké či přátele a zaostřit na ně.
Skvělý dojem dotváří ovládání, z velké části postavené na osvědčené a oblíbené dotykové technologii. Výklopný displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 920 000 bodů umožňuje dotykem nejen nastavit všechny potřebné hodnoty a zaostřit, ale také stisknout spoušť. Tradičněji orientovaní uživatelé, kterým ovládání přes displej nevyhovuje, jistě ocení jasný elektronický hledáček s rychlým překreslováním a očním senzorem. Ten hledáček automaticky zapne, jakmile fotoaparát přiložíte k oku.
Díky zcela novému gripu se zlepšilo uchopení bez ohledu na velikost ruky. Teď už nezáleží na tom, jestli fotografuje žena či muž, protože mírně zaoblená konstrukce zajistí přirozený úchop i při neobvyklých pózách jako je fotografování z žabí perspektivy či z nadhledu.
Další informace o fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-G5 naleznete na www.fotografovani.cz
Bezdrátové sítě
| GPS | Ne |
|---|
Expozice a fotografování
| Blokování AE | Ano |
|---|---|
| Bracketing | Ano |
| Poměr stran snímku | 16:9, 1:1, 3:2, 4:3 |
| Způsob měření expozice | Zónové, Středové, Bodové |
| Rozsah korekce expozice | ± 5 EV po 1/3 EV |
| ISO - minimální citlivost | 160 |
| ISO - maximální citlivost | 12800 |
| Rychlost sériového snímání | 20 sn./s |
| Panorama | Ne |
| HDR | Ano |
| Vyvážení bílé barvy | Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech |
| Scénické režimy | Ano |
Ostření
| Pomocné světlo AF | Ano |
|---|
Obrazový snímač
| Stabilizátor snímače | Ano |
|---|---|
| Formát snímače | 4/3 |
| Rozlišení snímače | 16,1 Mpx |
| Rozlišení fotografií | 1920x1080, 1920x1280, 4976x2800, 4752x3168, 3360x2240, 3264x2448, 2400x1600, 2336x1752, 1744x1744, 4608x3456, 3520x1980, 1792x1792, 2448x2448, 3456x3456, 1920x1440 |
| Technologie snímače | CMOS |
| Automatické čištění snímače | Ano |
| Poměr stran snímače | 4:3 |
| Velikost snímače (mm) | 17,3 x 13 |
| Crop faktor | 2 x |
Blesk
| Sáňky pro externí blesk | Ano |
|---|---|
| Vestavěný blesk | Ano |
| Synchronizační čas blesku | 1/160 |
| Korekce expozice blesku | ± 2 EV po 1/3 EV |
| Směrné číslo blesku | 10,5 |
| Vysokorychlostní synchronizace blesku | Ano |
Rozhraní a napájení
| Konektivita / Porty - výstupy | HDMI |
|---|---|
| Výdrž baterie ve snímcích | 310 snímků |
| Způsoby napájení | Akumulátor |
| Konektivita / Porty - vstupy | USB |
Obrazový procesor
| Typ obrazového procesoru | Venus Engine VII FHD |
|---|
Bajonet
| Typ bajonetu | Micro 4/3 |
|---|
Závěrka
| Typ závěrky | Elektronická závěrka |
|---|---|
| Nejdelší expoziční čas | 60 |
| Nejkratší expoziční čas | 1/4000 |
| Bulb | Ano |
Hledáček
| Typ hledáčku | Elektronický |
|---|---|
| Rozlišení hledáčku v bodech | 1440000 |
| Pokrytí hledáčku | 100 % |
| Dioptrická korekce | -4 až +4 |
| Zvětšení hledáčku | 1,4 x |
Displej
| Velikost displeje | 3 " |
|---|---|
| Rozlišení displeje v bodech | 920000 |
| Živý náhled (Live View) | Ano |
| Dotykový displej | Ano |
| Výklopný displej | Ano |
Záznam
| Formáty souborů | JPEG, RAW |
|---|---|
| Maximální rozlišení videa | Full HD (1920×1080) |
| Počet audio kanálů | 2.0 |
| Video formát | AVCHD, MPEG-4 |
| Stereo zvuk | Ano |
Obecné
| Podle použití | Pro začátečníky |
|---|
Fyzikální specifikace
| Materiál | Plast |
|---|---|
| Rozměry v mm | 120 x 83 x 71 |
| Hmotnost | 396 g |
| Barva | bílá, černá, stříbrná |
Paměťové karty
| Typ paměťové karty | SD |
|---|
Ostatní
| Číslo produktu | DMC-G5EG-K |
|---|---|
| Příslušenství v balení | Akumulátor, USB kabel, AV kabel, síťový kabel, Popruh, Software |
| Značka | Panasonic |
| Typ produktu | Bezzrcadlovka |






