Recenze Panasonic Lumix G100 tělo černý

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 08. 07. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Prostorový 3D záznam zvuku
  • V-Log L
  • Výklopný LCD
  • Bluetooth a Wi-Fi
  • Grip DMW-SHGR1
  • Detekce tváří a očí

Co se nám nelíbí

  • Ostření ve zhoršených podmínkách
  • Odstranil bych hledáček a zmenšil celkově rozměry

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Panasonic Lumix G100 tělo černý

Představení Panasonic Lumix G100 tělo černý

Představení Panasonic Lumix G100 tělo černý

Novinka, kterou nepřehlédnete

V poslední době, se neustále rozšiřuje vlogování a vše s ním spojené. Je až neuvěřitelné, jak se fotoaparáty mění na kamery a zrovna firma Panasonic je v tomto odvětví velmi dobrá. Proto má tato značka u videomakerů velmi dobrou pověst. Společnost Panasonic proto udělala tvůrcům videí velkou radost, když představila model Lumix G100, který je sice vybaven funkcemi, díky kterým je vhodný pro fotografování, ale cílovka je spíše na začínající vloggery. Novinka je kompatibilní s celou sadou výměnných objektivů Micro Four Thirds, které disponují malými rozměry a brilantní kvalitou obrazu.

Co design?


Jelikož se jedná o základní řadu, je G100 ve srovnání s dražšími panasonicy spíše plastový a není nijak odolný proti prachu a vlhkosti. To můžeme očekávat až při vyšších cenových relacích, ale ani tak z něj nemám nějaký "levný pocit".
Díky velikosti snímače 4/3 a váze pouhých 422 g je to opět jedna z nejmenších bezzrcadlovek na světě, a to je podle mě hlavní důvod, proč bych si vybral právě tento fotoaparát. Na recenzi jsem ho dostal společně s objektivem 12-32 mm a když jsem si ho bral na krátký výlet, tak se mi pohodlně vešel do kapsy od bundy a nemusel jsem nosit žádné brašny kolem krku.

 
Ovládání má na starost 3palcový dotykový displej, který se může různě natáčet pro ideální kompozice. K dispozici je režim Video Selfie, ve kterém by fotoaparát Lumix G100 měl zaostřit objekt i jeho pozadí, aniž by bylo nutné upravit clonu.
Výhodou je indikátor Rec Frame Indicator, který při zahájení záznamu rámeček znázorní červeně. K dispozici je také funkce Frame Marker, kterou lze nastavit tak, aby indikovala rámování výběru poměrů stran upřednostňovaného některými kanály sociálních médií. Video je zaznamenáno jako normální, ale můžete si prohlédnout, co je v rámečku, s vybraným poměrem stran.

Součástí balení je DMW-SHGR1 stativový úchop, který skvěle funguje pro lepší stabilizaci a ovládání (režim spánku, zastavení a spuštění videa a kabel pro dálkové ovládání) a zároveň jako rozkládací stolní stativ. Součástí je i praktický popruh na zápěstí, který mně osobně už několikrát zachránil fotoaparát před pádem. :) Celkově se jedná o skutečně užitečný doplněk převážně pro vloggery.
Baterie se nabíjí přes micro USB -zde jsou nekonečné dohady, co je praktičtější. Osobně dávám přednost USB-C. Na jedno nabití nabijete cca 40 minut záznamu, takže rozhodně doporučuji minimálně 2 náhradní baterie.
 

Co Panasonic G100 umí


Senzor MOS 20,3 megapixelů podporuje maximální ISO 25 600 a až 4K videa. K dispozici je podpora 24p a 30p při maximálním rozlišení, nebo volitelně 60p 1080p. Ve 4K režimu je k dispozici možnost 4K Photo pro pořízení statických snímků ze záběru.
Pětiosá hybridní stabilizace obrazu dělá velmi dobrou práci, když natáčíte například při chůzi. Přestože fotoaparát nemá optickou stabilizaci v těle, kombinuje elektronickou stabilizaci a stabilizaci v objektivu, čímž vytváří poměrně hladký efekt.

Zařízení Lumix G100 má integrovaný Bluetooth a Wi-Fi pro připojení k vašemu smartphonu. Je to věc, bez které bych se už neobešel a používám jí ve streetu čím dál častěji, protože rychlé stažení do telefonu a úprava v lightroomu je boží úspora času. Konektor micro HDMI umožňuje výstup čistého videa 1080p na externí rekordér, osobně jsem ale nezkoušel.G100 má elektronický hledáček, o kterém Panasonic říká, že je 2,8x jasnější než v modelu Lumix G90. Hledáček od Panasonicu se mi nikdy moc nelíbil a ani zde mě moc nezaujal. I když jsme zvyklí fotit pouze přes hledáček, musím uznat, že jsem spíše fotil přes výklopný lcd.
Fantastická  funkce je 4K Foto, se kterou můžete snímat rychlostí 30 snímků za sekundu a vybrat si pouze snímek v rozlišení 8MP. Fotografie mohou vypadat docela slušně a je to dobrý způsob, jak zachytit záběry z celé akce.

Externí mikrofon nepotřebujete

Ano i zde je možnost vstupu pro externí mikrofon na 3,5 mm jack, nemyslím si ale, že ho budete potřebovat. K dispozici je podpora prostorového záznamu OZO Audio se zabudovanými třemi mikrofony pro zachycení pozičního zvuku. To by mělo usnadnit například výběr různých hlasů v rozhovoru od hluku pozadí, nebo zachycení ponořenějšího zvukového obrazu ze scény nebo události.
Funkcí sledování zvuku můžete označit předmět a nechat Lumix G100 upřednostnit jeho zvuk, a ten pak bude foťák během scény sledovat. Automatický režim mezitím slibuje inteligentní přepínání mezi režimem sledování a režimem prostorového zvuku. Tohle mi přijde jako opravdu geniální funkce a už teď vidím, kolik bloggerů má radost. :)Ostření

Autofokus se mi zdá trochu zastaralý, používá spíše detekci kontrastu. Musím ovšem říci, že sledování objektu, ostření na oko a detekce tváře fungovaly správně. Ostření ve zhoršených podmínkách nebylo úplně ideální, ale co bychom chtěli, přece jen se jedná stále o základní třídu.

Video 

Video bude určitě hlavní důvod, proč si koupíte tento fotoaparát. Natáčí v rozlišení 4K a to ve 30 snímcích, ve Full HD pak i zpomalené video v 60 snímcích, tady je určitě co zlepšovat, ale pro vloggery by to mělo stačit. :)
Zkušenější vloggery určitě potěší, že nechybí funkce, kterou určitě nemá každý fotoaparát, a tou je nahrávání v barevném profilu V-Log L včetně podpory LUT (Look Up Table) pro kvalitnější barevnou úpravu.

Další úhlednou funkcí je možnost na voliči režimů nazvaná „S&Q“. Je-li aktivována, může G100 zaznamenávat záběry FHD 4x zpomaleným pohybem až 120 snímků za sekundu při 30p, nebo můžete rychlost záběry FHD zdvojnásobit na 30 snímků za sekundu při 60p. Je super mít tuto funkci přímo na hlavním voliči.Závěrem

U firmy Panasonic se mi opravdu líbí velikost zařízení, kvalita objektivů a spousty funkcí, které vám výborně usnadní práci. Podle mě jdou správným směrem a už několikrát jsem kamarádům, kteří začínají fotit, doporučoval Panasonic místo základní DSLR zrcadlovky. Těch funkcí, co tento fotoaparát má, je opravdu spousta a jestli jste trochu hračička a bude vás to bavit, tak není co řešit. Pro začínající vloggery je to ideální přístroj na každodenní práci a rukojeť DMW-SHGR1 je už jen třešnička na dortu.

Megapixel videorecenze Panasonic Lumix G100 tělo černý

Megapixel videorecenze Panasonic Lumix G100 tělo černý

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový CSC fotoaparát Panasonic LUMIX G100 je primárně určen všem vlogerům, tvůrcům videoobsahu a cestovatelům. Je osazen 20,3Mpx live MOS senzorem (Micro 4/3 17,3 × 13 mm - poměr stran 4:3). Nabídne vám rozlišení videa 4K 24p/30p a dokonce vysokorychlostní video s vysokým rozlišením až 120 sn./s. Pochlubit se může EVF hledáčkem s rozlišením 3,68 Mpx, 3“ výklopným dotykovým LCD displejem s rozlišením 1,84 milionu bodů, 5-osou hybridní stabilizací obrazu. Superrychlý DFD autofokus 0,07s (240fps) s detekcí tváří, očí a citlivostí -4EV, který má 225 ostřících zón. Rozsah citlivosti ISO 100-25600. O kvalitu prostorového zvukového záznamu se postará Integrovaný OZO Audio od společnosti Nokia (3 mikrofony - prostorový, přední, zadní). Konektivita přes Wi-Fi, Bluetooth 4.2 a USB 2.0. Podporuje V-Log L. Hmotnost 303 g.

Panasonic Lumix G100

Aktuální novinkou od společnosti Panasonic je nový CSC fotoaparát LUMIX G100, který je koncipovaný pro vlogery,  tvůrce videoobsahu, ale i cestovatele. Disponuje 20,3Mpx live MOS snímačem bez Low Pass filtru s ultrazvukovým odstraňováním prachu. S rozlišením pro video až 4K 24p/30p a dokonce vysokorychlostním videem s vysokým rozlišením až 120 sn./s. Jistě vás nadchne velký 3,68Mpx EVF hledáček a přehledný 3“ výklopný dotykový LCD displej s rozlišením 1,84 milionu bodů. O ostrost se postará 5-osá hybridní stabilizace obrazu. Superrychlý DFD autofokus 0,07s (240fps) s detekcí tváří, očí a citlivostí -4EV, který má 225 ostřících zón. Rozsah citlivosti ISO 100-25600. O kvalitu prostorového zvukového záznamu se postará Integrovaný OZO Audio od společnosti Nokia (3 mikrofony - prostorový, přední, zadní). Konektivita přes Wi-Fi, Bluetooth 4.2 a USB 2.0. Podporuje V-Log L. Hmotnost 303 g.

LUMIX G100, funkcemi připraven pro Vlogging!

Všechny potřebné funkce fotoaparátu budete mít vždy po ruce. Například 3“ dotykový výklopný displej a pokročilou stabilizaci obrazu. Díky této kombinaci můžete natáčet ostrá videa z jakéhokoli úhlu. Dále se můžete těšit na tzv. Frame marker, který vám umožní rychlou a snadnou kontrolu kompozice v hledáčku, nebo na natáčení videa v plném rozlišení bez omezení časovým limitem. K dispozici budete mít pestrou paletu potřebných poměrů stran (16:9, 4:3, 1:1, 4:5, 5:4 a 9:16), které jsou připravené pro všechny platformy od Instagramu po YouTube.

5-osá stabilizace

Výkonná 5-osá hybridní stabilizace obrazu vám prokáže vynikající službu i při natáčení v pohybu. Vaše záběry budou o poznání plynulejší, elegantnější a díky tomu pro diváky komfortnější. Ať už chodíte po domě, jedete na kole, nebo dokonce natáčíte z jedoucího vozu – vždy se můžete spolehnout na LUMIX G100, který vás svou stabilitou nikdy nezklame.

Dechberoucí úroveň zvuku a videa

Panasonic LUMIX G100 vám jako první bezzrcadlovka na světě nabídne nedostižně kvalitní prostorový zvukový záznam díky průlomové technologii OZO Audio od společnosti Nokia. Velmi výkonný vestavěný mikrofon je složen ze tří interních mikrofonů (prostorový, přední, zadní). Ty budete moci aktivovat jak ručně, tak pomocí tzv. Tracking funkce automaticky. Tím bude zajištěn maximálně čistý zvuk, ať už natáčíte selfie videa, rozhovory, živé události, nebo přírodu. Až přijde na dodatečné úpravy, retuše, změny velikosti, ořezy a další operace, můžete jednotlivé soubory odeslat do spárovaného zařízení pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi pouhým stisknutím tlačítka přes aplikaci LUMIX Sync. Pro pokročilé videografy je zde možnost nahrávání V-Log L.

Speciální funkce

Ať tvoříte jakýkoli druh obsahu, LUMIX G100 si s tím poradí. Dokonalým příkladem je nový režim Video Selfie, díky němuž budete vy i pozadí na záznamu dokonale ostří hned na první pokus. Speciální video efekty, jako například zpomalené záběry (slowmotion) nebo časosběr, jsou také velmi snadné. Zkušené vloggery určitě potěší, že nechybí ani možnost nahrávání v barevném profilu V-Log L včetně podpory LUT (Look Up Table), které lze použít v postprodukci. Zachycení okamžiků o délce zlomků vteřin vám umožní fantastická funkce 4K Foto Panasonic, s kterou můžete snímat rychlostí 30 snímků za sekundu a vybrat si pouze snímek, který je nejvíce „akční“ a to například akci, která se udála o 1 sekundu dříve, než jste stihly zmačknout spoušť.

Skutečně kompaktní i lehký

Tento mimořádně kompaktní CSC fotoaparát je kompatibilní se systémem Micro 4/3. S využitím Tripod gripu Panasonic SHGR1, si značně usnadníte samotné držení, ale i ovládání fotoaparátu připojením přes USB 2.0 (funkce jako je spuštění / zastavení záznamu videa, uvolnění závěrky a zapnutí / vypnutí režimu spánku). Nezáleží na tom, jestli jste již zkušený tvůrce obsahu, nebo úplný začátečník. Lumix G100 je připraven na tvorbu vysoce kvalitních vlogů, videí i fotografií.

 

 

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Výkonný, Pokročilý, Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače 4/3
Rozlišení 20,3 Mpx
Rozlišení fotografií 5184x3888
Obrazový snímač Live MOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 17,3 × 13

Objektiv

Typ bajonetu Micro 4/3
Crop faktor 2 x

Zaostřování

Počet AF bodů 225
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/16000

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Prodleva samospouště 10, 2

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 3680000
Dioptrická korekce -4 až +2
Zvětšení hledáčku 0,73 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1840000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/50
Korekce zábleskové expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Dosah vestavěného blesku 5,1 m
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW, DCF
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 900 snímků
Rozhraní USB 2.0, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 115 × 82,5 × 54,2
Hmotnost 303 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu DC-G100EG-K
Značka Panasonic

Ke stažení

Návod - Panasonic DC-G100

Zobrazit popis a parametry