Recenze Pentax D FA 70-200mm f/2,8 ED DC AW

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Pentax D FA 70-200 mm f/2,8 ED DC AW od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Pentax D FA 70-200 mm f/2,8 ED DC AW v Galerii

Popis a parametry

Popis a parametry

Vysoce výkonný objektiv s vysokou rozlišovací schopností dosahuje ostré kresby a přirozený bokeh. Tento univerzální teleobjektiv je vhodný i pro novou Full-frame zrcadlovku Pentax K-1. Je vhodný pro exponování portrétů ze vzdálenosti. Vodě-odolná a prachutěsná konstrukce (13 chráněných spojů). Objektiv je také vybaven Super Protect vrstvou pro efektivní ochranu přední čočky.

Pentax HD D FA 70-200 mm f/2,8 ED DC AW

Jedná se o výkonný zoom teleobjektiv určený pro Full-frame DSLR Pentax. Nabídne vám rozsah ohniskových vzdáleností 70-200 mm a vysokou světelnost f/2,8 v celém rozsahu ohnisek. 

Výkonnost série Star(*)

Tento zoomový Full-frame teleobjektiv je novým modelem patřícím mezi vysoce výkonné objektivy ze série Star (*). Ta je výjimečná svou interpretací obrazu s důrazem na maximální ostrost, v celé ploše snímku a to pomocí velmi efektivní kompenzací různých odchylek na jejich minimum. 

V kombinaci s Pentax zrcadlovku s bajonetem K, vám nabídne zoomovací poměr zhruba 2,9×. Rozsah ohnisek ekv. 35 mm formátu je zde 107 mm do 307 mm. Vzhledem k tomu, že je zde konstantní clona pro celý rozsah zoomu f/2,8, jedná se o naprosto ideální nástroj pro portrétní fotografii s možností nádherně rozostřeného pozadí, ale také pro sportovní fotografii, kde je z důvodu rychlého pohybu kladen vysoký nárok na co nejkratší časy závěrky. Pořídit dechberoucí záběr sportovního výkonu, nebo bude působivě oddělený portrét od pozadí scény, pro vás bude nyní mnohem snazší.

Moderní optika

Optické členy tohoto teleobjektivu jsou opatřeny speciální nově vyvinutou vrstvou Aero Bright Coating II, která je vytvořena pomocí nanotechnologie a používá super-tenký refrakční film pro zajištění co nejnižšího odrazu světla. Tato vrstva zahrnuje aerosol kysličníku křemičitého s uniformní porézní strukturou přes běžnou multi-vrstvu pro snížení reflexů od povrchu přes široký vlnový rozsah. To vám umožní vytvářet vysoce kvalitní fotografie, které vyniknou svou ostrou kresbou.

Kombinací této vrstvy a několikanásobné vrstvy HD (HD = High Definition) je snížena průměrná odrazivost ve viditelném spektru pod 50 % ve srovnání s běžnými antireflexními vrstvami. Optická soustava je složena z 19 členů v 16 skupinách a zahrnuje čtyři členy se super nízkým rozptylem a dva ED (Extra-low Dispersion) a dva Super ED pro efektivní kompenzaci chromatické aberace v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Skleněné členy mají optické vlastnosti podobné fluoridovému sklu s nízkým rozptylem a efektivnější kompenzaci chromatické vady.

Odolnost především

Objektiv je koncipován jako tzv. AW (All Weather). Jeho konstrukce je tedy odolná vůči prachu a povětrnostním vlivům. Obsahuje 13 speciálních těsnění, která zabraňují vniknutí vody a prachu. Pokud tedy využijete i tělo fotoaparátu s totožnou odolností, získáte tak naprosto jedinečný systém pro vytváření skvělých fotografií, ať už budete kdekoliv.

Nový třípolohový spínač Quick-Shift Focus Systém

Tento objektiv disponuje tzv. Quick-Shift Focus Systémem, ten vám umožní bleskové přepínání mezi AF a MF i v průběhu fotografování. Pro ještě více možností pohotových je zde nově instalován třípolohový spínač, který umožňuje okamžité přepnutí mezi režimy QFS/A, QFS/M a MF. QFS/A je režim s prioritou autofokusu, který vám dovolí přepnout na manuální ostření pouze po zaostření s AF. QFS/M je režim s prioritou manuálního ostření, který vám umožní přepnout na MF kdykoliv, i když bude operace autofokusu v činnosti. MF režim vám umožní okamžitě přepnout na MF pouhým otočením zaostřovacího kroužku objektivu. S výběrem z těchto tří režimů, budete mít zajištěnou rychlejší a přesnější práci při ostření.

Klíčové vlastnosti

 • Jemný a tichý AF systém s využitím DC motoru instalovaném v objektivu
 • Tří polohový přepínač Quick-Shift Focus System (režimy QFS/A, QFS/M a MF) pro rychlejší a přesnější operaci zaostřování daného subjektu
 • Omezovač rozsahu ostření (celý rozsah, 1.2-4.0m, 4m-∞) pro redukci operačního času AF
 • 3x poměr telezoomu (ekv. 107-307mm pro APS-C)
 • Kulatý tvar 9 lamelové clony pro vytváření přirozeného, nádherného efektu bokeh, při minimalizaci tzv. efektu proužkování u bodových zdrojů světla
 • Světelnost f/2.8 v celém rozsahu
 • Jedinečná vrstva SP (Super Protect) pro udržení čisté přední čočky (odolnost vůči prachu a skvrnám)
 • Nová vrstva Aero Bright Coating a HD Coating pro optimální přenos světla a redukci odrazů
 • ED elementy pro brilantní ostrost a saturované barvy
 • Super Protect vrstva pro efektivní ochranu přední čočky
 • Odjímatelný držák pro stativ má nový mechanismus zabraňující pádu

Objektiv

Typ bajonetu Pentax K
Optický zoom 2,8 x
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Konstrukce objektivu 19 členů / 16 skupin
Délka objektivu 203 mm
Počet lamel clony 9
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 120 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1755 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 21330
Značka Pentax

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry