Magazín

Rozhovory

Díky práci v bazaru jsem spojil příjemné s užitečným

Bohuslav BrožAktualizováno: 18. 10. 2018 v 9:03 • Rubrika: Rozhovory

Díky práci v bazaru jsem spojil příjemné s užitečným

Před několika lety jsem dělal rozhovor jako vedoucí bazaru v Megapixelu. V té době Petr Malina současný vedoucí našeho bazarového oddělení vykupoval úplně jinou techniku v úplně jiné firmě. Od té doby se udála spousta věcí. Tak je zkusíme nějak postupně probrat.

Obsah

Naťukli jsme minulost. Nevím proč, ale na tuhle otázku jsem se těšil. Tak co nám o sobě řekneš, jak by jsi se uvedl? Neber to moc obecně, vynecháme prospěch ve škole, počet domácích mazlíčků i jiné detaily. Jak uvedeš Petra Malinu v bazarové a pak i fotografické rovině.

K focení jsem se dostal přes kamaráda a přes práci. Později jsem spojil zábavu s prací a k bazaru jsem se dostal vlastně jak už to v životě bývá náhodou. Kdysi jsem pracoval u jednoho z operátorů a tam jsem našel zalíbení v telefonech. Po odchodu jsem přešel do jiné společnosti, kde už jsem se zabýval jenom prodejem telefonů. Tam jsem se postupně dostal i k výkupu fotoaparátů. No a pak už byla cesta jednoduchá, do Megapixelu jsem nastoupil už rovnou na pozici specialisty na bazar a po dvou letech jsem oddělení převzal.

 

Máš porovnání dvou rozdílných bazarových světů - fota a mobilů. Je to skutečně diametrální rozdíl nebo se rozdíly potírají a tyhle obory jsou si blízko? Povídej, povídej...

Je to úplně něco jiného. Největší rozdíl vidím hlavně v tom, že k fotoaparátům mají lidé dost často vztah. Je vidět, že s fotoaparátem něco zažili a mají díky němu uchované vzpomínky. Dokonce se stává, že si lidé kupují ten samý model, co měli třeba v mládí nebo se kterým se učili fotit. U telefonů to takové nebylo, tam je výměna úplně bez emocí a lidé se nevrací.

Vybavuji si tvůj nástup do Megapixelu. Během pár týdnů jsi za potlesku kolegů rozprodal svou výbavu Samsung. Přesedlal na jinou značku, myslím že Fujifilm. Registroval jsem u tebe i nějaké analogové foťáky, zájem o dálkoměry, víc jsi fotil. Jak se práce v bazaru odrazila ve tvé tvorbě ?

Přiznám se, že bazar mi hlavně pomohl usměrnit myšlenky a najít si to pravé místo mě na míru. Díky možnosti si vyzkoušet a osahat veškerou i třeba raritní techniku, mi pomohl pochopit, co vlastně potřebuji a našel jsem díky tomu směr. I ty na tom máš svůj podíl. Podobnou jednoduchost hledám i ve fotografii. Vždy mě fascinovala černobílá fotografie a architektura, tak jsem se zaměřil právě na geometrické tvary v architektuře.

 

Zaznělo několik značek a typů techniky. Máš doma malej bazar ve smyslu sbírky foťáků? Nebo nejsi ten sběratelský typ a techniky se zbavuješ. Při tvé práci se silně nabízí obě varianty.

Ano nabízí a skutečně mám za sebou obě. Respektive mám jednu variantu za sebou a druhá probíhá právě teď. Míval jsem skutečně hodně i staré techniky, kterou jsem se ani tak nesnažil sbírat jako spíše používat. Ale postupem času jsem se začal zbavovat nejdřív toho, na čem mi nezáleželo, až jsem postupně přešel i k rozdávání a prodávání všeho nadbytečného. A jednoho dne jsem skočil na absolutním minimu. Jestli se to někdy otočí, těžko říct. Možná pokud se změní to, jak fotím.

Řeč byla i o vývoji, putování napříč značkami, taková osobní evoluce každého fotografa. Focení není jen o výsledku, z nemalé části je důležitý i pocit a přístup při samotném focení. Co ti používané značky a vlastně i principy daly?

Kdysi jsem se dostal vlastně úplně náhodou k fotoaparátu Canon. Můj tehdejší spolužák fotil a přecházel tehdy z 500D na 60D a já se náhodou naskytl okolo. Několikrát jsme společně vyrazili na toulky s fotoaparátem, až jsem si od něj ten přístroj koupil. No a pak už to šlo samovolně. Přišly a zase odešly nějaké objektivy a měl jsem snahu se co nejvíc učit. Jenže čím dál víc jsem s sebou kvůli rozměrům nechtěl zrcadlovku nosit a málem jsem na focení zase zanevřel. Až přišla šance vyměnit za pro mnoho mých kolegů legendární bezzrcadlovku Samsung. Z té jsem se postupně dostal na Fujifilm, kdy jsem začal ubírat objektivy až mi zůstal jeden jediný. A jen jeden objektiv mám i u současného fotoaparátu. Hlavním důvodem všech přechodů byla a postupného ubírání techniky byla jednoduchost. Chtěl jsem se soustředit na své téma a když jsem nalezl ideální stav, nic dalšího jsem nepotřeboval.

 

Asi bysme měli taky trochu pracovat, takže k bazaru. Dostal jsi za domácí úkol, podívat se na zmíněný předchozí rozhovor. Je toho nesporně celá řada, ale klidně se rozpovídej, co všechno je v bazaru nového?

V obecné rovině jsme v bazaru za poslední roky přešli z pouhého výkupu objektivů a fotoaparátů na kompletní fotografický a ateliérový sortiment. Umíme zákazníkovi pomoct s přechodem nebo výměnou, ať už z jedné značky za druhou nebo s přechodem na vyšší modely. Odkupujeme i pozůstalosti, ateliéry a ateliérové vybavení, veškeré foto i videopříslušenství, umíme nově odkoupit i drony, grafické tablety a grafické monitory a odkupujeme i vybavení od firem. Zaměřujeme se na pomoc zákazníkovi tak, abychom mu nabídli kompletní servis pod jednou střechou. Odkoupíme veškerou nepotřebnou techniku a zákazník má možnost přejít na novou. V případě protiúčtu vždy výkup zvýhodňujeme, nicméně nákup u nás není podmínkou.

A na závěr nějaká pikantnost, historka z natáčení, neustále někam něco posouváme a pracuje na zlepšení. Můžeš propálit něco, co se chystá v bazaru?

To nejzásadnějších co chystáme je nový vzhled a funkčnost našeho nástroje na výkup - říkáme mu výkupní kalkulačka. Pracujeme na zásadním zrychlení, na co nejvyšším uživatelském komfortu a hlavně jeho návaznosti na všechny naše další služby.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.