Recenze Panasonic Lumix S 85mm f/1.8 prime pro L-mount

Jakub Caha

Jakub Caha • 25. 01. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Velikost
  • Váha 355g
  • 9 lamelová clona
  • Odolnost proti prachu, vodě a mrazu

Co se nám nelíbí

  • V určitých úhlech flairy v protisvětle

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Panasonic Lumix S 85 mm f/1.8

Představení Panasonic Lumix S 85 mm f/1.8

Představení Panasonic Lumix S 85 mm f/1.8

Panasonic nám nedávno přislíbil, že v brzké době představí celou řadu pevných skel se světelností f/1,8. 
Celkově šíře možných variant objektivů pro systém S je v alinci L mountů čím dále větší. Sigma se rozhodně nezdržuje a i Panasonic přidává pod kotlem a představují jednu novinku za druhou. No, zpátky k tématu, dnes tu máme prvního pána na holení z plánovaných a tou je čerstvě představená 85 mm.

Zpracování a konstrukce

Zpracování je tak, jak jsme zvyklí, velmi kvalitní a nechybí odolnost proti prachu a vlhkosti. Příjemným bonusem je o odpudivost povrchu vůči vodě a mastnotě. Váha objektivu se zastavila na krásných 355 gramech a závit filtru má průměr příjemných 67 mm, tudíž za filtry zde finančně rozhodně nevykrvácíte a navíc v tomto směru navazuje například na oblíbenou 20-60 mm. Příjemný je i autofokus, který je přesný, rychlý a zároveň je schopný ostřit velmi tiše při videu. 
Délka objektivu je necelých 74 milimetrů, tedy pokud bychom srovnávali s konkurenční Sigmou 85mm f/1,4 DG DN Art, jsme tady o celé 2 centimetry kratší. A to se hodí a mě to baví. Velikost byla jedna z prvních věcí, které mě zaujaly, protože z velkých foťáku už jsem vyrostl. :)

Optické vlastnosti

Podíváme-li se na optickou stránku, nalezneme zde 9 elementů v 8 skupinách. Jak je u moderních objektivů zvykem, nechybí zde ani ED členy. Ty zde nalezneme rovnou 2. Tato kombinace zajistí nulovou chromatickou aberaci a zároveň perfektní jednotnou kvalitu obrazu po celé ploše. Clona má 9 lamel a přesný, kruhový tvar.
Minimální ostřící vzdálenost se zastavila na 80 centimetrech, při kterých nabídne maximální zvětšení 0,13x. 
 

Obrazově, jako takový, se chová velmi pěkně a víceméně příjemně překvapil. Ostrost je bezproblémová, bokeh na nízké cloně je zajímavý a objektiv se v tomto směru chová velmi charakterově, nikoliv sterilně. Při zaclonění se začíná projevovat větší DOF a zároveň se tvoří “hvězdička”, která nepatří mezi nejčistší, ale v rámci určení určitě nezklame. 

Závěr

Panasonic představil jednoznačně zajímavý objektiv a další budou následovat. Rozhodně stojí za zvážení, pokud do svého systému zvažujete variantu portrétního skla. Je malý a kompaktní, v batohu zabere málo místa ale jednoznačně nabídne spoustu muziky. Zjednodušeně v tuto chvíli máte dvě varianty, buď to Sigmu  85mm f/1,4 nebo tento Panasonic 85mm f/1,8. Samozřejmě jsou rozdílní cenově i velikostně (tam již méně), ale za mě v tomto případě je jasná volba varianta od Panasonicu.
 

Popis a parametry

Popis a parametry

Elegantní a svižný, to je nový objektiv od společnosti Panasonic. Jedná se o Lumix S s ohniskovouu vzdáleností 85 mm a vysokou světelností f/1,8. Jde tedy o krátký teleobjektiv určený pro Full-frame CSC fotoaparáty s L-mount bajonetem. Je ideálním společníkem pro portrétování a to díky vysoké světlenosti f/1,8 která vám nabídne možnost práce s opravdu malou hloubkou ostrosti. Optická soustava obsahuje dvojici prvků s velmi nízkým rozptylem, které pomáhají eliminovat barevné vady a chromatické aberace, aby bylo dosaženo vysokého jasu a celkově přesného barevného podání. Tento objektiv je vybaven lineárním AF motorem pro rychlé zaostřování a jeho konstrukce je odolná vůči prachu, vlhkosti a dokonce i mrazu. A tak budete moci fotografovat i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Panasonic Lumix S 85mm f/1.8

Nový portrétní objektiv od společnosti Panasonic s ohniskovou vzdáleností 85 mm a vysokou světleností f/1,8. To je LUMIX S 85mm F1.8, který nastavuje novou laťku pro úroveň portrétní fotografii. Jeho kompaktní rozměry a nízká hmotnost vás jistě přiměje k tomu, brát jej prakticky kamkoliv. Koncipovaný je jak pro profesionální, tak i pro amatérské fotografy. Optická soustava sestává z 9 členů v 8 skupinách, kde jsou využity i dva ED (Extra-Low Dispersion) členy. A tak je velimi efektivně potlačena jak axiální chromatická aberace, tak chromatická aberace zvětšení.

Nejen úchvatný efekt bokeh

Modelová řada objektivů LUMIX S od společnosti Panasonic nabízí opravdu poutavý bokeh. LUMIX S 85 mm f/1.8 vám se svou kruhovou 9lamelovou clonou poskytne velmi plynulé přechody rozostření od zaostřené roviny až do krajů a také jemný a kruhový bokeh bez přítomnosti vinětace u fotografování bodových zdrojů světla. Velmi silného výkonu se dočkáte i při natáčení videa a to díky speciálnímu mechanismu, který velmi účinně potlačuje změnu úhlu záběru při změně zaostření (tzv. focus breathing). Jedná se o vadu, která bývá opravdu zásadní problém u velké řady výměnných objektivů, které jsou primárně určeny pro fotografování.

Konstrukce, která stojí za to

Kompaktní rozměry a hmotnost pouhých 355 g, přesto je objektiv velmi odolný. Robustní tělo odloá vůči prachu a stříkající vodě. Dokonce vydrží i tvrdší klimatické podmínky (až do -10°C). S 67mm průměrem filtru máte možnost opravdu velkého výběru ke kreativní práci.
 

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 85
Světelnost pevného objektivu 1,8
Crop faktor 1 x
Vhodný pro žánr Portréty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Ostatní

Číslo produktu S-S85E
Značka Panasonic

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry