Recenze Panasonic Lumix S PRO 24-70mm f/2,8

Filip Růžička

Filip Růžička • 20. 11. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rychlý autofocus
  • Prémiové zpracování
  • Příjemná manipulace
  • Hezký bokeh
  • Výsledný obraz v protisvětle
  • Přepínač automatického a manuálního ostření

Co se nám nelíbí

  • Velikost a váha
  • Nemá stabilizaci

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Panasonic Lumix S PRO 24-70 mm f/2,8

Představení Panasonic Lumix S PRO 24-70 mm f/2,8

Představení Panasonic Lumix S PRO 24-70 mm f/2,8

Co to, kdo to?

Jak už je ve světě známo, nové full-frame fotoaparáty Panasonic S1, S1R a S1H vyčnívají z davu svou velikostí a nápadností. Jinak tomu není ani u nového objektivu na systémové bezzrcadlovky řady Lumix S - Panasonic Lumix S PRO 24-70 mm s konstantní světelností f/2,8 v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti, díky které vás objektiv podrží i v horších světelných podmínkách.

Špičkové provedení

Hned po vybalení vás objektiv ohromí kvalitním zpracováním i použitím prémiových materiálů. Objektiv působí bytelně a profesionálně, což se odráží i na váze objektivu (necelých 950 g) a bohužel i na ceně (v době testování se cena pohybovala okolo 64 990 Kč). Optická konstrukce je sestavena z osmnácti členů v šestnácti skupinách, včetně dvou asférických členů, které zabraňují výskytu barevných optických vad, jako je chromatické aberace. Tato nová optická soustava hraje do karet vysoké obrazové kvalitě v celém rozsahu ohnisek ve středu snímku, stejně jako v okrajích. V závislosti na použité ohniskové vzdálenosti dochází k vysunutí hlavního tubusu a ke zvětšení celkové velikosti, to má za vinu také přesun váhy (tento efekt může být patrný především při vyvážení na stabilizátoru). Závit filtru o velikosti 82 mm je vyrobený z tvrzeného plastu. Objektiv je utěsněn proti prachu i vlhkosti a nedělají mu problém teploty do –10°C. V místě uchycení bajonetu najdete po obvodu gumové těsnění. Objektiv zpracováním zcela pasuje k novým tělům S1 nebo S1R.

A kompatibilita?

Tento objektiv bude možné použít v kombinaci s jakýmkoliv fotoaparátem s novým L-mount bajonetem od firmy Leica. S rostoucí popularitou můžeme čekat stále více nových fotoaparátů využívajících tento bajonet, jako jsou v současné době právě řada Panasonic S1, Leica SL nebo Sigma FP.

Slyšíte to ticho?

Při testování objektivu v kombinaci s tělem Panasonic S1R mě překvapil tichý, rychlý a přesný chod ostřícího mechanismu obsahující kombinaci lineárního a krokového motorku, který jsem ocenil primárně jako tvůrce videí. Díky jemnému chodu ostřícího prstence bylo manuální ostření velice přesné a pohodlné. Rád bych zmínil nadstandardní funkci, kterou je přepínání mezi autofocusem a manuálním ostřením přímo na ostřícím prstenci jednoduchým a rychlým přepnutím.

Jedinou nevýhodou může být absence optické stabilizace. To ovšem není úplná pohroma, neboť 5osá stabilizace uvnitř těl S1, S1R a S1H už tak podává výborné výsledky.

A teď to hlavní, focení...

Obrazová kvalita mě velice překvapila. V kombinaci s fotoaparátem Panasonic S1R a snímačem, který čítá 47,5 megapixelů, je úroveň detailů na té nejvyšší úrovni. Podání ostrosti ale stejně tak kontrastu a barev mi vyrazilo dech. Fotografie jsou saturované, ostré a mají velice příjemný POP. O automatickou korekci (již tak skvěle zvládnutých optických vad) se stará přímo vnitřní profil fotoaparátu a není třeba již nic korigovat v postprocesu (totéž nedokážu říct o jiných fotoaparátech, jako je například Laica SL, protože v této kombinaci jsem objektiv netestoval).
Objektiv v protisvětle podává výborné výsledky, ztrácí naprosté minimum kontrastu a mohu jej tedy v tomto ohledu vřele doporučit. Krásně vykreslí detaily ve světlých částech snímku, tak ve stinných místech.
Kresba je velice dobrá již na plně otevřenou clonu f/2,8. Ke znatelnému zlepšení kresby dojde kolem clony f/4, kde už nepoznáme v okrajích vinětaci (tj. ztmavování okrajů snímků). Objektiv pokračuje až do clony f/5,6, kde vidíme nejlepší optické výsledky a excelentní ostrost jak ve středu snímku, tak i na jeho krajích. Při použití nejvyšších clonových čísel f/20 a f/22 dochází k viditelnému změkčení detailů a celkový snímek ztrácí výslednou kresbu, což je standardní chování i u jiných objektivů.

V případě špatných světelných podmínek vám objektiv díky vysoké světelnosti f/2,8 umožní nastavit nižší hodnotu ISO a výsledná fotografie je poté čistější.

Bokeh

Pokud jste fanouškem fotografování s nízkou hloubkou ostrosti, dosáhnete díky světelnosti f/2,8 v celém rozsahu excelentní kvality rozostřených částí snímku známé jako bokeh. Díky cloně tvořené z jedenácti lamel se světelné zdroje zdají velmi příjemné a “krémově jemné”. V tomto případě vás objektiv ohromí “odpichem” zaostřeného objektu od pozadí.

Abych to shrnnul

Pokud se tvorbou živíte, tento profesionální objektiv jistě najde své místo ve vaší brašně či fotografickém batohu a skvěle tak doplní vaší již určitě bohatou výbavu.

Jeho univerzální ohniskovou vzdálenost i výbornou světelnost oceníte při jakékoli reportážní tvorbě především ve špatných světelných podmínkách, ať už vás zajímá fotografie nebo natáčení videa. Ideální využití tedy vidím především pro svatební/event fotografy či video tvůrce - tam jeho využití ale jistě nekončí. Díky své dokonalé kresbě vidím využití i například ve studiové tvorbě, kde vám bude dobrým parťákem k vysněným ostrým snímkům.

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic představuje nový výměnný objektiv se standardním zoomem, LUMIX S PRO 24-70mm s vysokou konstantní světelností F2,8 (S-E2470), vybavený aliančním bajonetem L-Mount pro Full-Frame systémové bezzrcadlovky řady LUMIX S.

Panasonic představuje nový výměnný objektiv se standardním zoomem, LUMIX S PRO 24-70mm s vysokou konstantní světelností F2,8 (S-E2470), vybavený aliančním bajonetem L-Mount pro Full-Frame systémové bezzrcadlovky řady LUMIX S.

Řada LUMIX S cílí na profesionální fotografy a se svými vysoce kvalitními fotoaparáty a objektivy představuje v současném fotografickém světě špičku po optické i mechanické stránce. LUMIX S PRO 24-70 mm F2,8 (S-E2470) je objektiv se standardním zoomem s vysokou světelností F2,8, který se může pochlubit vysokou ostrostí v celém rozsahu zoomu. Výkon objektivu LUMIX S PRO posouvá hranice optické kvality podle přísných standardů renomované značky Leica. Objektiv pokrývá všestranné použití díky ohniskovému rozsahu 24-70 mm F2.8 s nadstandardně vysokým rozlišením a kontrastem v každém bodě ohniskové vzdálenosti. Vysoká konstantní světelnost F2.8 po celém rozsahu umožňuje plynulé jemné odstupňování hloubky ostrosti, aby se dosáhlo krásného bokeh efektu (tedy oblasti mimo hloubku ostrosti) a bohaté perspektivy. Objektiv LUMIX S PRO 24-70 mm F2,8 (S-E2470) se skládá z 18 optických členů v 16 skupinách. Mezi nimi najdeme i dva asférické členy s nízkou disperzitou (ED a UHR), které zabraňují vzniku chromatické aberace a vylepšují optické vlastnosti objektivu s dosažením vysoké kvality obrazu v celém rozsahu záběru, včetně okrajových poloh a rohů. Asférické čočky dokáží korigovat astigmatismus za současného dosažení vysokého rozlišení. Systém s dvojitým ostřením kombinuje lineární motor a krokový motor. Dosahuje tak pohybu senzorů při maximální rychlosti 480 fps (počet snímků za sekundu). Výsledkem tak je rychlé a přesné automatické doostřování v mikrokrocích, stejně jako rychlé přepínání mezi automatickým a manuálním ostřením. LUMIX S PRO 24- 70 mm F2.8 se výborně hodí i k natáčení videozáznamů. Díky tzv. focus breathing mechanismu, který potlačuje dýchání během ostření, se při přeostřování nemění ohnisko či úhel záběru, což byl dříve problém u většiny modelů vyměnitelných objektivů určených pro fotografování statických snímků. Robustní konstrukce objektivu je odolná proti nešvarům počasí - prachu a vlhkosti* a zůstává plně funkční při teplotách - 10°C. Rozměr filtrového závitu je 82 mm, s 11-lamelovou kruhovou clonou. Společnost Panasonic v současné době vyvíjí nejméně deset nových objektivů, které by se na trhu měly objevit do konce roku 2020. Soustředí se přitom především na špičkovou kategorii LUMIX S PRO, novinky se ale dočká i standardní řada S. K dispozici tak bude více než 45 vyměnitelných objektivů L-Mount, které vznikají v alianční spolupráci společností Panasonic, Leica Camera AG a Sigma. Dveře k téměř neomezenému spektru kreativních možností jsou otevřeny.

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Optický zoom 2,9 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-70
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 70 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 18 členů / 16 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony bajonetová
Délka objektivu 140 mm
Počet lamel clony 11
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura, Portréty, Reportáže, Fashion / Glamour
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 37 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 935 g

Ostatní

Číslo produktu S-E2470E
Značka Panasonic

Filtry

Průměr filtru 82 mm

Zobrazit popis a parametry