Recenze Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3,5-5,6 ASPH. Mega O.I.S.

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 10. 03. 2014

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nízká hmotnost
  • Malé rozměry
  • Rychlost ostření
  • Skvělá kresba
  • Optická stabilizace

Co se nám nelíbí

  • Chybí kroužek pro manuální ostření

Představení Panasonic Lumix G Vario 12-32 mm f/3,5-5,6 ASPH. Mega O.I.S.

Představení Panasonic Lumix G Vario 12-32 mm f/3,5-5,6 ASPH. Mega O.I.S.

Když Panasonic přivedl na trh systémový kompakt řady G, byl jsem z toho nadšený. Moc se mi líbí miniaturizace, které se zde odehrála u těla. Avšak neměla by velkého významu, kdyby objektiv zůstal původní velikosti. Proto jsem byl velmi příjemně překvapený, že se povedlo zmenšit i objektiv a to až na takovou míru, že fotoaparát dáte do větší kapsy. A právě na kvalitu tohoto setového objektivu jsem se v dnešní recenzi zaměřil.

Panasonic Lumix G Vario 12-32mm je skutečně maličký objektiv. Dalo by se říci skoro Pancake velikosti, minimálně v zavřeném stavu, kdy délka je cca 2,4 cm. Ani po vysunutí však není objektiv nijak výrazně dlouhý. Hmotnost pouhých 70 gramů korensponduje s hmotností těla a jako celek působí velice titěrným dojmem. To však nemyslím jako mínus, ale jako plus, protože si docela dobře dokážu představit vzít takový set na kolo nebo na lyže, kde i větší systémové kompakty jsou stále velkou zátěží.
 
Objektiv má sice jen běžnou setovou světelnost od f3,5 na nejširším ohnisku, až po f5,6 na nejdelším, ale jinak je velice dobře vybaven - obsahuje asférické členy a také jeden člen typu ED. Velké plus je optická stabilizace a krokový motorek autofocusu, který je přesný a tichý. Kvůli malým rozměrům se na objektiv již nevešel kroužek pro manuální ostření, což znamená, že jej můžete využít jen v autofocus režimu. To je jediné mínus, které by někomu mohlo vadit, ale je to daň za malé rozměry. 
 
Velmi příjemným překvapením je také optická kvalita tohoto objektivu. Nejprve jsem byl překvapený výbornou ostrostí snímků. Nečekal jsem, že snímky budou tak ostré a detailně vykreslené až do krajů. Kontrastně i barevně je na tom také objektiv dobře. V protisvětle jsem čekal aberaci nebo nějaké nedokreslování obrazu, ale nic takového se nekonalo. Nevím, jak to Panasonic udělal, ale nezjistil jsem nic, co by mi na optické kvalitě tohoto "skla" vadilo.
 
Závěr
Ohnisko 12-32 po přepočtu na kinofilm 35mm dá příjemných 24 až 64mm. Objektiv je tak ideální na běžné zachycení události kolem vás, k focení krajinek a také na portréty. Svou optickou kvalitou vás určitě nezklame. 

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

3

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Oto, Mor. Trebova, 30.05.2014

3

Parametry

Parametry

Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3,5-5,6 ASPH. Mega OIS je kompaktní standardní zoomový objektiv, který se skládá do velikosti objektivu typu pancake. Jeho ekvivalentní ohnisková vzdálenost je 24-64mm při 35mm formátu a pasuje na bajonet Micro 4/3. Objektiv v sobě nese 8 členů v 7 skupinách, z nichž jsou 3 asferické a jeden typu ED. Autofokus je poháněn krokovým motorem. Objektiv nemá plně manuální zaostřování.

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Optický zoom 2,6 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-64
Minimální ohnisková vzdálenost 12 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 32 mm
Světelnost objektivu zoom 3,5-5,6
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 3,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 5,6
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 8 členů / 7 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 2 x
Délka objektivu 24 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 37 mm
Hmotnost 70 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu H-FS12032E-K
Značka Panasonic

Zobrazit parametry