Recenze Pentax K20D tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • vysoké rozlišení 14,6 Mpx
 • skvělá odolnost proti prachu a vodě
 • stabilizátor obrazu přímo v těle
 • dobrá výdrž akumulátoru
 • prvotřídní vybavení funkcemi
 • výborná obrazová kvalita

Co se nám nelíbí

 • menší nabídka a horší dostupnost výkonných objektivů
 • vyšší šum při nastavení vysokých citlivostí

Představení Pentax K20D tělo

Představení Pentax K20D tělo

Pentax K20d je vlajkovou lodí tohoto výrobce a tento titul nosí plným právem. Je to fotoapatát špičkově vybavený funkcemi a díky vynikajícímu rozlišení a skvělému obrazovému výkonu si oprávněně získá celou řadu příznivců.

Nových a jedinečných funkcí má tento přístroj opravdu celou řadu. Ve své třídě ojedinělá je především odolnost těla proti vnikání vlhkosti a prachu díky těsněním, kterými jsou opatřeny všechny ovládací prvky. Tento fakt velmi výrazně zvyšuje jeho užitnou hodnotu, protože můžeme fotografovat i za velmi nepříznivých podmínek (vysoká prašnost a nebo déšť) bez obav ze zničení fotoaparátu. Další skvělou funkcí a velkou výhodou oproti konkurentům je také velmi účinný stabilizátor obrazu, který je vestavěn přímo v těle přístroje a funguje tedy se všemi použitými objektivy. Rozhodně velmi příjemný a užitečný je také živý náhled.

Obrazová kvalita je to, co zajímá všechny fotografy patrně na prvním místě. Můžeme říci, že je velmi dobrá. CMOS snímač má rozlišení přibližně 14,6 Mpx, takže v kombinaci s výkonnými objektivy budeme mít na svých snímcích zachycen skutečně každý detail. Na vynikající úrovni je podání barev, působí velmi přirozeně.
Hodně diskutovaný bývá šum. Naprosto běžně použitelná je citlivost ISO 400 a ISO 800 je ještě stále velmi dobrá, i když už se šum začíná projevovat. Při nastavení vyšších citlivostí je pak šum už relativně výraznější, ale nepůsobí nijak zvlášť rušivě. Nicméně poroti konkurentům je to přece jen určitá malá slabina. V každém případě je ale K20D daleko lepší, než jeho předchůdce, což je velmi dobrá zpráva.

Co má K20D společného se svým předchůdcem, to je ovládání. A určitě to není na škodu. Přístup k funkcím a nastavením je poměrně jednduchý a rychký, i když se většina důležitých a často používaných nastavení volí pomocí tzv. funkčního tlačítka. Pro příznivce Pentaxu tedy tento systém ovládání není žádné překvapení a přechod na novější a ve všech ohledech výkonnější model jim nebude činit nejmenší potíže.

Podívejte se na základní funkce tohoto přístroje a kompletní obsah základního balení v naší videoprezentaci.

Popis a parametry

Popis a parametry

Kurz Jak ovládat zrcadlovku od nás dostanete zdarma, při nákupu zrcadlovky do 24. 12. 2009! Zpětná sleva! Platí do 15. 1. 2010. Více info. Výkonná digitální zrcadlovka, rozlišení 14,6 Mpx, protiprachový filtr, LCD 2,7 palce, ISO až 6400, záznam do JPEG a RAW, prachotěsná a voděodolná konstrukce, nový obrazový mechanismus PRIME.

Vysoce výkonná digitální SLR s výměnnými objektivy pro opravdové fandy fotografie

Nový obrazový senzor pro optimální výkon objektivů s řadou novinek pro maximální zábavu a kreativitu při exponování digitálních snímků

PENTAX Corporation s potěšením představuje novou digitální SLR s výměnnými objektivy PENTAX K20D. Tento model střední třídy nabízí vynikající kvalitu obrazu, řadu moderních prvků a vynikající spolehlivost a ovladatelnost, aby vyhověl speciálním a náročným požadavkům fotografických nadšenců, nevyjímaje pokročilé amatéry. Nově vyvinutý obrazový senzor vyzdvihuje optimální výkon výměnných objektivů PENTAX, včetně nabídky vlastností a funkcí, které umocňují požitek z kreativity při exponování digitálních snímků.

Základem pro vývoj K20D byl populární model PENTAX K10D, který nejen vzbudil obrovský zájme a ocenění uživatelů po celém světě, ale také v roce 2007 posbíral prestižní ceny.

Nový obrazový senzor CMOS, exkluzivně vyvinutý pro K20D, je zkonstruován tak, aby optimalizoval výkon výměnných objektivů PENTAX. Hlavním charakteristika je přibližných 14.6 efektivních megapixelů a nejnovější technologie redukce šumu, zajišťující vynikající kvalitu obrazu o krok vyšší než jeho předchůdci.
K20D má také řadu pokročilých vlastností a uživatelsky přívětivých funkcí, včetně: a nová uživatelská obrazová funkce, která dovoluje uživateli volbu úpravy jemných detailů snímku dle vlastních preferencí; aktualizovaný, spolehlivější systém SR (redukce otřesů); komplexní systém pro odstraňování prachu; expozice s multi-režimovým systémem pro věrnou reprodukci fotografických kreativních záměrů; a protiprachová konstrukce s vodě odolnou úpravou. Výsledkem je, K20D který snadno splní rozmanité požadavky náročných fotografů.

Hlavní vlastnosti

1. Vysoce kvalitní reprodukce obrazu

 • Nově vyvinutý obrazový senzor CMOS:
  K20D má novou konstrukci obrazového senzoru CMOS (komplementární metal-oxid silikon) s rozměrem 23.4 mm x 15.6 mm. Po přezkoumání předchozích obrazových senzorů, PENTAX podstatně snížil plochu obvodového pole pixelu tak, aby se rozšířila světlo citlivá plocha. Tímto řešením se snížila hloubka fotoaparátu skoro na 60% a celkově i rozměr fotoaparátu. Protože lze detekovat s velkou přesností diagonální světlo, senzor může podpořit optimální výkonnost výměnných objektivů PENTAX. Rovněž redukuje nepříznivý digitální šum na minimum automatickým zvýšením vlastní citlivosti, dovoluje tak zvýšit citlivost z ISO 100 na nejvyšší hodnotu ISO 6400 (pomocí uživatelské funkce).
 • Přibližně 14,6 efektivních megapixelů pro živé snímky s bohatou gradací:
  Nový CMOS senzor K20D má přibližně 14.6 efektivních megapixelů. Ve spojení s výkonným obrazovým procesorem zahrnujícím PENTAX-originální technologii zpracování obrazu naprogramovanou pro získání, věrných živých snímků, s jemnými detaily a bohatou gradací. K20D má novou funkci uživatelského obrazu, která umožňuje fotografovi zvolit jednu ze šesti dokončovacích úprav a velice snadno doladit snímek, aby odpovídal kreativním záměrům.¨
 • Vysoce výkonný, velmi rychlý obrazový procesor PRIME:
  V K20D je originální obrazový procesor PENTAX PRIME (PENTAX Real Image Engine). Byl zkonstruován výhradně pro digitální SLR PENTAX, a zajišťuje vyvážené, živé snímky s věrnou reprodukcí barev s efektivním řízením digitálních signálů přenesených obrazovým senzorem CMOS a další fotografické činitele, včetně vyvážení bílé. Tento obrazový procesor má paměť DDR2 (Double Data Rate 2) pro zajištění rychlého zpracování obrazu a velmi rychlého přenosu dat.

2. PENTAX-originální SR (Shake Reduction) mechanismus zajišťuje větší spolehlivost
K20D je vybaven mechanismem pro redukci otřesů SR (Shake Reduction), který byl zkonstruován firmou PENTAX, a který efektivně snižuje otřesy fotoaparátu pro ostré, nerozmazané snímky i za náročných expozičních podmínek, jaké nastanou při použití teleobjektivů, exponování při slabém osvětlení nebo v noci bez dodatečného přisvětlení bleskem nebo delších expozicích scenerií se západem slunce. Tento nový mechanismus nabízí vynikající kompenzační efekt, který odpovídá přibližně 2.5 až 4 krokům časů závěrky. Navíc, senzor na světlo unit a kultivovaný algoritmus pro správu dat uskutečňuje další stabilizaci obrazu. Protože není třeba speciálně konstruovaných objektivů s anti-shake mechanismem, lze s výhodou používat téměř všechny výměnné objektivy existující PENTAX.*

* Objektivy, které jsou kompatibilní s tímto mechanismem jsou: PENTAX K-, KA-, KAF- a KAF2-bajonet, závitové objektivy (s adaptérem); a objektivy pro systém 645- a 67- (s adaptérem). Některé funkce nelze s určitými objektivy aplikovat.

3. Nová funkce živého náhledu
K20D má novou funkci živého náhledu, která dovoluje uživateli během expozice kontrolovat kompozici snímku na LCD monitoru fotoaparátu. To je užitečné, když musí fotograf oddálit oko od hledáčku při speciálních aplikacích, jako jsou kompozice z nízkého nebo vysokého úhlu. Tato funkce umožňuje kontrolu efektu redukce otřesů na monitoru během exponování.

4. Funkce rozšířeného dynamického rozsahu
K20D má přidánu funkci rozšířeného dynamického rozsahu, která dovoluje uživateli rozšířit dynamický rozsah (nebo-li rozsah reprodukční gradace) při zachování správného kontrastu, aby nedošlo k přepáleným plochám. S efektem rozšíření přibližně 1EV zajišťuje nádherné snímky s bohatou gradací.

5. Komplexní systém pro odstraňování prachu, včetně prevence, odstranění a kontrolní metoda
K20D má uživatelsky příjemný systém pro odstraňování prachu Dust Removal (DR), který zabraňuje prachu v přilepování na povrch obrazového senzoru CMOS (nízko pásmový filtr). Na povrch obrazového senzoru je napařena sloučenina fluoru, PENTAX-originální SP (Super Protect) vrstva efektivně odstraňuje prach a nečistoty z povrchu. Další pomůckou pro odstranění prachu, který ještě ulpí na povrchu senzoru je systém SR, který pohybuje senzorem vysokou rychlostí a setřásá prach. Nakonec se prach, který je takto setřesen z obrazového senzoru, přilepí na adhezívní proužek, který je umístěný na spodní části jednotky SR, eliminuje se možnost návratu prachu na obrazový senzor. Tento aktualizovaný systém DR má novou funkci varování prachu Dust Alert, která umožňuje uživateli předem ověřit stav prachu na obrazovém senzoru.

6. Uživatelská obrazová funkce pro snadnou tvorbu zamýšlených snímků
K20D je vybaven novou uživatelskou obrazovou funkcí, která umožňuje uživatelům zvolit jeden z šesti režimů a provést konečnou úpravu snímků. Dovoluje menší úpravu odstínu, saturace, kontrastu a ostrosti, tato funkce umožňuje exponovat uživatelům snímky,a by odpovídaly jejich záměrům. Uživatel jednoduše ovládá výběr procesu úprav záznamem náhledů snímků a následnou kontrolou efektu úprav.

7. Univerzální expoziční systém pro věrnou reprodukci kreativních záměrů

 • Funkce Hyper Program:
  Funkce Hyper Program dovoluje uživateli okamžitě přepnout z režimu Program AE, na režim Priority času nebo clony AE, jednoduchým otočením elektronických koleček na rukojeti. Pro návrat na režim Program AE, stisknete jednoduše zelené tlačítko, které je umístěné poblíž spouště.
 • Funkce Hyper Manuál:
  Při exponování v Manuálním režimu jedním stisknutím zeleného tlačítka umožňuje uživateli nastavit okamžitě správnou expozici subjektu.
 • Režim Priority citlivosti:
  K20D má unikátní režim Priority citlivosti (Sv), který je zkonstruován pro automatickou volbu kombinace clony a času závěrky pro uživatelem zvolenou citlivost. Citlivost lze měnit v krocích po 1/2 nebo 1/3 otočením elektronických koleček na zadním panelu.
 • Režim Priority času/clony:
  Využívá plnou výhodu unikátní schopnosti digitálních fotoaparátů, která dovoluje kdykoliv provést automatickou změnu citlivosti, režim Priority času/clony (TAv) automaticky zvolí nejvhodnější citlivost pro uživatelem zvolenou kombinaci času/clony. Uživatel tak může jednoduše experimentovat s větším rozsahem fotografických výrazů.

8. Světlý, jasný hledáček
Skleněný hledáček K20D nabízí přibližně 95-procentní pole záběru a přibližně 0.95-násobné zvětšení pro snadné pozorování subjektu a snadnou kontrolu zaostření a kompozice. Ve spojení s nadšeně přijatou čirou zaostřovací matnicí II, zobrazuje velký a jasný obraz subjektu.

9. Prachu odolná a vodě odolná konstrukce
K20D se pyšní neobyčejně spolehlivou odolností proti prachu, vodě odolnou konstrukcí, s použitím speciálních těsnění, které jsou použity v 74 odlišných částech těla fotoaparátu, včetně tlačítka spouště a všech spínačů, páček, koleček. Bez starosti lze toto spolehlivé tělo používat za deště nebo v prašném prostředí.

10. Kontinuální expozice přibližně tři snímky za sekundu
Pro sledování pohybu aktivního subjektu nebo pro zachycení sekvence výrazů subjektu, má K20D režim kontinuální expozice, která dovoluje fotografovi, při které lze zachytit až 38 snímků v řadě (ve formátu JPEG) maximální rychlostí přibližně tři snímky za sekundu. Při přepnutí na nový vysokorychlostní režim, může uživatel exponovat přibližně 115 snímků rychlostí přibližně 21 snímků za sekundu.**

** Při expozičním režimu Burst Shooting je rozměr snímku fixován na 1.6 megapixelů.

11. Velký 2.7-palcový LCD monitor
K20D má na zadním panelu velký 2.7-palcový barevný LCD monitor s přibližně 230,000 body. Konstrukce pro pozorování ze širokého úhlu umožňuje fotografovi kontrolovat snímek na monitoru z přibližně 160 stupňů ve vertikálním a horizontálním směru. Protože je zajištěno snadné pozorování z úhlu, lze exponovat z podhledu io nadhledu s využitím funkce živého náhledu (Live View).

12. Velmi přesný 11-bodový AF se širokým rámečkem
K20D má propracovaný systém autofokusu SAFOX VIII s 11 senzorovými body (s devíti senzory křížového typu, které jsou umístěny uprostřed). Automaticky přesně zaostří subjekt, i když bude umístěn mimo střed. Když je subjekt zachycen a zaostřen, informační bod příslušného senzoru se pro informaci automaticky červeně rozsvítí na překryvném displeji v hledáčku.

13. Výkonné nabíjecí baterie
K20D využívá nové, vysoko kapacitní lithium-iontové nabíjecí baterie, se kterými lze neexponovat přibližně 740 snímků***, přibližně o 50% více ve srovnání s konvenčními plně nabitými bateriemi. Radikální zlepšení kapacity baterie je uskutečněno úspornou konstrukcí čerpání energie.

*** Za testovacích podmínek stanovených firmou PENTAX, pro nabíjecí lithium-iontové baterie D-LI50 bez použití blesku.

14. Další vlastnosti

 • Volba měření expozice z 16-segmentů, středově.vyváženého nebo bodového v souladu s různými fotografickými situacemi
 • Spolehlivá, odolná závěrka, která zajišťuje více jak 100,000 expozic
 • Pevná a odolná konstrukce těla z nerezové oceli
 • 36 uživatelských funkcí pro přizpůsobení ovládání fotoaparátu
 • Univerzální zdířka X-synchro (nová)
 • Tlačítko RAW pro jednoúčelové přepnutí formátu souboru
 • Kontrolní digitální náhled pro zaznamenané snímky
 • Volitelná bateriová rukojeť (D-BG2) pro rozsáhlé studiové exponování
 • Devět digitálních filtrů pro dodatečné kreativní a umělecké úpravy snímků
 • Zpracování dat RAW přímo v těle fotoaparátu do souborů JPEG a TIFF
 • Kompatibilita s objektivy SDM pro tichý, velmi jemný chod autofokusu
 • PENTAX PHOTO Laboratory 3, software pro zpracování RAW dat, PENTAX PHOTO Browser 3, prohlížeč a PENTAX REMOTE Assistant 3, software pro ovládání fotoaparátu, které jsou na přiloženém CD-ROM

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 14,6 Mpx
Rozlišení fotografií 1824x1216, 4672x3120, 3872x2592
Obrazový snímač CMOS
Automatické čištění snímače Ano
Stabilizátor snímače Ano

Objektiv

Typ bajonetu Pentax K
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 11
Pomocné světlo AF Pomocí blesku

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 2 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Typ závěrky Elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Prodleva samospouště 2, 12

Hledáček

Pokrytí hledáčku 95 %

LCD

Velikost displeje 2,7 "
Rozlišení displeje 230000

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/180

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)

Obecné

České menu Ano

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 141,5 x 101 x 70
Hmotnost 715 g

Ostatní

Příslušenství v balení Nabíječka D-BC50, Li-ion baterie D-Li50, Kabel USB I-USB17, Video kabel I-AVC7, Síťový kabel D-CO2E, Řemínek O-ST53, Očnice FP1, Krytka okuláru ME, Krytka sáněk blesku FK, Software
Značka Pentax

Externí blesk

Směrné číslo 13

Zobrazit popis a parametry