Magazín

Fotoporadna

Panasonic S5 - šikovný univerzál nejen na dovolenou

Tomáš KivaderAktualizováno: 2. 8. 2022 v 14:37 • Rubrika: Fotoporadna

Panasonic S5 - šikovný univerzál nejen na dovolenou

Vyrážíte na letní dovolenou a vybíráte si foťák, který si s sebou vezmete? Máme pro vás tip na kompaktního a univerzálního společníka. Pojďme se spolu podívat na to, proč by mohl být fotoaparát Panasonic Lumix S5 vhodný právě pro vás jako skvělý cestovní přístroj.

Obsah

Výhody tohoto konkrétního fotoaparátu jsme rozdělili do několika kategorií, které vám mohou usnadnit výběr. Věříme, že po přečtení tohoto článku budete brát Panasonic Lumix S5 alespoň jako možnou cestu, kterou se vydat v množství konkurence.

Malé tělo, velký snímač

Panasonic v současnosti vyrábí bezzrcadlovky ve dvou kategoriích. První je menší a lehčí systém micro 4/3 s fotoaparáty označenými písmenem G. Druhou, o poznání větší, jsou full-framové bezzrcadlovky s označením S. Podíváme-li se na řadu fotoaparátů S1, jsou opravdu velké a těžké. Z S-linie vystupuje právě naše S5, která je na full-framový fotoaparát velmi kompaktní a lehká. Váží zhruba 714 gramů a je vyrobena z hořčíkové slitiny, díky čemuž je velmi odolná. Velikostně je na tom velmi podobně jako micro 4/3 foťák Panasonic GH5.

Panasonic Lumix DC-S5 + 20-60 mm | Megapixel

Přestože je malá, má stejný snímač jako Panasonic Lumix S1, díky čemuž je obrazový vystup z tohoto přístroje excelentní. Kromě zmenšených rozměrů se jedná o plnohodnotný fotoaparát se všemi potřebnými ovladači. Navíc je zde plně výklopný displej, můžete tedy fotit a natáčet nad hlavou i od země, a to dokonce i na výšku a stále vidíte na obrazovku.

V případě, že si koupíte fotoaparát v setu se základním objektivem Panasonic Lumix S 20-60 mm f/3,5-5,6 Macro, získáte velmi malý cestovní set, se kterým dokážete pořídit fotky z celé vaší dovolené. Samozřejmě si můžete pořídit i větší zoomovací objektivy nebo pevná skla, přibyde vám tím však váha a velikost, což nemusí být pro toto využití vždy chtěné.

Za zmínku stojí i nová baterie BLK-22E. Ta je zpětně kompatibilní s modely GH5 a G9, díky dvěma řadám konektorů. Naopak použít starší do S5 ovšem nelze. Pokud však máte doma třeba GH5, můžete akumulátory bez problému použít. Na plně nabitý akumulátor vydrží S5 okolo 470 snímků či až 55 minut 4K videa v plné kvalitě. Pokud navíc přepnete do Power Safe režimu, dostanete se až k 1500 snímkům na jeden akumulátor.

Panasonic Lumix DC-S5 + 20-60 mm a Panasonic Lumix DC-S1 + S PRO 24-70 mm f/2,8 | Megapixel

Hybrid na fotky i video

Panasonic je známý především díky videu. Většina lidí, která si Lumix v současnosti kupuje, je tak chce primárně na video. Ovšem mnoho jejich fotoaparátů je dokonce primárně určeno na focení a některé, jako je Panasonic Lumix S5, jsou skvělou kombinací, se kterou se nemusíte bát ani jednoho ze zmíněných žánrů.

Pokud se budeme bavit o fotce, fotoaparát má k dispozici 24,2 megapixelu a dokáže fotit až 7 snímků za vteřinu při využití mechanické závěrky, nebo dokonce až 30 snímků při 18 megapixelech (6K Photo) a 60 snímků při 8 megapixelech (4K Photo) s využitím elektronické závěrky. Kromě toho můžete pořídit i snímky se super vysokým rozlišením až 96 megapixelů.

V oblasti videa se jedná o prvotřídní natáčecí zařízení. Můžete počítat s 4K v 10 bit 4:2:2 ve 30 snímcích, případně pak 4K v 10 bitu 4:2:0 v 60 snímcích, navíc bez omezení nahrávacím limitem. Během natáčení si můžete zapnout zobrazení červeného rámečku okolo obrazovky, díky čemu velmi snadno a rychle poznáte, zdali natáčíte či nikoliv. Navíc fotoaparát disponuje skvělou stabilizací obrazu s účinností 5 EV, případně v kombinaci s objektivem až 6,5 EV.

Panasonic Lumix DC-S5 + 20-60 mm | Megapixel

Skvělá konektivita

Kromě klasických možností připojení jako je USB-C pro stahování fotek, micro HDMI portu pro obrazový výstup a dvojice 3,5mm jacků pro připojení externího mikrofonu a sluchátek pro monitorování zvuku najdete na fotoaparátu už jen port pro připojení externí spouště. USB-C port lze kromě propojení s počítačem využít i pro nabíjení, a to dokonce i během provozu fotoaparátu. Můžete tak foťák nabíjet na cestách i třeba z powerbanky.

V balení k tomuto fotoaparátu stále najdete i nabíječku na baterie. Ta má na sobě rovněž USB-C konektor, takže ji můžete připojit dodávaným adaptérem do sítě, nebo do autonabiječky či powerbanky.

Panasonic S5 má dva sloty na paměťové karty. První z nich je kompatibilní s SD kartami UHS-II a druhý s UHS-I. Sloty můžete využít pro zálohu nebo postupné zapisování. Zvolíte-li první možnost, tak můžete s klidem fotit i důležité události jako jsou svatby a mít jistotu, že vaše soubory jsou v bezpečí.

Panasonic Lumix DC-S5 + 20-60 mm | Megapixel

Nová generace kontrastního zaostřování

Panasonic pro S5 představil vylepšený konstrastní DFD AF systém. Kromě toho, že je přesnější než jeho předchůdci, tak je i rychlejší (stejný autofokus jako najdete v linii S1 po posledních firmwarových updatech). Výborně zvládá ostření na oko, na obličej či celou postavu. Autofokus má 225 ostřících bodů a zaostří až do -6 EV.

L-mount aliance

Fotoaparáty značky Panasonic z eSkové řady jsou všechny vybavené bajonetem L-mount. Tento standard vytvořený filmou Leica spojuje kromě Panasonicu a Leicy ještě Sigmu (a nedávno se přidala i firma DJI, ale zatím zde neoznámila žádný produkt).

To vám dává na výběr z většího množství objektivů, které jsou vyráběné s důrazem na kompatibilitu (oproti výrobcům třetích stran u tradičních bajonetů). Kompletní nabídku L-mountových skel najdete i u nás na e-shopu.

Poslední výhodou, kterou zde zmíním je, že Panasonic Lumix S5 si můžete půjčit a vyzkoušet v naší půjčovně. Pokud byste si nebyli výběrem jisti, můžete si ji třeba na víkend vypůjčit a zjistit, je-li pro to pro vás tím pravým fotoaparátem. A možná ještě jedna výhoda je, že aktuálně můžete S5ku pořídit v akční nabídce, ke které dostanete zdarma objektiv Panasonic Lumix S 50 mm f/1,8!

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.