Recenze Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 22. 09. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nízká hmotnost
  • Kompaktní rozměry
  • Rychlé ostření
  • Tichý chod
  • Utěsnění proti dešti a prachu

Co se nám nelíbí

  • Chromatická aberace

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8

Představení Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8

Představení Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8

Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 je objektivem, který řadě originálních skel na Full-frame bezzrcadlovky s bajonetem L aliance chyběl. Příjemně naceněná padesátka je základem každého systému. Ať už fotíme dokument, portrét, street fotografii, či se jen tak procházíme a foťák máme přes rameno, tak jsme na ni schopni zachytit drtivou většinu scén. Nabízí ideální úhel záběru a clona f/1,8 umožňuje fotografovat jak ve zhoršených světelných podmínkách, tak slušně oddělit subjekt od pozadí. Stručně řečeno by neměla chybět v žádné fotografické výbavě. Panasonic svou verzi tohoto objektivu konečně vypustil do světa!

Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 | Megapixel

Design objektivu

Vzhled se nese v duchu dvou dalších cenově dostupných objektivů, a to S 24 mm f/1,8 a S 85 mm f/1,8. Tělo je z plastu, což mu ubírá na hmotnosti. Ostřící kroužek je pogumovaný a široký. Ovládá se snadno a není třeba jej složitě hledat v zápalu focení. Samotné automatické ostření lze mechanicky vypnout přepínačem na straně objektivu, což je fajn funkce pro fotoaparáty, které nemají přepínač přímo na těle. Bajonet je kovový a obehnaný gumovým těsněním zajišťujícím odolnost proti dešti a prachu.

Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 | Megapixel

Rozhodně nezklame

Automatické zaostřování je relativně rychlé a hlavně tiché. Ostrostí si je opět velmi podobný s objektivem S 24 mm f/1,8. Nepatří mezi ty nejostřejší kousky, ale rozhodně nezklame. Vinětace je velmi slabá a při zaclonění prakticky neviditelná. Co je však viditelné je chromatická aberace. V silně kontrastních částech scény je relativně silná. Samozřejmě ji lze v postprodukci snadno odstranit, ale jde o práci navíc. Nejvýraznější je v ostrých přechodech mezi černou a bílou. 

Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 | Megapixel

Usnadnění práce se stabilizátory

Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8 nabízí slušný obrázek za slušnou cenu. Utěsnění proti nepříznivému počasí je skvělá výhoda při použití s fotoaparáty S5, či řady S1. Celková hmotnost a rozměry, které jsou velmi podobné výše zmíněným modelům S 85 a S 24 patřičně usnadňuje práci se stabilizátory. Eliminaci potřeby neustále vyvažovat sestavu při výměně objektivu na silnějších gimbalech uvítá nejeden filmař. Pro dokumentární, svatební a street fotografy je rozhodně výhodná nízká hmotnost. Není vůbec problém nosit objektiv na těle fotoaparátu celý den.
 

Popis a parametry

Popis a parametry

Elegantní a svižný, to je nový objektiv od společnosti Panasonic. Jedná se o Lumix S s ohniskovouu vzdáleností 50 mm a vysokou světelností f/1,8. Jde tedy o jeden z nejpoužívanějších rozsahů objektivu. Objektiv je určený pro Full-frame CSC fotoaparáty s L-mount bajonetem. Je ideálním společníkem pro portrétování a to díky vysoké světelnosti f/1,8 která vám nabídne možnost práce s opravdu malou hloubkou ostrosti. Tento objektiv je vybaven lineárním AF motorem pro rychlé zaostřování a jeho konstrukce je odolná vůči prachu, vlhkosti a dokonce i mrazu až do -10 stupňů. A tak budete moci fotografovat i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Padne do ruky

Objektiv LUMIX S F1.8 50mm se vyznačuje excelentní mobilitou a nádherným efektem bokeh. Pomůže vám zachytit unikátní snímky krajiny i výrazy tváře. V kombinaci s fotoaparátem řady LUMIX S lze pomocí ostřícího kroužku jemně doostřovat. Ostření tak bude plně ve vašich rukách. Objektiv je také ideální pro natáčení videa.

Odolná konstrukce vůči prachu, mrazu a stříkající vodě

LUMIX S 50mm F1.8 byl vytvořen tak, abyste mohli pořizovat snímky i v nejtěžších podmínkách, Konstrukce odolná proti prachu a vlhkosti vám umožní fotografování i při teplotách -10 °C.

Ideální pro záznam videa

Objektiv nabízí rychlé, přesné automatické ostření a plynulé změny clony, které jsou pro současné tvůrce obsahu zásadní. Objektiv umožňuje pořizovat záznam videa ve 4K i fotografie.

Konstrukce objektivu

Tato optimalizovaná konfigurace se skládá z 9 prvků v 8 skupinách, včetně 3 asférických čoček, 1 čoček ED a 1 čočky UHR pro špičkové rozlišení a naprosté minimum chyb.

Tabulka MTF

Nabízí vynikající ostrost a rozlišení od středu až po okraj obrazu. Je tedy ideálním objektivem pro full-frame systém LUMIX a nabízí kreativní možnosti bez kompromisů.

Obecné

Úroveň produktu Začátečník a rodina

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Crop faktor 1 x

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 50
Minimální ohnisková vzdálenost 50 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 50 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 1,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 1,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 9 členů (3 asférické) / 8 skupiny
Stabilizátor obrazu Ne
Délka objektivu 82 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevný

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 300 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu S-S50E
Značka Panasonic

Zobrazit popis a parametry