Recenze Panasonic Lumix G Vario 35-100mm f/4-5,6 ASPH. Mega OIS

David Michalík

David Michalík • 03. 09. 2015

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rychlé a tiché ostření
  • Malé kompaktní rozměry
  • Dobrá optická kvalita
  • Nízká hmotnost
  • Kvalitní zpracování

Co se nám nelíbí

  • Světelnost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix G Vario 35-100 mm f/4-5,6 ASPH. Mega O.I.S. od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Panasonic Lumix G Vario 35-100 mm f/4-5,6 ASPH. Mega O.I.S. v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix G Vario 35-100 mm f/4-5,6 ASPH. Mega O.I.S.

Představení Panasonic Lumix G Vario 35-100 mm f/4-5,6 ASPH. Mega O.I.S.

Představení Panasonic Lumix G Vario 35-100 mm f/4-5,6 ASPH. Mega O.I.S.

Z objektivů Panasonic jsem skoro vždynadšený, protože dokáží dodat do miniaturního těla objektivu optiku se skvělými vlastnostmi, což v důsledku využijí všichni, kdo chtějí pořizovat snímky s dobrou optikou, ale nechtějí nosit batoh plný fotovýbavy.

Další z řady objektivů, který čekal na naši recenzi byl Panasonic Lumix G Vario 35-100mm f/4-5,6 ASPH. Mega OIS. Po přepočtu na snímač Micro 4/3 z něj máme ohnisko 70-200mm, takže jej řadíme již mezi teleobjektivy.

Konstrukce objektivu

Přes tento fakt výborně klame tělem, protože velikostně byste jej zařadili někde max do 50mm ohniskové vzdálenosti. Velmi tomu pomáhá i to, že je objektiv v zamčeném stavu a až po jeho pootočení se otevře na ohnisku 35mm. Také jeho hmotnost 135 gramů je velmi kompaktní. Přitom nejde o žádný plast, objektiv má kovovou konstrukci, kovový bajonet a jeho zpracování na mě udělalo dobrý dojem a odpovídá své cenové kategorii.  Super vlastnost, kterou dříve objektivy Panasonic neměly je ostřící kroužek na předním členu objektivu. To je sice běžná praxe u objektivů na zrcadlovky ale u objektivů na formát Micro 4/3 to zase úplně běžné není a proto to zmiňuji.

Optické vlastnosti

Ještě než se pustím do hodnocení optických vlastností musím říct, že jsem byl spokojen s rychlostí ostření objektivu, která je fakt blesková a tiché. Žádné bzučení, které by vás rušilo neuslyšíte, tedy pokud zrovna místo na displej fotoaparátu nebudete mít objektiv u ucha a poslouchat ostřící motorek.

Na tato dlouhá ohniska, která objektiv nabízí velmi vítám optickou stabilizaci, kterou zde jistě využije každý, jen aby nemusel na fotoaparát zvyšovat citlivost, protože zrovna šum nepatří mezi oblíbené části fotografie. A stabilizace funguje na jedničku. Umožní vám pořídit snímky z ruky na delší expoziční časy bez pohybové neostrosti.

Nyní se již dostáváme k optické kvalitě. Nerad plýtvám chválou a superlativy, spíše hledám chyby, které bych mohl vytknout. Většinou objevím chyby na prvním, druhém snímku. Zde jsem však prošel všechny nafocené snímky a musím říct, že na všechna ohniska i clony objektiv podává velice přesvědčivé výsledky bez znatelných optických vad. Subjektivně mám pocit, že je od clony f4 po f6 trochu měkký a že by kresba zaostřeného objektu mohla být ostřejší. Tak na mě působí zejména při focení květin, trávy, listů stromů. Ale když jsem si na stejné clony prohlížel snímky budov, zmíněnou chybu jsem nenašel. Jinak nemám co vytknout. Hledal jsem aberaci, kterou měl i můj Nikon 85mm f1,4, ale nenašel jsem žádný snímek, kde by se projevila. A to ani na ohnisko 35 mm ani na nejdelší ohnisko 100mm.V protisvětle nenajdeme mnoho nepříjemných odlesků a kontrastně se drží průměru, takže i v tomto segmentu spokojenost.

Jediná věc, kterou můžeme vytknout je klasická horší světelnost objektivu, která úměrně klesá s přibývající ohniskovou vzdáleností. Je to daň za malé rozměry a také cenu, která je velmi přijatelná. Panasonic má v nabídce objektiv se stejným ohniskem a světelností f2,8, ale cena, rozměry i hmotnost objektivu jsou někde úplně jinde.

Panasonic Lumix G Vario 35-100mm f/4-5,6 ASPH. Mega OIS bych doporučil všem cestovatelům, kteří se touží přiblížit díky delšímu ohnisku, ale nechtějí sebou vláčet další velkou brašnu s objektivy. Tento objektiv vezmete s fotoaparátem na celodenní výlet na krk a ani nezaregistrujete že sebou “vláčíte” teleobjektiv.

Parametry

Parametry

Panasonic Lumix G Vario 35-100mm f/4,0-5,6 ASPH Mega O.I.S. je kompaktní teleobjektiv nabízející ekvivaltení ohniskovou vzdálenost 70-200mm při přepočtu na kinofilm. Skládá se z 12 členů v 9 skupinách( 2x ED, 1x Asferický) a poskytuje výborný kontrast. Sluneční clona je součástí balení.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 2 x

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Optický zoom 2,8 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 70-200
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 100 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 4
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 5,6
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 12 členů / 9 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony Ano (součást balení)
Délka objektivu 50 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Sport, Zvířata, Reportáže, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Micro 4/3
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 90 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 46 mm
Hmotnost 135 g

Ostatní

Číslo produktu H-FS35100E-K
Značka Panasonic

Zobrazit parametry