Magazín

Produktové aktuality

Po padesáti letech se na scénu vrací Olympus OM-1, tentokrát v digitální podobě

Tom KalousAktualizováno: 17. 2. 2022 v 14:39 • Rubrika: Produktové aktuality

Po padesáti letech se na scénu vrací Olympus OM-1, tentokrát v digitální podobě

Nový Olympus OM-1 se řadí na pozici vlajkové lodi, tedy nejvýkonnějšího foťáku s těmi nejpokročilejšími funkcemi, které v současnosti v nabídce společnosti Olympus můžeme najít. Představené byly také dva nové objektivy.

Obsah

V roce 1972 představila společnost Olympus profesionální kinofilmovou zrcadlovku s nevídanými proporcemi. Měla kompaktní rozměry a malou hmotnost, ale nabízela velice odolnou konstrukci. Tyto vlastnosti se od té doby promítají napříč celou řadou fotoaparátů Olympus. K výročí padesáti let od představení kinofilmové zrcadlovky Olympus OM-1 představuje společnost digitální verzi této legendy nesoucí totožný název. Zapíše se novinka do historie stejně, jako první kinofilmová verze?

Olympus OM-1 | Megapixel

K předobjednávkám akumulátor a záruka na 5 let zdarma!

Pozor pozor, ke všem předobjednávkám rozdáváme prodlouženou záruku na 5 let (stačí si OM-1 zaregistrovat na MyOlympus a přihlásit se k odběru newsletteru) a také od nás dostanete náhradní baterku zdarma! Ale pospěšte si, nabídka je časově omezena pouze do 7. 3. 2022!

Nový snímač + procesor = nové možnosti

Olympus OM-1, chcete-li OM SYSTEM OM-1 má nový skládaný BSI CMOS snímač s rozlišením 20 Mpx. Tento druh snímače má hned několik výhod! Významně se zlepší obrazová kvalita a zvýší se odstup od šumu při vyšších hodnotách ISO (společnost OM system uvádí, že s novinkou bude možné standardně pracovat až do ISO 25 600). Dalším vylepšením je rozšíření dynamického rozsahu o +1 EV. Vrstvený snímač umí rychleji odečítat data, čímž zajistí rychlejší sekvenční snímání (až 50 snímků za sekundu s kontinuálním AF) i automatické zaostřování.

S tím vším musí samozřejmě pomoci procesor, který je v OM-1 také nový a nese název TruePicX. Ten je až 3× rychlejší než E-M1 III nebo E-M1X, čímž se řadí mezi ideální fotoaparáty na focení sportu, divokých zvířat a všech ostatních dynamických disciplín. Co mě ohromuje, je účinnost stabilizace, která se vyšplhala na 8 EV (při použití se stabilizovaným objektivem).

Předobjednat Olympus OM-1

Olympus OM-1 | Megapixel

Odolnost a spolehlivost

Jak jsem již zmínil a jak všichni uživatelé jistě ví, fotoaparáty Olympus zachovávají kompaktní rozměry a malou váhu a i přesto nabízí perfektní odolnost. Novinka OM-1 ovšem posouvá i tyto hranice a řadí se na úroveň IP-53 a je tak odolná proti prachu, stříkající vodě i tuhému mrazu. Je tedy opravdu vhodná do každého počasí a podrží vás i v těch nejnáročnějších podmínkách. Co se odolnosti a spolehlivosti týče, životnost nově vyvinuté závěrky byla spočítaná na 400 000 cyklů. 

Olympus O-M1 má také nový OLED hledáček s rozlišením 5,76 miliony bodů, takže je skrz něj krásně vidět a v podstatě už ani nepoznáte, že se díváte na displej. Zároveň má ochrannou vrstvu proti zamlžování, což se hodí při focení ve vlhkém prostředí a také je možné se do hledáčku dívat s polarizačními brýlemi.

Fotoaparát Olympus | Megapixel

Jak už tomu u technologických novinek bývá, často dochází ke změně konektorů nebo akumulátorů. Je tomu tak i u novinky O-M1, která má kvůli vyšší spotřebě novou baterii s vyšší kapacitou. To ovšem není na škodu, jelikož vám zajistí stejně dlouhé focení, jak jste zvyklí z předchozích modelů. Díky nové baterii máme nově možnost jejího současného napájení a dobíjení z powerbanky. 

Spolehnout se můžete také na paměťové karty. Olympus O-M1 má nově dva sloty na paměťové karty s označením UHS-II. Oba sloty jsou tedy stejně rychlé a umožňují duální záznam na obě média zároveň.

Fotoaparát Olympus | Megapixel

A co video?

Perfektního obrazu plného drobných detailů dosáhnete v novém 10bitovém 4:2:2 formátu C4K, který dokáže zaznamenat až 60 fps bez ořezu. Pokud si libujete ve zpomalených záběrech, ve FullHD máte možnost nahrávat ve 100 nebo 240 fps, ovšem s celkem rapidním cca 60% ořezem. Připojíte-li rekordér Atomos Ninja V, dostanete možnost zaznamenat C4K/60p 4:4:4 12-bit, což nabídne téměř neomezené možnosti barvení. Olympus OM-1 podporuje jak H.265, tak H.264 kodeky.

Novinkou je také HLG profil, který dokonale zaznamená velké dynamické rozdíly ve scéně. Funguje totiž jako HDR fotka.

Předobjednat Olympus OM-1

Olympus OM1 | Megapixel

Cena, dostupnost, dárky

Cena za tuto našlapanou novinku Olympus OM-1 je 56 990 Kč, což je velmi přívětivá cena za funkce a možnosti, které vám profesionální bezzrcadlovka nabídne! Navíc ke všem předobjednávkám dostanete náhradní akumulátor zdarma a prodlouženou záruku na celých 5 LET v celkové hodnotě 4 880 Kč!

Určitě zvažte prodej vašeho starého Olympusu, protože pokud tak učiníte a vyměníte ho u nás, dáme vám 20% bonus k výkupní částce!

Vyplňte název vaší techniky k prodeji

Pokud jste váš produkt nenalezli, jeho výkupní cenu vám stanovíme individuálně.

Spočítat

Nový OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 12-40 mm f/2,8 PRO II

Foťákem to nekončí! Společnost OM SYSTEM představila také 2 nové objektivy. Prvním z nich je 12-40 mm f/2,8 PRO verze II. Navazuje na první verzi a přidává v odolnosti! Stejně jako OM-1 nabízí úroveň IP-53 a je tak perfektně prachotěsný, utěsněný proti stříkající vodě a mrazuvzdorný. Krásně tedy doplní novinku OM-1 a stane se vaším parťákem v každém počasí. 

Chci OM SYSTEM 12-40 mm II

Objektivy OM system | Megapixel
První vs. druhá verze objektivu 12-40 mm f/2,8

OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 40-150 mm f/4 PRO

Dalším novým objektivem je tento univerzální telezoom se světelností f/4. Ta je sice o něco horší, za to ale umožňuje dostat se na kompaktnější rozměry objektivu a také na menší váhu. To oceníte především na dlouhých cestách. I tato novinka nabízí odolnost na úrovni IP-53! Zaostříte s ní už od 70 cm.

Chci OM SYSTEM 40-150 mm f/4

A co dál?

Je tu spoustu dalšího příslušenství, jako je duální nabíječka BCX-1, která se vám bude perfektně hodit na nabíjení dvou akumulátorů zároveň. Pokud rádi fotíte na výšku, nebo prostě potřebujete více kapacity či těžší foťák, oceníte nový bateriový grip HLD-10. Ten nabízí stejná tlačítka jako jsou na fotoaparátu a také joystick na posun ostřících bodů. Nová je také dálková spoušť RM-WR1, díky které můžete drátově nebo bezdrátově ovládat váš nový fotoaparát i na dálku.

Sdílet na


Komentáře k článku

AC

Krásná malá kamerka-jelikož jsem ročník 51-pamatuju kinofilm OM 1 velice dobře ve velikosti neměl konkurenci .Já v té době s velké zrcadlovky Praktica LLC přešel taky na maličkou zrcadlovku Chinon a bylo to znát.Věřím že nový OM 1 si určitě najde spoustu zákazníků kteří si ho koupí.Je doslova nadupaný rúznými vychytávkami a velice rád jsem si informace o něm přečetl a děkuju za ně.Ne náhodou jsem si četl před pár dny o nové Leice M 11 taky zajímavý přístroj.

1

Antonín Chlad, 16. 2. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.