Porovnání - Nikon D800 vs. Fuji X100S Blog

Porovnání - Nikon D800 vs. Fuji X100S

Martin LukešAktualizováno: 16. 5. 2013 v 12:59 • Rubrika: Blog

Před časem jsem připravoval pro naše stránky recenzi na kompakt s nevýměnným objektivem Fuji X100S. Vzhledem k poměrně vysoké ceně a pevnému ohnisku je pro většinu běžných fotografů tento retro fotoaparát spíše nezajímavý, což svým způsobem chápu. Testy ale byly opravdu ohromující. Nakonec mi to nedalo a postavil jsem Fuji proti vlastní profi zrcadlovce Nikonu D800. Možná to vypadá, že jsem se zbláznil, protože jde o přístroje z různé kategorie. Na druhou stranu kdo sleduje jeden z nejúspěšnějších motoristických pořadů, anglický TOP GEAR, tak mi dá za pravdu, že lze udělat i mnohem šílenější srovnání.


Nikon Fuji X100S - ISO 200 - výřez 1:1Nikon D800 - ISO 200 - výřez 1:1

U většiny přístrojů které testuji, posuzuji mimo jiné šum při vysokých citlivostech. Každý zkušený fotograf ví, že nízká hladina digitálního šumu, je jedna z největších užitných hodnot fotoaparátu. Díky ní lze pracovat ve špatných světelných podmínkách, bez výrazné ztráty obrazové kvality. Navíc i v tomto prostředí jdou používat velmi krátké expoziční časy, bez kterých se neobejde hlavně reportážní a dokumentární fotografie.


Fuji X100S - ISO 400 - výřez 1:1


Nikon D800 - ISO 400 - výřez 1:1


Fuji X100S - ISO 800 - výřez 1:1Nikon D800 - ISO 800 - výřez 1:1


Na první pohled je zřejmé, že komplexní porovnání by bylo velmi neobjektivní, protože uvedené přístroje patří do různých kategorií a kompakt se zrcadlovkou v podstatě srovnávat nelze. Na druhou stranu snímač a jeho vlastnosti porovnat jdou a jak ukazuje uvedená tabulka, v tom podstatném, tedy ve velikosti plochy jednoho pixelu se přístroje téměř neliší.


Fuji X100S - ISO 1600 - výřez 1:1Nikon D800 - ISO 1600 - výřez 1:1

Pro zrcadlovku jednoznačně mluví možnost měnit objektivy, což dává jejímu majiteli v podstatě neomezenou možnost tvorby a samozřejmě také měnší hloubka ostrosti. Proti tomu má kompakt, navíc s pevným ohniskem, dosti omezené možnosti a je takříkajíc „méňeúčelový“. Na druhou stranu je díky svým rozměrům a váze méně nápadný a proto se skvěle hodí pro žánry, kde fotograf nechce zrcadlovkou vzbuzovat moc velkou pozornost. K těm patří například reportáže, dokumentární záběry, nebo street fotografie. Přesně pro tyto účely je vhodné ohnisko 35mm, kterým disponuje objektiv Fuji X100S. V kombinaci se světelností f/2.0 a možností rozšířit citlivost až na hodnotu ISO 25.800, je tento fotoaparát skutečně mocným nástrojem na krku každého reportéra.Fuji X100S - ISO 6400 - výřez 1:1Nikon D800 - ISO 6400 - výřez 1:1

Velkou výhodou Nikonu D800 je bezesporu rozlišení snímače. To umožňuje tisknout snímky až do velikosti 62x41cm při tiskovém rozlišení 300dpi. U Fuji je to sice pouze 41x27cm, ale i tak bohatě stačí na novinovou dvoustránku.  Pokud jsem ale zkoumal obrazovou kvalitu hlavně při vyšších citlivostech, čekalo mě poměrně velké překvapení, protože od hodnoty ISO 6400 je digitální šum výraznější na snímcích z Nikonu a to i v případě, že jsem snímky zmenšil do srovnatelné velikosti, čímž se šum částečně redukuje.


Fuji X100S - ISO 12800 - výřez 1:1Nikon D800 - ISO 12800 - výřez 1:1
S Fuji bych se tedy rozhodně nebál použít i hraniční hodnoty citlivosti, protože snímky netrpí ztrátou detailů, hranové ostrosti a výrazným posunem barev, s čímž mám u Nikonu D800 občas trochu problémy. Jsem si vědom toho, že na technické žánry, ke kterým patří krajina, architektura, makro, studiová a reklamní fotografie je v poměru cena/výkon Nikon v podstatě nepřekonatelný. Na fotografování dokumentů a reportáží na kratší vzdálenost bych ale možná raději volil právě Fuji X100S, která vychází v tomto směru o trochu lépe. Jak by jsitě řekl pan Neff - ideální tedy je mít na krku zrcadlovku Nikon D800 a v kapse záložní kompakt Fuji X100S.


Fuji X100S - ISO 25600 - výřez 1:1Nikon D800 - ISO 25600 - výřez 1:1

Mnozí určitě namítnout, že cena Fuji je poměrně vysoká, ale na druhou stranu vzhledem k tomu jaké možnosti fotoaparát nabízí, je celkem adekvátní. Zvláště pak když přihlídneme k tomu, že nejbližší konkurent je Leica X2 v ceně 42 990 Kč a pak už jen Sony RX1 za 83 990 Kč. Určitě je fér upozornit na to, že APS-C snímač ve Fuji má přeci jenom o něco větší hloubku ostrosti oproti senzorům Full Frame, ale to je nakonec patrné na ukázkových snímcích.


Fuji X100S - ISO 6400 - detail 20x30cm / 300dpiNikon D800 - ISO 6400 - detail 20x30cm / 300dpi

Závěrem tedy nezbývá než shrnout, že oba přístroje jsou na vrcholu žebříčku dané kategorie, s oběma fotoaparáty je víc než radost fotit, oba poskytnou majitelům snímky ve špičkové obrazové kvalitě a tento malý „crazy“ test měl v podstatě hlavně poukázat na to, že nejen velikost snímače, respektive velikost pixelu je důležitá. V dnešní době hraje velkou roli také následný procesoring a zpracování obrazu, což se Fuji tentokrát opravdu hodně povedlo.Zobrazeny komentáře (1)

  • 1

    Avatar

    Zajímavé srovnání. Díky za něj. Jen bych si dovolil komentář k poslední větě předposledního odstavce: ... APS-C snímač ve Fuji má přeci jenom o něco větší hloubku ostrosti oproti senzorům Full Frame ... Pokud vezmeme v úvahu nejvhodnější využití Fuji (street+reportáž), pak považuji větší hloubku ostrosti spíše za výhodu. Na bokeh jsou tu DSLR skla jako 105/2 DC apod.

    Martin, 19.05.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím