Magazín

Blog

Panasonic Lumix DMC-GH5 - první dojmy

Martin HájekVydáno: 24. 2. 2017 v 18:20 • Rubrika: Blog

Panasonic Lumix DMC-GH5 - první dojmy

Začátkem roku představil Panasonic dlouho očekávaný model systémového kompaktu Lumix GH5. Jde o high-end bezzrcadlovku a zároveň novinku řady Lumix G se systémem Micro 4/3. Navíc GH5 je vůbec prvním CSC fotoaparátem na světě s profesionální certifikací! Shodou okolností se nám tento skvělý foťák dostal do rukou na pár dní (doslova). Šlo sice zatím jen o předprodukční vzorek nicméně alespoň jsme si jej mohli trochu osahat a vyzkoušet, resp porovnat s jeho předchůdcem GH4.

Obsah

Panasonic Lumix GH5 nabízí špičkové funkce a skvělý výkon pro ty nejnáročnější uživatele, fotografy a kameramany. Není žádným tajemstvím, že GH5 (a vlastně celá řada Lumix G) je zaměřena hodně právě na oblast videa. Tomu odpovídají také funkce, které jsou na špičkové úrovni a s přehledem strčí do kapsy spoustu digitálních videokamer. Mimochodem, jde o vůbec první systémový kompakt s videem v rozlišení 4K při frekvenci 60p/50p a 4K/30p ve standardu 4:2:2 10-bit.

 

Špičkový výkon

Mezi přednosti GH5 patří například supertichá elektromagnetická závěrka s potlačeným tzv. “shutter shock” efektem a s životností 200 000 cyklů. Focení a filmování je pohodlné díky výklopnému dotykovému 3.0“ LCD RGBW s rozlišením 1620k a poměrem stran 3:2. Dále zde máme extra vysoký rozsah ISO 100 - 25 600. Pro sportovní a reportážní fotografy určitě nezůstane bez zajímavosti sériové snímání s rychlostí až 12 sn/sek s RAW bufferem / možností uložení dávky až 60 snímků v plném rozlišení. Pro pokročilou práci s videem - určitě ocení jak amatérští nadšenci, tak i profi kameramani - 4K při 400 Mbps 4:2:2 a 10-bitovém zpracování a to navíc s přímým výstupem na HDMI monitor. Stejně tak budou k dispozici obrazové profily Cinelike D, Cinelike V, Like 709 a podpora V-LogL nebo pokročilé režimy práce s časovým kódem SMPTE (Rec Run, Free Run) a podpora standradů SMPTE / EBU / ARIB. Duální sloty pro SD karty podporují UHS-II a Relay Rec, Backup Rec nebo Allocation Rec. Stejně jako u předchozího modelu (GH4) je i u novinky skvělá funkce 4K (6K) Post Focus - s možností změny zaostření až po pořízení snímku; 4K (6K) PreBurst - s možností pořízení až 30/60 snímků 1 sek před zmáčknutím spouště; a nebo 4K (6K) Focus Stacking - s možností nastavení libovolné hloubky ostrosti až po pořízení snímku.

 

Upgrade GH5 vs GH4

A samozřejmě to nejpodstatnější, neboli co se změnilo oproti předchozímu modelu (GH4)? Předně nám narostlo rozlišení - z 16 Mpix na 20,3 MPix. Srdcem fotoaparátu je LiveMOS snímač bez Low Pass filtru a s ultrazvukovým odstraňováním prachu. Absence Low Pass filtru, společně s vylepšeným zpracováním obrazu povede k lepší kresbě, vyšší ostrosti detailů a současně nižšímu šumu. Obrazový procesor Venus Engine s technologií Multi-pixel Luminance Generation nyní je 1,3x rychlejší. Co se týče ostření, výrobce použil osvědčený DFD AF, ovšem významně nám “narostl” počet ostřících bodů - z původních 49 AF-bodů (GH4) na 225 AF-bodů (GH5). DFD autofokus 0,05s (480fps) pro foto i 4K video by měl být až o 200% přesnější než předchůdce. Sériové snímání pracuje rychlostí 9 sn/sek v plném rozlišení - oproti 7 sn/sek u GH4. Nově bude také k dispozici duální (mechanicko/optická) stabilizace. Stabilizován tedy bude jak snímač tak objektivy. Tím dosáhneme až 5-osé stabilizace obrazu. Mezi další novinky patří třeba 3D kontrola barev a již zmíněný systém redukce šumu High Precision Multi Process NR. OLED hledáček nabídne zvětšení 0,76x (opět nárůst oproti 0,67x u GH4). Zajímavostí je, že Panasonic Lumix GH5 je vůbec prvním CSC fotoaparátem na světě s profesionální certifikací.

  

PUSŤTE SI VIDEO

 

 

Závěrem a první dojmy

Naše dojmy z toho mála času, co jsme měli možnost si novou GH5ku osahat, jsou více než skvělé. Nadšení - to je to přesné slovo. Super video ve 4K a snímkování až 60sn/sek. Full HD dokonce při 180 sn/sek - zpomalovačky budou zvlášť úchvatné. A pozor, po updatu - ke kterému by mělo dojít v průběhu letošního jara/léta - bude k dispozici až 6K video. Při 6K videu tak budete moci extrahovat až 18 MPix fotografie. Velikost a kvalita hledáčku je samostatnou kapitolou, neboť představuje to je nejlepší, co lze v daném segmentu najít (a to včetně srovnání s pentaprizmatickými-SLR hledáčky). Stejný hledáček má například i středoformátová Leica. Pár změn doznal design - například nahrávací tlačítko je jinde a nově přibyl gumový joystick. Tělo je nově utěsněno i proti mrazu do -10°C a tvoří jej opět slitina hliníku. Tělo je velice robustné, přesto stále relativně příjemně kompaktní. Pro rozšíření kapacity baterie nechybí možnost připojení bateriového gripu. Panasonic Limix DMC-GH5 je na první… druhý… ale i třetí (a další) pohled rozhodně super foťákem - i když je vlastně spíš kamerou. Už se moc těšíme na ostré vzorky, stejně jako na pořádný test. 

 

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.