Poměrové měření

Způsob měření expozice, který je možné použít pro většinu běžných situací.

ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVWXZ

Jak v případě kompaktů, tak i DSLR jsou snímače rozděleny na několik pomyslných zón, ze kterých se naměřená data zpracovávají. Takových oblastí mohou být jednotky i desítky. To záleží na konkrétním modelu fotoaparátu. Celoplošné měření (také označované jako poměrové, zónové, maticové apod.; anglicky multi-zone, matrix, evaluative) vyhodnocuje údaje ze všech těchto segmentů. Zpravidla nastavuje takové hodnoty expozice, aby snímek neobsahoval přeexponované oblasti. Fotoaparáty mají také základní databázi nejrůznějších světelných situací, a tak jsou schopny rozpoznat zdroje světla (které mohou nechat přeexponované). Jedná se o nejuniverzálnější a zároveň také nejsložitější vyhodnocování expozice, a přesné způsoby se liší dle výrobce. Toto měření je nejlepší pro většinu scén, a amatérům by mělo poskytnout nejvíce povedených záběrů.

Zonální měření expozice probíhá odděleně ve více částech snímku - zónách. Z naměřených hodnot se poté „složí" výsledná expozice. Výrobci se předhánějí v počtu měřících zón, způsobech vyhodnocování, apod. Protože žádné měření „neví", kde se nachází hlavní motiv, musí být „ošizeno". Na rozdíl od měření integrálního se zdůrazněným středem se o toto „šizení" stará elektronika fotoaparátu, a není jím zatěžován fotograf. Naměřené hodnoty jsou více různými způsoby upravovány, a výsledek je potom porovnáván s údaji vzorových snímků (několik desítek tisíc) uložených v paměti fotoaparátu


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím