Photokina 2016: Panasonic nasadil laťku vysoko, nový GH5 přináší 6K PHOTO Produktové aktuality

Photokina 2016: Panasonic nasadil laťku vysoko, nový GH5 přináší 6K PHOTO

Luděk BouškaAktualizováno: 19. 9. 2016 v 15:35 • Rubrika: Produktové aktuality

Vypadá to, že novinek bude na letošním veletrhu Photokina představeno opravdu hodně. Jako první přichází novinky Panasonic, tedy nová vlajková loď GH5 s funkcí 6K Photo a 4K videem. Právě 4K video není u Panasoniku už žádná vzácnost, jsou jím vybaveny i další nově představené modely, tedy bezzrcadlovka G80, ultrazoom FZ2000 a také kompakt LX15.

Panasonic LUMIX GH5 – očekávaný král hybridních foto/video aparátů nastupuje jako první s technologií 6K PHOTO a 4K/60p 10-bit video


Panasonic dnes představuje LUMIX DMC-GH5, první systémový kompakt na světě schopný natáčet videozáznamy v ultravysokém rozlišení 4K rychlostí 60p/50p v systému 4:2:2 10-bit 4K. Špičkový digitální fotoaparát nabízí výjimečný výkon profesionálním fotografům, autorům videosnímků i tvůrcům dnes tolik populárních hybridních děl na pomezí fotografie a videa.

LUMIX DMC-GH5 bude k dispozici v první polovině roku 2017. Mimo jiné nabídne novou technologii značky Panasonic, systém 6K PHOTO – snímek exportovaný z videozáznamu s ultravysokým rozlišením. Bude mít 18 megapixelů, tedy cca 9x více než okénko ze záznamu ve Full-HD a to rychlostí snímkování 60 sn./s.

Společně s novým fotoaparátem představuje Panasonic i hybridní foto/video objektivy řady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4. Firma tak dává jasně najevo, že hodlá i nadále stát v čele vývoje fotografických přístrojů, technologií i funkcí.

Posunutá laťka ve světě fotografie

LUMIX DMC-GH5 velmi výrazně vylepšuje dnes již standardní funkci 4K PHOTO. Místo ní přichází 6K PHOTO, tedy snímek vyexportovaný z videozáznamu s ultravysokým rozlišením (s poměrem stran 4:3 nebo 3:2). Snímek bude mít cca 9x více megapixelů, než okénko z Full-HD záznamu.

S touto funkcí nikdy nepropásnete optimální okamžik ke stisku spouště, přitom ovšem fotoaparát i v takové situaci pracuje tiše a působí nenápadně. Rozlišení okének z videozáznamu stoupá z 8,3 megapixelů (4K PHOTO) na 18 MPix (6K PHOTO s poměrem stran 16:9).

Nové objektivy řady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4

LUMIX DMC-GH5 se představí na veletrhu Photokina 2016 společně s novými objektivy řady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4. Ty se vyznačují vynikající optickou kvalitou a zároveň kompaktním a lehkým provedením. Zpočátku Panasonic v této řadě nabídne dva objektivy – standardní zoom 12-60 mm a širokoúhlý objektiv 8-18 mm.


Nový Panasonic LUMIX DMC-G80 – špičková obrazová kvalita, 4K Photo/Video a spolehlivý výkon za každého počasí

Podpora 4K Photo/Video, vylepšený pětiosý duální stabilizátor a provedení odolné proti vlhkosti a prachu – zkrátka vynikající fotoaparát pro náročnější terénní využití

Panasonic  LUMIX DMC-G80 je fotoaparát s vynikající funkční výbavou nabízí jak podporu nejmodernějších technologií, tak i kompaktní a přitom odolné tělo, které se výborně hodí i do náročnějšího terénu.

Špičková kvalita v každé situaci

Nový LUMIX DMC-G80 je vybaven vylepšenou verzí optického stabilizátoru Dual I.S.  fungujícího v 5 osách. Díky nové gyroskopické technologii jsou systémy O.I.S. (Optical Image Stabiliser, 2 osy) a B.I.S. (Body Image Stabiliser, 5 os) schopné dokonale spolupracovat a dosahují mimořádně přesných výsledků. Neostrost způsobená chvěním fotoaparátu je velmi výrazně potlačena (až o 5EV delší čas), což znamená ostré snímky i videozáznamy i ve slabém světle, případně při natáčení v pohybu.

K dalšímu zmírnění vibrací přispívá i použití hořčíkové slitiny pro přední panel. V porovnání s předchozím modelem G7 se tak intenzita otřesů vzniklých pohybem závěrky snižuje až o 90%.

Vysoký výkon pro jedinečnou kvalitu

Srdcem přístroje je snímač Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů (bez low pass filtru) a nový obrazový procesor Venus Engine. Společně produkují mimořádně kvalitní fotografie s vynikající kresbou detailů, výraznými kontrasty a skvělým barevným podáním, přičemž lze citlivost zvýšit až na maximální hodnotu ISO 25600.

4K Photo - abyste nepropásli žádný okamžik

Podpora ultravysokého rozlišení 4K se ovšem nehodí jen milovníkům videozáznamů. Ocení ji i fotografové, kterým je určena funkce 4K Photo. Díky ní lze každé okénko videozáznamu uložit jako samostatný snímek s rozlišením 8 megapixelů, což v podstatě znamená sekvenční snímání bezkonkurenční rychlostí 30 snímků za vteřinu. Díky tomu nemusí mít člověk strach, že při fotografování propásne nejvhodnější okamžik ke stisku spouště.

Odolné univerzální provedení

Jak už bylo řečeno, Panasonic Lumix DMC-G80 je fotoaparát určený do terénu, takže musí něco vydržet. Za tímto účelem použili výrobci přední díl šasi z pevné hořčíkové slitiny. Kromě toho je fotoaparát odolný proti vlhkosti i prachu – všechny klouby, voliče, tlačítka i otvory jsou důkladně a pečlivě utěsněny.

Ergonomii napomáhá masivní a šikovně tvarovaný úchop pro pravačku, díky němuž lze přístroj držet při fotografování pohodlně i v jedné ruce. Ovládání usnadňují dva příkazové otočné voliče, jeden vpředu a jeden vzadu, jimiž lze nastavovat nejrůznější fotografické parametry. Předním kolečkem se kupříkladu nastavuje vyvážení bílé, zadním citlivost, přičemž množství šumu okamžitě vidíme na displeji. To pomáhá v náročnějších světelných situacích.

Kromě toho je Panasonic DMC-G80 vybaven špičkovým a rozměrným elektronický hledáčkem typu OLED s rozlišením 2,360 milionu pixelů a poměrem zobrazení 0,74x při 100% pokrytí scény. Prodleva zobrazení je naprosto minimální, nepřesahuje 0,01 s, k přednostem patří i poměr kontrastu 10 000:1. Očnice velikosti 20 mm umožňuje pohodlné využití i lidem s brýlemi.


Panasonic představuje LUMIX FZ2000, nový 4K superzoom s velkým 1“ snímačem a špičkovým světelným objektivem Leica

Panasonic dnes představuje nový ultrazoomový kompaktní fotoaparát LUMIX DMC-FZ2000 s vysoce světelným dvacetinásobným optickým zoomem, snímačem MOS velikosti 1“ a 4K videozáznamem bez časového omezení.

Díky těmto parametrům nabízí LUMIX FZ2000 podstatně více než běžné kompakty, co se fotografování i natáčení videozáznamů týče. Jde o vynikající přístroj pro poloprofesionální filmovou tvorbu i pro nadšené fotografy-amatéry, kteří touží po profesionálních vlastnostech a funkcích v kompaktním těle.

Nový hybridní objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT pro fotografování i natáčení 4K videa

Panasonic LUMIX FZ2000 je vybaven zbrusu novým objektivem LEICA DC VARIO-ELMART s 20x optickým zoomem (rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 24-480 mm u 35mm fotoaparátu) s vysokou světelností f2,8-4,5. Objektiv tvoří 16 optických členů v 11 skupinách, kdy zdvojená kresba a přezáření jsou omezené na minimum.

Díky vysoké kvalitě 4K videozáznamu splňuje kompaktní fotoaparát i profesionální kritéria

Panasonic LUMIX FZ2000 se vyznačuje především jedinečnou kvalitou videozáznamů, u ultrazoomových kompaktních modelů dosud nevídanou. Dovede natáčet neomezeně dlouhý záznam v rozlišení 4K (Cinema 4K: 4096 x 2160 bodů při 24 obr/s, QFHD 4K: 3840 x 2160 bodů při 30 obr/s) ve formátech MOV nebo MP4 . Kromě toho je k dispozici rozlišení Full HD v mimořádně vysoké bitrate 200 Mb/s (ALL-Intra) nebo 100 Mb/s (IPB).

Mezi další velké přednosti LUMIX FZ2000 patří i mimořádně rychlé automatické ostření AF (cca 0,09 s ) a vysokorychlostní sekvenční snímání 12 obr/s při jednorázovém ostření, resp. 7 obr/s při ostření kontinuálním. V jedné sekvenci lze uložit až 100 snímků ve formátu JPG nebo 30 RAW souborů.

V režimu 4K PHOTO lze libovolné okénko z videozáznamu, natáčeného rychlostí 30 obr/s, uložit jako samostatný snímek v rozlišení 8 megapixelů a to ještě dříve než stačíte zmačknout spoušť (4K Pre-burst). Toto rozlišení bohatě stačí na tisk ve formátu A3. Funkce Post Focus zase umožňuje vybrat vhodné místo ostření až po stisku spouště u hotových snímků. Kromě toho je fotoaparát nově vybaven i funkcí Focus Stacking, díky níž lze vyfotografovat sérii snímků zaostřených na různá místa, poté je složit dohromady a nastavit tak hloubku ostrosti zcela dle svých představ. Pomáhá to především v makrofotografii.


Panasonic LUMIX LX15 - luxusní kapesní kompakt s podporou 4K, světelným širokoúhlým objektivem a kvalitními ostrými snímky v jakékoli situaci

Nový model posouvá hranice mezi kompaktními přístroji, co se týče kvality ve slabém světle i práce s hloubkou ostrosti. Je totiž vybaven objektivem s výjimečnou světelností f1,4 a relativně velkým 1“ snímačem MOS, to vše v elegantním kapesním provedení.

LUMIX LX15 je zástupcem nové generace v renomované řadě špičkových kompaktů Panasonic LX. Kromě fotografů potěší i milovníky videozáznamů, kteří nepochybně ocení podporu ultravysokého rozlišení 4K.

Výtečná kvalita ve slabém světle a možnosti práce s hloubkou ostrosti

Panasonic LUMIX LX15 je vybaven novým objektivem f1,4-2,8 LEICA DC VARIO-SUMMILUX s trojnásobným optickým zoomem (jeho rozsah odpovídá 24-72 mm u 35mm fotoaparátu). Díky mimořádné světelnosti dopadá skrz objektiv na snímač výrazně více světla než u jiných kompaktů, což znamená možnost použít výrazně kratší expoziční časy. Tím se zvyšují šance na ostré snímky i v horším světle. Kromě toho vysoká světelnost znamená také podstatně více možností, co se práce s hloubkou ostrosti týče – pokud si to uživatel přeje, může ostrý ústřední motiv krásně vyniknout na neostrém pozadí. To platí jak pro fotografování, tak i pro natáčení videozáznamů.

Jednoduché a spolehlivé fotografování objektů v pohybu

Panasonic LUMIX LX15 prozrazuje, jak budou vypadat kapesní kompaktní fotoaparáty příští generace. Snímač MOS velikosti 1“ s rozlišením 20,1 MPix dokáže zachytit výjimečné množství detailů, což znamená kvalitnější kresbu. Nový snímač se navíc vyznačuje podstatně lepším odstupem signálu od šumu, takže se uživatelé mohou těšit na čistší a kvalitnější fotografie i při vysokých citlivostech (až po ISO 12800). Hladina chromatického (barevného) šumu navíc klesá i díky použití nového typu filtru.

Při fotografování objektů v pohybu přijde vhod rychlejší a přesnější automatické ostření, jehož nový LUMIX LX15 dosahuje díky technologii DFD (Depth From Defocus). Při ostření fotoaparát vypočítá ostřící vzdálenost k objektu porovnáním dvou různě zaostřených obrazů na snímači, vykreslených rychlostí 240 obr/s. Rychlejší a přesnější ostření se projevuje především při delších ohniskových vzdálenostech. Mezi přednosti nového fotoaparátu patří i rychlé sekvenční snímání 10 obr/s při jednorázovém automatickém ostření (6 obr/s při ostření kontinuálním).

Vítejte ve světě 4K

Ultravysoké rozlišení 4K se uplatní při natáčení videozáznamů, ale také při fotografování. Díky režimu 4K PHOTO lze libovolné okénko z videozáznamu, natáčeného rychlostí 30 obr/s, uložit jako samostatný snímek v rozlišení 8 megapixelů. Díky tomu nikdy nepropásnete ideální okamžik ke stisku spouště – stačí zapnout natáčení, sledovat scénu a následně si vybrat. 

Ve videorežimu natáčí LUMIX LX15 kvalitní plynulé záznamy v ultravysokém rozlišení 4K neboli 3840 x 2160 bodů rychlostí 30p / 25p (50 Hz) nebo 24p, záznamy se ukládají se ve formátu MP4. Kromě toho lze volit rozlišení Full-HD neboli 1920 x 1080 bodů rychlostí 50p. V tomto případě se záznam ukládá ve formátech AVCHD Progressive nebo MP4 (MPEG-4 / H.264).

Funkce 4K Live Cropping umožňuje při natáčení videozáznamů plynulý panning či zoomování. Zoomování probíhá digitálně, což má za následek plynulejší překreslení pohybu, neboť se objektiv fyzicky nehýbe. Pokud je původní záznam v rozlišení 4K, je výsledkem velmi kvalitní video ve Full-HD s atraktivními digitálními efekty.

Vyspělý makrorežim pro kreativní fotografování bez omezení

Velkou radost udělá LUMIX LX15 milovníkům makrofotografie, je totiž vybaven nejmodernější optickou i digitální technikou, jakou má v tomto směru Panasonic k dispozici. Nejkratší ostřící vzdálenost činí pouhých 3 cm (na nejširším ohnisku).

Unikátní funkce Post Focus umožňuje vybrat vhodné místo ostření dokonce až po stisku spouště u hotových snímků. Pomáhá to především v situacích, kdy na přesném ostření opravdu hodně záleží, například ve zmíněné makrofotografii (například u záběrů hmyzu či šperků), ale také v případě, že se změnou zaostření zcela změní atmosféra snímku. Stačí prstem na displeji stisknout místo, na které chcete mít zaostřeno.

Kromě toho je fotoaparát nově vybaven i funkcí Focus Stacking. Ta umožňuje vyfotografovat sérii snímků zaostřených na různá místa s různými hodnotami clony a poté je dle vlastní představy složit dohromady, takže máte rozsah ostré oblasti zcela pod kontrolou.

Profesionální funkce v těle kapesních rozměrů

Panasonic LUMIX LX15 umožňuje fotografovat ve formátu RAW a rovnou tyto záběry přímo ve fotoaparátu převádět do běžných formátů. Uživatel může nastavit barevný prostor (sRGB nebo AdobeRGB), vyvážení bílé, korekci expozice, kontrast, poměr jasů a stínů, barevnou sytost, omezení šumu nebo ostrost. Kromě toho lze použít automatické motivové programy Photo Style, digitální prosvětlení stínů Intelligent D-range Control či funkci Intelligent Resolution. Zkušenější uživatelé nepochybně ocení dva ovládací prstence pro ostření a nastavení clony.

Samozřejmě nemůže chybět ani oblíbený režim Creative Control, v němž je k dispozici 22 digitálních filtrů a efektů pro oživení atmosféry – rozhodně více, než by člověk od běžného kompaktního fotoaparátu čekal. Nově lze tyto filtry aplikovat dokonce i v režimech pro pokročilejší fotografy (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál). Fotograf má zkrátka výslednou podobu snímku plně pod kontrolou.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím