Recenze Panasonic Lumix G Fisheye 8mm f/3,5

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 29. 10. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Výborná kresba
  • Malé rozměry
  • Možnost želatinových filtrů
  • Světelnost

Co se nám nelíbí

  • Vyšší cena

Představení Panasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3,5

Představení Panasonic Lumix G Fisheye 8 mm f/3,5

Jak již napovídá extrémně nízká ohnisková vzdálenost 8mm, jde o super širokoúhlý objektiv typu „rybí oko". Sedmilamelová clona má kruhový tvar, takže vytváří příjemnou a čistou podobu bokehu (rozostřené oblasti mimo hloubku ostrosti) při fotografování s nízkou hodnotou clony. Kreativní fotografové ocení i prostor na speciální želatinové filtry v zadní části objektivu u bajonetu. Ostření je plynulé, tiché a velmi rychlé jak při fotografování, tak při natáčení videozáznamů (na což má samozřejmě velký vliv i použité tělo fotoapartátu). Mezi přednosti objektivu by se určitě dal zařadit i kovový bajonet a celkově dobrá konstrukce objektivu. 
Stejně tak je velmi dobrá i kresba obejktivu. Ostrost je již od otevřené clony na výborné úrovni a ani klasické optické vady jako třeba aberace nejsou nijak výrazné.
Takto širokoúhlý záběr jako má Panasonic Lumix G Fisheye 8mm f/3,5 se stal velmi populární při mnoha žánrech fotografování, od extrémních sportů a koncertů až třeba po svatby. Efekt rybího oka poskytne velmi netradiční úhel pohledu  a dokáže zachytit atmosféru celé scény.

Popis a parametry

Popis a parametry

Nejmenší a nejlehčí výměnný objektiv typu rybí oko LUMIX G FISHEYE 8 mm f 3,5

Nejmenší a nejlehčí výměnný objektiv typu rybí oko LUMIX G FISHEYE 8 mm f3,5

„Rybí oko" pro kreativní fotografy rozšiřuje řadu objektivů systému Lumix G.

Praha, 9. června 2010 - Společnost Panasonic představuje nový výměnný objektiv LUMIX G FISHEYE 8 mm f3,5 (ohnisko odpovídá 16 mm u klasického 35mm fotoaparátu). Objektiv je určen pro systém nové generace LUMIX G.

Nový objektiv LUMIX G FISHEYE 8 mm f3,5 nabízí diagonální úhel záběru 180 stupňů a s ním i jedinečnou perspektivu a zkreslení pro kreativní efekty. Nezvyklou perspektivu rybího oka lze kromě fotografií uplatnit i při natáčení videozáznamů, filmů a televizních pořadů. Díky určení pro systémy m4/3 bez zrcátkového hranolového systému, vyniká tento objektiv obzvláště vysokou kvalitou obrazu.

Objektiv s deseti optickými členy v devíti skupinách vyniká především výjimečně kompaktním provedením - díky standardům nového systému m4/3 jde o nejmenší a nejlehčí výměnné rybí oko na světě. Lumix 8 mm je vybaven ED optickými členy, které v celém rozsahu clony omezují chromatickou aberaci a nežádoucí zkreslení na nejnižší možnou míru. Nejkratší zaostřovací vzdálenost činí pouhých 10 cm. Díky vnitřnímu systému ostření tato vzdálenost zcela postačuje i při fotografování detailních záběrů.

Jednou z výhod objektivu LUMIX G FISHEYE 8 mm f3,5 je velmi rychlé a přesné automatické ostření založené na poměru kontrastu. Sedmilamelová clona má kruhový tvar, takže vytváří příjemnou a čistou podobu bokehu (rozostřené oblasti mimo hloubku ostrosti) při fotografování s nízkou hodnotou clony. Kreativní fotografové ocení i prostor na speciální (např. želatinové) filtry v zadní části objektivu u bajonetu.

Díky zaostřovacímu motorku je ostření plynulé a tiché jak při fotografování, tak při natáčení videozáznamů. Mezi další přednosti objektivu patří spolehlivý kovový bajonet. Optické členy jsou opatřeny speciální několikanásobnou ochrannou vrstvou účinně bránící přezáření a zdvojené kresbě (ghostingu). Optimálně řešená sluneční clona umožňuje fotografování a natáčení i v přímém slunečním světle.

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16
Minimální ohnisková vzdálenost 8 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 8 mm
Světelnost pevného objektivu 3,5
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 10 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 2 x
Délka objektivu 61 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 10 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 500 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu H-F008E
Značka Panasonic

Zobrazit popis a parametry