Recenze Peak Design Slide

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 16. 07. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • elegantní design
 • vysoce odolné materiály
 • praktické a pohotová manipulace
 • stativová destička a náhradní kotvičky v ceně

Co se nám nelíbí

 • žádné

Představení Peak Design Slide

Představení Peak Design Slide

Před více než deseti lety se fotograf a dobrodruh Peter Dering vydal na několika týdenní výlet po světě. Kromě zážitků a spousty fotek si dovezl jednu neblahou zkušenost, která se týkala přenášení fotoaparátu v terénu a manipulace s ním. Ostatně stejné či podobné zkušenosti mělo jistě i statisíce fotografů před ním. 

Na rozdíl od Petera se nikdo z nich nechopil příležitosti to změnit, a ještě na tom vydělat balík. Co následovalo je klasickým příběhem z knihy The American Dreams. Peter vymyslel unikátní klip a pomocí kampaně na Kickstarteru se mu podařilo vybrat 364 698 dolarů. A tak už nešlo couvnout…

Po klipu následovaly kampaně na popruhy, brašny, batohy a další příslušenství pod značkou Peak Design, které si doslova přes noc zamilovali fotografové po celém světě. A co je na systému tohoto love brandu tak převratného?

Celý koncept je postaven na třech základních pilířích. Tím prvním je vrcholná forma designu, ostatně jak stojí v samotném názvu společnosti. Vše je navrženo tak, aby to sedělo k outfitu jak válečného zpravodaje, tak dobrodruha krajináře, akčního sporťáka, zaníceného streetfotografa, ale i například reklamního kreativce. A to bez ohledu na to, zda jste boomer v letech, náctiletá bloggerka, ředitel nadnárodní společnosti či třeba okázalý hipster.

Navíc brašny a batohy od Peak Designu na první pohled vůbec nevypadají na to, že jsou určeny pro transport fototechniky, což má hned několik výhod. Jednak nebudí tolik pozornosti, a navíc je mohou používat pro běžné účely i nefotografové. A to značně rozšiřuje oblast cílové skupiny.

Druhou předností je ultimátní funkčnost. Každý doplněk a produkt je navržen tak, aby vše bylo dokonale funkční, praktické, pohotové a zároveň do sebe zapadalo včetně těch i nejmenších detailů. Poslední, třetí devízou všech produktů Peak Designu je velmi vysoká odolnost, a to i v těch nejnáročnějších podmínkách.

A přesně těmito třemi body by se daly shrnout vlastnosti popruhu Peak Design Slide. Mimochodem právě popruh byl jedním z prvních výrobků, který se mohl pyšnit logem Peak Design. Proto není žádným překvapením, že na tento praktický doplněk výrobce nezanevřel a nabízí ho nově ve velmi elegantním modrém provedení. Mimochodem nejde o ledajakou modrou. To by to nebyla značka Peak Design, aby i odstín modré v sobě nenesl nějaké poselství. Jde totiž o „MIDNIGHT BLUE“, tedy půlnoční modrou, která odkazuje na oblíbený čas krajinářů, fotografů architektury i města a dalších žánrů, modrou hodinku.Jeden by si však mohl pomyslet, že jde jen o obyčejný popruh, který však stojí hodně peněz. No, jak se to vezme. Obecně se za základní fotografický set považuje fotoaparát a objektiv. Ano máte pravdu, to je to, co fyzicky dělá fotku. Ale zkoušeli jste už někdy fotit pár hodin bez popruhu? Foťák není kam položit, svíráte ho asi 3x křečovitěji, neboť se bojíte, aby vám nevyklouzl z prstů, a to nemluvě o tom, že máte neustále plné ruce, takže se pomalu ani nemůžete vysmrkat nebo si sundat krytku z Lenspenu na čištění objektivu.

Popruh je sice v základním balení každého fotoaparátu, ale pokud jste ho někdy nasazovali, tak víte, že než ho nainstalujete, tak vám odrostou děti. Nemluvě o tom, že celkem dost řeže do krku. Navíc je poměrně krátký, takže si ho nelze hodit přes rameno a samotné seštelování jeho délky trvá nepříjemně dlouho.

A přesně na tyto detaily mysleli vývojáři Peak designu, a i když by se mohlo zdát, že jsou to pouze jen nějaké „little differences“, jak řekl klasik, tak právě naopak.

Rozdíly mezi standardním lowendovým popruhem, které jste našli v krabici u foťáku a vychytaným popruhem Peak Design, jsou skutečně propastné. A všichni, kdo si to vyzkouší, nakonec musí uznat, že každá  koruna investovaná do tohoto doplňku, nejen že stojí za to, ale mnohonásobně se vrátí formou pohodlnosti, praktičnosti, funkčnosti a odolnosti, kterou tento popruh přináší.

Když jsem před mnoha lety poprvé vyndal popruh Peak Design z elegantního balení, dlouho jsem přemýšlel nad tím, co mi struktura textilu ze kterého je vyroben připomíná. Až po čase jsem si uvědomil, že je to věc, které svěřujeme dnes a denně svoje životy, a tou jsou bezpečnostní pásy v autě a v letadle. Teď to možná zní trochu divně, ale opravdu je to tak.

Popruh je ve skutečnosti možná trochu silnější, ale zároveň jemnější a hebčí na dotek. Vsadil bych se, že by utáhnul kamion. Vlastně se divím, že to výrobce ještě nezkusil a nepostavil na tom nějakou marketingovou kampaň :). Nicméně u kotvičky Anchor se smyčkou z materiálu Vectran®, což jsou „nejslabší“ články systému, deklaruje výrobce nosnost 90 kg a na popruhu jsou dvě, takže by měly unést bez problémů metrákového chlapa.V klíčovém místě, kde je popruh zavěšen na těle, je navíc zesílený a vypolstrovaný, takže nehrozí, že by vás po pár hodinách začalo tlačit rameno či jste měli třeba poškrábaný krk. Naprosto unikátní je klip, pomocí kterého si upravujete délku popruhu. Stačí ho odjistit, stáhnout nebo vytáhnout popruh a znovu zajistit. Odpadá jakékoliv složité provlíkání a popotahování, jako je tomu u běžných popruhů. Navíc je klip dostatečně pevný, takže se popruh samovolně neposune ani pod váhou velkého fotoaparátu v kombinaci s extrémně těžkým teleobjektivem.

Stejně elegantně je vyřešeno uchycení k fotoaparátu. Kotvičky, které jsou součástí balení jednoduše provléknete do oček na přístroji a ty tam již zůstanou na stálo. Lanko, které je drží, je o něco silnější, a tudíž minimálně dvojnásobně pevnější, než tomu bylo u popruhů první generace. Navíc je spleteno z několika vrstev, takže nehrozí nějaké nenadálé prodření či opotřebení. To už ho spíš ztratíte, než aby se přetrhlo. A i kdyby došlo ke ztrátě, dá se koupit samostatně jako náhradní díl.

V balení jsou navíc čtyři, takže máte dvě náhradní. Případně je můžete mít na dvou fotoaparátech a popruh lze mezi nimi snadno přehazovat, takže stačí jeden na dva přístroje. Stejně tak najdete v balení destičku, která se připevňuje do stativového závitu.

K té jdou také připevnit dvě kotvičky, pro případ, že vám více vyhovuje nošení foťáku hlavou dolu. Jak jsem zmiňoval na začátku, tak je systém Peak Design vymazlen do sebemenších detailů. Destičku proto nemusíte sundávat, v případě, že byste chtěli připevnit fotoaparát ke stativu. Je totiž kompatibilní se stativovými hlavami typu ARCA, takže kromě popruhu a 4 kotviček máte v ceně ještě ARCA destičku. Cena celého setu je tedy vlastně více než příjemná.

Kulaté kotvičky mají velmi přesný profil, který lícuje s pouzdrem na konci popruhu, do kterého se přicvaknou. V něm drží nejen profilem a systémem pružin, ale v podstatě také vahou fotoaparátu. Pokud je potřeba popruh odepnout, stačí jen vycvaknout kotvičky a během pár vteřin je dole. Stejně tak je snadné provlečení kotviček z fotoaparátu, pokud byste je chtěli sundat, ale mohou na něm být v podstatě permanentně. Nenapadá mě žádná situace, kdy by něčemu překážely.

Úplně stejný systém má popruh černý, který je v nabídce Peak Designu už mnoho let. Osobně však musím přiznat, že ač jsem stará konzerva, tak ta modrá má opavdu krásný odstín a hodí se jak k černému tělu zrcadlovky, tak ke kovově šedým a stříbrným bezzrcadlovkám. Modrá je prostě dobrá
 

Popis a parametry

Popis a parametry

Peak Design Slide - použijte jej pro fotoaparát jako popruh přes rameno, kolem krku nebo k brašně. Je navržen pro DSLR nebo systémový kompakt - vyroben z bezpečnostního nylonu s nosností 90 Kg. Je použitelný z obou stran, jedna strana je vybavena protiskluzovým povrchem. Součástí balení jsou 4 kotvičky pro upevnění fotoaparátu.

TŘI POPRUHY V JEDNOM

Kolem krku, přes rameno nebo na rameni – náš jedinečný systém kotviček Anchor umožnuje rychle změnit způsob nošení.
 • Úžasné pohodlí: Velmi nenápadné integrované polstrování popruhu zaručuje pohodlí i při celodenním nošení.
 • Stabilita: Díky dvěma bodům upevnění (jeden může být na spodní části fotoaparátu) je při nošení fotoaparát velmi stabilní.
 • Pro všechny fotoaparáty: Dostatečně pevný pro nošení libovolné kombinace fotoaparátu/objektivu ale i třeba dalekohledů. Nosnost každé kotvičky Anchor je minimálně 90kg a má extrémní odolnost proti odření.
 • Rychlá změna délky: Velký rozsah délku a její rychlé nastavení pomocí dvojice duralových přezek.
 • Hladký povrch: Snadná manipulace fotoaparát vždy na dosah díky hladkému úpletu, který snadno klouže po oblečení.
 • Elegantní a nenápadné připojení: Připojení k okům na těle fotoaparátu nebo na jeho spodní část pomocí adaptéru Anchor Mount s velmi nízkým profilem.

NOVINKY A VYLEPŠENÍ

 • Nové kotvičky Anchor Menší spojky kotviček a bezpečnější a rychlejší připevnění. Zkosená kotvička umožňuje velmi jednoduché založení a zacvaknutí jednou rukou. Tenčí oka kotviček lze protáhnout i menšími oky menších fotoaparátů. O 25% štíhlejší spojky kotviček.
 • Nezměněná nosnost Kotviček stále unesou minimálně 90 kg
 • Funguje s libovolným stativem nebo L-bracket Kotvičky Anchor lze použít s libovolnou stativovou destičkou, L-bracket a samozřejmě všemi Peak Design destičkami.
 • Anchor Mount Nový miniaturní adaptér pro stativový závit pro připevnění na spodní část fotoaparátu umožňuje více způsobů nošení fotoaparátu.
 • Nový úplet Kvalitnější popruh z nového hladšího a odolnějšího nylonového materiálu s pevnějším úpletem.
 • Větší přilnavost Nová konstrukce přilnavé strany se silikonem – větší odolnost a lepší funkce.
 • Vlisování popruhu Výrazně nižší profil díky vlisování konce popruhy přímo do přezky.

VIDEO

SPECIFIKACE

 • Objednací kód: SL-BK-3 (Black), SL-AS-3 (Ash)
 • Délka popruhu: 99 – 145cm
 • Šířka popruhu: 45mm
 • Materiál: Popruh: nylonový úplet, materiál podobný bezpečnostnímu pásu, přezky z anodizovaného duralu a nylonu vyztuženého skelnými vlákny, detaily z materiálu Hypalon® a kůže (pouze u Ash verze). Spojky: nylon vyztužený skelnými vlákny a pružina z nerezové oceli, dvouvrstvá smyčka s úpletem zabraňujícím opotřebení, kotvička z tvrzeného termoplastu Delrin.
 • Hmotnost: 148g
 • Velikost kotvičky: průměr hlavičky: 17 mm, délka smyčky kotvičky: 43 mm
 • Velikost Anchor Mount: 30mm x 20 mm x 5 mm
 • Velikost ok pro popruh: Vhodné pro všechny Peak Design kotvičky a libovolné konce popruhů do šíře 13mm
 • Nosnost: nosnost každé kotvičky Anchor se smyčkou z materiálu Dyneema® je minimálně 90kg, takže je Slide vhodný i pro nejtěžší fotoaparáty.
 • Záruka: Doživotní Peak Design

OBSAH BALENÍ

 • 1x popruh Slide
 • 1x Klíč imbus
 • 4x Dyneema kotvičky Anchor (3. generace)
 • 1x Anchor Mount
 • 1x Pytlík z mikrovlákna

Ostatní

Číslo produktu SL-BK-3
Značka Peak Design

Zobrazit popis a parametry