Recenze Pentax K-7 tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 14 Mpx
 • vestavěný stabilizátor obrazu
 • velmi odolná konstrukce, těsnění proti prachu a vlhkosti
 • možnost natáčení videosekvencí ve Full HD kvalitě
 • třípalcový displej s 920000 body
 • sériové snímání 5,2 sn/s
 • nový systém čištění snímače
 • funkce HDR

Co se nám nelíbí

 • v porovnání s konkurenty vyšší obrazový šum
 • potřeba použití kvalitní optiky

Představení Pentax K-7 tělo

Představení Pentax K-7 tělo

Pentax K-7 je momentálně (podzim 2009) vlajkovou lodí tohoto výrobce. Nabízí toho skutečně hodně, některé funkce jsou velmi ojedinělé a nenajdeme je u žádného ze srovnatelných modelů jiných značek.
Jak provedení těla, které je vyrobeno z magnéziové slitiny a utěsněno proti povětrnostním vlivům, tak nabídka funkcí a také poměrně snandé ovládání nám napovídají, že K-7 je přístroj určený těm nejnáročnějším fotografům.

Obrazová kvalita

Už rozlišení napoví, že můžeme očekávat skutečně hodně. Pokud použijeme kvalitní objektivy, můžeme se těšit na prvotřídní zachycení detailů a možnost tisku velkých zvětšenin ve vynikající kvalitě. Bohužel ale nemohu pět jen chválu, pokud si prohlédnete ukázkové snímky, můžeme se radovat z velmi dobrého barevného podání, ale když si fotku zvětšíme do měřítka 1:1, překvapí nás šum, který je viditelný dokonce už na nízkých citlivostech. To nebývá v této třídě zvykem. Je pravda, že nepůsobí nijak zvlášť rušivě, ale aby se objevil už na ISO 200, to je skutečně poměrně neobvyklé. Ještě výraznější je ve stinných partiích fotografie, pokud zapneme funkci projasnění stínů, viz ukázka číslo 6. Nicméně pokud použijeme základní citlivost a nezapínáme uvedenou funkci, jsou výsledky skutečně vynikající.

Funkce

V tomto ohledu je K-7 skutečně výborně vybaven. Nabízí toho opravdu hodně, v mnohých případech daleko víc, než srovnatelné modely jiných výrobců. Asi nejzajímavější mi přijde funkce HDR, tedy pořizování fotek se zvýšeným dynamickým rozsahem. Funguje to jednoduše: foťák dáme na stativ (focení z ruky bohužel není možné) a přístroj v tomto režimu pořídí dva, respektive tři snímky, které rovnou složí do jedné fotografie, kde jsou výborně prokreslené jak stíny, tak světla. Je třeba využívat HDR s rozmyslem, protože efekt této funkce je skutečně značný a mnohdy pak působí výsledné fotky poměrně nepřirozeně.

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Výkonná digitální zrcadlovka s prachotěsným a počasí a chladu odolným tělem. Rozlišení 14,6 Mpx, stabilizace obrazu, LCD 3,0 palce, sekvenční snímání až 5,2 sn./s.

Pentax K-7

 • Senzor 23,4 x 15,6 mm CMOS s cca. 14,6 miliony efektivních pixelů pro vysokou přesnost a široký dynamický rozsah.
 • Konstrukce K-7 je mimořádně masivní a odolná, šasi je vyrobeno z velmi pevné slitiny nerezové oceli a jeho kryt z odolné lehké slitiny hořčíku a oceli.
 • Díky 77 speciálním těsněním je tělo prachotěsné a počasí a chladu odolné. Konstrukce zajišťuje spolehlivou operaci i za drsných podmínek a při teplotách až -10°C. Další z nových vlastností je nově zkonstruovaná závěrka, s nejkratším časem 1/8000 sekundy a vynikající trvanlivostí závěrky, která vydrží 100,000 spuštění. AF senzor s 11 zaostřovacími body s 9 senzory ve středu do tvaru kříže.
 • Hledáček ze skleněného prizma má 100% pole záběru a přibližně 92% zvětšení usnadňuje zaostřování a snadnou kompozici snímku. Nová zaostřovací matnice Natural-Bright-Mate III má zlepšenou přesnost zaostřování při manuálním zaostřování.
 • K-7 má novou funkci: záznam video. Rozšiřuje výhody SLR fotografe o záznam videoklipů: snížením hloubky ostrosti můžete vytvořit dojem vystupujícího subjektu nebo různými objektivy vytvořit charakteristické vizuální efekty. Atraktivní videoklipy lze zaznamenat v různých rozměrech -- 640 x 416 pixelů, 1536 x
  1024 pixelů nebo 1280 x 720 pixelů (16:9 high-defnition TV poměry) -- při obnovovací frekvenci 30 snímků za sekundu. K-7 je také vybaven koncovkou
  HVMI a vstupní zdířka pro externí mikrofon.
 • Exponování vysoce rychlostním kontinuálním režimem K-7, zaznamená až 40 snímků (ve formátu JPEG) při maximální rychlosti přibližně 5.2 snímků za sekundu, dovoluje sledovat pohyb aktivního subjektu nebo zachovat sekvenci výrazů subjektu. Funkce živého náhledu pro exponování během sledování subjektu v reálném čase na monitoru.
 • Nově vyvinutý, propracovaný 77-segmentové multi-vzorkový měřicí systém značně zlepšuje přesnost měření. Přesná analýza různých typů dat ( jako je
  kompozice snímku, formát vertikální nebo horizontální a vzdálenost subjektu a zvětšení) je přenesena ze senzorů těla fotoaparátu pro vyšší přesnost řízení expozice.
 • Volitelné bateriová rukojeť Grip D-BG4 je exkluzivně zkonstruovaná pro tělo fotoaparátu PENTAX K-7, D-BG4 je napájená buď nabíjecí lithium-iontovou
  baterií nebo šesti tužkovými bateriemi typu AA.

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 14,6 Mpx
Rozlišení fotografií 1728x1152, 3936x2624, 4672x3104, 3072x2048
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Stabilizátor snímače Ano

Objektiv

Typ bajonetu Pentax K
Typ stabilizátoru Mechanický
Crop faktor 1,5 x

Nastavení expozice

Korekce expozice ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 5,2 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Optický

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 920000
Živý náhled (Live View) Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/180

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 131 x 97 x 73
Hmotnost 754 g

Ostatní

Číslo produktu 17531
Příslušenství v balení AV kabel I-IAVC7, USB kabel I-USB7, řemínek, krytka sáňkového kontaktu FK 31040, baterie Li-ion D-Li90, nabíječka, software
Značka Pentax

Externí blesk

Směrné číslo 13

Zobrazit popis a parametry