Recenze Panasonic Lumix S5 tělo

Jakub Caha

Jakub Caha • 27. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Velikost
 • Váha
 • 4K 10 bit
 • Vylepšený AF
 • Odolnost
 • Komplatibilita aliance L mount

Co se nám nelíbí

 • Menší hledáček oproti S1

Představení Panasonic Lumix DC-S5 tělo

Představení Panasonic Lumix DC-S5 tělo

Panasonic na léta představil nového zástupce Full-frame řady S, konkrétně model S5, který cílí do středního segmentu nižší cenou a kompaktnějším provedením. Do vínku navíc dostal zajímavý setový zoom 20-60 mm, o kterém jsem psal nedávno. Pojďme se na tento svěží vítr mezi velikány řady S podívat. 

Zpracování a konstrukce

Ergonomicky a zpracováním drží styl řady S, ovšem vypadá trošku jako po liposukci. Celkově došlo ke zmenšení těla, což má za následek příjemný pokles váhy na 714 gramů oproti bráchovi z řady S1. Tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny a je extrémně odolné. Zároveň se zmenšily i rozměry a to až tak, že z některých úhlů působí nepatrně menší, než model GH-5 s menším senzorem. 


srovnání velikosti GH-5, S5 a S1R

Zmenšení těla se však neprojevilo nijak špatně na ergonomii, tak zůstala skvělá a dokonce mi chvílemi přišlo, že mi do ruky padl lépe, než zmíněný větší brácha S1. Trošku se nám pozměnila horní strana přístroje, zmizel displej a navíc se objevil druhý volič - volič režimů se přesunul doprava a vlevo jej nahradil volič snímání. 

Zároveň se na pravé straně objevilo červené tlačítko jak jej známe z modelu S1H - tedy pro spuštění videa, pro lepší přístup, pokud máme fotoaparát na stabilizátoru. 
Zároveň se nám přesunul přední roler z gripu a nyní se nachází okolo tlačítka spouště, takže je přesun prstu nepatrně rychlejší. Co na velikosti trošku utrpělo, je hledáček. Zvětšení je “pouze” 0,74x a rozlišení je 2,36 milionu bodů. To je sice polovina co u S1, ale v rámci fotografování a dnešních standardů jsem nezaznamenal žádnou limitaci ze strany hledáčku.


porovnání GH5, S5 a S1R

Displej zůstal výklopný a otočný, což ocení primárně vlogeři. 
Vrátím se ještě trošku zpátky k ergonomii, a to k rozložení tlačítek. I jako uživatel celé řady foťáků rozdílných značek jsem se se systémem eskové řady sžil velmi rychle. Ovládání je jednoduché, většinu funkcí má človek na pravém palci či u spouště, a není tak problém vše přenastavit dle potřeby velmi rychle a intuitivně.

Co někomu možná může chybět je zámek dvířek od paměťových karet. Na ten už místo nezůstalo, nicméně po prohlédnutí zpracování utěsnění jsem zůstal naprosto v klidu. 

Za zmínku stojí i inovovaná baterie, BLK-22E. Ta má jednu výhodu, je zpětně kompatibilní s modely GH5 a G9, díky dvojítým konektorům. Bohužel, naopak to z důvodu velkého výkonu udělat nelze. Každopádně pokud máte doma GH5, baterie bude kompatibilní. 
Na akumulátor vydrží 470 snímků či až 55 minut 4K vide v plné kvalitě. Pokud přepnete do Power Safe režimu, dostanete se až k 1500 snímkům na jeden akumulátor.

Samozřejmostí je bateriový grip, který bude v brzké době také dostupný a možnost se tak rozšíří na dva akumulátory. 
Co se baterií týče, tak ty je možno nabíjet skrze tělo přes USB-C konektor. Moderní tělo každým coulem. Samozřejmostí je pak Bluetooth a WiFi konektivita.

Obrazová kvalita, výstup a AF


porovnání GH5, S5 a S1R

S5ka má v sobě již známý senzor s 24,6 MPx Full Frame senzor, stejně jako S1. Co je skvělá zpráva, tak to, že i přes velikost zůstala zachována stabilizace obrazu v účinností 5 EV, případně v kombinaci s objektivem až 6,5 EV. Stabilizace musela být přepracována aby se do menšího těla vešla, nicméně na kvalitě jí to vůbec neubralo. Obraz je čistý a bez otřesů, na gimbalu Vám z toho vypadnou naprosto plynulé záběry. A což o to, spoustu situací zvládnete s přehledem i z ruky a to se týká i fotografování.

Fotografie jako takové dostanete z fotoaparávu ve formátech Raw a JPG. Zaujala mě u možnost HLG photo, která je v podstatě variací na HDR a umožní Vám dostat do snímku větší barevný a dynamický rozsah, zároveň však i uloží barevné profily a vznikne tak fotografie s vyšší kvalitou než JPG, ale bez nutnosti úprav. Dobrou vlastností je rozhodně to, že Vám fotoaparát uloží Raw, JPG i HSP (HLG photo) zároveň a dostupné jsou tak všechny varianty.

Nechybí ani již známé varianty 4K Photo (60 sn/s) a 6K Photo (30 sn/s), kdy je schopen za vysoké snímkové frekvence snímat fotografie v nižším rozližením. Konkrétně následovně:
6K PHOTO je funkce vysokorychlostního sekvenčního snímání, která vytvoří fotografie z video záznamu 4:3 nebo 3:2 s rozlišením zhruba 18 megapixelů (zhruba 6 000 × 3 000 efektivní počet pixelů), které snímek v kvalitě 6K zvládá.
 Získáte tak sice s menším rozlišením, ale vysokou frekvenci snímků.

A co video? To zajímá každého, kdo Panasonic trošku zná či používá. Video hraje v tomto případě samozřejmě prim a nabízí v dané cenové hladině asi to nejlepší možné. Nechybí široká škála nastavení. Pokud půjdete po maximu, dostanete ven 4K v 10 bit 4:2:2 ve 30 snímcích, případně pak 4K v 10 bitu 4:2:0 v 60 snímcích. Maximální datový tok je pak 400 Mb/s. Využít můžete jak HLG, tak V-log. 

Skvělou možnosti je i nastavení anamorfického nahrávání, které se dost rozšiřuje mezi těmito hybridními přístroji. S5ka Vás pošle do Cropu na APS-C, ale nabídne možnost nastavení desqueeze 1.3x, 1.33x, 1.5x, 1.8x, a 2.0x. Známý je nám i FMR, neboli vysoký framrate pro slow motion, tam se dostaneme až na hodnotu 180 fps.
A když to prdnete přes HDMI externě ven? To se teprve začnou dít věci. Aktuálně pustíte 4K v 10 bit 4:2:2 v 60 snímcích a přislíbeno je i podpora 5.9K (prosinec 2020) Raw videa ve 12 bitu společně s Atomos Raw rekordérem. 

A co AF? Klíčové slovo každého nového fotoaparátu. Jeden se předhání s druhým, na kolik očí čí obličejů to zaostří, jak rychlé a za kolik milisekund. Panasonic představil vylepšený konstrastní DFD AF systém. Ten je nejenom přesnější, ale i rychlejší (aktuálně dostanou toto vylepšení i celá řada S1 v novém firmwaru). Skvěle zvládá ostření jak na oko, tak na obličej či celou postavu. Čtverečky autofocusu běhají po displeji takovo rychlostí, až to člověk občas nestíhá. AF jako takový má 225 bodů a zaostří už od -6 EV. 

Závěr

Svět fotoaparátů se v poslední době plní jedním hybridem za druhým. Ano, čtete správně, hybridy mezi fotkou a videem. S5ka nasazuje novou laťku, hlavně ve videu, Full Frame přístrojů v cenovce okolo 50 tisíc. Velmi kvalitní video s možnostmi nastavení, kompaktní velikost a čím dál více rozšiřující se sestava objektivů začínají z řady S dělat černého koně, který může zaujmout velkou část uživatelů, kteří hledají kvalitní hybrid s převahou pro video. Jednoznačně povedený stroj excelující jak kvalitou provedení, tak poměrem cena a výkon.

Megapixel videorecenze Panasonic Lumix DC-S5 tělo

Megapixel videorecenze Panasonic Lumix DC-S5 tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Absolutně vyvážený Full-Frame CSC fotoaparát pro foto i video. S 24,2 Mpx MOS snímačem bez Low Pass filtru s dynamickým rozsahem +14EV. Až 96MB RAW, JPEG snímky a záznam videa ve 4K (4:2:2 10-bit a 4K 4:2:0 8-bit bez limitu). AF s umělou inteligencí a rychlostí ostření až 0,08 s. Technologie Dual Native ISO pro V-Log, HLG, Cinelike. Rozsah ISO 50-204800. 5-osá stabilizace II generace s optickou v objektivu zvládne korekci až 6,5 EV. Duální sloty SD karet (UHS-II, Relay Rec, Backup Rec, Allocation Rec). Lumix Tether pro Iivestream. Nabíjení/napájení přes USB-C. Kompatibilní s LUT profily VariCam. Podpora anamorfního videa. 2,360Mpx OLED hledáček a 1,84Mpx (3:2) výklopný a otočný dotykový 3“ LCD. 225 ostřících zón. El.magnetická závěrka 1/8000s a el. závěrka až 1/16000s. Sériové snímání s mech. závěrkou až 7sn./s a s el.závěrkou až 30 sn./s v 18 Mpx (6K) nebo 60fps v 8 Mpx (4K) rozlišení. Režimy pro focení ve vrstvách, snímky s plochým profilem, poměry stran 65:24, 2:1. 6K Photo s 30fps a rozlišením 18Mpx. WiFi, Bluetooth 4.2 připojení.

Panasonic Lumix S5 tělo

Společnost Panasonic představila dokonale vyvážený CSC fotoaparát s 24,2Mpx MOS Full-Frame snímačem bez Low Pass filtru s antireflexními vrstvami a 14 bit RAW barevnou hloubkou, který nabízí dynamický rozsah až +14EV. Nastavení rozsahu citlivosti ISO 100-51200 (lze rozšířit na 50-204800). Panasonic S5 je zkrátka  koncipovaný pro všechny profesionály v oblasti videa i fotografie, kteří pro svou práci potřebují maximální rychlost, spolehlivost, ale hlavně výkon!

Obraz nejvyšší úrovně

Panasonic S5 vám nabídne snad nespočet funkcí a vlastností v oblasti profesionálního videa a fotografie. Například V-Log s plným barevným pokrytím V-Gamut (VariCam look). Snímky se super vysokým rozlišením (až 96 Mpx RAW, JPEG) a záznam videa z celého snímače ve 4K (4:2:2 10-bit a 4K 4:2:0 8-bit bez časového limitu). 

Superchytré ostření

Systém AF s umělou inteligencí rozpoznává tváře, oči, hlavy, těla, lidi i zvířata s rychlostí ostření 0,08 s. Technologie Dual Native ISO pro V-Log, HLG, Cinelike. 

Stabilizace 2. generace

Vybaven 5-osým stabilizátorem II generace 2 vám v kombinaci s optickou stabilizací v objektivu nabídne korekci až o 6,5 EV.

Dokonalé video i foto

Nový Panasonic S5 se pyšní všestrannou rychlostí a velkým množstvím příjemných funkcí. Například předinstalovaným V-Log včetně přímého náhledu View Assist, HDR videem, Quick motion a Slow motion kamerou VFR 2-180sn./s, časosběrným 4K videem. Dále živé streamování přes Lumix Tether. AF vám nabídne až 225 ostřících zón. Superrychlá elektromagnetická závěrka zvládne i 1/8000 s a elektronická závěrka až 1/16000 s. Podpora rozšířené dynamiky HLG. Sériové snímání s mech. závěrkou až 7 sn./s v plném rozlišení / s el. až 30sn./s v 18 Mpx (6K) nebo 60 sn./s v 8 Mpx (4K) rozlišení. Nebo pestrou paletu nových fotografických režimů– focení ve vrstvách, snímky s plochým profilem, poměry stran 65:24, 2:1. 6K Photo s 30fps a rozlišením 18Mpx. Linkový vstup pro externí mikrofon 3,5 jack, sluchátkový výstup 3,5 jack, podpora XLR mikrofonů (adaptér DMW-XLR1).

V rámci fotografie toho zvldáne opravdu hodně 

 • 6K Photo s rychlostí snímání 30fps a rozlišením 18M
 • 4K Photo s rychlostí snímání 60fps a rozlišením 8M
 • 6K/4K Post Focus s možností změny zaostření až po pořízení snímku
 • 6K/4K PreBurst s možnost pořízení až 30/60 snímků 1s před samotným zmáčknutím spouště
 • 6K/4K Focus Stacking s možností nastavení libovolné hloubky ostrosti až po pořízení snímku
 • Bracketing pro expozici, vyvážení bílé, zaostření, hloubku ostrosti
 • Nové režimy pro focení světelných efektů (ohňostroje) a černobílou fotografii
 • Retušovací funkce, nastavení křivek a RAW development přímo v přístroji
 • Programovatelná FN tlačítka pro snadné ovládání v Rigu
 • Snadné a rychlé nastavení na jedné obrazovce a Quick Recall menu
 • Nahrávání pre-set profilů z SD karty nebo přes mobilní aplikaci

Přehledná kontrola nad obrazem

Pro ukládání záznamu jsou zde duální sloty pro SD karty s UHS-II a Relay Rec, Backup Rec nebo Allocation Rec. V případě potřeby nepřetržitého natáčení máte i možnost nabíjení/napájení za provozu přímo přes USB-C. Kompatibilní s LUT profily VariCam. Podpora anamorfního videa. OLED hledáček s rozlišením 2,36 Mpx, zvětšením 0,74x s odezvou 0,005s a frekvencí 120 sn./s. Výklopný a otočný dotykový 3“ LCD s rozlišením 1,84 Mpx (3:2) – Noční červený režim zobrazení hledáčku i LCD. Programovatelná FN tlačítka. Konektivita přes WiFi, Bluetooth 4.2.

Konstrukčně domyšlený

Tělo vyribené z hořčíkové slitiny je odolné proti vlhkosti, prachu (lze kombinovat s vertikálním gripem). Nabídne extra úsporný režim až 1500 snímků na 1 nabití, baterie 16Wh, která je zpětně kompatibilní s GH5,G9.  A L-Mount systém pro uchycení objektivů. Ten je plně kompatiblilní v alianci Panasonic, Leica, Sigma.

Typ fotoaparátu

Podle použití Výkonný, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 24,2 Mpx
Obrazový snímač MOS

Objektiv

Typ bajonetu L mount
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 225

Nastavení expozice

ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 204800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejkratší expoziční čas 1/16000

Fotografování

Rychlost sériového snímání 60 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Zvětšení hledáčku 0,74 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1840000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 4K
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Snímková frekvence u videa 180 sn./s

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 1500 snímků
Rozhraní USB-C
Typ akumulátoru DMW-BLK22E
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu DC-S5E-K
Značka Panasonic

Zobrazit popis a parametry