Recenze Panasonic Lumix DMC-LX100 II černý

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rychlé ostření
  • Světelný objektiv
  • 4K video a 4K foto režimy
  • Jemné rozlišení elektronického hledáčku
  • Mechanické ovladače expozice
  • Kvalitní makro

Co se nám nelíbí

  • Slabší externí blesk v balení

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Panasonic Lumix DMC-LX100 II od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Panasonic Lumix DMC-LX100 II v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Panasonic Lumix DMC-LX100 II

Představení Panasonic Lumix DMC-LX100 II

Představení Panasonic Lumix DMC-LX100 II

Čtyři roky po uvedení LX100 na světla reflektorů Photokiny přichází nová verze fotoaparátu klasicky označená mark II. Nová LX100 II oproti starší verzi nevypadá jinak, rozložení ovládacích prvků je stejné, ale hlavní rozdíl je uvnitř. Senzor micro 4/3 ze současné generace využívá pro focení ze svého rozlišení 20MPx efektivně pouze 17Mpx a to 4736 x 3552 bodech. Podle popisku jde o vhodné rozlišení pro tisk na formát papíru A2. Důvodem toho všeho je optika, která vykreslí obraz jen na určitou část plochy čipu - stejně jako u první verze. Objektiv je při vypnutém fotoaparátu hezky skladný a sympatický. Přední člen z bočního pohledu ukazuje svůj širokoúhlý charakter. Optika je výborná.

Ergonomie

 

LX100 mark 2 se i přes své malé rozměry drží relativně dobře, focení v jedné ruce mi nedělalo problém. Má výstupky pro uchycení přesně na těch správných místech. Možná bych ocenil trochu větší úchyt na straně objektivu. Pro úpravu nastavení se už druhá ruka musí zapojit. Displej má navýšené rozlišení a přidané dotykové funkce, pozor, aby jste si neposouvali ostřící bod nosem nebo tváří jako já.

Překvapilo mě, že LX100 II nemá klasický přepínač expozičních režimů, ale nastavování automatické hodnoty jde na každém voliči nastavit do polohy A - automatické. Clonový kroužek má áčko, závěrkový také a iso má dokonce dvě automatické možnosti. Lze přejít okamžitě na automatický režim, i když na voličích máme nastavené hodnoty. A pro tuto možnost je zde tlačítko Fn, které nám inteligentní automatiku nahodí rovnou a pak se můžete vrátit zpátky stejným způsobem na hodnoty, které máte na ovladačích.

Malý externí blesk je podle mě trochu slabší. Řekl bych, že když už se dá sundat, mohl by být větší a výkonnější s vlastním napájením. Každopádně patřím mezi fotografy, kteří mají raději světlo umístěné jinde než na fotoaparátu.

Při fotografování


Běžné focení si užijete s hledáčkem u oka i přes náhled na displeji. U kontinuálního ostření je silně vidět, že DFD systém je založen na kontrastu. Viditelné je to hlavně na blízkých předmětech, projevuje se to neustálým drobným posunem ostřících členů. Ostří rychle a většinou přesně. Navíc se dá podpořit nastavením priority rychlé spouště, nebo přesného zaostření podle preference.

Nejvíc jsem si užíval funkci Post Focus, která je založená také na 4K videu. Projede celou hloubku možného zaostření a pak si můžete vybrat, jakou část obrazu chcete mít ostrou, nebo které všechny části chcete ostré. Výborná funkce na makro. Ale když byste chtěli použít výsledný obraz na tisk, tak je lepší si dát tu práci udělat složení fotek ručně. Je-li váš předmět relativně nehybný, je to skvělý způsob jak využít světelnosti objektivu a zachytit detaily v celé hloubce makra.

Vysoké ISO u JPG funguje podobně jako u GH5, kdy potlačení šumu stírá jemný detail a více se projevují čtverečky JPG komprese. Na publikování na web je kvalitou obraz naprosto dostačující a i s pěknými barvami. Při focení pro tisk bych si dával větší pozor na světlo a použil občas i přiložený blesk. Nebo si pomohl světlem, které má každý na telefonu.
O videu
Obě verze mají tu výhodu, že pro nahrávání videa 1080p využívá lehce širší záběr než pro fotografie (při stejné úhlopříčce na senzoru). Panasonic navíc poskytuje svým uživatelům nadstandardně dobrou kvalitu FullHD videa s pěkným detailem a slušným kodekem. 4K režim na druhou stranu obraz ořezává. LX100II při ořezu 4K režimu upravuje popis zoomu s ekvivalentem ohniskových vzdáleností z 25-75mm na 32-100mm, abychom měli představu s čím pracujeme.

Shrnutí závěrem


Pro fotografy, kteří mají rádi vše pod kontrolou, pro výletníky s občasnou potřebou videozáznamu. Začátečník se zde rychleji naučí, jak funguje rychlost závěrky a clona v závislosti na expozici. Plně automatický režim je zde pro úplné konzumenty, kteří chtějí kompakt s větším senzorem a spoustou zajímavých funkcí.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Moje zkušenost s aparátem, za těch pár dní po které jej vlastním a zkouším, je ta nejlepší. Pevně věřím, že se nezmění!

Ověřený zákazník
Adolf Oderský, 07.03.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic Lumix DMC-LX100 II černý - Techno&Art Lumix s velkým mikro 4/3 snímačem, 4K foto a video, vysoce světelným Leica objektivem 24-75mm (ekvivalent 35mm) F1,7-F2.8 pro kreativní a náročné uživatele. Klasické analogové ovládání přes kovové voliče a až 10 programovatelných Fn tlačítek Nový procesor Venus Engine s vysokým výkonem pro 4K video a algoritmy pro přesnou barevnou reprodukci.

Velký snímač Micro 4/3 s vysokou citlivostí a obrazový procesor Venus Engine

Lumix LX100 II je vybaven velkým snímačem m4/3 s celkovým rozlišením 21,77 megapixelů a unikátním variabilním poměrem stran. Nejvyššího reálného rozlišení 17 M dosahuje fotoaparát při poměru stran 4:3. Kromě toho lze mechanickým přepínačem nastavit poměr stran 3:2, 1:1 nebo 16:9 a při zachování ohniskové vzdálenosti. Snímač je tedy vyšší a širší než snímané pole a při změně poměru stran nedochází k ořezu, nýbrž se obraz roztáhne v požadovaném směru.

Snímač typu Micro 4/3 je cca 1,6x větší než běžný jednopalcový snímač používaný v lepších kompaktech, což přináší velmi dobrý odstup signálu od šumu a tudíž nižší šumovou hladinu při vyšších citlivostech až po ISO 25 600.

Nový obrazový procesor Venus Engine se stará o mimořádně kvalitní a realistické snímky s výtečnou kresbou detailů, výraznými kontrasty a jemným neagresivním barevným podáním, tak typickým pro řadu LX.

Objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX

s vysokou světelností f1,7-2,8, přepočtenou ohniskovou vzdáleností 24-75 mm a možností ostřit už od 3 cm

3,1x optický zoom nabízí efektivní ohniskovou vzdálenost 24-75 mm, což se velmi blíží oblíbenému rozsahu 24-70 mm.

Tato ohnisková vzdálenost umožňuje fotografovat celou řadu motivů a žánrů od krajinek po portréty a art. Velkou výhodou je i vynikající světelnost f1,7-2,8, která umožňuje kreativní práci s hloubkou ostrosti i vylepšený výkon ve slabém světle.

Objektiv je vybaven výkonným optickým stabilizátorem Power O.I.S. Optickou sestavu tvoří 11 členů v 8 skupinách, mezi nimi 2 ED členy a 5 asférických členů s 8 asférickými povrchy, což přináší ostrou kresbu, jemný přenos kontrastu a minimum optických vad.

Velkou výhodou je i schopnost makro ostření už od 3 cm na nejširším ohnisku (nebo 30 cm na nejdelším). Tyto možnosti ocení především milovníci makrofotografie.

Intuitivní ovládání, snadná tvorba kompozice a rychlé reakce 

K dispozici je elektronický hledáček Live View Finder s vysokým rozlišením 2,76 M. Pokrývá 100 % scény a má vynikající poměr zvětšení 0,7x, (ekv. 35 mm). Kromě toho výrobci výrazně vylepšili i dotykový LCD na zadní
straně.

Jeho rozlišení narostlo na 1,24 M a svižný dotykový systém výrazně vylepšuje uživatelský komfort. O intuitivní ovládání se kromě displeje stará i šikovný systém mechanických ovládacích prvků, v němž nechybí clonový prstenec, příkazové kolečko či voliče pro přímé nastavení expozičního času nebo korekce expozice.

Logika ovládání expozičních režimů vychází přímo z klasických filmových fotoaparátů. Není potřeba žádné bloudění v menu nebo speciální volič programů. Stačí pouze pootočit clonovým, či expozičním prstencem a hned máte časový/clonový automat/program/manuál. 

LUMIX LX100 II dokáže automaticky ostřit za cca 0,1 s. V sekvenčním snímání zvládá pořídit 11 snímků za sekundu s konstantním zaostřením nebo 5,5 obr/s při kontinuálním přeostřování. Díky režimu Starlight AF lze automatické ostření použít i při nočním fotografování hvězd (fotoaparát dokáže vyhodnotit poměr kontrastu i na velmi malé ploše). 

Videozáznam v nejvyšším dostupném rozlišení 4K a funkce 4K FOTO

Díky funkci 4K FOTO nikdy nepromarníte vhodný okamžik ke stisku spouště. Přístroj natáčí videozáznam v rozlišení 4K rychlostí 30 obr/s a jednotlivá okénka lze následně uložit jako samostatné fotografie s 8 megapixely. Mezi další novinky patří funkce Auto Marking, umožňující snadný přechod na vybrané okénko, nebo Sequence Composition, díky níž lze spojovat více okének do jedné fotografie (rozfázování pohybu).

K dispozici jsou i funkce Post Focus (průběžné ostření do různých míst a následný výběr nejvhodněji zaostřeného okénka) a Focus Stacking (skládané snímky s různou rovinou ostření). Režim Light Composition usnadňuje fotografování ohňostrojů nebo nočních záběrů.

Vylepšené kreativní možnosti, nový režim L.Monochrome D a efekt filmového zrna

Do černobílých kreativních režimů přibyl nový režim L.Monochrome D s dynamickými kontrasty mezi jasy a stíny při zachování všech detailů. Kromě toho lze volit různou intenzitu zrna kvůli autentickému filmovému vzhledu.

Další funkce

Bluetooth 4.2* a Wi-Fi 2.4GHz (IEEE802.11b/g/n/)

Lumix LX100 II nabízí podporu Bluetooth i Wi-Fi, což umožňuje snadné sdílení fotografií. Díky podpoře standardu Bluetooth Low Energy může fotoaparát udržovat konstantní spojení s telefonem nebo tabletem a přitom spotřebovávat jen minimum energie. 

Dobíjení ze sítě i standardním USB

Baterii lze dobíjet jak z běžné sítě, tak i přes USB port Micro C (stejný jako v běžných telefonech), což oceníte zejména na cestách.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt
Podle použití Rodinný, Výkonný, Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače 4/3
Rozlišení 17 Mpx
Rozlišení fotografií 4736 x 3552
Obrazový snímač MOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 17.3 x 13

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Venus Engine

Objektiv

Optický zoom 3,1 x
Digitální zoom 4,3-6,2
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-75
Minimální ohnisková vzdálenost 10,9 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 34 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 1,7
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Typ stabilizátoru Optický
Stabilizátor optický Ano

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 10,9 cm
Makro od 3 cm
Počet AF bodů 49
Pomocné světlo AF Ano
Manuální ostření Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 200
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 11 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy ano
Panorama Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2760000

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1240000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ne

Blesk

Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů MPEG-4, AVCHD
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Počet audio kanálů 2.0
Zoom při videu Ano
Video formát AVCHD, H.264

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 340 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, HDMI
Typ akumulátoru DMW-BLG10
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 115.0 x 66.2 x 64.2
Hmotnost 392 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu DC-LX100M2EP
Příslušenství v balení nabíječka, akumulátor
Značka Panasonic

Zobrazit popis a parametry