Magazín

Fotoporadna

Pohyb a tma - články, které vám pomohou s tímto tématem

Martin LukešAktualizováno: 16. 7. 2023 v 18:31 • Rubrika: Fotoporadna

Pohyb a tma - články, které vám pomohou s tímto tématem

V tomto měsíčním kole naší celoroční soutěže se věnujeme poměrně obtížnému tématu, které je fotografování pohybu za špatných světelných podmínek. Kdo sleduje pravidelně rubriku FOTOPORODNA v Magazínu Megapixel si jistě všiml, že jsme se touto problematikou zabývali hned v několika článcích a z mnoha různých úhlů. Některé z nich proto určitě stojí za připomenutí.

Obsah

Jak fotit pohyb ve tmě a špatných světelných podmínkách | Megapixel
Jak fotit pohyb ve tmě a špatných světelných podmínkách

Fotografování pohybu patří obecně k těm těžším disciplínám, zvláště pak pro méně zkušené fotografy. Ještě náročnější je, pokud se jedná o focení pohybu v šeru nebo náročnějších světelných podmínkách. Na tom si občas vyláme zuby i lecjaký ostřílenější fotograf. Aby taky ne. K focení pohybu je většinou potřeba krátký čas a na krátké expozice je pro změnu nutná dostatečná hladina světla. Tím se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy buď vyjde fotografie tmavá, nebo rozmazaná. Následující článek by vám měl pomoci, jak z tohoto bludiště ven bez pomyslné ztráty kytičky.
 

Automatická citlivost ISO, jak fotit portrét v pohybu | Megapixel
Automatická citlivost ISO, jak fotit portrét v pohybu

Fotografování pohybu a zvláště pak v horších světelných podmínkách je pro méně zkušené fotografy poměrně náročnou disciplínou. Ještě těžší je pak fotografování portrétu v pohybu při špatném světle. Fotograf se musí soustředit nejen na práci s časem expozice, aby nebyla fotografie rozmazaná, se clonou, aby měla tu správnou hloubku ostrosti, s citlivostí, aby měl snímek dostatečnou hladinu světla, ale navíc také musí vychytat ten správný okamžik, aby zachytil ten nejlepší výraz portrétované osoby. Pro začátečníka je to v podstatě neřešitelná situace, ve které mnohdy začne zmatkovat a výsledné fotografie díky tomu většinou skončí pod tlačítkem DELETE. Většina současných moderních fotoaparátů má ale jednu funkci, která je pro tyto náročné situace absolutně dokonalým řešením. A tou je automatická citlivost.


Fotografujeme pohyb - krátké expoziční časy

Každý začínající fotograf se určitě potýkal s problémem rozmazaných nebo neostrých snímků. Někdo si možná dokonce položil otázku – mám drahý fotoaparát, kvalitní objektiv, tak jak to, že mám tak rozmazané fotky? Chyba není určitě v přístroji, ale v nastavení. A za to si samozřejmě může každý fotograf sám. Jak fotografovat sport, zvířata, děti a v podstatě pohyb všeobecně, se dočtete v následujícím článku.


Fotografujeme pohyb - dlouhé expoziční časy

Zachycení pohybu na fotografii patřilo vždy k těm náročnějším disciplínám. Pokud se ale takový záběr povede, sklízí většinou u diváků velký úspěch. Chce to sice trochu zkušeností, ale i ty nejefektnější snímky se dají vyfotit většinou poměrně jednoduše. Stačí se pouze držet ověřených postupů. Vše by se dalo rozdělit na dvě samostatné kapitoly. První je tzv. zmrazení pohybu, kdy je v obraze vše, nebo téměř vše ostré. Pro tento typ fotografie je nutné použít kratší expoziční čas, čemuž se věnoval první díl článku. V tomto závěrečném se zaměříme na druhou variantou, kterou je přiznání pohybové neostrosti, neboli zachycení dráhy pohybu.


Jak se fotí fotbalový pohár UEFA? Tentokrát SK Slavia Praha vs CF Vilarreal

Před několika týdny se v Praze odehrál zápas poháru UEFA, kam postoupila Slavia Praha. Po slibné remíze ve Španělsku 2:2 se odveta odehrála na domácím hřišti v pražském Edenu. Fanoušci cítili příležitost postupu, a tak atmosféra gradovala a stadion Slavie se celý naplnil.


Externí systémové blesky a jak na ně

Externí systémové blesky patří mezi nezbytné příslušenství nejednoho fotografa, který často řeší problém s nedostatkem světla na scéně. To však není jediným důvodem pro zakomponování fotografického blesku do scény.

Jak vybrat fotografický stativ | Megapixel
Jak vybrat fotografický stativ

K základním a rozhodně nejčastějším nešvarům ve fotografii patří rozmazání / rozhýbání snímku a digitální (obrazový) šum. Přitom obojí lze rychle a efektivně vyřešit fotografickým stativem. Ten totiž přímo eliminuje jak naší pohybovou neostrost, tak ale může pomoci i nepřímo vyřešit problém s digitálním šumem. Díky stativu si můžeme dovolit výrazně delší časy a nemusíme tak používat vysoké ISO hodnoty.

Vybavení pro krajinářskou fotografii - stativ | Megapixel
Vybavení pro krajinářskou fotografii - stativ

Stativ patří k základním pomůckám, které krajinář potřebuje - samozřejmě kromě fotoaparátu. Kvalitní stativ vám umožní fotografování za jakéhokoliv světla a výsledné snímky budou ostré bez ohledu na to, jak dlouhý použijete expoziční čas. Ovšem za předpokladu, že budete mít k dispozici kvalitní stativ vhodný pro váš fotoaparát a že dokážete stativ správně používat.


Videoporadna: Externí systémové blesky

Externí blesk patří k příslušenství, které fotografovi doslova otevře dveře do jiného světa. Najednou máte možnost plně ovládat světlo, které se na scéně objeví. Blesků je skutečně velice široká nabídka. O tom, jak se v ní alespoň trochu zorientovat a jak takový blesk používat, o tom by se dalo povídat skutečně hodně dlouho. Přečtěte si tedy alespoň pár základních rad, které vám práci s externími blesky trochu usnadní.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/2/337252.jpg | Lukáš Veselý, Krajina | Megapixel
Jak fotit v noci

Noční snímky mají své osobité kouzlo a naprosto jedinečnou atmosféru. Současně však je nutné zvládnout techniku a nastavení, dále musíme překonat množství překážek a také často řešit různé potíže, pro noční fotografii typické. Ale to všechno rozhodně stojí za trochu té námahy. Pokud vás tedy téma nočního focení láká a rádi byste tuto fascinujícího disciplínu pokořili, pojďme se společně podívat na tento fenomén podrobněji.


Jak fotografovat noční záběry

V rámci celoročního zabavného a vzdělávacího projektu Rok s Megapixelem jsme pro vás připravili spoustu zajímavých aktivit. Jednou z nich jsou vzdělávací články, které se budou týkat vždy měsíčního tématu, který je zároveň zadáním jednoho z dvanácti kol celoroční soutěže. Lednové téma je KOUZLO NOCI a jak se s ním vypořádat, se můžete dočíst v následujícím článku.

Vybavení pro focení v noci | Megapixel
Vybavení pro focení v noci

Máte ještě zhruba týden na to, zapojit se do prvního kola Kouzlo noci, celoroční soutěže Rok s Megapixelem. O tom, jak se vlastně fotí v noci, o tom jsme psali minule. Dnes se na noční fotografování podíváme z trochu techničtější stránky, dozvíte se, jaké vybavení byste si měli pořídit a na co byste neměli zapomenout, když se vydáte v noci ven se stativem a fotoaparátem.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/3/45823.jpg | Petr Jansa, Sport | Megapixel
Sportovní a pohybová fotografie – panning a dlouhé expoziční časy

Fotografování pohybu a zvláště sportu má většina fotografů spojeno hlavně s krátkými expozičními časy, které pohyb na snímku zmrazí. Fotografie je pak hezky ostrá. Dlouhé časy, které zachycují určitou dráhu pohybujícího se objektu, známe především z fotek zachycujících ohňostroje, tekoucí vodu (ať už potůčky, nebo vodopády) nebo například dráhy světel dopravních prostředků či pohyb hvězdných těles na noční obloze. Zkušenější a kreativnější fotografové vědí, že delší expozice patří i do sportovní fotografie a takto pořízené snímky díky nim získávají zvláštní kouzlo a dynamiku.

Fotografujeme děti v interiéru (1. část) | Megapixel
Fotografujeme děti v interiéru (1. část)

Focení dětiček je bezpochyby jedním z vůbec nejčastějších témat. U rodičů či prarodičů představuje fotografickou náplň z cca 95%. Ale i ostatní určitě už někdy zkoušeli zaměřit objektiv třeba na své neteře, nebo synovce. Ač se to na první pohled nezdá, právě fotografování dětí není vůbec snadnou disciplínou. Často zde narážíme na limity techniky, ale též limity komunikační. Jak to zvládnout? Poradíme!


Fotografujeme děti v exteriéru (2. část)

V úvodní části mini seriálu o focení dětí jsme se zaměřili na prostředí interiérů, což je současně vhodná startovací pozice pro danou disciplínu. Proč? Tak předně to tam většinou znáte (stejně nejčastěji fotografujete doma, že?). Také máte světelné podmínky víceméně dobře pod kontrolou. No a v neposlední řadě jsou děti limitovány čtyřmi stěnami. Jasně, má to i své mouchy, jako jsou často horší světelné podmínky, často díky umělým světelným zdrojům, kde je navíc nutnost vyvažování bílé barvy. Tentokrát se podíváme, jak na focení dětí v exteriéru.

Jak fotit v interiéru bez blesku | Megapixel
Jak fotit v interiéru bez blesku

Focení v interiéru patří k těm nejčastějším situacím, se kterými se běžně setkáváme úplně všichni. Jenže spousta začínajících fotografů s tím zápolí, fotky většinou nejsou zdaleka tak ostré, jak by měly být. Je to kvůli nedostatku světla.

Jak fotit ohňostroj | Megapixel
Jak fotit ohňostroj

Za pár dní tu máme konec roku. Silvestr je každoročně spojený nejen se spoustou předsevzetí, bujarých oslav, ale také půlnočním, případně novoročním ohňostrojem. Barevné světlice vybuchující na noční obloze, to je scéna, která uchvátí snad každého. Vyfotit ji ale není úplně jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na druhou stranu to není ani složité. Jen se musí vědět jak na to.

Jak se fotí SUPERENDURO | Megapixel
Jak se fotí SUPERENDURO

Před pár týdny jsem si všiml plakátů vylepených po Praze, které lákaly k návštěvě mezinárodního halového závodu v motocyklové disciplíně SUPER ENDURO. Říkal jsem si, že by to mohla být docela zajímavá podívaná už jen proto, že jde o závod ze seriálu MAXXIS FIM SUPERENDURO WORLD CHAMPIONSHIP 2016 a kromě toho by se tam určitě dalo něco nafotit. Bohužel vím, že na podobné akce je vždycky trochu problém sehnat akreditaci, tak jsem tomu moc šancí nedával.

Kde hokejky vládnou - jak fotit pozemní hokej v hale | Megapixel
Kde hokejky vládnou - jak fotit pozemní hokej v hale

Před několika dny se v Praze konalo halové mistrovství Evropy v pozemním hokeji. Pro sportovního fotografa jasná výzva k pořízení zajímavých snímků během tří dní. Akreditaci jsem provedl během chvilky a pokusím se vám nyní přiblížit, jak jsem si s focením poradil. Připraveni? Tak jdeme na to.


Jak se fotí GRAND PRIX

Každý fotograf, který je navíc i sportovním fanouškem, se dřív nebo později dostane do situace, kdy bude stát před úkolem zdokumentovat sportovní událost, nebo nějaké závody. Napoprvé to většinou není žádný zázrak, ale pokud se budete držet rad, které popisuji v tomto článku, můžete dosáhnout výsledků, za které se nebudete muset stydět. A protože jsem se v sobotu zúčastnil Velké ceny plochodrážních motocyklů, podělím se o pár zkušeností, jak postupovat na podobných akcích.

Legenda zvaná padesátka aneb Velké srovnání 50mm objektivů - 1.díl | Megapixel
Legenda zvaná padesátka aneb Velké srovnání 50mm objektivů - 1.díl

Staré fotografické moudro říká, že pevnou padesátku by měl mít každý, kdo si pořídí fotoaparát s výměnnými objektivy. Přesto, že tato myšlenka vznikla v době analogových zrcadlovek, platí dodnes a to jak pro digitální zrcadlovky, tak i pro bezzrcadlovky. Dříve byla padesátka dokonce brána jako tzv. základní objektiv, protože pokud jste si koupili kinofilmovou zrcadlovku v setu s objektivem, byla to na 99 % právě pevná “padina”, jak se jí lidově říká.

Legenda zvaná padesátka aneb Velké srovnání 50mm objektivů - 2.díl (závěr) | Megapixel
Legenda zvaná padesátka aneb Velké srovnání 50mm objektivů - 2.díl (závěr)

V prvním díle jsme si řekli něco o tom, proč jsou objektivy s pevným ohniskem 50mm tak populární, co všechno se s nimi dá fotit a jaké padesátky má, a historicky měl, ve své nabídce Nikon. Toho, že jde o jeden z nejpopulárnějších objektivů jsou si dobře vědomi i výrobci třetích stran. Ve dnešním závěrečném díle porovnání "padesátek" si můžete přečíst o objektivech značky Sigma a Zeiss, které jsou v mnoha případech stejně kvalitní a stejně populární jako ty originální.

Pokud Vás některý z článku inspiroval a chystáte se na základě toho vytvořit nějaké zajíémavé fotografie, nezapomeňte je přihlásit do naší lednové fotosoutěže na téma POHYB A TMA, která probíhá v rámci celoročního projektu ROK S MEGAPIXELEM 2019.  Uzávěrka prvního kola je o půlnoci 31.1.2019 a hned vzápětí startuje další soutěžní kolo, tentokrát na téma LED A SNÍH

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.